
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" березня 2020 р. справа № 300/77/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікара І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконуючого обов`язків начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області Берчака Романа Максимовича про визнання відмови протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
16.01.2020 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Виконуючого обов`язків начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області Берчака Романа Максимовича (надалі - відповідач) про визнання відмови протиправною та зобов`язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 14.11.2019 року позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", проте листом № 1556/Д-15 від 09.12.2019 року відмовлено в переведенні пенсії з тих підстав, що період роботи з 10.02.1994 року по 26.06.2013 року в державній податковій інспекції не зараховується до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних посад державних службовців, тому права на пенсію відповідно до ЗУ "Про державну службу" у ОСОБА_1 немає. Позивач вважає відмову виконуючого обов`язків начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області Берчака Р.М. у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», неправомірною, внаслідок чого, просить суд визнати таку відмову протиправною та зобов`язати перевести ОСОБА_1 із пенсії за віком на пенсію державного службовця.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року позовну заяву залишено без руху (а.с. 19-21).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.31-32).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 27.02.2020 року (а.с.35-41), згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечила. Вказала, що згідно записів копії трудової книжки під номерами 8, 15, 19 ОСОБА_1 присвоювались спеціальні звання на посадах, які вона займала в період з 10.02.1994 року по 26.06.2013 року, тому вказаний період роботи позивача в державній податковій інспекції не зараховується до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних посад державних службовців. Окрім того, вказала, що період роботи з 27.06.2013 року по 15.04.2016 року можна зарахувати до стажу державної служби, оскільки їй 27.06.2013 року присвоєно 13 ранг державного службовця.
Правом подання відповіді на відзив та заперечення сторони не скористались.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 станом на час звернення до суду отримує пенсію за віком при повному стажі відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
14.11.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про переведення пенсії з одного виду призначеної пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на інший - згідно Закону України "Про державну службу» (а.с.28).
За наслідками розгляду вказаної заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, листом від 09.12.2019 року за № 1556/Д-15, повідомило про відсутність законних підстав для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки період роботи ОСОБА_1 з 10.02.1994 року по 26.06.2013 року в державній податковій інспекції не зараховується до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, тому права на пенсію відповідно до ЗУ "Про державну службу" у неї немає (а.с.25-27).
Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 344.1 статті 344 Податкового кодексу України, пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (втратила чинність 25.03.2016, тобто був чинний на момент проходження позивачем служби в податкових органах) до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Відповідно до пункту 12 розділу XI Закону України "Про державну службу" (від 10.12.2015 № 889- VIII) для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною першою статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993, № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що до досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року.
Таким чином, період проходження служби в податкових органах зараховується до стажу державної служби, який надає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) згідно положень пункту 12 розділу XI Закону України "Про державну службу".
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії трудової книжки ОСОБА_1 , судом встановлено, що позивач в період з 10.02.1994 року по 15.04.2016 року працювала в органах державної податкової служби (а.с.10-16), а отже має більше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 станом на дату звернення до відповідача (14.11.2019 року) із заявою про переведення її із пенсії за віком на пенсію державного службовця досягла 59 років та відповідно до положень частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" набула право на пенсію за віком.
Отже, станом на момент звернення до відповідача з заявою від 14.11.2019 року про переведення її із пенсії за віком на пенсію державного службовця, позивач набула права на отримання пенсії за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідач, як листі від 09.12.2019 року № 1556/Д-15, так і в наданому суду відзиві єдиною підставою для відмови позивачу переведенні її на пенсію за віком державним службовцям, відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначає те, що роботу в Державній фіскальній службі України не віднесена до категорії посад державних службовців відповідно до діючого на даний час законодавства і не зараховується до стажу державної служби. А отже, зазначена підстава не грунтується на вимогах чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
Аналогічна позиція викладена постановах Верховного суду у складі суддів Касаційного адміністративного суду від 19.06.2018 у справі № 465/7218/16-а (провадження № К/9901/22044/18) та від 13.12.2018 у справі № 539/1855/17 (провадження № К/9901/206/17).
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 840,80 гр
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задоволити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в переведенні ОСОБА_1 із пенсії за віком на пенсію державного службовця.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити переведення ОСОБА_1 із пенсії за віком на пенсію державного службовця.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 .
Відповідач:
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Панікар І.В.