
Справа № 420/6433/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глуханчука О.В.,
секретар судового засідання - Любімова О.Є.
за участі сторін:
представника позивача - Смітюх В.В. (адвокат, за ордером)
представника відповідача - не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17» до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій, скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
31 жовтня 2019 року до суду надійшов адміністративний позов об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17» до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, у якому позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області в частині включення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Корольова 17" до додатку № 1 (пункт 84) наказу ГУ ДСНС України в Одеській області "Про проведення позапланової перевірки" № 39 від 05 лютого 2019 року;
скасувати пункт 84 додатку №1 наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області "Про проведення позапланової перевірки" № 39 від 05 лютого 2019 року;
визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо проведення з 25.03.2019 року по 26.03.2019 року позапланової перевірки об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Корольова 17", яка проводилась на підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області "Про проведення позапланової перевірки" № 39 від 05 лютого 2019 року та посвідчення на проведення позапланової перевірки № 132 від 25 березня 2019 року;
скасувати акт Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 26 березня 2019 року №144;
скасувати припис Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 27 березня 2019 року №123.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що у березні 2019 року на підставі наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 05.02.2019 року № 39 «Про проведення позапланової перевірки» Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області було проведено позапланову перевірку з питань дотримання об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17» вимог техногенної та пожежної безпеки. Перевірка проводилася з 25.03.2019 року по 26.03.2019 року. За результатами проведення позапланової перевірки відповідачем складено Акт від 26.03.2019 року № 144 та видано Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 27.03.2019 року № 123. Відповідно до тексту Наказу, Акту та Припису, вищевказана позапланова перевірка проводилася на виконання приписів Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме на підставі ч. 1 ст. 6 цього Закону за дорученням Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері.
Позивач категорично не погоджується з законністю призначення та проведення такої позапланової перевірки, з огляду на що оскаржує розпорядчі документи Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо призначення та фіксування результатів цієї перевірки. Позивач вважає, що акт та припис мають похідний характер від наказу, через що визнання протиправним і скасування наказу про проведення позапланової перевірки № 39 від 05 лютого 2019 року, призводить до необхідності визнання протиправними і скасування акту та припису.
В обґрунтування неправомірності оскаржених дій та рішень відповідача, позивач зазначив про наступне:
- позивач вважає, що він не є суб`єктом на якого розповсюджується дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», через що здійснення відносно нього перевірок (реалізація контрольних функцій) відповідачем є грубим порушенням прав позивача. Так, позивач стверджує, що дія вказаного Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням діяльності уповноважених законом органів державного нагляду (контролю) щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання у сфері господарської діяльності. Натомість, ОСББ «Корольова 17» не є суб`єктом господарювання та не здійснює господарську діяльність, отже не підпадає під дію цього Закону і фактично не має ані прав, ані обов`язків, встановлених цим Законом.
- ОСББ «Корольова 17» здійснює свою діяльність не за договором, а за статутом, та не є суб`єктом господарювання чи суб`єктом підприємницької діяльності, а отже не є управителем. З наведеного, на переконання позивача, вбачається, що доручення Прем`єр-міністра України від 16.01.2019 року № 50768/1/1-18 не стосувалося питання призначення перевірки позивача і було направлене на інше коло осіб - «управителів багатоквартирних житлових будинків», до яких позивач не відноситься. Таким чином, позивач вважає, що доручення Прем`єр-міністра України від 16.01.2019 року № 50768/1/1-18 не є правовою підставою для видачі наказу про проведення позапланової перевірки ОСББ «Корольова 17» від 05 лютого 2019 року.
На підставі викладеного, позивач стверджує, що відповідачем грубо порушено приписи законодавства і видано наказ про проведення позапланової перевірки щодо суб`єкта, стосовно якого не видавалось відповідне доручення Прем`єр-міністра України.
Вказані обставини стали підставою звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 18 листопада 2019 року, після усунення недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 12 грудня 2019 року - 11 год. 30 хв.
В ухвалі про відкриття провадження у справі відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
Копію ухвали суду про відкриття провадження у справі від 18 листопада 2019 року відповідач отримав 26 листопада 2019 року. Проте, у строк до 11 грудня 2019 року відзив на позовну заяву від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області не надійшов.
17 грудня 2019 року позивачем через канцелярію суду подано клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів, зокрема доручення Прем`єр-міністра України від 16.01.2019 року № 50768/1/1-18 (а.с. 164-173).
Ухвалою суду від 02 січня 2020 року продовжено шістдесятиденний строк проведення підготовчого провадження у справі № 420/6433/19 на 30 днів.
