Рішення № 88079704, 10.03.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.03.2020
Номер справи
826/17845/18
Номер документу
88079704
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/554

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 березня 2020 року № 826/17845/18

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Пост Фінанс"

До Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби

Про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0010931405 від 10.10.2018

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.10.2018 року № 0010931405.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.11.2018 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

28.11.2018 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.

16.11.2018 р. позивачем подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні. Ознайомившись з клопотанням, матеріалами справи, суд дійшов висновку про відсутність необхідності у призначенні судового засідання для розгляду справи по суті.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Пост Фінанс" (код 38324133), місцезнаходження: 03131, м. Київ, Столичне шосе, 103, корпус 1, 13-й поверх, оф. 1304, перебуває на обліку в якості платника податків у Офісі великих платників податків ДПС.

На підставі наказу від 31.08.2018 р. №1838, направлень на перевірку від 17.09.2018р. № 3425, № 3426, Головним управлінням ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку ТОВ "Пост Фінанс", про що складено акт перевірки від 27.09.2018 р. №1778/1000/14/38324133.

Перевіркою встановлено порушення п. 11 гл. ІІ та п. 40 гл. ІV Постанови Правління Національного банку України від 29.12.2017 р. № 148 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні".

За наслідками перевірки Офісом великих платників податків ДФС винесено податкове повідомлення-рішення від 10.10.2018р. №0010931405, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 306 580,00 грн. за порушення п. 11 р. ІІ, п. 40 р. ІV Постанови Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні".

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Пост Фінанс" - вважає податкове повідомлення-рішення від 10.10.2018 р. № 0010931405 протиправним та просить суд скасувати його з наступних підстав.

Позивач зазначає, що наказ, на підставі якого проведено фактичну перевірку, не містить обов`язкових (істотних) реквізитів, а витяг з додатку до наказу, який є невід`ємною частиною останнього, також оформлено з порушенням законодавства в частині наявності в ньому обов`язкових реквізитів, оскільки згідно витягу з додатку до спірного наказу він не містить відомості, передбачені абзацом третім пункту 81.1 статті 81 Кодексу, які є обов`язковими.

Крім того, позивач зазначає, що твердження посадових осіб контролюючого органу, які викладені в акті проведення фактичної перевірки від 26.09.2018, про порушення товариством Постанови НБУ №148 від 29.12.2017 року "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", що полягає у неоприбуткуванні готівки в сумі 61370,00 грн., не відповідає фактичним обставинам та зроблено без повного дослідження всіх документів, наданих платником податків до перевірки (касова книга, КОРО, Z-звіти).

Відповідач - Офіс великих платників податків ДФС - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки акту перевірки.

Також відповідач зазначив, що проведення фактичної перевірки визначено ст. 80 Податкового кодексу України та здійснюється без попередження платника податків (особи) на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом.

При вході на перевірку позивач був ознайомлений із наказом від 31.08.2018 № 1838 та без заперечень допустив контролюючий орган до проведення перевірки.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно з п. 75.1 та пп. 75.1.3 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника.

Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (пп.75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України).

П. 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України встановлено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Згідно з п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з підстав визначених вказаним пунктом.

В даному випадку фактична перевірка, оформлена актом фактичної перевірки від 27.09.2018 р. №1778/1000/14/38324133 на підставі наказу від 31.08.2018р. та направлень на перевірку.

Щодо посилання позивача на те, що наказ на проведення перевірки прийнятий не у передбачений законом спосіб, то слід зазначити, що вказаний наказ не є предметом оскарження по даній справі.

Крім того, суд вважає, що належним захистом порушеного права позивача є саме визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, прийнятого за наслідками проведення перевірки, оскільки перевіряючих допущено до перевірки.

Щодо оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 10.10.2018 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 18 п. 3 розділу I Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017р. № 148, оприбуткування готівки - проведення суб`єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/книзі обліку доходів і витрат/книзі обліку доходів/фіскальному звітному чеку/розрахунковій квитанції.

Пунктом 11 розділу ІІ Положення № 148 визначено, що готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі. Зокрема, оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткування готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, а також у касах фізичних осіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

Згідно п.3 р. І Положення №148 касовий ордер - первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси, а касові операції - операції суб`єктів господарювання між собою та з фізичними особами, пов`язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.

За приписами п. 23 розділу ІІІ Положення № 148 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівки.

Згідно з п.п. 26, 32 розділу ІІІ Положення № 148 видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки підписуються керівником і головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником. До видаткових ордерів додаються заяви на видачу готівки, розрахунки. Прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові касові ордери і видаткові відомості заповнюються бухгалтером (відповідальною особою установи/підприємства, на яку покладено обов`язок з оформлення цих документів) у будь-який спосіб, який забезпечив би належне збереження цих записів протягом установленого для зберігання документів терміну. У касових ордерах зазначається підстава для їх складання і перелічуються додані до них документи. Видача касових ордерів і видаткових відомостей на руки особам, які вносять або одержують готівку, забороняється. Приймання і видача готівки за касовими ордерами проводиться тільки в день їх складання. Виправлення в касових ордерах та видаткових відомостях забороняється.

