
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" березня 2020 р. Справа № 924/26/20
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., за участю секретаря судового засідання Тлустої У.О., розглянувши в залі судових засідань № 206 справу
за позовом приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Альфа Страхування", м. Київ
до Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Хмельницький
про стягнення 7556,00 грн. страхового відшкодування,
представники сторін:
позивача: не з`явився;
відповідача: Фролова О.В. - представник згідно посадової інструкції;
третьої особи: Коломієць Л.Ю. - представник згідно довіреності № 31-19 від 16.12.2019р.
У судовому засіданні 10.03.2020р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
Процесуальні дії по справі.
Ухвалою суду від 13.01.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження.
03.02.2020 року відкладено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 18.02.2020р. залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Позивач звернувся з позовом, у якому просить суд стягнути з відповідача 7556,00 грн. страхового відшкодування. В обґрунтування поданого позову зазначає, зокрема, що 31.10.2016р. між приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "Альфа Страхування" та ОСОБА_1 укладено договір добровільного страхування наземних транспортних засобів № 250.0910784.708, предметом страхування якого є автомобіль Audi Q7, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 . Як вказує позивач, 25.10.2017р. в смт. Теофіполь Хмельницької області по вул. Заводській трапилась дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля Audi Q7, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 у зв`язку з тим, що зареєстрований транспортний засіб потрапив у яму на дорозі, внаслідок чого останній отримав пошкодження. Дана дорожньо-транспортна пригода була зафіксована Теофіпольським відділенням поліції Красилівського ВП ГУНП в Хмельницькій області. В подальшому позивач на підставі страхового акта та розрахунку суми страхового відшкодування здійснив виплату страхового відшкодування на користь потерпілого у розмірі 7556,00 грн. Таким чином, як стверджує позивач, оскільки Служба автомобільних доріг організовує належне утримання та розвиток автомобільних доріг загального користування, що числяться на її балансі, позивачу, як кредитору, належить право вимоги до відповідача в межах ліміту страхового відшкодування. Також позивач звертає увагу що у відповідності зі ст. 27 Закону України "Про страхування" та ст. 993 Цивільного кодексу України до страховика (позивач), який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Позивач в судове засідання не з`явився, причин суду не повідомив, ухвала суду про призначення судового засідання вручена останньому 24.02.2020 р. про що свідчить судова повістка.
Представник відповідача в судовому засіданні та у відзиві на позов заперечує проти задоволення позову. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, зокрема, що ст. 24 Закону України "Про дорожній рух" власник доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях і залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні. Також відповідач, посилаючись на п.п. 1.5., 1.6., 4.1., 7.4. договору від 12.09.2017р. № 94, вказує, що при умові укладання договору саме виконавець (дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України") є уповноваженим органом, який несе відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях і залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні. На підтвердження своїх доводів відповідач наводить судову практику, зокрема, постанову Верховного Суду від 12.09.2018р. у справі № 686/8458/17. Окрім того, відповідач зазначає, що схема місця ДТП, долучена до позовної заяви, не містить точного місця ДТП із зазначенням прив`язки, не містить і доказів належного утримання автомобільної дороги, тобто на схемі відсутні будь-які перешкоди, які б могли на це вказувати.
У поясненнях від 04.03.2020р. дочірнім підприємством "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" повідомлено, що послуги щодо експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення виконувались згідно щомісячних планів-завдань та актів дефектів, затверджених замовником, в межах виділених фінансових ресурсів. Також зазначено, що ділянка автодороги, на якій сталося ДТП, знаходиться на балансі Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, яка є власником та балансоутримувачем автомобільних доріг у Хмельницькій області. Як відзначено представником третьої особи, оплата за роботи була проведена згідно пп. 6.4.1. договору № 94 від 12.09.2017р. Представник третьої особи в засіданні доводи підтримав.
Перелік обставин, які є предметом доказування; та доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність даних обставин.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1006168143 від 09.01.2020р. Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області зареєстрована за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Свободи, 77, ідентифікаційний код 25879878.
