Рішення № 88096206, 10.03.2020, Новоодеський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
10.03.2020
Номер справи
482/395/20
Номер документу
88096206
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

10.03.2020

Справа № 482/395/20

Номер провадження 2-о/482/17/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2020року м. Нова Одеса

Новоодеський районний суд Миколаївської області

в складі: головуючого - судді Баранкевич В.О.

при секретарі Безкровній А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в м. Нова Одеса справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Новоодеський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, своєї доньки ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території АР Крим.

Заявник посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилась дочка в м. Армянськ Автономна Республіка Крим.

Державною бюджетною установою охорони здоров`я Республіки Крим Центральна міська лікарня м. Армянськ видано медичне свідоцтво про народження заявницею доньки в м. Армянськ республіка Крим .

Місто Армянськ Автономної Республіки Крим як і уся АРК є тимчасово окупованою територією.

Заявник звернулася до Новоодеського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про реєстрацію народження дитини та видачі свідоцтва про народження дитини. У зв`язку з тим, що державні органи на території України не визнають документів наданих органами та закладами на тимчасово окупованій території України, заявнику було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження на підставі наданих ним документів. А тому, заявник змушений звертатись до суду з вказаною заявою.

З огляду на викладене вище, необхідним є встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факту народження, дату і місце народження заявницею доньки.

Заявник в судове засідання не з`явилася, але на адресу суду надійшла її заява, в якій вона просила суд розглянути справу у її відсутність, вказала що вимоги заяви підтримує в повному обсязі, просила їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Новоодеського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, будучи належним чином повідомленим про дату час та місце розгляду справи в судове засідання не зявився. Проте від заінтересованої особи надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника, в якій також вказано, що заінтересована особа не заперечує проти встановлення вказаного в заяві факту.

Суд дослідивши матеріали справи, вважає необхідним заяву задовольнити, виходячи з наступного.

Як видно із медичного свідоцтва про народження серії 3512 №011298, виданого ГБУЗРК ЦГБ м.Армянськ25.10.2017року о 13:50 год. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в м. Армянськ на території Автономної Республіки Крим народила дівчинку, також вказано, що матір дитини не перебуває у зареєстрованому шлюбі.

Згідно паспорту ОСОБА_1 , вона дійсно не перебувала у зареєстрованому шлюбі на час зачаття та народження дитини.

Заявник звернулася до Новоодеського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції з відповідною заявою про реєстрацію народження дитини, але отримала відмову у проведенні реєстрації народження з підстав невідповідності медичного свідоцтва про народження формі, визначеній наказом МОЗ від 08.08.2006 № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції 25.10.2006 за № 1150/13024.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Стаття 4 цього ж Закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина. Частинами 2, 3, 4 статті 9 цього Закону встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України. Відповідно до ст.10 ч.1 цього Закону, громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в`їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї. Згідно ч.1 ст. 17 вищевказаного Закону, у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» - затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Зокрема, додатком 1 до вищезазначеного розпорядження таким населеним пунктом визначено м. Євпаторію.

Згідно ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ст. 315 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно вимог ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Приписи ст. 259 ЦПК України вказують на те, що у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження.

Згідно ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами. Забезпечення органів державної реєстрації актів цивільного стану бланками свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.

Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров`я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9; б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше ; в) акт, складений відповідними посадовими особами (капітаном судна, командиром, начальником потяга тощо) за участю двох свідків і лікаря або фельдшера (якщо лікар або фельдшер були на транспортному засобі), у випадку народження дитини на морському, річковому, повітряному судні, у потязі або в іншому транспортному засобі. У разі відсутності лікаря або фельдшера державна реєстрація народження проводиться на підставі вказаного акта та медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу; г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про перинатальну смерть), у разі мертвонародження.

При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.

Відповідно до вимог ч. 4, 7 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.

Виходячи з встановлених обставин справи та відповідно до наведених положень закону, суд дійшов до висновку, що Новоодеський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції

за відсутності документів, передбачених законом, не мав можливості зареєструвати дитину, яка народилася на тимчасово окупованій території в м. Армянськ АР Крим, а також враховуючи ту обставину, що заявник позбавлена можливості отримати свідоцтво про народження дитини на території України, з метою забезпечення гарантії прав, свобод та законних інтересів заявника, суд вважає необхідним встановити юридичний факт народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в м. Армянськ Автономної Республіки Крим від матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, зареєстрованої по АДРЕСА_1 , яка не перебувала на час зачаття і народження дитини у зареєстрованому шлюбі.

Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.10, 12, 81, 209, 259, 264, 265, 315, 317, 430 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Новоодеський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Армянськ Автономної Республіки Крим від матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, зареєстрованої по АДРЕСА_1 , яка не перебувала у зареєстрованому шлюбі на час зачаття і народження дитини.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду через Новоодеський районний суд Миколаївської області.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвали суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Заявник - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа - Новоодеський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 24782332, адреса: 56602, Миколаївська область, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 182.

Головуючий суддя: В.О.Баранкевич