Ухвалою суду від 03 лютого 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті
У судове засідання, призначене на 24 лютого 2020 року з`явився представник позивача, який у вступному слові позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з викладених у позові, письмових поясненнях та вступному слові підстав.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно, причини неявки не повідомив.
Згідно з ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України).
З урахуванням викладеного, суд продовжив розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Відповідно до ч. 7 ст. 205 КАС України, у разі розгляду справи за відсутності позивача або відповідача суддя-доповідач оголошує стислий зміст позовної заяви або відзиву відповідно.
Однак, у строк встановлений судом, відповідач відзив на адміністративний позов не надав, з клопотаннями/заявами щодо продовження строку на подання відзиву до суду не звертався.
Згідно вимог ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані докази, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступні обставини та факти.
Позивач - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17», код ЄДРПОУ 40512293, зареєстрований у якості юридичної особи 26.05.2016 року, запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.05.2016 року, номер 1 556 102 0000 058349.
Основним видом економічної діяльності підприємства є комплексне обслуговування об`єктів (КВЕД 81.10) (а.с. 37-38).
Відповідно до рішення ДПІ у Київському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 25.01.2017 року, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17» має ознаку неприбутковості - 0043, дата присвоєння ознаки неприбутковості та включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій - 26.10.2016 року (а.с. 20).
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17» діє на підставі Статуту, затвердженого протоколом №1 від 23.04.2016 року установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку.
Органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління та ревізійна комісія (ревізор) об`єднання (п. 3.1 Статуту) (а.с. 24-36).
31.08.2017 року директором КП «ЖКС «Вузівський» затверджено акт про передачу багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: вул. Ак. Корольова 17, з балансу КП «ЖКС «Вузівський» в управління (на баланс) ОСББ «Корольова 17». Загальні відомості про будинок: рік введення в експлуатацію - 1986, кількість поверхів - 16, загальна площа будинку - 12025,8 кв.м, загальна площа квартир - 10 649,48 кв.м, кількість квартир - 187 шт. (а.с. 39-45).
25 березня 2019 року начальником Київського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області на виконання наказу Головного управління ДСНС України в Одеській області від 05 лютого 2019 року № 39 видане посвідчення № 132 на проведення позапланової перевірки 16-поверхового житлового будинку ОСББ «Корольова 17», за адресою: м . Одеса, вул . Ак. Корольова, 17, на предмет дотримання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки (а.с. 46).
Копію посвідчення вручено 25.03.2019 року голові ОСББ «Корольова 17» Стрелецькій Л.О. , про що свідчить розписка у посвідченні.
У період з 25 березня 2019 року по 26 березня 2019 року проведено позапланову перевірку 16-поверхового житлового будинку ОСББ «Корольова 17».
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17» складено Акт від 26 березня 2019 року № 144, у якому зафіксовано 37 виявлених порушень Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, (зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки (а.с. 47-67).
Акт перевірки підписаний головою правління Стрелецькою Л.О. з відміткою про відсутність пояснень, зауважень або заперечень.
Примірник акту отриманий головою правління Стрелецькою Л.О. на 21 стор. 26 березня 2019 року, про що свідчить розписка в акті.
Відповідно до акту:
- об`єкт перевірки: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17», код ЄДРПОУ 40512293, за адресою: 65114, м. Одеса, вул. Ак. Корольова, 17;
- розпорядчі документи: Наказ Головного управління ДСНС України в Одеській області від 05 лютого 2019 року № 39, посвідчення (направлення) від 25 березня 2019 року №132;
- тип заходу державного нагляду (контролю) - позаплановий;
- форма заходу державного нагляду (контролю) - перевірка;
- початок заходу: 25.03.2019 року - 12 год. 48 хв.;
- завершення заходу: 26.03.2019 року - 17 год. 42 хв.;
- дані про попередній захід: не було;
- особи, що беруть участь у проведенні заходу державного нагляду (контролю): посадові особи органу державного нагляду (контролю) - заступник начальника Київського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майор служби цивільного захисту Стерненко Ю.В., керівник суб`єкта господарювання - голова правління ОСББ «Корольова 17» Стрелецька Л.О.
У зв`язку з виявленими порушеннями та з метою їх усунення, 27 березня 2019 року ОСББ «Корольова 17» видано Припис № 123 про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, який вручено під особистий підпис голові правління Стрелецькій Л.О. (а.с. 68-73).
У Приписі від 27 березня 2019 року № 123 зазначені порушення, які необхідно усунути у кількості 37, та узгоджені із суб`єктом строки виконання.
