
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4184/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Крутько О.В.,
позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - Лучко Т.І.,
представника відповідача - Пиляй О.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради , Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати.
В С Т А Н О В И В:
31 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення двадцять сьомої сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради № 1168 "Про дострокове припинення повноважень в.о. старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 "; поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що її було звільнено незаконно з порушенням Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки спірне рішення не містить підстав, передбачених статтею 79-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", не зазначено норми Конституції України або законів України, які вона порушила на посаді виконуючої обов`язки старости, яким діями чи бездіяльністю вона порушила права та свободи громадян, та яких саме повноважень, що віднесені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" до її компетенції, нею не забезпечено. Крім того, зазначала що її було позбавлено права на участь у процесі прийняття рішення, оскільки 16.08.2019 року вона не була присутня на засіданні постійної комісії з питань прав людини, законності, запобігання корупції, депутатської діяльності, етики та регламенту Михайлівської сільської ради Машівського району, під час обговорення проекту оскарженого рішення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі № 440/4184/19, справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі у якості другого відповідача Михайлівську сільську раду Машівського району.
20.11.2019 року від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в повному обсязі. В обґрунтування вказаної заяви по суті справи посилався на те, що позивачем пропущено місячний строк звернення до суду, крім того, рішення є законним та прийняте уповноваженим органом у відповідності до процедури, визначеної Регламентом. Підставою для прийняття рішення стало колективне звернення жителів с. Кустолово - Суходілка, оскільки позивач зневажливо ставилася та не звітувала перед жителями с. Кустолово - Суходілка, що свідчить про порушення прав та свобод громадян, передбачених Конституцією України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 року у задоволенні заяви представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено. Клопотання представника позивача про поновлення строку на звернення до суду задоволено. Визнано причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом поважними.
Поновлено ОСОБА_1 процесуальний строк на звернення до адміністративного суду з цим позовом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 року закрите підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представник відповідачів судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, зазначених в заявах по суті справи.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.
10 листопада 2015 року рішенням першої сесії сьомого скликання Кустолово - Суходільської сільської ради "Про встановлення результатів виборів сільського голови" визнано ОСОБА_1 обраною сільським головою /а.с.17/.
07 листопада 2017 року рішенням першої сесії Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області сьомого скликання "Про покладення обов`язків старости" № 9 вирішено до проведення перших виборів старост на території юрисдикції Михайлівської сільської об`єднаної територіальної громади, обов`язки старости покласти на ОСОБА_1 , яка здійснювала повноваження Кустолово - Суходільського сільського голови до об`єднання. Визначено, що виконуюча обов`язки старости ОСОБА_1 здійснює свої повноваження на території села Кустолово - Суходілка. Обсяг повноважень старост до моменту затвердження Положення про старосту Михайлівської сільської об`єднаної територіальної громади визначається рішеннями Михайлівської сілської ради /а.с.175/.
16 серпня 2019 року рішенням двадцять сьомої сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області № 1168 "Про дострокове припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 " вирішено достроково припинити повноваження виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 . Звільнити виконуючу обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 у зв`язку з не забезпеченням здійснення наданих їй повноважень на підставі абзацу першого частини другої статті 79-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" /а.с.94/.
16 серпня 2019 року Виконавчий комітет Михалівської сільської ради прийняв розпорядження № 53 "Про дострокове припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 ", яким звільнив ОСОБА_1 виконуючу обов`язки старости села Кустолово - Суходілка у звязку з не забезпеченням здійснення наданих їй повноважень на підставі абзацу першого частини другої статті 79-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з 16.08.2019 року /а.с.95/.
Позивач не погодилась із рішенням двадцять сьомої сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області № 1168 "Про дострокове припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 " та оскаржила його до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом (ст.1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»).
Частиною 3 статті 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачає, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Згідно частини 1, 2 статті 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною 4 статті 7 цього Закону.
Повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.
Відповідно до частини 1 статті 8-3 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» повноваження сільської, селищної ради та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до сільської, селищної об`єднаної територіальної громади, припиняються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади рішення про підсумки додаткових виборів та визнання повноважень не менше половини депутатів від територіальної громади, що приєдналася, обраних на виборах до сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади.
