
243/14578/19
2/243/644/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2020 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Сидоренко І.О.
за участю:
секретаря судового засідання Зубкова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 11 Слов`янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах якого діє ОСОБА_2 до Слов`янської міської ради Донецької області, Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк», про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області із позовом до Слов`янської міської ради Донецької області, ПАТ «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк», про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Свої вимоги обґрунтував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Горлівка Донецької області померла ОСОБА_3 , яка є дружиною позивача. Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді квартири, яка знаходиться на непідконтрольній Україні території, за адресою: АДРЕСА_1 та банківський внесок у ПАТ «Промінвестбанк».
15 листопада 2019 року позивачем подано заяву про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Слов`янського міського нотаріального округу Таранущенко В.М. 18 листопада 2019 року видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії за № 841/02-31, в якій встановлено, що позивачем пропущено строк на прийняття спадщини.
Позивач пропустив строк на прийняття спадщини, оскільки добросовісно помилявся щодо порядку вступу у право спадкування, фактично вступив у володіння спадковим майном. Встановлений строк для прийняття спадщини сплив 24 березня 2017 року, але до цього часу заяву про прийняття спадщини після смерті дружини до нотаріальної контори він не подав з причин проведення АТО на території м. Горлівка Донецької області. Крім того, наказом Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» встановлено тимчасово на час проведення антитерористичної операції на території її проведення припинити доступ до Єдиних та Державних реєстрів України. З цього часу оформлення спадкових прав, видача свідоцтв про право на спадщину в м. Горлівка Донецької області стало неможливим у зв`язку з припиненням роботи органів нотаріату. В зв`язку з неможливістю оформити спадок на тимчасово непідконтрольній території українській владі, позивач був змушений в судовому порядку в листопаді 2019 року звернутись до суду із заявою про встановлення факту смерті дружини, оскільки наявні в той час документи, які підтверджують її смерть були недійсними. На підставі рішення суду від 07 листопада 2019 року Слов`янським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Донецькій області, 14 листопада 2019 року складено відповідний актовий запис № 104 та отримано свідоцтво про смерть ОСОБА_3 .
Позивач є спадкоємцем за законом, інших спадкоємців немає, про усунених від права спадкування спадкоємців йому невідомо. Тому, просить суд, визначити йому додатковий строк у три місяці на прийняття спадщини за законом, яка відкрилась після смерті його дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Горлівка Донецької області.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, проте надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій заявлені ним позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним чином, проте надав суду заву про розгляд справи у його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, представник відповідача Слов`янської міської ради Донецької області у судове засідання не з`явився, проте надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій не заперечував проти задоволення позову ОСОБА_1 .
Представник відповідача Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» у судове засіданні не з`явився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним чином, про причини неявки до суду не повідомив.
Ухвалою суду від 24 грудня 2019 року витребувано від приватного нотаріуса Слов`янського міського нотаріального округу Донецької області Таранущенко В.М., копію спадкової справи, яка заведена після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язано повідомити суд про факт відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , факт звернення кого-небудь із заявами про прийняття спадщини або відмову від спадщини та надати відповідні відомості, а також повідомити наявність заповіту.
Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов`янської міської ради Донецької області, Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк», про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого 14 листопада 2019 року Слов`янським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Горлівка Донецької області.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме: 1) сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей; 2) внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини; 3) надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, визначаються Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Відповідно до Указу Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» № 32/2019 від 07 лютого 2019 року, м. Горлівка (у тому числі селище АДРЕСА_2 типу АДРЕСА_3 Озерянівка, село Михайлівка, селище Ставки, селище Широка Балка, селище П`ятихатки, селище Федорівка) є тимчасово окупованим населеним пунктом Донецької області.
Абзацем третім статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» закріплено, що діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Відповідно до Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого повторно 30 жовтня 2019 року Слов`янським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та спадкодавець ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 29 вересня 1973 року зареєстрували шлюб, про зроблено актовий запис № 136.
Статтею 1216 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з частинами першою та другою статті 1220 Цивільного кодексу України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Частиною першою статті 1258 Цивільного кодексу України закріплено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно з ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У 15 листопада 2019 року, з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, позивач звернувся до приватного нотаріуса Слов`янського міського нотаріального округу із заявою про прийняття спадщини.