Проте, позивач, не погоджуючись з правомірністю підстав призначення позапланової перевірки об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17», звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає своє право порушеним на стадії включення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Корольова 17" до додатку № 1 (пункт 84) наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області "Про проведення позапланової перевірки" № 39 від 05 лютого 2019 року, що призвело до пред`явлення також похідних позовних вимог щодо визнання протиправними і скасування акту від 26 березня 2019 року № 144 та припису від 27 березня 2019 року №123.
Таким чином, позивач заперечує наявність законних підстав для призначення та проведення позапланової перевірки об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17», що стало підставою судового оскарження результатів цієї перевірки.
Судом встановлено, що передумовою виникнення спірних правовідносин стали наступні обставини.
16 січня 2019 року за вих. № 50768/1/1-18 Прем`єр-Міністр України В. Гройсман, до листа МВС України від 19.12.2018 року № 18206/01/35-2018, у зв`язку з виявленими системними порушеннями вимог пожежної безпеки у висотних житлових будинках та будинках підвищеної поверховості, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, надав Доручення наступного змісту:
«.1. ОСОБА_2 - скликання, ОСОБА_3 .
Забезпечити проведення у 2019 році позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням управителями багатоквартирних житлових будинків підвищеної поверховості та висотних будинків вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
2. Головам обласних та Київської міської держадміністрацій (за списком)
За участю органів місцевого самоврядування сприяти проведенню перевірок.
Разом з ДСНС забезпечити проведення роз`яснювальної роботи щодо дотримання вимог техногенної та пожежної безпеки.» (а.с. 171).
Відповідно до листа МВС України від 19.12.2018 року № 18206/01/35-2018 Прем`єр-Міністру України «Про проблемні питання щодо стану пожежної безпеки житлового фонду», у зв`язку із системними порушеннями вимог пожежної безпеки в житлових будинках підвищеної поверховості та висотних, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, і з метою підвищення рівня пожежної та техногенної безпеки житлового фонду держави, Міністр МВС України звернувся з проханням надати відповідне доручення щодо проведення у 2019 році позапланових перевірок техногенної та пожежної безпеки висотних житлових будинків та будинків підвищеної поверховості (а.с. 172-173).
05 лютого 2019 року, відповідно до доручення Прем`єр-міністра України від 16 січня 2019 року за вих. № 50768/1/1-18, з метою здійснення контролю за виконанням вимог Кодексу цивільного захисту України, інших законодавчих та нормативних, нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, начальником Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області видано Наказ № 39 «Про проведення позапланової перевірки» об`єктів згідно Додатку.
Відповідно до Додатку до наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 05 лютого 2019 року № 39 «Графік позапланових перевірок будинків підвищеної поверховості та висотних будинків, розташованих на території Одеської області», об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17» включено до об`єктів перевірки пунктом 84 (а.с. 85, 92).
Вирішуючи спірні правовідносини в межах заявлених позовних вимог, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403.
Отже, дія Кодексу цивільного захисту України поширюється та визначає права та обов`язки, зокрема підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до ст. 47 Кодексу цивільного захисту України, державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Отже, державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки здійснюється, зокрема, відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-У, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до ст. 1 цього Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно з приписами ст. 3 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» до основних принципів державного нагляду (контролю) належить, зокрема, пріоритетність безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Одним із основним завдань ДСНС, передбачених пп.2 п.3 вищезазначеного Положення, є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Пункт 7 Положення регламентує, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно зі ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Підстави здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) визначені частиною першою статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Так, відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставою для здійснення позапланових заходів є доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
З матеріалів справи судом встановлено, що дорученням Прем`єр-міністр України від 16.01.2019 року №50768/1/1-18, у зв`язку з виявленими системними порушеннями вимог пожежної безпеки у висотних житлових будинках та будинках підвищеної поверховості, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, доручено забезпечити проведення у 2019 році позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням управителями багатоквартирних житлових будинків підвищеної поверховості та висотних будинків вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
На виконання доручення Прем`єр-міністра України від 16.01.2019 року №50768/1/1-18 та відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», начальником Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області прийнято Наказ № 39 від 05 лютого 2019 року «Про проведення позапланової перевірки», у т.ч. згідно п. 84 Додатку - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Корольова 17".
Що стосується доводів позивача про те, що доручення Прем`єр-міністра України від 16.01.2019 року №50768/1/1-18 стосується питання призначення позапланових заходів управителів багатоквартирних житлових будинків підвищеної поверховості та висотних будинків вимог, до яких позивач не відноситься, оскільки не є управителем.
Тобто, позивач вважає, що доручення Прем`єр-міністра України від 16.01.2019 року № 50768/1/1-18 не є правовою підставою для проведення позапланової перевірки ОСББ «Корольова 17».
