Рішення № 88076254, 14.01.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2020
Номер справи
804/9156/15
Номер документу
88076254
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2020 року Справа № 804/9156/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 липня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Златобанк» Славінського Валерія Івановича та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідачів при розгляді вимог щодо відшкодування коштів за вкладами позивача в ПАТ «Златобанк» та зобов`язати відповідачів включити позивача в Загальний реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Златобанк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачами протиправно порушено право позивача на відшкодування коштів за його вкладами в ПАТ «Златобанк», гарантоване приписами ст. ст. 12, 26, 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», шляхом безпідставного не включення відповідачем-1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Златобанк» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Ухвалою суду від 27 липня 2015 року відкрито провадження у справі.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Златобанк» Славінського Валерія Івановича та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відмовлено.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2016 року постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року залишено в силі.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26 лютого 2016 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .

Постановою Верховного Суду від 22 серпня 2019 року постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2016 року скасовано в частині позовних вимог до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. В цій частині справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд. В решті судові рішення залишені без змін.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2019 року прийнято до провадження справу № 804/9156/15 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Копію вищевказаної ухвали було направлено судом на адресу позивача та відповідача, які належним чином, відповідно до вимог ст. ст. 126-128 КАС України, були повідомлені про розгляд справи судом.

Позивач та відповідач у зв`язку з розглядом справи будь-яких заяв, клопотань, пояснень та додаткових документів до суду не надали.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Так, між ОСОБА_1 - позивачем та ПАТ «Златобанк» було укладено три договори банківського вкладу, а саме:

- договір банківського вкладу від 30.01.2014р. №054512 "Універсальний", згідно якого банком було відкрито позивачеві, як вкладнику, вкладний (депозитний) рахунок № № НОМЕР_1 строком до 04.02.2015 р., а також процентний рахунок № НОМЕР_2 ; станом на час звернення позивача до суду на процентному рахунку № НОМЕР_2 обліковувалися грошові кошти у сумі 74198,63 грн.;

- договір банківського вкладу від 14.03.2014р. №057128 "Вільні кошти", згідно якого банком було відкрито позивачеві, як вкладнику, вкладний (депозитний) рахунок № НОМЕР_3 на умовах видачі вкладу на першу вимогу вкладника та процентний рахунок № НОМЕР_4 ; станом на час звернення позивача до суду на процентному рахунку № НОМЕР_4 обліковувалися грошові кошти у сумі 4053,98грн.;

- договір банківського вкладу від 09.04.2014р. №059247 "Весняний", згідно якого банком було відкрито позивачеві, як вкладнику, вкладний (депозитний) рахунок № НОМЕР_5 , а також процентний рахунок № НОМЕР_6 строком до 14.04.2015р.; станом на час звернення позивача до суду на вкладному (депозитному) рахунку № НОМЕР_5 обліковувалися грошові кошти у сумі 12265113,56грн., а на процентному рахунку № НОМЕР_6 - у сумі 314751,38 грн.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 13.02.2015р. №105 "Про віднесення публічного акціонерного товариства «Златобанк» до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 13.02.2015р. №30 "Про запровадження тимчасової адміністрації в АТ «Златобанк», згідно з яким з 14.02.2015р. розпочато процедуру виведення ПАТ «Златобанк» з ринку шляхом запровадження тимчасової адміністрації строком на три місяці з 14.02.2015р. по 13.05.2015р. та призначено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Златобанк» Славінського Валерія Івановича.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 12.05.2015р. №310 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію публічного акціонерного товариства «Златобанк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 13.05.2015р. №99 "Про початок процедури ліквідації АТ «Златобанк» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Златобанк» з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб, відповідно до Плану врегулювання, з 18 год. 00 хв. 13.05.2015 р., та призначено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Златобанк» Славінського В.І.

Позивач, з метою отримання граничної суми, яку відшкодовує Фонд гарантування вкладів, звертався у травні 2015 року до установи АТ «Ощадбанк», але йому було відмовлено в отриманні відповідних коштів у зв`язку з відсутності інформації щодо нього у Переліку вкладників АТ «Златобанк».

27 травня 2015 року позивач звернувся із листом до Уповноваженої особи, в якому просив включити його до списку вкладників АТ «Златобанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та направити цей список Фонду гарантування вкладів.

