Рішення № 88077846, 10.03.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2020
Номер справи
360/50/20
Номер документу
88077846
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

10 березня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/50/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

08.01.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- стягнути з ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету податковий борг з акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів з основного платежу на загальну суму 29 395,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 перебуває за неосновним місцем обліку в Рубіжанському управлінні ГУ ДПС у Луганській області (Кремінський район) як платник податків та зборів з 19.10.2016. Станом на 21.11.2019 у відповідача наявний податковий борг з акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на загальну суму 29 395,00 грн з основного платежу. Податковий борг виник на підставі самостійно поданих відповідачем податкових декларацій платника акцизного податку, а саме: податкова звітна декларація за листопад 2016 року від 16.12.2016 № 9244807054 на суму 15 826,00 грн, податкова звітна декларація за грудень 2016 року від 17.01.2017 №9266370044 на суму 13 569,00 грн.

Податковим органом було здійснено всі визначені законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, а саме у відповідності до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України відповідачу надіслано податкову вимогу від 03.08.2018 за формою «Ф» № 15748-17, яка відповідно до поштового повідомлення було вручено особисто платнику 31.08.2018. Станом на теперішній час податкова вимога не погашена, податковий борг відповідача не сплачений та продовжує збільшуватись.

Ухвалою суду від 20.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (арк. спр. 31-32).

Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав заяву від 10.03.2020 за вх. № 9219/2020 про розгляд справи без його участі (арк.спр. 45-46).

Відповідач у судові засідання 19.02.2020 та 10.03.2020 не прибув, про дати, час та місце судових засідань повідомлений належним чином (арк.спр.39, 44), причини неявки суду не повідомив, правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

На підставі частини дев`ятої статті 205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , з 16.05.2018 по 22.02.2019 був зареєстрований у якості фізичної особи - підприємця, перебуває на обліку у ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 16.05.2018, 22.02.2019 внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 09.01.2020 за № 1006164189 (арк.спр. 21-23).

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу, Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (абзац шостий пункту 2 постанови КМУ від 18.12.2018 № 1200).

З метою забезпечення реалізації вимог постанови КМУ від 16.09.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19.06.2019, керуючись Положенням про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженим наказом ДПС України «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» від 12.07.2019 № 14 та наказом ДПС України від 28.08.2019 № 36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України», ГУ ДПС у Луганській області розпочало виконання функцій і повноважень ГУ ДФС у Луганській області.

Гезенко С.М. перебуває на обліку як платник податків за неосновним місцем обліку в Кремінському районі ГУ ДПС у Луганській області, про що свідчать ідентифікаційні дані платника податків (арк.спр. 7).

16.12.2016 відповідачем до Кремінського відділення Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області подано декларацію акцизного податку № 9244807054 за звітний період - листопад 2016 року, в якій самостійно визначено суму акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в розмірі 15826 грн (арк.спр. 14-16), термін сплати - до 30.12.2016.

17.01.2017 відповідачем до Кремінського відділення Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області подано декларацію акцизного податку № 9266370044 за звітний період - грудень 2016 року, в якій самостійно визначено суму акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в розмірі 13569 грн (арк.спр. 9-13), термін сплати - до 30.01.2017.

ГУ ДФС у Луганській області виставлено відповідачеві податкову вимогу форми «Ф» від 03.08.2018 № 15748-17 на суму 29395,00 грн, яку отримано відповідачем 31.08.2018 (арк. спр. 8) Самостійно визначені суми податкових зобов`язань з акцизного податку відповідачем не сплачено, у зв`язку з чим у відповідача утворився податковий борг в розмірі 29395,00 грн, що підтверджується витягом з ІКП (арк.спр. 6).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов`язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Як визначено пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Згідно із п.59.1 ст.59 Податкового кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Так, на виконання вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України контролюючим органом була виставлена та направлена відповідачу податкова вимога від 03.08.2018 № 15748-17 про сплату податкового боргу в розмірі 29395,00 грн (арк.спр. 8)

Наявність податкового боргу відповідача також підтверджується матеріалами справи, зокрема, довідкою про заборгованість (арк.спр. 4), розрахунком суми недоїмки (арк.спр. 5), витягом з інтегрованої картки платника податків (арк.спр. 6).

Пунктом 87.11 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.2 статті 95 Податкового кодексу України).

Внаслідок того, що відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг добровільно не сплачено, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу в загальному розмірі 29395,00 грн обґрунтованими, доведеними і такими, що належать задоволенню в повному обсязі.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що стаття 102 Податкового кодексу України пов`язує відлік строку (1095 календарних днів), протягом якого може бути стягнуто податковий борг, з днем виникнення податкового боргу. Самостійно визначена сума податкового зобов`язання за звітний період листопад 2016 року та грудень 2016 року набула статусу податкового боргу 30.12.2016 та 31.01.2017 відповідно (терміни самостійної сплати грошових зобов`язань), і саме з 30.12.2016 починається відлік строку в 1095 календарних днів, який спливає 30.12.2019.

Адміністративний позов надійшов до суду 08.01.2020.

З поштового штемпеля на конверті, трек-код 9340102697918, вбачається, що позовну заяву позивачем здано у відділення поштового зв`язку 28.12.2019 (арк.спр. 19). Такі ж відомості містяться на сайті Укрпошти (арк.спр. 49-50).

Таким чином, позивачем не пропущено строки для стягнення податкового боргу, визначені статтею 102 Податкового кодексу України.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь місцевого бюджету податковий борг з акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів з основного платежу на загальну суму 29 395,00 грн (двадцять дев`ять тисяч триста дев`яносто п`ять гривень 00 коп.) за наступними реквізитами: р/р UA228999980000031413531012152, код платежу 14040000, отримувач УК у Кремінському районі/Кремінський р-н/14040000, ОКПО 37796309, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.Г. Секірська