Як встановлено судом, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17», код ЄДРПОУ 40512293, зареєстроване у якості юридичної особи 26.05.2016 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
За змістом статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.
Об`єднання відповідає за своїми зобов`язаннями коштами і майном об`єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у суді. Об`єднання не несе відповідальності за зобов`язаннями співвласників.
У відповідності з ч. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління.
За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації.
Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» терміни у цьому Законі вживаються у значенні, наведеному в Цивільному кодексі України, законах України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та "Про житлово-комунальні послуги".
Так, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.
За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Як встановлено судом та доводилось позивачем, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17» діє на підставі Статуту, затвердженого протоколом №1 від 23.04.2016 року установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку та органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління та ревізійна комісія (ревізор) об`єднання (п. 3.1 Статуту) (а.с. 24-36).
Тобто, управління багатоквартирним будинком за адресою: м. Одеса, вул. Ак, Корольова, 17, здійснюється об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17» без залучення управителя - суб`єкта підприємницької діяльності.
Отже, в буквальному тлумаченні доручення Прем`єр-міністра України від 16.01.2019 року № 50768/1/1-18 не є правовою підставою для призначення позапланової перевірки ОСББ «Корольова 17», оскільки передбачає проведення у 2019 році позапланових заходів державного нагляду (контролю) управителів багатоквартирних житлових будинків підвищеної поверховості та висотних будинків.
Водночас, суд враховує, що приводом для видання цього Доручення стали обставини, повідомлені в листі Міністра МВС України від 19.12.2018 року № 18206/01/35-2018 «Про проблемні питання щодо стану пожежної безпеки житлового фонду», а саме системні порушення вимог пожежної безпеки в житлових будинках підвищеної поверховості та висотних, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Поняття «загроза життю та/або здоров`ю людини» є оціночним поняттям, який лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на відповідача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
У цій справі про оскарження дій та рішень Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо призначення та проведення позапланового заходу державного нагляду щодо дотримання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки ОСББ «Корольова 17», суд перевіряє чи було дотримано відповідачем справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. «Справедлива рівновага» передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, визначеною для досягнення, та засобами, які використовуються.
Відповідно до ст. 1 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Згідно з ДБН В.1.1.7- 2002 "Захист від пожежі. Пожежна безпека об`єктів будівництва", за умовною висотою будинки класифікують як: а) малоповерхові - висотою Н Ј до 9 м (як правило до 3-х поверхів включно); б) багатоповерхові - висотою 9 м < Н Ј 26,5 м (як правило до 9-ти поверхів включно); в) підвищеної поверховості - висотою 26,5 м < Н Ј 47 м (як правило до 16-ти поверхів включно).
Багатоквартирний житловий будинок за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Корольова, 17, має 16 поверхів, тобто є житловим будинком підвищеної поверховості з високим ступенем ризику.
Відповідно до обов`язків, визначених в статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники багатоквартирного будинку зобов`язані, зокрема, забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм.
Глава 4 розд. ІІІ Кодексу цивільного захисту України визначає повноваження органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, завдання та обов`язки суб`єктів господарювання, права та обов`язки громадян України у сфері цивільного захисту.
Таким чином, Кодекс цивільного захисту України серед суб`єктів забезпечення цивільного захисту відносить органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання та громадян України.
Статтею 20 Кодексу цивільного захисту України визначені завдання і обов`язки суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту.
Відповідно до статті 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб`єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях.
Забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Повноваження у сфері пожежної безпеки асоціацій, корпорацій, концернів, інших господарських об`єднань визначаються їхніми статутами або договорами між суб`єктами господарювання, що утворили об`єднання. Для виконання делегованих об`єднанню функцій у його апараті створюється служба пожежної безпеки.
Обов`язок із забезпечення пожежної безпеки під час проектування та забудови населених пунктів, будівництва будівель і споруд покладається на органи архітектури, замовників, забудовників, проектні та будівельні організації.
Обов`язок із забезпечення пожежної безпеки в жилих приміщеннях державного, комунального, громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів покладається на квартиронаймачів і власників квартир, а в жилих приміщеннях приватного житлового фонду та інших спорудах, приватних житлових будинках садибного типу, дачних і садових будинках з господарськими спорудами та будівлями - на їх власників або наймачів, якщо це обумовлено договором найму.
З наведеного слідує, що на позивача - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Корольова 17" покладений обов`язок із забезпечення пожежної безпеки.