31.10.2016р. між приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "Альфа Страхування" (страховик) та ОСОБА_1 (страхувальник) укладено договір добровільного страхування ризиків, пов`язаних з експлуатацією наземного транспортного засобу № 250.0910784.708., відповідно до п. 4 якого предметом цього договору є майнові інтереси, що не суперечать закону, пов`язані з володінням, користуванням і розпорядженням визначеним цим договором наземним транспортним засобом - Audi Q7, 2013 р.в., державний номер НОМЕР_1 . Страхова сума складає 15000,00 грн. (п. 7 договору). Програма страхування - Каско яма + допомога (пп. 12.2 договору).
Відповідно до п. 13 договору страховим випадком за цим договором є дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої пошкоджено ходову частину, шини, диски застрахованого транспортного засобу в тому випадку, якщо дорожньо-транспортну пригоду спричинено наїздом застрахованого транспортного засобу в вибоїну або відкритий комунальний люк.
Строк дії договору становить 365 календарних днів, починаючи з дня, наступного за днем сплати страхового платежу (п. 15 договору).
Згідно пп. 16.2. договору відшкодуванню підлягають пошкодження дисків/шин застрахованого транспортного засобу.
У заяві про настання страхового випадку та виплату страхового відшкодування від 30.10.2017р. страхувальником, ОСОБА_1 , який є власником пошкодженого транспортного засобу Audi Q7, 2013 р.в., державний номер НОМЕР_1 , 26.10.2017р. повідомлено страховика та Теофіпольське відділення поліції про дорожньо-транспортну пригоду, що сталася в АДРЕСА_1 , причиною якої, як зазначено потерпілим, був наїзд на швидкості по забрудненій дорозі у яму, внаслідок чого з правої сторони на передньому та задньому колесах виникли "гулі".
В плані-схемі ДТП на транспортному засобі страхувальника, держ. номер НОМЕР_1 , відображено перелік пошкоджень: передня та задня частини правої сторони автомобіля.
Сержантом Теофіпольського відділення поліції складено схему місця ДТП, яка сталася 26.10.2017р. о 08:50 хв. у смт . Теофіполь , вул. Заводська, 9, за участю власника транспортного засобу Audi Q7, 2013 р.в., державний номер НОМЕР_1 , 26.10.2017р. ОСОБА_1 , та зазначено перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, отриманих внаслідок ДТП - на двох покришках з правої сторони автомобіля видуто "гулі" розміром 10х10 см. Вид пригоди: без потерпілих з матеріальним збитком.
У листі № 56334 від 28.10.2017р. Теофіпольського відділення поліції Красилівського ВП ГУНП в Хмельницькій області повідомлено ОСОБА_1 , що за результатами вашого звернення інспектором сектору РПП Теофіпольського ВнП Красилівського ВП ГУНП в Хмельницькій області сержантом поліції Войтовичом С.В. прийнято рішення та винесено висновок про відсутність складу будь-якого адміністративного чи кримінального правопорушення (злочину).
Відповідно до акта огляду пошкодженого транспортного засобу від 11.11.2017р. (Audi Q7, 2013 р.в., державний номер НОМЕР_1 , 26.10.2017р.) під час проведення додаткового огляду будь-які пошкодження, що стосуються ДТП, яке сталося 27.10.2017р. на кузовних деталях автомобіля та ходовій частині транспортного засобу відсутні, крім пошкоджень шин правого переднього та правого заднього коліс.
Згідно товарного чеку № 26261 від 09.11.2017р. на суму 15112,00 грн., погодженого приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "Альфа Страхування", ОСОБА_1 оплачено товар 265/50/19 Hankook W 320A 110V (4 шт.), що підтверджується фіскальними чеками від 09.11.2017р.
17.11.2017р. ОСОБА_1 (страхувальник), власник пошкодженого транспортного засобу - Audi Q7, 2013 р.в., державний номер НОМЕР_1 , 26.10.2017р., звернувся із заявою до приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Альфа Страхування" (страховик) щодо виплати страхового відшкодування по договору страхування № 250.0910784.708 від 31.10.2016р.