18 червня 2015 року позивач звернувся до ПАТ «Ощадбанк» із заявою про роз`яснення йому причин відмови у виплаті йому грошових коштів в сумі 186 850,51 грн. відповідно до приписів Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Листом від 17.07.2015 р. № 115-22/2040/1885с ПАТ «Ощадбанк» повідомило позивача про те, що ним було отримано відшкодування в сумах 5172,22 грн. та 7977,27 грн. 27.04.2015 р. Грошові кошти у сумі 186 850,51 грн. були відсутні у даних, які надані Фондом гарантування вкладів для відшкодування гарантованих сум вкладникам АТ «Златобанк».

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі Закон № 4452-VI).

Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад (від 10 грн.), відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів ФГВФО у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється ФГВФО відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.

Детальний порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) коштів за вкладами фізичних осіб визначений Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами (далі - Положення), яке затверджено Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року № 14.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку (пункт 3 розділу ІІІ Положення).

Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування (пункт 6 розділу ІІІ Положення).

Згідно п. 1 розділу IV Положення Фонд завантажує поданий уповноваженою особою Фонду Перелік до програмно-апаратного комплексу Фонду та здійснює його перевірку в частині:

невключення до Переліку інформації про рахунки вкладників, розмір залишку гарантованої суми яких з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку, становить менше 10 гривень або більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, незалежно від кількості вкладів в одному банку;

невключення до Переліку інформації про вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом;

відсутності в Переліку більше одного запису по одному вкладнику;

наявності всіх необхідних для проведення ідентифікації реквізитів вкладника;

коректності реквізитів вкладника.

Відповідно до п. 2 розділу IV Положення Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення.

Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. (пункт 4 розділу ІV Положення).

03.09.2015 листом № 2655 Уповноваженою особою було направлено Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію по вкладникам, які підлягають включенню до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, до якої було включено ОСОБА_1 на суму 186 850,51 грн., що відповідає приписам розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами.

Отже, Уповноваженою особою вчинено дії у відповідності до статтей 26, 27 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» стосовно складення Переліку вкладників та направлення його Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, зокрема і шляхом подальшого направлення додатково інформації стосовно позивача.

Правомірність дій Уповноваженої особи банка встановлена постановою Верховного Суду та не є предметом розгляду у даній справі.

Щодо дій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, суд зазначає про наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 27 Закону України Про систему гарантування вкладів фізичних осіб протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність" , - протягом 20 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Пунктом 6 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14 (далі - Положення) передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Аналіз вищевказаного свідчить, що Перелік, який складається Уповноваженою особою та Загальний реєстр вкладників, який затверджується Фондом, є різними за суттю, змістом та призначенням документами: Перелік складається Уповноваженою особою Фонду, а Загальний реєстр вкладників формується та затверджується Фондом на підставі Переліку.

Перелік, який складається Уповноваженою особою, по суті має характер попереднього документу, який надалі у формі Загального реєстру затверджується Фондом.

В свої запереченнях представник Фонду стверджував про те, що у переданому Уповноваженою особою переліку вкладників ПАТ «Златобанк» інформація про позивача відсутня, у зв`язку з чим дані про останнього не могли бути враховані при складанні Загального реєстру.

Однак, суд не погоджується із зазначеними доводами, так як Уповноважена особа банку вчинив всі необхідні дії, передбачені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", оскільки, як вже було зазначено вище, 03.09.2015 листом № 2655 направив Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію по вкладникам, які підлягають включенню до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, до якої було включено ОСОБА_1 на суму 186 850,51 грн. а саме: серія та номер паспорта АН 209367, виданий Петропавлівським РВ УМВС України в Дніпропетровській області 26.01.2004 р., що дозволяє ідентифікувати позивача відповідно до вимог законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправну бездіяльність відповідача, яка виразилась у не включенні позивача до Загального реєстру вкладників, що мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Златобанк" на суму 186 850,51 грн.

У зв`язку з цим позовні вимоги до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 139 КАС України суд також вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у розмірі 36,90 грн.

Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб при розгляді вимог щодо відшкодування коштів за вкладами ОСОБА_1 в ПАТ «Златобанк», яка виразилась у не включенні позивача до Загального реєстру вкладників, що мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Златобанк" на суму 186 850,51 грн.

Зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 в Загальний реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Златобанк», за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, на суму 186 850,51 грн.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб судові витрати у розмірі 36,90 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.М. Олійник