У свою чергу, суд вважає, що мета включення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17» до наказу ГУ ДСНС України в Одеській області «Про проведення позапланової перевірки» № 39 від 05 лютого 2019 року - додатку № 1 (пункт 84), а саме переліку об`єктів - будинків підвищеної поверховості, які підлягають перевірці, на підставі доручення Прем`єр-міністра України від 16.01.2019 року №50768/1/1-18 та відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», переважає над інтересами позивача щодо дотримання формальностей у визначенні статусу суб`єкта або об`єкта перевірки (управитель або ОСББ).
За приписами п. 8 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Перевіривши дії та рішення відповідача щодо призначення та проведення позапланової перевірки об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17», суд дійшов висновку, що ГУ ДСНС України в Одеській області у межах цих спірних правовідносин діяв з дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) - забезпечення пожежної безпеки у багатоквартирному житловому будинку.
Крім того, позивач не надав до суду жодного доказу щодо відсутності у нього зазначених порушень відображених в акті №144 від 26 березня 2019 року та ним не спростував наявність порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.
Щодо доводів позивача про те, що ОСББ «Корольова 17» не є суб`єктом, на якого розповсюджується дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки ОСББ не є суб`єктом господарювання та не здійснює господарську діяльність, суд зазначає наступне.
Суд погоджується, що цей Закон, відповідно до преамбули, визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Водночас, у межах спірних правовідносин на позивача розповсюджується дія Кодексу цивільного захисту України, який визначає права та обов`язки, зокрема підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
У свою чергу, відповідно до приписів ст. 47 Кодексу цивільного захисту України, державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки здійснюється відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-У.
Щодо дотримання відповідачем загальних вимог при здійсненні позапланової перевірки об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17».
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону, планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб`єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Плановий чи позаплановий захід щодо суб`єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником (ч. 11 ст. 4 Закону).
У відповідності з ч.ч. 3-4 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб`єктів малого підприємництва - двох робочих днів.
Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу (ч. 4 ст. 7 Закону).
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.
Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею (ч. 4 ст. 7 Закону).
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується позивачем, перед початком здійснення заходу посадовими особами відповідача вручено копію посвідчення від 25.03.2019 року № 132 голові ОСББ «Корольова 17», про що свідчить його розписка.
Перевірка проводилась у присутності голови правління ОСББ «Корольова 17».
Строк здійснення позапланового заходу не перевищував десяти робочих днів. Перевірку проведено у період з 25 березня 2019 року по 26 березня 2019 року.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Судом встановлено, що відповідачем дотримані вищенаведені вимоги Закону.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17» складено Акт від 26 березня 2019 року № 144, у якому зафіксовано 37 виявлених порушень Правил пожежної безпеки в України та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки (а.с. 47-67).
Акт перевірки підписаний головою правління Стрелецькою Я.О. з відміткою про відсутність пояснень, зауважень або заперечень.
Примірник акту отриманий головою правління Стрелецькою Я.О. на 21 стор. 26 березня 2019 року, про що свідчить розписка в акті.
У зв`язку з виявленими порушеннями та з метою їх усунення, 27 березня 2019 року ОСББ «Корольова 17» видано Припис № 123 про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, який вручено під особистий підпис голові правління Стрелецькій Л.О.
Згідно з ч. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
За приписами ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, у т.ч.: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 69 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови з питань пожежної безпеки у разі: а) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; б) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
На підставі вищевикладеного, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, за наявності підстав, правомірно складений припис № 123 від 27 березня 2019 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, яким встановлені строки (терміни) усунення ОСББ «Корольова 17» виявлених порушень. Даний припис складений за змістом та формою з дотриманням вимог ч.9 ст.7 Закону №877, та підписаний посадовою особою ГУ ДСНС України в Одеській області.
З огляду на наявність підтвердженої матеріалами справи загрози життю та здоров`ю людей від дій/бездіяльності позивача (незабезпечення пожежної безпеки), суд не знаходить підстав для скасування результатів перевірки, проведеної відповідачем.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного, враховуючи, що посадові особи відповідача були допущені до проведення перевірки, яка проведена в присутності керівника ОСББ «Корольова 17», результати цієї перевірки оформлені з дотриманням вимог законодавства, за наслідками перевірки виявлено 37 порушень, які несуть загрозу життю та здоров`ю людей, з огляду на що відповідачем у межах своїх повноважень видано обов`язковий для виконання припис про усунення порушень і недоліків, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 17».
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72-77, 90, 139, 162, 205, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Корольова 17" до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій, скасування рішень - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Позивач - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Корольова 17" (місцезнаходження: 65114, м. Одеса, вул. Корольова, 17; код ЄДРПОУ 40512293).
Відповідач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6; код ЄДРПОУ 38643633).
Повний текст рішення складено та підписано судом 10 березня 2020 року.
Суддя О.В. Глуханчук
.