Відповідно до страхового акта № 1354.206.17.01.01 від 27.11.2017р. приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "Альфа Страхування" на підставі наданих документів, відповідно до умов договору страхування № 250.0910784.708 від 31.10.2016р. прийнято рішення про відшкодування збитків у сумі 7556,00 грн.
Згідно розрахунку страхового відшкодування від 27.11.2017р. до страхового акту № 1354.206.17.01.01 розмір збитку склав 7556,00 грн.
Платіжним дорученням № 27741 від 29.11.2017р. приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "Альфа Страхування" сплачено ОСОБА_1 7556,00 грн. страхового відшкодування згідно страхового акта № 1354.206.17.01.01 від 27.11.2017р.
У листі від 10.05.2019р. приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Альфа Страхування", адресованого Службі автомобільних доріг України та Теофіпольській селищній раді, зазначено, зокрема, що 29.11.2017р. приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "Альфа Страхування" здійснено виплату страхового відшкодування на користь постраждалої сторони у розмірі 7556,00 грн. Відповідно до п. 38.2.4 ст. 38.2 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страховик, після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до підприємства, установи, організації, що відповідають за стан дороги, якщо заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди шкода виникла з їх вини. Також приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Альфа Страхування" просило Теофіпольську селищну раду надати інформацію про те, за ким офіційно закріплено ділянку дороги (смт. Теофіполь, вул. Заводська, 9), на якій стався страховий випадок та було пошкоджено транспортний засіб Audi Q7, 2013 р.в., державний номер НОМЕР_1 , 26.10.2017р.
Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області на вказаний лист надано відповідь (лист № 570 від 28.03.2019р.), у якій вказано, що відповідно до укладеного договору на експлуатаційне утримання автомобільних доріг державного значення Хмельницької області № 10 від 12.02.2018р. обов`язок забезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при виконанні підрядних послуг (робіт) покладається на підрядну організацію дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" "Автомобільні дороги України".
Виконавчим комітетом Теофіпольської селищної ради Хмельницької області надіслано лист № 320 від 23.05.2019р. товариству з додатковою відповідальністю "Інтер-Ріск Україна", у якому повідомив, що ділянка дороги (вулиця Заводська) перебуває у постійному користуванні Служби автомобільних доріг України у Хмельницькій області. Рішенням сесії Теофіпольської селищної ради від 12.12.2017р. № 17-23/2017 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування Службі автомобільних доріг у Хмельницькій області" було затверджено проект землеустрою щодо відведення у постійне користування службі автомобільних доріг у Хмельницькій області для розміщення і експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства на автомобільній дорозі державного значення Р-48 Кам`янець-Подільський - Сатанів - Війтівці - Білогір`я по фактичному користуванню за рахунок земель державної власності (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення).
Відповідно до рішення сесії Теофіпольської селищної ради від 12.12.2017р. № 17-23/2017 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування Службі автомобільних доріг у Хмельницькій області" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 6,3900 га в постійне користування Службі автомобільних доріг у Хмельницькій області для розміщення і експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства на автомобільній дорозі державного значення Р-48 Кам`янець-Подільський - Сатанів - Війтівці - Білогір`я по фактичному користуванню за рахунок земель державної власності (землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення) ненаданих у власність чи користування, в межах смт. Теофіполь на території Теофіпольської селищної ради Теофіпольського району Хмельницької області, розроблений приватним підприємством "Гео-Прайм".
У листі № 1225 від 21.06.2019р., адресованого товариству з додатковою відповідальністю "Інтер-Ріск Україна", Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області повідомлено, що відповідно до укладеного договору на експлуатаційне утримання автомобільних доріг державного значення Хмельницької області № 94 від 12.09.2017р., автомобільні дороги державного значення Хмельницької області (у тому числі і ділянка дороги по вул. Заводській, 9, м. Теофіполь), на якій мало місце вчинення ДТП, перебувала на експлуатаційному утриманні дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України".
