Рішення № 88079577, 10.03.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2020
Номер справи
824/1433/19-а
Номер документу
88079577
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2020 р. м. Чернівці справа № 824/1433/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до Сокирянського районного відділу управління державної міграційної служби України про визнання протиправною відмови та про зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

22.11.2019 року ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просила :

- визнати протиправною відмову Сокирянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області (далі - відповідач) в оформленні та видачі паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року неповнолітної на ім`я ОСОБА_2 ;

- зобов`язати Сокирянський районний відділ управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області оформити та видати паспорт громадянина України неповнолітній ОСОБА_2 у формі паспортної книжечки відповідно до положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 р. №2503-ХІІ, з проставленою відміткою місця проживання - без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки їх персональних даних.

26.11.2019 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду адміністративний позов залишено без руху.

17.12.2019 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду повернуто позовну заяву у зв`язку з тим, що позивач не усунув недоліки позовної заяви, яка залишена без руху.

08.01.2020 року позивач не погоджуючись з ухвалою про повернення позовної заяви, подав апеляційну скаргу до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

28.01.2020 року постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 задоволено. Ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.12.2019 року скасовано. Справу направлено до Чернівецького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

19.02.2020 ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено розгляд справи на 09:00 год. 04.03.2020 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 та її законний представник Антонова Наталія Василівна звернулися до відповідача із заявою щодо оформлення та видачі ОСОБА_2 паспорта у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року, передбаченого діючим Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ. Однак, відповідач відмовив у оформленні та видачі паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, посилаючись на Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", відповідно до якого оформлення і видача паспорта громадянина України здійснюється розпорядником ЄДДР у формі картки.

28 лютого 2020 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він проти позовних вимог заперечує та зазначає, що при зверненні, позивачем не було дотримано вимог щодо форми заяви - анкети на отримання паспорта громадянина України та не надано оригіналів документів, як того передбачає Положення про паспорт громадянина України.

04.03.2020 року позивачем подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Вказував що позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Окрім того надано квитанції про сплату судового збору №1 від 04.03.2020 року на суму 762,00 грн та №2 від 04.03.2020 року на суму 78,80 грн.

У судове засідання призначене на 04.03.2020 року відповідач не з`явився, явку представника не забезпечив, про підстави неприбуття не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення повістки про виклик від 24.02.2020 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Частиною 1 ст. 205 КАС України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. 205 КАС України).

Враховуючи приписи ст. ст. 194, 205 КАС України, суд вважає, що подане позивачем клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, а також неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд дослідивши письмові докази по справі встановив наступне.

22 січня 2019 року ОСОБА_2 та її законний представник Антонова Наталія Василівна, звернулися до відповідача з заявою на отримання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, додавши: дві фотокартки розміром 3,5х4,5 см для оформлення бланку паспорту; копію свідоцтва про народження (а.с. 111-112).

Листом від 05.02.2019 року вих. №7321/1075-19 відповідач надав відповідь на вказане звернення, в якому повідомив, що ч. 4 ст. 21 Закону №5492-VI від 20.11.2012 року чітко передбачає виготовлення паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Вказував і на те, що на виконання Положень ч. 2 ст. 15 та абз. 2 ч. 2 ст. 21 Закону №5492-VI від 20.11.2012 року Кабінет міністрів України прийняв Постанову №302 від 25.03.2015 року, якою затвердив: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та технічний опис бланка паспорта України, що не містить безконтактного електронного носія. Пунктом 3 Постанови №302 від 25.03.2015 року передбачено, що прийняття документів для оформлення України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01.11.2016 року припинено, отже, для оформлення паспорта зразка 1994 року вже не має законних підстав. Альтернатива такій формі паспорта громадянина України ( ID -картки з безконтактним електронним носієм інформації) ні Законом №5492-VI від 20.11.2012 року, ні урядовими нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання, не передбачають, як і винятків із загального для всіх громадян України обов`язку отримати цей документ у встановленому порядку і встановленої форми.

Відповідач додатково наголошував на тому, що постановою Кабінету Міністрів України №199 від 21.03.2018 року було виключено абз. 2 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302, яким передбачалась можливість отримання паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, оскільки всі територіальні підрозділи ДМС України були забезпечені матеріально-технічними ресурсами для оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі ID-картки з безконтактним електронним носієм. Тому територіальні підрозділи УДМС України в Чернівецькій області, як суб`єкти владних повноважень при виконанні офіційних повноважень не можуть діяти всупереч вимогам Закону (а.с. 113).

25.04.2019 року позивач повторно звернулися до відповідача з заявою на отримання паспорта громадянина України у вигляді книжечки. Окрім того, зазначали що всі документи для отримання паспорта у вигляді книжечки були подані 22.01.2019 року (114-116).

22.05.2019 року відповідач листом №7321-98/7321-19 надав аналогічну відповідь викладену в листі від 05.02.2019 року №7321/1075-19 (а.с.117).

Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи визначає Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" №5492-VІ від 20.11.2012 року.

Частиною 1 ст.13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" передбачено, що документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення, зокрема, поділяються на: 1) документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України.

