
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2020 року м. Житомир справа № 240/733/20
категорія 102080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Радомишльського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
-визнати протиправними дії Радомишльського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м.Хмельницький) щодо відмови у внесенні змін в актовий запис №2 про моє народження та в актовий запис про шлюб №6, складених виконавчим комітетом Заболотської сільської ради Радомишльського району Житомирської області протиправними та зобов"язати Радомишльський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) внести зміни в актовий запис №2 від 12.01.1944 , складений виконавчим комітетом Заболотської сільської ради Радомишльського району Житомирської області про народження ОСОБА_1 виправивши зазначену дату народження "1944 року " на " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", в актовому записі про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_1 №6 від 29.03.1964 року, складений виконавчим комітетом Заболотської сільської ради Радомишльського району Житомирської області виправивши дату народження ОСОБА_1 з " ІНФОРМАЦІЯ_2 " на " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".
В обґрунтування позову зазначив, що на вимогу нотаріуса для оформлення спадкової справи належним чином для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка нею був наданий повний з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00024896951 від 11 грудня 2019 року, в якому зазначено, що в актовому записі про шлюб №6 від 29 березня 1964 року, складеного виконавчим комітетом Заболотської сільської ради Радомишльського району Житомирської області, дата народження нареченої: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Звернувшись до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження та про шлюб, отримала відмову, мотивовану тим, що у документах, які знаходяться на зберіганні у відділі та у документах, поданих нею, виявлені розбіжності.
Позивач вважає відмову протиправною, а тому він звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою від 05.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
24.02.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти заявлених позовних вимог. В підтвердження своєї позиції зазначив, що має право вносити зміни до актового запису на підставі беззаперечних доказів про факт помилки, допущеної при державній реєстрації. Натомість, за результатами розгляду заяви позивача було виявлено, що згідно свідоцтва про народження, позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , в актовому записі про народження вказано 1944 рік, в свідоцтві про шлюб вказано дату народження позивача - 1944 рік, в актовому записі про шлюб зазначена дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 . При цьому, вбачається, що число та місяць народження дописані іншим чорнилом. Немає жодної відмітки на підставі чого вносились ці дані. Відповідач вважає, що надана позивачу за результатами його заяви відповідь є правомірною, обґрунтованою та такою, що відповідає вимогам чинного законодавства щодо державної реєстрації актів цивільного стану, а тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі .
Разом з тим, оскільки відповідачем не надано доказів направлення відзиву позивачу, як того передбачає ч.4 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), такий відзив до уваги судом не приймається.
Розгляд справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 257-263 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , дівоче прізвище - ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Заболоть, Радомишльського (Малинського) району, Житомирської області, що підтверджується копією свідоцтва про народження. (а.с.11)
В той же час, в актовому записі про народження №2 від 12 січня 1944 року, складеного Заболотською сільською радою , ОСОБА_1 народилася 1944 року .
29.03.1964 Заболотською сільською радою Малинського району Житомирської області був зареєстрований шлюб між ОСОБА_3 , 1937 року народження, уродженцем с.Заболоть, Малинського району, Житомирської області та ОСОБА_1 , 1944 року народження, про що був зроблений актовий запис за №6.
З метою внесення змін в актовий запис про народження за №2 від 12.01.1944 та в актовий запис про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_1 №6 від 29.03.1964, позивач звернувся до Радомишльського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький).
У відповідь на заяву відповідач направив позивачу лист від 14.01.2020 №60/21.14-23, в якому вказав, що внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №2 від 12.01.1944 року, складеного виконавчим комітетом Заболотської сільської ради Радомишльського району Житомирської області та до актового запису про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_1 №6 від 29.03.1964 року, складеного виконавчим комітетом Заболотської сільської ради Радомишльського району Житомирської області, а саме: виправити дату народження з "1944 року " в актовому записі №2 про народження на " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та в актовому записі про шлюб №6 з " ІНФОРМАЦІЯ_2 " на "ІНФОРМАЦІЯ_1 " - неможливо, оскільки в документах , які знаходяться на зберіганні у відділ та в документах поданих позивачем виявлені розбіжності. (а.с.15)
Позивач вважає відмову протиправною, а тому звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулюються Законом України від 01.07.2010 № 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон № 2398-VI), згідно зі статтею 2 якого актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.