З моменту припинення повноважень сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, його повноваження набуває сільський, селищний, міський голова об`єднаної територіальної громади.
Сільський, селищний голова територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, виконує обов`язки старости відповідно до закону на період повноважень ради об`єднаної територіальної громади поточного скликання. За ним зберігаються розмір та умови оплати праці, що були йому встановлені як сільському, селищному голові до приєднання.
Аналогічні положення містить пункт 3 Розділу ІV Прикінцевих положень Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», яким визначено, що у селах, селищах, в яких знаходилися органи місцевого самоврядування територіальних громад, що об`єдналися, обов`язки старости до обрання на перших виборах старости виконує особа, яка здійснювала повноваження сільського, селищного голови відповідної територіальної громади до об`єднання.
З наведених вище правових норм можна дійти висновку про те, що законодавець імперативно визначив, що на період до обрання на перших виборах старости, його обов`язки виконує сільський голова територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, і відповідно на нього поширюються норми Закону України «Про місцеве самоврядування» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до частини 1 статті 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» староста:1) представляє інтереси жителів відповідного села, селища у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради; 2) бере участь у пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради та засіданнях її постійних комісій; 3) має право на гарантований виступ на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, засіданнях її постійних комісій з питань, що стосуються інтересів жителів відповідного села, селища; 4) сприяє жителям відповідного села, селища у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування; 5) бере участь в організації виконання рішень сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень сільського, селищного, міського голови на території відповідного старостинського округу та у здійсненні контролю за їх виконанням; 6) бере участь у підготовці проекту місцевого бюджету в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного старостинського округу; 7) вносить пропозиції до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради з питань діяльності на території відповідного старостинського округу виконавчих органів сільської, селищної, міської ради, підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб; 8) бере участь у підготовці проектів рішень сільської, селищної, міської ради, що стосуються майна територіальної громади, розташованого на території відповідного старостинського округу; 9) бере участь у здійсненні контролю за використанням об`єктів комунальної власності, розташованих на території відповідного старостинського округу; 10) бере участь у здійсненні контролю за станом благоустрою відповідного села, селища та інформує сільського, селищного, міського голову, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради про його результати; 11) отримує від виконавчих органів сільської, селищної, міської ради, підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для здійснення наданих йому повноважень; 12) сприяє утворенню та діяльності органів самоорганізації населення, організації та проведенню загальних зборів, громадських слухань та інших форм безпосередньої участі громадян у вирішенні питань місцевого значення у відповідному селі, селищі; 13) здійснює інші повноваження, визначені цим та іншими законами.
При здійсненні наданих повноважень староста є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед жителями відповідного села, селища, відповідальним - перед сільською, селищною, міською радою (частина 2 статті 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Староста не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед жителями відповідного села, селища на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів сільської, селищної, міської ради староста інформує раду про свою роботу (частина 3 статті 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно розділу 3 Положення про старосту села (сіл) Михайлівської сільської ради об`єднаної територіальної громади до обов`язків старости належить: - сприяти мешканцям села (сіл) у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування та інших установ, надавати довідки та інформацію за їх зверненнями, підписувати довідки, акти обстеження, тощо; - вчиняти нотаріальні дії та реєструвати акти цивільного стану за рішенням Михайлівської сільської ради згідно чинного законодавства; - брати участь у підготовці проекту бюджету територіальної громади в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного села (сіл); - вносити пропозиції до виконавчого комітету ради з питань діяльності на території відповідного села (сіл) виконавчих органів міської ради, підприємств, установ, організацій комунальної форми власності їх посадових осіб та погоджувати призначення цих керівників; - погоджувати проекти рішень Михайлівської сільської ради, що стосуються майна територіальної громади, розташованого на території відповідного села; - відповідати за стан довкілля, стан об`єктів інфраструктури, громадський правопорядок, здійснювати відповідно до закону контроль за дотриманням зобов`язань щодо платежів до місцевого бюджету фізичними та юридичними особами; - здійснювати моніторинг за дотриманням прав і законних інтересів жителів села (сіл) у сфері соціального захисту, культури, освіти, спорту, туризму, житлово - комунального господарства, реалізації права на працю, медичну допомогу; - не допускати дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави; - виконувати інші обов`язки, визначені Положенням про старосту, Статутом об`єднаної територіальної громади, рішеннями Михайлівської сільської ради, розпорядженнями сільського голови; - здійснювати облік раціонального використання енергоносіїв на території відповідного села (сіл).
