
Справа № 420/5783/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправною та скасування вимоги № Ф-288618-52 від 09.10.2019 року,
ВСТАНОВИВ:
Стислий зміст позовних вимог.
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування вимоги № Ф-288618-52 від 31.07.2019 року, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог (а.с. 40), просить суд:
- Визнати неправормірною та скасувати прийняту Головним управлінням ДФС України в Одеській області вимогу про сплату боргу з єдиного внеску па загальнообов`язкове державне соціальне страхування за № Ф-288618-52 станом на 09.10.2019 р. на суму 191688,32грн. (159504,48 грн. недоїмка, 32183,84 грн. - штраф).
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позову зазначено, що Позивачем було отримано від Відповідача вимогу про сплату боргу з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за № Ф-288618-52 станом на 09.10.2019 р. на суму 191688,32грн. (159504,48 грн. недоїмка, 32183,84 грн. - штраф).
Позивач вважає, що Вимога №Ф-288618-52 від 09.10.2019 року є необґрунтованою, прийнятою з суттєвим порушенням вимог податкового законодавства, а тому вона підлягає скасуванню.
04.11.2019 року, представником Відповідача було надано відзив на позовну заяву, в якому Відповідач просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування підстав для відмови у задоволенні позову відповідач зазначає, що за результатами документальної планової виїзної перевірки, а саме акту перевірки від 17.01.2019 № 58/15-32-13-04/ НОМЕР_1 , сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.03.2019 № Ф-001, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 06.03.2019 № 00011304 оскаржено не було.
Однак, до загальної суми заборгованості в оскаржуваній вимозі крім суми донарахованого єдиного внеску 153996,12 включена штрафна санкція в сумі 37967, 57 грн відповідно до рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 06.03.2019 №00011304 ГУ ДФС в Одеській області, що призвело до задвоєння суми застосованої штрафної санкції.
Рішенням ДФС України від 24.04.2019 №19477/6/99-99-11-05- 02-05 вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.03.2019 № Ф-001 було скасовано та доручено ГУ ДФС в Одеській області прийняти нову вимогу зі зменшеною сумою боргу (недоїмки).
Тому, ГУ ДФС в Одеській області було прийнято нову вимогу від 04.07.2019р. №Ф-288618-52, якою було нараховано борг станом на 30.06.2019р. в сумі 37738.02 грн.
Таким чином, враховуючи подальші нарахування та сплати єдиного внеску на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів контролюючим органом було сформовано вимогу про сплату боргу №Ф-288618-52 від 09.10.2019р. в сумі 191688,32грн. (159504,48 грн. недоїмка, 32183,84 грн. - штраф).
Заяви, клопотання від сторін.
02.12.2019 року, від Позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.
28.12.2019 року, від Позивача надійшла заява про поновалення провадження у справі.
05.02.2020 року, від Позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.
17.02.2020 року, від Позивача надійшла заява про забезпечення позову.
Інших заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.
Процесуальні дії вчинені судом.
25.11.2019 року, протокольною ухвалою, суд перейшов від спрощеного до загального позовного провадження.
02.12.2019 року, суд продовжив підготовче провадження у справі на 30 днів.
09.12.2019 року, судом зупинено провадження у справі на підставі п.3 ч.1 ст.236 КАС України.
05.02.2020 року, судом поновленно провадження у справі.
19.02.2020 року, судом на підставі заяви позивача, забезпеченно позов, шляхом зупинення стягнення з ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованості по ЄСВ в сумі 34892,20 грн. на підставі вимоги ГУ ДФС № Ф-288618-52 від 09.08.2019 року.
Інші процесуальні дії судом не вчинялись.
05.02.2019 року, сторони у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Таким чином, згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
Обставини справи.
ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , державну реєстрацію фізичної особи-підприємця здійснено 28.02.2002 року за №25450010001000164 відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію Серія НОМЕР_2 .
Відповідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ФОП ОСОБА_1 здійснює наступні види економічної діяльності за (КВЕД): 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний); 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки.
02.11.2018 року Головним управлінням ДФС в Одеській області видано наказ №8472 Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яким на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 77.1, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI та відповідно до плану-графіка на 2018 рік проведення документальних планових виїзних перевірок фізичних осіб-підприємців призначено провести документальну планову виїзну перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, та Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (із змінами та доповненнями) за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року.
17.01.2019 року за №58/15-32-13-04/ НОМЕР_1 Головним управлінням ДФС в Одеській області складено Акт про результати документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, та Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (із змінами та доповненнями) за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, яким встановлено, зокрема, заниження суми чистого оподатковуваного доходу, що є базою нарахування єдиного внеску, внаслідок чого констатовано порушення п 4 ч. 2 ст. 6, п.2 ч.1 ст 7 Закону №2464, а саме занижено єдиний внесок за 2016-2017 роки на загальну суму 153996, 12 грн.