Державній реєстрації відповідно до вказаного вище Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно із ст. 21 Закону, про кожний факт реєстрації акта громадянського стану органами реєстрації актів громадянського стану видаються відповідні свідоцтва про народження, смерть, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміну прізвища, імені та по батькові на бланках суворої звітності, виготовлених за єдиними зразками.
Частиною 3 та 4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні регламентується Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Пунктом 2.1 Правил встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених ст. 53 Сімейного кодексу України, також до відділу реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міста обласного значення) міськрайонного управління юстиції за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб. Відділ реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.
Пунктом 2.6 Правил передбачено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються:
- свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;
- інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.12 Правил встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін, доповнень до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Пунктом 2.13 Правил встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є серед іншого, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного управління юстиції, а також постанова адміністративного суду.
Судом встановлено, що в актовому записі про народження №2 від 12 січня 1944 року, складеного Заболотською сільською радою, ОСОБА_1 народилася 1944 року.
29.03.1964 Заболотською сільською радою Малинського району Житомирської області був зареєстрований шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , про що був зроблений актовий запис за №6.
У свідоцтві про шлюб дату народження позивача вказано 1944 рік.
При цьому, у актовому записі дата народження ОСОБА_1 вказана " ІНФОРМАЦІЯ_2 ".
Натомість, згідно свідоцтва про народження від 12.01.1944 Серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Отже, суд відмічає, що вищезазначене свідоцтво про народження є первинним документом, який підтверджує, що датою народження ОСОБА_1 є ІНФОРМАЦІЯ_1.
Крім того, як вбачається з наявної у матеріалах справи копії паспорта позивача серії НОМЕР_2 , вбачається, що датою народження позивача є ІНФОРМАЦІЯ_1.
Таким чином, матеріали справи свідчать про те, що в актовому записі про народження ОСОБА_1 №2 від 12.01.1944 та в актовому записі про шлюб №6 від 29.03.1964, укладеному між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 дійсно наявна невідповідність в зазначені дати народження ОСОБА_1 .
Вказані обставини свідчать про наявність підстав для внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №2 від 12.01.1944 та до актового запису про шлюб №6 від 29.03.1964, укладеному між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 для виправлення зазначених розбіжностей.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями ст. 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем , як суб"єктом владних повноважень не доведено суду правомірність відмови позивачу у внесенні змін до актового записів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Радомишльського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) (вул.9 Січня, 2-а, м.Радомишль, Житомирська область, 12201, код ЄДРПОУ 22061752) щодо відмови ОСОБА_1 (с.Заболоть, Радомишльський район, Житомирська область, 12234, РНОКПП НОМЕР_3 ) у внесенні змін в актовий запис №2 від ІНФОРМАЦІЯ_1 про народження ОСОБА_1 та в актовий запис про шлюб №6 від 29.03.1964, складених виконавчим комітетом Заболотської сільської ради Радомишльського району Житомирської області.
Зобов"язати Радомишльський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) (вул.9 Січня, 2-а, м.Радомишль, Житомирська область, 12201, код ЄДРПОУ 22061752) внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_1 №2 від 12.01.1944, складений виконавчим комітетом Заболотської сільської ради Радомишльського району Житомирської області, виправивши дату народження " 1944 року " на " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та в актовий запис про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_1 №6 від 29.03.1964, складений виконавчим комітетом Заболотської сільської ради Радомишльського району Житомирської області виправивши дату народження ОСОБА_1 з " ІНФОРМАЦІЯ_2 " на " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос