ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
29.05.07р.
Справа № А23/195
За позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", м. Дніпропетровськ
Представник позивача: Хмара Євген Анатолійович, м. Дніпропетровськ
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з Великими платниками податків у м. Дніпропетровську, м. Дніпропетровськ
про стягнення 323,91 грн.
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від позивача: Хмара Є.А., дов. від 18.09.06, №3337, представник
Від відповідача: Іващенко В.О., дов. від 28.03.07, №9111/10/08-10/1-15, головдержподатінспектор
Кащенко А.А., дов. від 08.05.07, № 14145/10/08-10/1-15, головний державний податковий ревізор-інспектор
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з позовом та просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську від 10.01.07 №0000018823/0/200, від 26.01.07 №0000018823/1/2221, від 28.02.07 №0000018823/2/6203.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими до позивача застосовані штрафні санкції в сумі 323,91 грн. в порядку пп.17.1.4 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", винесені відповідачем безпідставно, оскільки відповідачем не прийнятий той факт, що 14.10.05 господарським судом порушено провадження у справі про банкрутство позивача № Б24/235/05, введений мораторій на задоволення вимог кредиторів, протягом якого штрафні санкції не нараховуються.
Відповідач проти позову заперечує, посилається на те, що зобов'язання зі сплати штрафних санкцій з податку на прибуток виникли у позивача відповідно до оскаржуваних податкових повідомлень-рішень 10.01.07 вже після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Відповідач вважає, що мораторій слід розцінювати як захід забезпечення цілісності майна боржника і який полягає в зупиненні виконання боржником своїх зобов’язань, а не в припиненні їх існування, виходячи з аналізу Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), які виникли після дня введення мораторію.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську, (відповідачем) проведена документальна (камеральна) перевірка податкової звітності податку на прибуток за 9 місяців 2006 року позивача, про що складений акт № 501-08-03/3-03340920 від 25.12.06.
Зазначеним актом встановлено, що при заповненні податкової декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2006 року позивачем проведено коригування валових витрат по рядку 05.2 (самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів), а саме: зменшено валові витрати на суму 25913,00 грн., тобто збільшення об’єкта оподаткування на суму 25913,00 грн. виникло у зв'язку із самостійно виявленою позивачем помилкою.
В порушення п.17.2 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачені штрафні санкції в розмірі 5% від суми недоплати підприємством не нараховувались та не сплачувались, що призвело до заниження суми податкового зобов’язання по податку на прибуток (тобто заниження суми штрафу) в сумі 323,91 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем 10.01.07 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000018823/0/200, яким визначена сума податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток у розмірі 323,91 грн. –штрафні санкції.
Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржено позивачем в порядку ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Скарга позивача залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення –без змін.
26.01.07 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000018823/1/2221 про визначення суми штрафних санкцій з податку на прибуток в сумі 323,91 грн.;
28.02.07 - податкове повідомлення-рішення №0000018823/2/6203 про визначення суми штрафних санкцій з податку на прибуток в сумі 323,91 грн.
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Пункт 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" надає право платнику податку, у випадку якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) він самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, надати уточнюючий розрахунок.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Згідно п.17.2 ст.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку,
б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.
Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
При самостійному донарахуванні суми податкових зобов'язань адміністративні штрафи не накладаються.
Це правило не застосовується, якщо:
а) платник податків не подає податкову декларацію за період, протягом якого відбулася недоплата податкового зобов'язання;
б) судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою - платником податків щодо умисного ухилення від сплати зазначеного податкового зобов’язання.
Позивач посилається на той факт, що 14.10.05 господарським судом Дніпропетровської області порушено провадження у справі № Б24/235/05 про банкрутство підприємства-позивача, введений мораторій на задоволення вимог кредиторів, який поширюється на зобов'язання, строки виконання яких настали до подання заяви про порушення справи про банкрутство.
28.02.06 відповідною ухвалою господарського суду провадження у справі № Б24/235/05 зупинено. На момент проведення перевірки дію мораторій на задоволення вимог кредиторів в установленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" порядку не припинено. Згідно ч.7 ст.12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" дія мораторію припиняється з дня припинення провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;
не нараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) (ч.4 ст.12 цього Закону).
Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі, про що зазначається в ухвалі господарського суду про порушення провадження у справі про банкрутство (стаття 11, абз.1 ч. 4 статті 12 цього ж Закону).
Таким чином, з моменту введення мораторію боржник не може виконувати грошові зобов'язання та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли до введення мораторію, а заходи, спрямовані на забезпечення виконання цих зобов'язань, не діють.
Відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Вказана норма визначає конкретний проміжок часу, протягом якого не нараховуються штраф і пеня, і цей проміжок часу відповідає строку дії мораторію на задоволення вимог кредиторів і не пов'язаний з його суттю.
Таким чином, оскільки мораторій на задоволення вимог кредиторів діє на протязі провадження у справі про банкрутство, штрафи і пеня, визначені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", за цей період дії мораторію не нараховуються.
За змістом цієї норми боржник повинен виконувати зобов'язання, що виникли після введення мораторію, але пеня та штраф за їх невиконання або неналежне виконання не нараховуються.
Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлена пряма заборона нарахування в період дії мораторію штрафних (фінансових) санкцій за будь-яке невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а не тільки за несвоєчасне виконання таких зобов'язань та зобов'язань, які виникли після дня введення мораторію. Тобто норми ст.12 цього Закону розповсюджується на всі відносини, що стосуються відповідальності за порушення податкового законодавства.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає висновок відповідача щодо заниження позивачем суми податкового зобов'язання з податку на прибуток (заниження суми штрафу) помилковим, таким, що суперечить нормам діючого законодавства, оскаржувані податкові повідомлення-рішення підлягають визнанню нечинними.
Керуючись ст. 94, ст.ст. 160-163, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити позов в повному обсязі.
Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську, від 10.01.07 №0000018823/0/200, від 26.01.07 №0000018823/1/2221, від 28.02.07 №0000018823/2/6203.
Стягнути з державного бюджету на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", м. Дніпропетровськ, - 3 грн. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.Ю. Добродняк
03.08.07
Згiдно з оригіналом
Помічник судді
Н.Ф. Голов'яшкіна