
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ
10 березня 2020 рокуСправа № 280/1456/20 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство Автосвіт" (72318, Запорізька область, м.Мелітополь, бул.30-річчя Перемоги, буд.16, кв.51; код ЄДРПОУ 42145700)
до Запорізької обласної державної адміністрації (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.164; код ЄДРПОУ 00022504)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "АТП АСА" (72355, Запорізька область, Мелітопольський район, с.Рівне, вул.Зелена, буд.24; код ЄДРПОУ 32578564)
про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії, визнання протиправними та скасування розпоряджень,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство Автосвіт" (далі - позивач) до Запорізької обласної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Запорізької обласної державної адміністрації щодо неприйняття рішення (розпорядження) щодо переможця конкурсів, а також того, хто зайняв друге місце по об`єктам конкурсів №28, №29, які відбулись 20.01.2020; 2) зобов`язати Запорізьку обласну державну адміністрацію прийняти рішення (розпорядження) щодо переможця конкурсів, а також того, хто зайняв друге місце по об`єктам конкурсів №28, №29, які відбулись 20.01.2020; 3) визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації №52 від 10.02.2020 «Про створення комісії з розгляду скарги TOB «АТП АСА»; 4) визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації №86 від 28.02.2020 «Про скасування рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників».
10.03.2020 позивачем до суду подано клопотання/заяву про забезпечення позову, в якому він просить суд вжити заходи забезпечення позову шляхом: зупинення дії розпорядження голови обласної державної адміністрації №86 від 28.02.2020 «Про скасування рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників» до завершення розгляду справи по суті.
В обґрунтування клопотання/заяви позивач зазначив: "... Однією із позовних вимог є вимога про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації №86 від 28.02.2020 року «Про скасування рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників». ... Для ефективної реалізації права судового оскарження і уникнення ситуації, коли винесене по даній справі судове рішення не можна буде виконати, а позивачу доведеться вживати значних заходів для додаткового судового оскарження послідуючих дій відповідача (результатів нового конкурсу, який може провести відповідач та договору, який відповідач може укласти за результатами нового конкурсу), вважаємо за необхідне просити суд вжити заходів забезпечення позову по одній із позовних вимог. ...".
Відповідно до ч.1-ч.2 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.ди забезпечення позову.
Згідно з ч.4 ст.150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч.2 ст.151 КАС України).
Як зазначено у ч.1 ст.154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу (ч.5 ст.154 КАС України).
Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Тобто інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
Розглядаючи клопотання/заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
З матеріалів позову та доданих до нього документів судом встановлено, що протоколом №4/13/2020 від 20.01.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство Автосвіт" рекомендавано визнати переможцем конкурсу на об`єктах №28 та №29. В оскаржуваному розпорядженні №86 від 28.02.2020 «Про скасування рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників» зазначено: "... ЗОБОВ`ЯЗУЮ: 1.Скасувати рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Запорізької області, викладеного в протоколі від 20.01.2020 за №4/13/2020, в частині визначення переможців конкурсів з перевезення пасажирів на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Запорізької області, а також тих, хто зайняв друге місце, по об`єктах конкурсів №28 та №29. 2.Директора Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури обласної державної адміністрації Марину Барановську забезпечити організацію та проведення конкурсів з перевезення пасажирів міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Запорізької області по об`єктах №28 та №29, відповідно до вимог "Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081. ...".
З огляду на те, що подання позову та відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного розпорядження суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову, суд вбачає за необхідне задовольнити клопотання/заяву позивача про забезпечення позову з метою забезпечення збалансованості інтересів сторін та враховуючи наявність зв`язку між заходом забезпечення позову і предметом позовних вимог у даній справі.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість клопотання/заяви позивача про забезпечення позову. Суд вважає, що забезпечення позову може бути здійснено шляхом: зупинення дії розпорядження голови обласної державної адміністрації №86 від 28.02.2020 «Про скасування рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.150-154, 241-243, 248 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання/заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство Автосвіт" про забезпечення позову - задовольнити.
Зупинити дію розпорядження голови обласної державної адміністрації №86 від 28.02.2020 «Про скасування рішення конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників», до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Суддя О.О. Прасов