12.09.2017р. між Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області (замовник) та "Хмельницький облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" (виконавець) укладено договір про експлуатаційне утримання автомобільних доріг державного значення Хмельницької області № 94, відповідно до п. 1.1. якого виконавець зобов`язується у порядку та на умовах, визначених цим договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або із залученням субпідрядних організацій надати послуги код 63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту (експлуатаційне утримання автомобільних доріг державного значення Хмельницької області) протяжністю 2090,5 км відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів. Замовник зобов`язується прийняти надані згідно із цим договором та чинним законодавством України належним чином надані послуги після перевірки фізичних та вартісних показників та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів передбачених на ці цілі на його рахунок.
Відповідно до п. 1.2. договору найменування послуг: "Експлуатаційне утримання автомобільних доріг державного значення Хмельницької області".
Згідно п. 1.3. договору експлуатаційне утримання повинно здійснюватись відповідно, але не виключно до наступних норм і правил, зокрема, "Технічних правил ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України", "Безпека дорожнього руху". Автомобільні дороги, вулиці і залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану", "Класифікації робіт з ремонтів автомобільних доріг загального користування", "Класифікації робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування".
Як передбачено п. 1.4. договору, виконавець приймає від замовника право на експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення, технічних засобів організації дорожнього руху, об`єктів дорожнього сервісу, інженерних споруд та придорожніх насаджень на них, що знаходяться на балансі замовника, у відповідності до вимог ст. 9 Закону України "Про дорожній рух".
У відповідності до умов п. 1.5. договору на період дії договору та протягом гарантійного періоду, виконавець відповідно до Закону України "Про дорожній рух" та норм глави 82 Цивільного кодексу України, в повній мірі відповідає за належне утримання доріг, забезпечення умов безпеки руху і несе повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної (в т.ч. моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху якщо дорожньо-транспортна пригода виникла з причин незадовільного експлуатаційного утримання, під час дії договору, а також забезпечує повне майнове відшкодування замовнику у разі заподіяння збитків користувачами доріг, та/або в процесі використання смуги відведення юридичними чи фізичними особами на мережі автомобільних доріг, якщо такі збитки завдані з вини виконавця.
Пунктом 1.7. договору визначено, що крім того, замовник доручає, а виконавець зобов`язується виконати роботи (послуги), зокрема, на мережі автомобільних доріг з ліквідації ямковості, наслідків стихійного лиха та аварійні роботи.
Відповідальність за якість виконаних послуг (робіт), випробування матеріалів, устаткування несе виконавець (п. 2.2. договору).
Відповідно до п.п. 5.1., 5.2. договору строк надання послуг (виконання робіт) з моменту підписання договору по 31 грудня 2017 року або в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе зобов`язань за цим договором. Місце надання послуг (виконання робіт): автомобільні дороги державного значення Хмельницької області.
Підпунктом "з" п. 6.3.3. договору передбачено, що у разі скоєння ДТП внаслідок неналежного стану автомобільних доріг під час надання послуг виконавцем, виконавець несе за це відповідальність та бере на себе зобов`язання з врегулювання спорів пов`язаних з таким ДТП, розгляд справ у судових органах, відшкодування завданих збитків та інших витрат, пов`язаних із врегулюванням таких спорів.
Згідно п. 7.4. договору відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам при виникненні дорожньо-транспортних пригод, пов`язаних з незадовільними дорожніми умовами, визначається згідно з чинним законодавством, при цьому виконавець несе відповідальність за: незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при виконанні підрядних послуг (робіт), якщо ці порушення виникли з вини виконавця та призвели до дорожньо-транспортної пригоди; невиконання абр неналежне виконання послуг (виконання робіт), вказаних в планах-завданнях замовника.
Цей договір набирає чинності з моменту підписання і діє по 31.12.2017р. але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе зобов`язань за цим договором (п. 10.1 договору).
