Рішення № 88077471, 10.03.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2020
Номер справи
280/323/20
Номер документу
88077471
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10 березня 2020 року Справа № 280/323/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська, буд. 8, корп. 30, м. Київ, 01010, код ЄДРПОУ 37956207)

до Приватного акціонерного товариства "Запорізький завод надпотужних трансформаторів" (вул. Випробувачів, буд. 2, м. Запоріжжя, 69124, код ЄДРПОУ 13604509)

про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Приватного акціонерного товариства "Запорізький завод надпотужних трансформаторів" (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 3400,00 у дохід Державного бюджету України.

В обґрунтування позовних вимог НКЦПФР зазначила, що Приватне акціонерне товариство Запорізький завод надпотужних трансформаторів" не розкрило регулярну річну інформацію за 2018 рік у строк передбачений вимогами Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, зокрема, шляхом подання її до НКЦПФР, що є порушенням вимог статті 39 та статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а також вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.

Ухвалою суду від 16.01.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 12.02.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

30.01.2020 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№4766), в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, виходячи з того, що ще 19.04.2019 ПрАТ «ЗТР» повідомило НКЦПФР, що відсутність станом на 19.04.2019 програмного забезпечення SimpleXMLReports, яке дозволило б сформувати річну інформацію емітента цінних паперів відповідно до вимог Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 №2826, що унеможливлює своєчасне розкриття регульованої інформації відповідачем, однак отримано відповідь №26/01/11751 від 17.05.2019, в якій надано пояснення щодо строків та порядку розміщення емітентами інформації, але не було вказано, як це можливо здійснити без відповідного програмного забезпечення. На думку відповідача, за те, що державний орган не спромігся протягом майже 1,5 роки узгодити свої нормативні акти з прийнятим Верховною Радою України Законом, емітенти цінних паперів змушені поповнити бюджети комерційних організацій та сплатити штрафні санкції до Державного бюджету України з «власної кишені». Зауважує, що в контексті практики Європейського суду з прав людини вбачається, що на емітентів цінних паперів не можуть бути покладені негативні наслідки затримки прийняття рішення державним органом, оскільки у наведеній ситуації нерозміщення та/або несвоєчасне розміщення річної звітності емітентів цінних паперів за 2018 рік обумовлено бездіяльністю державного органу, а саме НКЦПФР. Крім того, вважає, що у відповідності до вимог ст. 122 КАС України встановлений 3-місячний строк для звернення до суду, який обчислюється з дня вручення рішення за результатами розгляду скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а тому відповідач має право судового оскарження постанов. В зв`язку з викладеним, просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що товариством не розкрито регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2018 рік, а саме: не подано до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно вимог ст. 39, ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», з урахуванням вимог 4 глави 4 розділу ІІ «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів».

07.06.2019 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову від 07.06.2019 року №23/05/13762, якою у відношенні відповідача, порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів. Також, зазначеною постановою запрошено керівника відповідача до відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Запорізькій області та представництва в судах Департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Східному регіоні для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень на 20.06.2019 року о 12 год. 10 хв.

Відповідно до списку №3118 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів та фіскального чеку, зазначена постанова направлена відповідачу на адресу, вказану в ЄДРПОУ.

20.06.2019 року позивачем складено Акт № 263-СХ-3-Е, в якому зазначено, що за результатами моніторингу розкриття інформації на фондовому ринку встановлено, що Товаритвом не розкрито регулярну річну інформацію емітента за 2018 рік шляхом подання до Комісії. При цьому зазначено, представник юридичної особи для підписання акту не з`явився.

02.07.2019 року на підставі зазначеного акту уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача на 25.07.2019 о 10 год. 45 хв. та 10 год. 50 хв.

Відповідно до списку згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих, зазначена постанова направлена відповідачу на адресу, вказану в ЄДРПОУ.

25.07.2019 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову №263-СХ-3-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до відповідача за не розкриття регулярної річної інформації емітента за 2018 рік шляхом подання до Комісії застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 грн.