За змістом п. 40 розділу ІV Положення № 148 касир здійснює записи в касовій книзі за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день не здійснюються. Касир щоденно в кінці робочого дня підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира, другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі.

В даному випадку в акті перевірки зазначено, що при дослідженні первинних документів, наданих до перевірки встановлено, що 06.09.2018 з каси підприємства видані готівкові кошти згідно ВКО №154 від 06.09.2018 на суму 61 370, 00 грн. за підписом керівника Вітківська Н.В. та підписом одержувача коштів ОСОБА_1 , справжність підписів перевірив касир ОСОБА_2 .

Також надано касовий ордер № 154 від 06.09.2018 за підписом керівника Рой О.С. в якому одержувач коштів ОСОБА_1 розписалася про отримання готівки в сумі 61 370,00 грн. справжність підписів перевірив касир ОСОБА_2 .

При дослідженні касового звіту за 06.09.2018 встановлено, що касир ОСОБА_2 не виконала записів за кожним касовим ордером в день видачі коштів, що призвело до неоприбуткування готівки на загальну суму 61 370,00 грн.

Таким чином, 06.09.2018 готівка в сумі 61 370,00 грн. не підтверджена відповідними записами в касовій книзі та у відповідності до п.11 гл.ІІ, п. 40 р. ІV Постанови Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні".

Проте, позивачем на спростування вищевикладеного зазначено, що згідно звіту касира по ПНФП № 11009 від 06.09.2018 року з каси протягом дня було видано 110 322,00 грн. за 10 видатковими касовими ордерами, в т.ч. згідно ВКО №154 був підкріплений касовий ящик касира ОСОБА_1 РРО № НОМЕР_1 на суму 61 370,00 грн.

Оскільки відповідно до вимог чинного законодавства виправлення в касових ордерах забороняються, ВКО 154 від 06.09.2018 року оформлявся товариством двічі.

Під час роздрукування першого екземпляру ВКО №154 від 06.09.2018 р. відбулась технічна помилка, а саме в графі "Керівник" була визначена ОСОБА_3 , яку було звільнено 05.09.201 року з посади начальника ПНФП філії №1 відповідно до Наказу № 2623-к від 04.09.2018 року (копія наказу додається). Після виявлення вказаної помилки було роздруковано другий екземпляр цього ж видаткового касового ордеру №154 від 06.09.2018 із зазначенням у графі "Керівник" ОСОБА_2 , який замінив ВКО з технічною помилкою.

Тобто, це була одна касова операція, яка відбулась 06.09.2018 року об 08 год. 32 хв., та була оформлена одним видатковим касовим ордером. Залишок готівки коштів на початок дня 06.09.2018 року в касі ПНФП 11009 становив 100 507,24 грн. Після підкріплення касового ящика РРО № АТ 402002528 на суму 100,00 грн. (ВКО №153) повторне створення ВКО на таку ж суму (61 370,00 грн.) було неможливим та заблоковано програмою, так як залишок готівкових коштів в касі ПНФП в той момент становив 39 037, 24 грн.

Протягом 06 вересня 2018 року касовий ящик РРО №АТ 402003340 касир ОСОБА_1 підкріплявся лише двома ВКО на загальну суму 66 370, 00 грн. та було здійснено оприбуткування грошових коштів на суму 19789,00 грн. згідно ПКО №122, що підтверджується даними про надходження та видаток коштів з фіскального звітного чеку №843.

Отже, з огляду на вищевикладене, позивачем було належним чином здійснено оприбуткування готівки за ВКО №154 на суму 61 370, 00 грн., що підтверджується сформованим та надрукованим Z - звітом № 843 від 06.09.2018 року, який підклеєно до відповідних сторінок КОРО, а також оформлення звіту касира від 06.09.2018р.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відсутність у контролюючого органу підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 306850,00 грн. за порушення п. 11 р. ІІ, п. 40 р. ІV Постанови Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", а відтак, податкове повідомлення-рішення від 10.10.2018 року № 0010931405 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

В даному випадку оскаржуване рішення прийнято на порушення вимог щодо обґрунтованості, що є підставою для задоволення позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податку ДФС №0010931405 від 10.10.2018 року.

3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11-Г, код 39440996) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Пост Фінанс" (03131, м. Київ, Столичне шосе, 103, корпус 1, 13-й поверх, оф. 1304, код 38324133) 4602,75грн. судового збору.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 10.03.20 р.