Відповідно до п. 3.1. додаткової угоди № 1 від 12.09.2017р. про внесення змін до договору № 94 від 12.09.2917р. сторони домовились п. 3.1. викласти в наступній редакції: "П. 3.1. Ціна цього договору становить - 23040920,00 грн., у тому числі: ПДВ - 3840153,33 грн.".
Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Альфа Страхування" звернулося до Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області зі скаргою, у якій вказано, що станом на 15.03.2019р. не було отримано ані страхового відшкодування, ані відповіді на заяву від 25.10.2018р., чим порушено законні права та інтереси приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Альфа Страхування" в зв`язку з чим повторно наполягає на врегулюванні даного питання в досудовому порядку шляхом здійснення відшкодування шкоди на рахунок страховика та надання відповіді на заяву від 25.10.2018р.
Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області доведено директору дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" Дячуку А.В. план першочергових робіт на вересень 2017 року, зокрема, по дорожньому одягу та покриттю: ліквідація колійності дорожнього покриття, зрізка напливів на автодорогах з чорними покриттями.
Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області доведено директору дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" Дячуку А.В. план першочергових робіт на жовтень 2017 року, зокрема, по підготовці доріг до зимової експлуатації: зрізка випучень, напливів та деформацій покриття (шліфування); ямковий ремонт доріг з чорними та білими покриттями.
Крім того, в матеріалах справи наявні копії: Статуту приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Альфа страхування" (нова редакція), затвердженого загальними зборами акціонерів товариства протоколом № 4 від 03.10.2016р.; положення про Службу автомобільних доріг у Хмельницькій області (нова редакція), затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 29.07.2019р. № 258; постанови Верховного Суду від 12.09.2018р. у справі № 686/8458/17, наказу № 78-ВК від 22.06.2015р. публічного акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", постанови Верховного Суду від 12.02.2020р. у справі № 154/1159/17.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів (визнання більш вірогідними), аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Частиною 3 статті 14 та частиною 1 статті 16 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що учасники дорожнього руху мають права на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.
Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права має право на їх відшкодування.
Згідно з частиною 1 статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно зі статтею 9 Закону України "Про дорожній рух" до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ним органів у сфері дорожнього руху належить: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження, компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішенням судових органів, забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху, забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях, термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях, залізничних переїздах, своєчасне виявлення перешкод дорожнього руху та їх усунення а у разі неможливості невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними направляючими засобами: організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України "Про дорожній рух" власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
У пункті 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року за № 198, встановлено, що власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотримання норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об`єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об`єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів.
Судом встановлено, що 26.10.2017р. о 08:50 год. в смт. Теофіполь Хмельницької області по вул. Заводській, 9 сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля Audi Q7, 2013 р.в., державний номер НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_1 , який в`їхав у яму, в результаті чого транспортний засіб зазнав видимих (зовнішніх) пошкоджень, отриманих внаслідок ДТП, а саме: на двох покришках з правої сторони автомобіля видуто "гулі" розміром 10х10 см. Даний факт зафіксовано сержантом Теофіпольського відділення поліції у схемі місця ДТП.
Автомобільна дорога Р-48 Кам`янець-Подільський - Сатанів - Війтівці - Білогір`я (станом на момент скоєння дорожньо-транспортної пригоди) включена до Переліку автомобільних доріг загального користування державного значення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 серпня 2017 року № 654 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015р. № 712".
Відповідно до п.п. 5.3., 5.4. Положення про Службу автомобільних доріг у Хмельницькій області (нова редакція), затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 29.07.2019р. № 258, на балансі Служби обліковуються автомобільні дороги, та їх складові, передані Службі в оперативне управління, що є складовою єдиної транспортної системи України та належить до сфери управління Уповноваженого органу управління. Автомобільні дороги, та ї складові, що закріплені за Службою, обліковуються на її балансі, враховуються і відображаються окремо в аналітичному обліку.
Згідно п. 2.1. Положення метою діяльності Служби є забезпечення розвитку та функціонування автомобільних доріг загального користування державного значення у Хмельницькій області шляхом їх будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання (дорожні роботи) в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг.