На підставі вищезазначеного акта перевірки, 06.03.2019 року Головним управлінням ДФС в Одеській області винесені:
- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №00111304 відповідно до якого збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування", загальна сума зобов`язання 8469386, 61 грн., із них: за податковим зобов`язанням - 6775509, 28 грн., за штрафними санкціями 1693877,33 грн.;
- податкове повідомлення-рішення форми "Р" №00091304 відповідно до якого збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування", загальна сума зобов`язання 705782,21 грн., із них: за податковим зобов`язанням - 564625,77 грн., за штрафними санкціями 141156,44 грн.;
- вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф001, згідно якої заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені становить 191963,69 грн., із них: недоїмка - 153996,12 грн., штрафи - 3796,57 грн.
Однак, до загальної суми заборгованості в оскаржуваній вимозі крім суми донарахованого єдиного внеску 153996,12 включена штрафна санкція в сумі 37967, 57 грн відповідно до рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 06.03.2019 №00011304 ГУ ДФС в Одеській області, що призвело до задвоєння суми застосованої штрафної санкції.
Рішенням ДФС України від 24.04.2019 №19477/6/99-99-11-05- 02-05 вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.03.2019 № Ф-001, було скасовано та доручення ГУ ДФС в Одеській області прийняти нову вимогу зі зменшеною сумою боргу(недоїмки).
ГУ ДФС в Одеській області було прийнято нову вимогу від 04.07.2019р. №Ф-288618-52, якою було нараховано борг станом на 30.06.2019р. в сумі 37738.02 грн.
Таким чином, враховуючи подальші нарахування та сплати єдиного внеску на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів контролюючим органом було сформовано вимогу про сплату боргу №Ф-288618-52 від 09.10.2019р. в сумі 191688,32грн. (159504,48 грн. недоїмка, 32183,84 грн. - штраф).
Джерела права й акти їх застосування.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 6 Конвенції "Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення".
Згідно з вимогами ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики, його територіальні органи (Пункт 41.1 статті 41).
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (Пункт 75.1 статті 75).
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків (Підпункт 75.1.2 пункту 75.1 статті 73).
Тривалість перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, не повинна перевищувати 10 діб.
Результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка (Частина 82.3 статті 82).
Для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту (пункт 44.1 статті 44).
До загальнодержавних податків належать, зокрема податок на доходи фізичних осіб (підпункт 9.1.2. пункту статті 9).
Згідно з пунктом 162.1 статті 162.162.1, платниками податку є:
162.1.1. фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
162.1.2. фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
162.1.3. податковий агент.
Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
У разі використання права на податкову знижку базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року.
Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу (пункт 164.1. статті 164).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.
Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Згідно з ч. 1 статті 9 цього закону, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Висновки суду.
Оцінюючи дії суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено із програми Діловодство спеціалізованого суду, що на розгляді в Одеському окружному адміністративному суді, перебувала справа №420/3569/19 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області, в якому, просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення про збільшення сум грошового зобов`язання за платежем: "Податок на доходи фізичних осіб" №00111304 від 06.03.2019 року та "Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування" №00091304 від 06.03.2019 року.
Тобто, підставою для винесення Відповідачем вимоги № Ф-288618-52 від 09.10.2019 року по справі №420/5783/19 та податкових повідомлень-рішень №00111304 та №00091304 від 06.03.2019 року по справі №420/3569/19, були результати документальної планової виїзної перевірки, а саме Акт перевірки від 17.01.2019 № 58/15-32-13-04/ НОМЕР_1 .
Таким чином, 09.12.2019 року, судом було зупинено провадження у справі на підставі п.3 ч.1 ст.236 КАС України, до набрання законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 року у справі №420/3569/19.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 року у справі №420/3569/19, позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області задоволені повністю, визнано протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення:
- про збільшення сум грошового зобов`язання за платежем: "Податок на доходи фізичних осіб" № 00111304 від 06.03.2019 року;
- про "Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування" № 00091304 від 06.03.2019 року.
По даній справі, ГУ ДФС в Одеській області, подано апеляційну скаргу на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 року у справі №420/3569/19.
Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 26.12.2019 року, апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області на Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2019 року по справі № 420/3569/19, повернуто апелянту.
Таким чином, рішення по справі №420/3569/19 набрало законної сили.
Враховуючи те, що Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 року у справі №420/3569/19, визнано протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення №00111304 та №00091304 від 06.03.2019 року, на підставі яких, Відповідачем винесена Вимога № Ф-288618-52 від 09.10.2019 року, у даній справі, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 6, 72-73, 77, 132, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС в Одеській області №№ Ф-288618-52 від 09.10.2019 року.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646), сплачений судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до Наказу Одеського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 року № 3-ВД/ТМ/С, суддя знаходився у відрядженні тривалістю 5 календарних днів, з 02 по 06 березня 2020 року для участі у підготовці суддів окружних адміністративних судів, тому текст судового рішення складений та підписаний 10.03.2019 року.
Суддя Бутенко А.В.
.