Вищезазначена постанова направлена відповідачу, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень та фіскальним чеком відділення пощтового зв`язку №22 м. Харків.

Несплата Приватним акціонерним товариством "Запорізький завод надпотужних трансформаторів" у законодавчо визначеному порядку та у строки накладених санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 3400,00 грн., послугувала підставою для звернення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Запорізького окружного адміністративного суду з цим позовом.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно із до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.

Абзац 2 ст.1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30.10.1996 (далі - Закон № 448/96-ВР) надає визначення державного регулювання ринку цінних паперів, як здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Відповідно до ст. 5 Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону № 448/96-ВР).

За приписами ч. 1 ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» №3480-IV від 23.02.2006 (далі - Закон №3480-IV) розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом:

розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;

опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Емітенти цінних паперів зобов`язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Частиною 1 ст. 40 Закону №3480-IV визначено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Річна інформація повинна залишатися в публічному доступі на власному веб-сайті емітента протягом щонайменше 10 років після її розкриття. Звітним періодом для складання проміжної інформації про емітента є квартал. Проміжна інформація про емітента складається станом на кінець останнього дня кварталу. (ч.4, 5 ст.40 Закону №3480-IV).

У відповідності до ч. 6 ст. 40 Закону №3480-IV строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826 затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (далі - Положення), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 року за №2180/24712, яке регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (квартальної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів (далі - інформація про випуск)) цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів (далі - підсумки випуску)) цінних паперів емітентами цінних паперів, інформації, передбаченої статтями 65 - 65-2 Закону України "Про акціонерні товариства" та пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 23 березня 2017 року № 1983-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах", строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті, опублікування відомостей про створення акціонерного товариства однією особою або про придбання однією особою усіх акцій товариства.

Пунктом 14 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів встановлено обов`язок емітента цінних паперів розкривати Інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.

Згідно з вимогами п. 4 Глави 4 Розділу ІІ Положення №2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.

Матеріалами справи встановлено, Приватним акціонерним товариством "Запорізький завод надпотужних трансформаторів" порушено вимоги ст. 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», п. 4 глави 4 розділу ІІ Положення №2826, що зафіксовано у Акті від 20.06.2019 №263-СХ-3-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із п. 14 ч.1 ст.8 Закону № 448/96-ВР, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до ст. 9 Закону № 448/96-ВР уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.

Згідно з п. 6, 7 ч.1 ст. 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 5 ст. 11 Закону № 448/96-ВР закріплено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

При цьому, ч. 4 цієї статті Закону № 448/96-ВР передбачено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

Суд зауважує, що обставини, на підставі яких відповідач заперечує проти задоволення адміністративного позову можуть бути розглянуті судом в межах справи про оскарження рішення НКЦПФР про накладення штрафу.

Разом із цим, відповідачем постанову від 25.07.2019 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 263-СХ-3-Е у судовому порядку не оскаржено та на даний час вказана постанова не скасована, а тому підлягає виконанню.

На момент розгляду справи в суді сума штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у загальному розмірі 3400,00 грн. відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена, доказів протилежного відповідач суду не надав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки відповідно до приписів ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська, буд. 8, корп. 30, м. Київ, 01010, код ЄДРПОУ 37956207) до Приватного акціонерного товариства "Запорізький завод надпотужних трансформаторів" (вул. Випробувачів, буд. 2, м. Запоріжжя, 69124, код ЄДРПОУ 13604509) про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів, - задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Запорізький завод надпотужних трансформаторів" до Державного бюджету України штраф за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід Державного бюджету України на рахунок по коду класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» отримувач УК у Хорт.р-ні м.Зап./Хортиц./21081100, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача 38025414, номер рахунку (IBAN) UA868999980000031111106008008.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі та підписано 10.03.2020.

Суддя А.В. Сіпака