Як передбачено пп. 6.1.2. Положення, Служба має право укладати з суб`єктами господарювання, незалежно від підпорядкування та форми власності, контракти (договори), як правило, на конкурсних засадах на виконання робіт або надання послуг з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, та їх складових, бюджетні зобов`язання по яких не повинні перевищувати встановлених лімітів бюджетних асигнувань.
12.09.2017р. між Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області (замовник) та "Хмельницький облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" (виконавець) укладено договір про експлуатаційне утримання автомобільних доріг державного значення Хмельницької області № 94.
У відповідності до умов п. 1.5. договору на період дії договору та протягом гарантійного періоду, виконавець відповідно до Закону України "Про дорожній рух" та норм глави 82 Цивільного кодексу України, в повній мірі відповідає за належне утримання доріг, забезпечення умов безпеки руху і несе повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної (в т.ч. моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху якщо дорожньо-транспортна пригода виникла з причин незадовільного експлуатаційного утримання, під час дії договору, а також забезпечує повне майнове відшкодування замовнику у разі заподіяння збитків користувачами доріг, та/або в процесі використання смуги відведення юридичними чи фізичними особами на мережі автомобільних доріг, якщо такі збитки завдані з вини виконавця.
Пунктом 1.7. договору визначено, що замовник доручає, а виконавець зобов`язується виконати роботи (послуги), зокрема, на мережі автомобільних доріг з ліквідації ямковості, наслідків стихійного лиха та аварійні роботи.
Відповідно до п. 5.2. договору місцем надання послуг (виконання робіт) є автомобільні дороги державного значення Хмельницької області.
Підпунктом "з" п. 6.3.3. договору передбачено, що у разі скоєння ДТП внаслідок неналежного стану автомобільних доріг під час надання послуг виконавцем, виконавець несе за це відповідальність та бере на себе зобов`язання з врегулювання спорів пов`язаних з таким ДТП, розгляд справ у судових органах, відшкодування завданих збитків та інших витрат, пов`язаних із врегулюванням таких спорів.
Згідно п. 7.4. договору відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам при виникненні дорожньо-транспортних пригод, пов`язаних з незадовільними дорожніми умовами, визначається згідно з чинним законодавством, при цьому виконавець несе відповідальність за: незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при виконанні підрядних послуг (робіт), якщо ці порушення виникли з вини виконавця та призвели до дорожньо-транспортної пригоди; невиконання або неналежне виконання послуг (виконання робіт), вказаних в планах-завданнях замовника.
Отже, із зазначеного слідує, що автомобільна дорога, на якій сталося ДТП, а саме: Р-48 Кам`янець-Подільський - Сатанів - Війтівці - Білогір`я (що проходить по вул. Заводська, 9 в смт. Теофіполь Хмельницької області), знаходиться на балансі у Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, однак підрядником по виконанню ремонтних доріг згідно договору від 12.09.2017р. № 94 є "Хмельницький облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" (дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"). Саме означена юридична особа згідно умов договору взяла на себе зобов`язання відповідати за належний стан автомобільної дороги у тому числі по вул. Заводській, 9, та у випадку дорожньо-транспортної пригоди брати участь у врегулювані спорів, відшкодування збитків пов`язаних з такою ДТП.
Також підтвердженням виконання робіт на вищезазначеній ділянці дороги саме дочірнім підприємством "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", як встановлено судом, слугує план першочергових робіт на жовтень 2017 року, відповідно до якого Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області доведено дочірньому підприємству "Хмельницький облавтодор" виконання робіт по підготовці доріг до зимової експлуатації, зокрема, зрізка випучень, напливів та деформацій покриття (шліфування); ямковий ремонт доріг з чорними та білими покриттями.
