
Справа №461/1030/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
/заочне/
10 березня 2020 року Галицький районний суд м. Львова
у складі: головуючої судді Волоско І.Р.,
секретар судового засідання Скаб В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Львові, в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (код ЄРДПОУ: 26181358; м.Львів, вул. Ф.Ліста, 5; контактний номер телефону: 2615871; електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1) до ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ; контактний номер телефону: НОМЕР_2 , НОМЕР_3 ) про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру, -
в с т а н о в и в :
Короткий зміст позовних вимог.
04 лютого 2020 року Галицький відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача кошти, надміру виплачені за призначеною державною допомогою у сумі 8 250,00 грн.
В обґрунтування позову зазначають, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 11.10.2017 р. Галицьким відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначено допомогу на дітей одинокій матері з врахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї за попередні шість місяців на період з 01.10.2017 до 31.03.2018. При зверненні за призначенням цього виду соціальної допомоги відповідачем подавалась декларація про доходи та майновий стан, в якій повідомила, що єдиним видом доходу членів сім`ї є допомога, що призначена ОСОБА_1 . В результаті перевірки даних, встановлено, що відповідачем надано неповну та недостовірну інформацію про доходи своєї сім`ї, що підтверджується електронною відповіддю на запит від 07.02.2018. У вищезазначеній відповіді зазначено, що ОСОБА_1 за квітень-вересень 2017 року отримала доходи за ознакою «101» - доходи у вигляд заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту). У зв`язку з отриманням доходів та неподанням вчасно відомостей щодо змін всіх обставин, що впливають на виплату допомоги, суми державної допомоги, відповідачу було надмірно виплачена бюджетні кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.10.2017 по 28.02.2018 на суму 8 250,00 грн.
Рух справи в суді.
Ухвалою суду від 17 лютого 2020 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позиції сторін у справі.
Представник позивача Ткаченко Б.А. у судове засідання не з`явилася, подавши суду заяву про розгляд справи у її відсутності, у якій позов підтримала, просить такий задовольнити; проти постановлення по справі заочного рішення не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила, хоча належним чином була повідомлена про час та місце слухання справи, а тому згідно ст.223 ЦПК України, суд вважає, що справу можна слухати у її відсутності, оскільки в матеріалах справи є достатньо належних доказів про права, обов`язки та взаємовідносини сторін, з постановленням заочного рішення.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Позиція суду.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частинами 1 та 3 статті 13 ЦПК встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю, виходячи із наступного.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 11.10.2017 року звернулась із заявою № 1798 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг до органу праці та соціального захисту населення Галицького району м. Львова з проханням надати державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям (а.с.5).
Згідно поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідачка вказала, що їй надається допомога з Галицького відділу соцзахисту, єдиним доходом членів сім`ї є допомога, що призначена ОСОБА_1 . Зазначила також, що інших доходів немає (а.с.7)
Згідно з рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми №2005 від 13.10.2017 р. відповідачці ОСОБА_1 з 01.10.2017 р. по 31.03.2018 р. призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям в сумі 1 777,00 грн. (а.с.8)
Згідно з рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми №446 від 15.01.2018 р. відповідачці ОСОБА_1 з 01.10.2017 р. по 31.03.2018 р. призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям в сумі 127,00 грн. та 210,00 грн. (а.с.9).
Відповідно до акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 26.02.2018 року позивачем здійснено перевірку правильності та повноти інформації наданої для призначення соціальної допомоги ОСОБА_1 (а.с.10).
Згідно відповіді від 06.02.2018 року, зазначено, що ОСОБА_1 за квітень-вересень 2017 року отримала доходи за ознакою «101» - доходи у вигляд заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту), крім доходів, зазначених в абзаці третьому пункту 4 підрозділу 1 розділу ХХ Кодексу (підпункт 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Податкового Кодексу) в сумі 9 900,00 грн. (а.с.11).
Відповідно до протоколу від 27.02.2018 року сума надмірно виплачених бюджетних коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.10.2017 року по 28.02.2018 року становить 8 250,00 грн. (а.с.12).
З метою досудового врегулювання спору позивачем скеровано листи від 06.03.2018 року та 22.03.2018 року відповідачу повідомлення про перерахунок повернення надміру виплачених коштів та запропоновано повернути їх добровільно, однак сума заборгованості не повернута (а.с.14-15).
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Державна соціальна допомога призначена відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (чинна редакція на момент призначення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям відповідно до п. 2 Порядку, призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 року за № 112/6400, для призначення вказаної допомоги представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення документи, передбачені Порядком, в тому числі декларацію про доходи та майно, з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
Відповідно до абзацу 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальні допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога не призначається у випадках якщо з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування.
У відповідності до п. 10 Порядку, соціальна допомога не призначається у раз коли: під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, н зазначені^ декларації про доходи та майно (здача у найм або оренд житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядки можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки вантажної машини, мікроавтобуса тощо).
У відповідності до п. 11 Порядку, у разі коли особами, які входять д складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, ! якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно з п. 25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про його доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти.
Відповідачка не повідомила позивача, про те, що вона отримала доходи за квітень-вересень 2017 року, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів на суму 8 250,00 грн., тобто відповідачка набула ці кошти без достатньої правової підстави.
Статтею 1214 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави.
Висновки за результатами розгляду справи.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та з відповідачки на користь позивача слід стягнути надмірно виплачені кошти державної допомоги на дітей одинокій матері в сумі 8 250,00 грн.
Щодо судових витрат
Відповідно до ч.1, 2 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, судовий збір, сплачений позивачем у розмірі 2 102,00 грн. при подані позову, слід покласти на ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263 -265, 351-355 ЦПК України, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) на користь Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (розрахунковий рахунок UA088201720343120013000020953; одержувач - управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР; ЄДРПОУ - 26256754; банк одержувача - Державна казначейська служба м. Київ; МФО - 820172) кошти, надміру виплачені за призначеною державною допомогою у сумі 8 250,00 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) на користь Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (розрахунковий рахунок UA088201720343120013000020953; одержувач - управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР; ЄДРПОУ - 26256754; банк одержувача - Державна казначейська служба м. Київ; МФО - 820172) - 2 102,00 грн. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 10 березня 2020 року.
Суддя І.Р.Волоско.