Проте, своєю постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 18 листопада 2019 року, приватний нотаріус Слов`янського міського нотаріального округу Таранущенко В.М. відмовив спадкоємцю у прийнятті заяви про видачу спадщини після померлої ОСОБА_3 , оскільки ним пропущено шестимісячний строк для звернення з заявою про прийняття спадщини. Своє рішення приватний нотаріус мотивував тим, що ОСОБА_1 в шестимісячний строк з часу відкриття спадщини до нотаріуса не звертався, факт прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 його спадкоємцем відсутній, тобто спадкоємець ОСОБА_1 пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з чим спадкова справа не заводилась.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Частиною першою статті 1270 Цивільного кодексу України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
При вирішенні питання про можливість визначити позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 суд виходить з наступного.
На момент смерті ОСОБА_3 , а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 місто Горлівка, в якому проживала спадкодавець є тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей й залишається таким до теперішнього часу.
Згідно зі ст. 6 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», Основними напрямами захисту прав і свобод цивільного населення на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях є:
1) захист основоположних політичних і громадянських прав і свобод людини;
2) вжиття заходів для звільнення Російською Федерацією, окупаційною адміністрацією Російської Федерації всіх незаконно затриманих, утримуваних громадян України;
3) сприяння забезпеченню відновлення порушених матеріальних прав;
4) сприяння забезпеченню соціально-економічних, екологічних та культурних потреб, зокрема шляхом реалізації заходів, визначених центральним органом виконавчої влади України, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій, на виконання відповідних рішень Кабінету Міністрів України;
5) надання правової та гуманітарної допомоги, у тому числі із залученням міжнародної допомоги, зокрема надання медичних та соціальних послуг на контрольованих Україною територіях;
6) сприяння підтриманню культурних зв`язків;
7) забезпечення доступу до навчальних закладів та засобів масової інформації України.
Порядок в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території в Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій встановлюється відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 6 «Порядку в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 815 від 17 липня 2019 року: в`їзд на тимчасово окуповані території України здійснюється через контрольні пункти в`їзду/виїзду громадянами України - за умови пред`явлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, тимчасового посвідчення громадянина України на підставі дозволу фізичній особі; виїзд з тимчасово окупованих територій України здійснюється через контрольні пункти громадянами України - за умови пред`явлення будь-якого документа, визначеного статтею 5 Закону України “Про громадянство України” або статтею 2 Закону України “Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України”, на підставі дозволу фізичній особі.
Отже, виїзд з тимчасово окупованих територій та в`їзд на такі території громадянами України відбувається лише на підставі відповідного дозволу.
Згідно з п. 16 наведеного Порядку, для отримання дозволу фізичній особі на в`їзд на тимчасово окуповані території або виїзд з таких територій особа подає заяву в електронній формі на офіційному веб-сайті СБУ (urp.ssu.gov.ua) або в письмовій формі координаційному центру або координаційній групі, а також копію документа, що посвідчує особу.
Отже, доводи позовної заяви ОСОБА_1 в частині поважності пропуску строку на прийняття спадщини за законом з причин необхідності вчинення дій, пов`язаних зі зверненням до органу державної реєстрації актів цивільного стану, встановленням факту смерті дружини у судовому порядку, зверненням до нотаріальної контори, за межами місця проживання позивача, визнаються судом прийнятними, оскільки судом встановлено неспроможність позивача здійснювати необхідні дії у встановлені законодавством строки.
Згідно з п. 24 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Проаналізувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що в даному конкретному випадку позивачу можливо визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі вище наведеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягають задоволенню.
Керуючись, пунктами 6, 16 Порядку в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 815 від 17 липня 2019 року, статтями 1, 2 6 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», статтями 1216, 1218, 1220, 1221, 1225, 1268, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30 травня 2008 року», статтями 10, 12, 13, 76, 81, 89, 200, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах якого діє ОСОБА_2 до Слов`янської міської ради Донецької області, Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк», про визначення додаткового строку для прийняття спадщини – задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , додатковий строк тривалістю в 3 (три) місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Горлівка Донецької області.
Повний текст рішення виготовлений 10 березня 2020 року.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду І.О. Сидоренко