Таким чином, доводи приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Альфа Страхування" про те, що відповідальність за завдану шкоду в порядку регресу має нести Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області, не заслуговують на увагу, оскільки під час розгляду справи встановлено, що відповідно до пунктів, 6.3.3. та 7.4. договору, укладеного 12.09.2017р. між Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області (замовник) та "Хмельницький облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" (виконавець), та чинного на момент дорожньо-транспортної пригоди за участю автомобіля Audi Q7, 2013 р.в., державний номер НОМЕР_1 , 26.10.2017р., що належить ОСОБА_1 , договору дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" несе відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам при виникненні дорожньо-транспортних пригод, пов`язаних з незадовільними дорожніми умовами, визначених згідно з чинним законодавством. При цьому дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "автомобільні дороги України" несе відповідальність за: незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при виконанні підрядних послуг (робіт), якщо ці порушення виникли з вини виконавця та призвели до дорожньо-транспортної пригоди; невиконання або неналежне виконання послуг (виконання робіт), вказаних в планах-завданнях замовника.
Вказана позиція суду узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, що наведені у постановах від 02 вересня 2019 року у справі № 369/4095/16-ц (провадження № 61-27894св18), від 13 лютого 2019 року у справі № 0508/1310/2012 (провадження № 61-5632св18), від 16 жовтня 2019 року у справі № 711/1803/17 (провадження № 61-24923св18).
З огляду на вищезазначене також не приймаються судом посилання позивача на рішення Теофіпольської селищної ради від 12.12.2017р. № 17-23/2017, оскільки останнє не підтверджує відповідальність відповідача із відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам, при виникненні дорожньо-транспортних пригод.
За висновком суду належним відповідачем у даній справі має бути та юридична особа, яка прямо виконує (в даному випадку відповідно до договору про експлуатаційне утримання автомобільних доріг державного значення Хмельницької області від 12.09.2017р. № 94) роботи по забезпеченню безпеки дорожнього руху, що визначені у планах-завданнях замовника, у тому числі за виконання ямкового ремонту доріг на довіреній їй ділянці дороги, тобто дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України".
Суд зауважує, що позивачем під час розгляду справи не доведено допустимими, достовірними та вірогідними доказами, що Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області є належним відповідачем у справі.
Разом з цим, за змістом статті 48 ГПК України лише за клопотанням позивача, суд першої інстанції має право залучити до участі у ній співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
Посилання страхової компанії у позовній заяві на правові позиції Верховного Суду (постанова від 24.04.2018р. по справі № 910/9030/17, постанова від 01.02.2018р. по справі № 910/22886/16, постанова від 10.07.2018р. по справі № 910/15182/17) Верховного суду України (постанова від 24.02.2016р. по справі № 6-1009цс1), прийняті в інших справах, - не можуть бути взяті до уваги, оскільки ці постанови прийнято за іншої, ніж у даній справі, фактично-доказової бази, тобто хоча й за подібного правового регулювання, але за інших обставин, встановлених попередніми судовими інстанціями, і за інших поданих сторонами та оцінених судами доказів, у залежності від яких (обставин і доказів) й прийнято відповідні судові рішення. Зокрема, згідно даних постанов не вбачається наявність укладеного договору про експлуатаційне утримання автомобільних доріг державного значення.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладені положення норм чинного законодавства України та враховуючи те, що Службою автомобільних доріг у Хмельницькій області уповноважено інший орган, який несе відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, що знаходяться у їх віданні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Альфа Страхування" про стягнення шкоди в порядку суброгації є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Згідно ст. 129 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
у позові приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Альфа Страхування", м. Київ до Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, м. Хмельницький за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Хмельницький про стягнення 7556,00 грн. страхового відшкодування відмовити.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10.03.2020 року.
Суддя С.В. Заверуха
Віддрук. 4 прим. :
1 - до справи;
2, 3 - позивачу (01011, м. Київ, вул. Рибальська, буд. 22; 04112, м. Київ, вул. Ж. Жабаєва, буд. 7);
4- відповідачу (29000, м. Хмельницький, вул. Свободи, буд. 77);
5 - третій особі (29000, м. Хмельницький, вул. Свободи, буд. 77).
Всім рекомендованим з повідомленням.