Згідно пояснень представника відповідачів підставою для прийняття спірного рішення стало колективне звернення жителів с. Кустолово - Суходілка Машівського району від 05.07.2019 року щодо неналежного виконання повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 та підписні листи виборців на підтримку пропозиції щодо дострокового припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 .
В матеріалах справи міститься копія колективного звернення від ініціативної групи жителів села Кустолово - Суходілка Машівського району від 05.07.2019 року /а.с.40-44/, в якому повідомляється, що ОСОБА_1 на протязі перебування на посаді з 2015 року по нинішній час жодного разу не звітувалась перед громадою з питань ремонту доріг, ремонту амбулаторії, ремонту приміщень сільської ради; не проводила зборів по питанню розподілу та передачі луків в оренду; грубо поводиться з жителями села у формі образ та погроз; зволікає з видачею довідок про земельні ділянки або їх відсутність. 25.06.2019 року було проведено збори села жителів Кустолово - Суходілка Машівського району щодо припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 за народною ініціативою.
Згідно витягу з протоколу двадцять сьомої сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради від 16.08.2019 року щодо вирішення питання про дострокове припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 сільський голова ОСОБА_3 повідомив, що жителями села Кустолово - Суходілки було проведено загальні збори, на яких вирішували питання щодо дострокового припинення повноважень виконуючої обов`язки старости ОСОБА_1 за народною ініціативою. Вказані матеріали направлені до Михайлівської виборчої комісії, але вони були перенаправлені до Михайлівської сільської ради з причини, що виборча комісія не може застосувати процедуру відкликання з посади, оскільки посада виконуючої обов`язки старости не є виборною, а тому дане питання належить до повноважень сільської ради. Крім того, до сільської ради надійшло колективне звернення від жителів села Кустолово - Суходілка, під яким підписалась 73 особи, а також підписні листи із 318 підписами виборців на підтримку пропозиції щодо дострокового припинення повноважень в.о. старости ОСОБА_1 .
Згідно виступів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 сільську раду повідомлено, що в.о. старости ОСОБА_1 грубо поводиться з жителями села; люди, які звертаються до неї, не можуть отримати довідку; власним дітям надала земельні ділянки, тоді як не всі бажаючі їх отримали; останні події з луками, які підлягають розпаюванню, але були передані в оренду товариству, зовсім обурили місцевих жителів, ОСОБА_1 не було зібрано зборів пайовиків та не роз`яснено людям як довести до логічного завершення процес розпаювання і отримати свою землю.
Згідно виступу ОСОБА_11 в.о. старости ОСОБА_1 відноситься до людей так, як люди відносяться до неї, а на сесії виступають ті, яких вона не прийняла на роботу у сільську раду.
Згідно виступу ОСОБА_1 , вона проаналізувала заяву, яку подали жителі щодо її зняття та зауважила, що в проекті рішення про дострокове припинення повноважень не вірно зазначені статті закону; в своїй роботі вона користується Положенням про старосту і виконує те, що прописано; у підписних листах на підтримку пропозиції щодо дострокового припинення її повноважень люди вписані по два рази.
Головуючий виносить питання про порядок проведення голосування: таємне чи відкрите. Результати голосування: "за" - 20, "проти" - 0, "утрималися" - 0. Вирішили: голосування проводити відкрите. Результати голосування: "за" - 19, "проти" -0, "утрималися" - 1. Вирішили: достроково припинити повноваження в.о. старости ОСОБА_1 /а.с. 90-93/.