Відповідно ч. 1, 2, 4, 5 ст. 14 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Згідно п.3 Положення про паспорт громадянина України, яке затверджено постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Відповідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, що додається.

Згідно п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302, із застосуванням засобів Реєстру запроваджено:

- з 01.01.2016 року - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII;

- з 01.11.2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Положеннями п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 встановлено:

- прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01.11.2016 року припиняється;

- паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 01.11.2016 рок, є чинним протягом строку, на який його було видано.

Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Відповідно до пп.1 п.7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка досягла 14-річного віку - на підставі заяви - анкети, поданої нею особисто.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач разом з дитиною, в інтересах якої вона діє, у заяві від 22.01.2019 року визначили відмову від оформлення паспорта громадянина України у формі пластикової ID-картки.

Пунктом 131 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України передбачено, що до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, вноситься така інформація:

- інформація, зазначена в зоні візуальної перевірки паспорта;

- додаткова змінна інформація (про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття зазначеного номера та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у відповідному полі проставляється слово відмова. У разі відсутності інформації відповідне поле не заповнюється;

- біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук (за згодою особи);

- засоби електронного цифрового підпису (у разі оформлення паспорта особі, яка досягла 18-річного віку) та засоби шифрування в порядку, встановленому законодавством.

Інформація вноситься до безконтактного електронного носія відповідно до рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.

Законом України "Про захист персональних даних" №2297-VI від 01.06.2010 року, встановлено: мета обробки персональних даних має бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних, та відповідати законодавству про захист персональних даних. (ч.1 ст.6).

Згідно ст.2 Закону №2297-VI, персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб`єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (ч. 5, 6 ст. 6 вказаного Закону).

З викладеного вбачається, що згода відповідної особи є обов`язковою при обробці її персональних даних. В даному випадку заявник чітко зазначив про свою відмову від такої процедури з повідомленням її причин.

Пунктом 3 Положення про паспорт громадянина України передбачена альтернатива вибору для громадян України, а саме: бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. При цьому Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" не передбачає інших форм документу, ніж у вигляді пластикової картки типу ID-1. Зазначені обставини суперечать нормам ст. 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Положеннями ст. 8 Конвенції про захист осіб у зв`язку з автоматизованою обробкою персональних даних, ратифікований Законом України від 06.07.2010 року №2438-VI визначено, що будь-якій особі надається можливість:

а) з`ясувати існування файлу персональних даних для автоматизованої обробки, його головні цілі, а також особу та постійне місце проживання чи головне місце роботи контролера файлу;

б) отримувати через обґрунтовані періоди та без надмірної затримки або витрат підтвердження або спростування факту зберігання персональних даних, що її стосуються, у файлі даних для автоматизованої обробки, а також отримувати такі дані в доступній для розуміння формі;

с) вимагати у відповідних випадках виправлення або знищення таких даних, якщо вони оброблялися всупереч положенням внутрішнього законодавства, що запроваджують основоположні принципи, визначені у ст. 5 і 6 цієї Конвенції.

Водночас, суд зазначає, що законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу, є порушенням конституційних прав такої особи.

Реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до надання згоди на обробку персональних даних, їх обробка повинна здійснюватись, як і раніше, в межах і на підставі тих законів і нормативно-правових актів України, на підставі яких виникають правовідносини між громадянином та державою. При цьому, згадані технології не повинні бути безальтернативними і примусовими. Особи, які відмовилися від обробки їх персональних даних, повинні мати альтернативу - використання традиційних методів ідентифікації особи.

Аналогічна правова позиція зазначена постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 року у зразковій справі №806/3265/17.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Окрім того, суд не бере до уваги відзив Управління Державної міграційної служби в частині тверджень відповідача стосовно порушення подачі документів згідно Тимчасового порядку №456 від 06.06.2019 року, оскільки на момент порушеного права позивача, даний порядок не був чинний на момент правовідносин.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності відмови у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки, через що суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною відмови відповідача у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України.

Таким, чином, враховуючи положення ст. 245 КАС України, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про зобов`язання відповідача оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки, підлягають задоволенню.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 762,00 грн, що підтверджується квитанцією №1 від 04.03.2020 року та 78,80 грн, що підтверджується квитанцією №2 від 04.03.2020 року (а.с. 144-145).

Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує з Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Сокирянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Сокирянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в оформленні та видачі паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року неповнолітної на ім`я ОСОБА_2 .

3. Зобов`язати Сокирянський районний відділ управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області оформити та видати паспорт громадянина України неповнолітній ОСОБА_2 у формі паспортної книжечки відповідно до положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 р. №2503-ХІІ, з проставленою відміткою місця проживання - без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки їх персональних даних.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Сокирянського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області, сплачений згідно квитанцій №1 від 04.03.2020 року на суму 762,00 грн та №2 від 04.03.2020 року на суму 78,80 грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивачі - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 )

Відповідач - Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Сокирянського районного відділу управління державної міграційної служби України (вул. Шептицького, 25, м. Чернівці, 58002, Код ЄДРПОУ 37767440)

Суддя І.В. Маренич