
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2020 року м. Київ № 640/9726/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О., розглянув у спрощеному провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду навчання на курсах виробничого навчання на базі комбінату штучного волокна № 512 з 01.07.1957 р. по 14.05.1960 р. та проведенні перерахунку розміру пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , який враховується при визначенні розміру пенсії, період навчання на курсах виробничого навчання на базі комбінату штучного волокна № 512 з 01.07.1957 р. по 14.05.1960 р., та, враховуючи, що заява про перерахунок пенсії з усіма документами подана до 15.05.2019 р., здійснити перерахунок розміру пенсії з 15.05.2019р. з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.08.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Звільнено від сплати судового збору ОСОБА_1 . Запропоновано відповідачу надати відзив.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити, посилаючись при цьому на те, що строк проходження виробничого навчання на базі Комбінату штучного волокна, під час навчання позивача в 8-10 класах середньої школи, має включатись до страхового стажу, який враховується при нарахуванні і виплаті пенсії.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись при цьому на те, що навчання в середній школі, навіть у випадку одночасного проходження особою виробничого навчання на базі підприємства/установи/організації, не може включатись до страхового стажу, який впливає на нарахування та виплату пенсії. За таких обставин відповідач просить суд в позові відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВСТАНОВИВ:
02.05.2019 позивачем була подана заява №3556 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку пенсії відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в якій позивач просила включити до страхового стажу, який враховується при нарахуванні і виплаті пенсії, строк проходження виробничого навчання на базі Комбінату штучного волокна, під час її навчання в 8-10 класах середньої школи №99 в м. Києві.
В обґрунтування права на перерахунок пенсії разом із заявою позивачем було подано документи про проходження у період 1957-1960 років курсу виробничого навчання на базі комбінату штучного волокна №512 по спеціальності «перемотчиця».
Листом від 23.05.2019 №109790/03 в задоволенні заяви відмовлено, оскільки свідоцтво (атестат зрілості) видане середньою школою №99 м. Києві.
Не погоджуючись з відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у врахуванні додаткового страхового стажу для нарахування і виплати пенсії, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Оцінивши за правилами ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003; Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінеті Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637.
Надалі зазначені закони та порядок вживатимуться судом в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин - травень 2019 року.
Частиною 4 ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Порядок і умови зарахування до трудового стажу періодів трудової діяльності та інших періодів, до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення» і Порядком №637.
Зокрема, ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
До стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі (абзац «д»).
Посилаючись на словосполучення «курсах по підготовці кадрів» з огляду на Свідоцтво НОМЕР_2 від 14.05.1960 року, копія якого наявна в матеріалах справи, позивач власне і вважає, що курс виробничого навчання з 01.07.1957 р. по 14.05.1960 має бути включений до страхового (трудового) стажу.
Проаналізувавши зміст вказаного Свідоцтва, судом встановлено, що даним документом підтверджується той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навчаючись в 8-10 класах середньої школи №99 м. Києва закінчила курс виробничого навчання на базі Комбінату штучного волокна №512 по спеціальності перемотчиці. Постановою кваліфікаційної комісії від 14.05.1960 року ОСОБА_1 присвоєна кваліфікація перемотчиці.
Свідоцтво засвідчено підписами директора школи, голови кваліфікаційної комісії та члена комісії та скріплено печаткою середньої школи №99.
Слід зазначити, що ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не містить визначення установ, проходження курсів по підготовці кадрів на базі яких, дає право на зарахування строку проходження курсів до страхового (трудового) стажу.
В той же час, п.8 Порядку №637 визначено, що час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
Аналіз наведеної норми Порядку №637 у взаємозв`язку з нормою абз.«д» ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» дає змогу дійти висновку, що до страхового (трудового) стажу включається, в даному випадку, строк навчання в закладах підвищення кваліфікації та підготовки кадрів.
Оскільки середня школа не є таким закладом, проходження позивачем курсу виробничого навчання на базі Комбінату штучного волокна №512 при навчанні в 8-10 класах не включається до страхового (трудового) стажу, внаслідок чого підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м.Київ, ВУЛИУЯ БУЛЬВАРНО-КУДРЯВСЬКА, будинок 16).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя П.О. Григорович