Згідно частини 2 статті 79-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням сільської, селищної, міської ради, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Рішення про дострокове припинення повноважень старости рада приймає таємним або відкритим голосуванням більшістю голосів від загального складу ради.
З аналізу наведених вище норм законодавства, якими регулюються спірні правовідносини, вбачається, що факт порушення старостою Конституції або законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення ним здійснення наданих йому повноважень має бути підтверджено відповідним судовим рішенням, яким визнано рішення, дії чи бездіяльність селищного голови незаконними, або має бути доведеним факт невиконання власних повноважень.
Суд звертає увагу, що спірне рішення не містить посилань, які норми Конституції або законів України або які права і свободи громадян були порушені ОСОБА_1 , а також які повноваження нею не виконувались.
На підтвердження обставин щодо порушення ОСОБА_1 . Конституції або законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення нею здійснення наданих їй повноважень, відповідачем не надано належного доказу, а саме рішень суду про визнання рішень, дій чи бездіяльності старости незаконними.
Матеріали справи також не містять доказів того, що за період роботи до ОСОБА_1 відповідачами застосовувалися заходи дисциплінарного стягнення.
З приводу інформації, яка наведена в колективному зверненні ініціативної групи жителів села Кустолово - Суходілка від 05.07.2019 року суд зазначає, що в матеріалах справи містяться копії рішення сімнадцятої сесії сьомого скликання Кустолово - Суходільської сільської ради про затвердження звіту про виконання бюджету на 2016 рік, рішення сімнадцятої сесії сьомого скликання Кустолово - Суходільської сільської ради про затвердження звіту про роботу виконавчого комітету К.Суходільскої сільської ради у 2016 році, звіт в.о. старости с. Кустолово - Суходілка за роботу 2018 року.
Також, суд звертає увагу, що колективному зверненні ініціативної групи жителів села Кустолово - Суходілка від 05.07.2019 року не конкретизовано: на які саме заяви щодо видачі довідок не реагував позивач або зволікав з їх видачею.
Представником відповідачів також не було надано будь-яких доказів звернень жителів села Кустолово - Суходілка до суду з питання ненадання старостою довідок на їх заяви або інших будь-яких задокументованих фактів з цього приводу.
Також, суд зазначає, що отримання земельних ділянок третіми особами у власність на законних підставах не може бути обґрунтованою підставою для прийняття рішення щодо припинення повноважень позивача.
З приводу передачі луків позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначила, що розпорядженням голови Машівської районної державної адміністрації Полтавської області № 349 від 21.12.2018 року в оренду ТОВ "Машівка агро" було передано дві земельні ділянки - 19,2 га та 123,7 га, які належали до нерозподілених (невитребуваних паїв), що знаходяться за межами населеного пункту на території Михалівської сільської ради Кустолово - Суходільського старостинського округу, вказане рішення було прийнято без її участі та згоди.
Під час проведення засідання постійної комісії з питань прав людини, законності, запобігання корупції, депутатської діяльності, етики та регламенту Михайлівської сільської ради 16.08.2019 року відповідачем вказаним обставинам не було надано належну оцінку, не було забезпечено участь у прийнятті рішення та надання пояснень ОСОБА_1 , а лише зазначено, що якщо стільки людей підписало звернення про дострокове припинення її повноважень, то потрібно прислухатися до думки людей, яким на місці видніше хто і як виконує свої обов`язки.
Щодо наданих суду копій підписних листів для збирання підписів на підтримку пропозиції щодо дострокового припинення повноважень в.о. старости ОСОБА_1 суд зазначає, що вказані документи не можуть бути належними доказами та правовою підставою для дострокового припинення повноважень позивача в порядку частини 2 статті 79-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки стосуються іншої процедури припинення повноважень старости у разі відкликання з посади за народною ініціативою.
З урахуванням вищевикладеного суд не знаходить правових підстав для висновку, що рішення двадцять сьомої сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області № 1168 від 16.08.2019 року про дострокове припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 прийнято обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Таким чином, рішення двадцять сьомої сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області № 1168 від 16.08.2019 року про дострокове припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 є протиправним та таким що порушує гарантовані Конституцією України законні права позивача, зокрема права на працю, а тому підлягає скасуванню.
В ході судового розгляду справи судом було встановлено, що 16.08.2019 року відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 79-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та рішення двадцять сьомої сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області № 1168 від 16.08.2019 року Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради видано розпорядження № 53 "Про дострокове припинення в.о. старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 ".
Таким чином, вказане розпорядження було видано на виконання рішення двадцять сьомої сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області № 1168 від 16.08.2019 року про дострокове припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 , яке судом визнано протиправним.
Водночас, позивачем не заявлено вимог про скасування відповідного розпорядження.
Разом з цим, суд зазначає, що відповідно до приписів частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, враховуючи, що рішення, на підставі якого було прийнято розпорядження від 16.08.2019 року № 53, визнано судом протиправним та скасовано, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача суд дійшов висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати розпорядження виконавчого комітету Михайлівської сільської ради № 53 від 16.08.2019 року про дострокове припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1 .
Суд зауважує на тому, що звільнення працівника з підстав, не передбачених законом, або з порушенням установленого законом порядку свідчить про незаконність такого звільнення та тягне за собою поновлення порушених прав працівника.
Відповідно до частини першої статті 235 Кодексу законів про працю України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
При цьому закон не наділяє орган, який розглядає трудовий спір, повноваженнями на обрання іншого способу захисту трудових прав, ніж зазначені в частині першій статті 235, статті 240-1 Кодексу законів про працю України, а відтак установивши, що звільнення відбулось із порушенням установленого законом порядку, суд зобов`язаний поновити працівника на попередній роботі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне поновити ОСОБА_1 на посаді виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу з 17.08.2019 року.
Згідно частини 2 статті 235 Кодексу законів про працю України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Згідно підпункту "з" пункту 1 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 /надалі - Порядок № 100/, цей Порядок обчислення середньої заробітної плати застосовується у випадках вимушеного прогулу.
Пунктом 5 цього Порядку № 100 передбачено, що нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.
Відповідно до приписів пункту 8 Порядку № 100 нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Згідно з довідкою Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Машівського району № 43 середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 складає 1067,66 грн. ( 43774,00 грн. - заробітна плата за червень, липень 2019 року/ 41 робочий день /а.с.215, зворот/.
Таким чином, середній заробіток за час вимушеного прогулу позивача з 17.08.2019 року по 03.03.2020 року складає 146 269 гривень 42 копійки (137 робочих дні х 1067 грн 66 коп.).
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові від 24.12.1999 № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне стягнути з Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 17.08.2019 року по 03.03.2020 року в розмірі 146 269 гривень 42 копійки з відрахуванням обов`язкових платежів до бюджету та спеціальних фондів.
Пунктами 2, 3 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Відтак, суд вважає за необхідне допустити до негайного виконання постанову в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу та стягнення заробітної плати за один місяць.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради (вул. Молодіжна, 17, с. Михайлівка, Машівський район, Полтавська область, 39443; код ЄДРПОУ 41771699), Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області (вул. Молодіжна, 17, с. Михайлівка, Машівський район, Полтавська область, 39443; код ЄДРПОУ 21047603) про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення двадцять сьомої сесії сьомого скликання Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області № 1168 від 16.08.2019 року про дострокове припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження виконавчого комітету Михайлівської сільської ради № 53 від 16.08.2019 року про дострокове припинення повноважень виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу ОСОБА_1.
Поновити ОСОБА_1 на посаді виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу з 17.08.2019 року.
Стягнути з Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради (вул. Молодіжна, 17, с. Михайлівка, Машівський район, Полтавська область, 39443; код ЄДРПОУ 41771699) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 17.08.2019 року по 03.03.2020 року в розмірі 146 269 (сто сорок шість тисяч двісті шістдесят дев`ять) гривень 42 копійки з відрахуванням обов`язкових платежів до бюджету та спеціальних фондів.
Допустити до негайного виконання постанову в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді виконуючої обов`язки старости Кустолово - Суходільського старостинського округу та стягнення заробітної плати за один місяць.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 10.03.2020 року.
Головуючий суддя А.Б. Головко