
Справа № 539/5021/19
Провадження № 2/539/397/2020
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2020 року Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
у складі:головуючого судді – Даценка В.М.,
за участю секретаря – Шрейтер С.О.,
представників позивача – Олійник Н.О., Марченко Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги,-
ВСТАНОВИВ :
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги, мотивуючи тим, що з 2016 року відповідач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач житлової субсидії.
29.02.2016 року відповідач звернулась до Управління із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, в якій було зазначено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складі осіб, які зареєстровані чи фактично проживають, зміна у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50000 гривень) вона зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Разом із заявою відповідач надала декларацію про доходи, витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.
На підставі вищевказаних поданих документів проведений розрахунок та призначено житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2016 року по квітень 2016 включно в сумі 3003,64 гривні.
Постановою КМУ від 21.10.1995 року №848 визначено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні, тому відповідачу автоматично було проведено розрахунок субсидії: з травня 2016 року по вереснь 2016 року – в сумі 295,10 гривень щомісячно; з жовтня 2016 року по січень 2017 року – в сумі 2856,39 гривень щомісячно; з лютого 2017 року по квітень 2017 року – в сумі 2650,76 гривень щомісячно; на травень 20017 року – 380,51 гривня; на жовтень 2017 року – 1565,46 гривень; з листопада 2017 року по березень 2018 року – в сум 2694,72 гривні; на квітень 2018 року – в сумі 1494,21 гривня; з травня 2018 року по вересень 2018 року в сумі 327,63 гривні; на жовтень 2018 року – в сумі 828,33 гривні; з листопада 2018 року по березень 2019 року – в сумі 2358,37 гривень; на квітень 2019 року – в сумі 1092,37 гривень.
01.05.2018 року до Постанови КМУ від 21.10.1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу , твердого та рідкого пічного побутового палива» внесено зміни, якими передбачено, що у разі зміни складу зареєстрованих (фактично) проживаючих у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена господарства подаються нові заява та декларація (п.16).
Під час перевірки поданих відповідачем відомостей, Управлінням виявлено, що відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з гр. ОСОБА_2 , однак не звернулась з новою заявою щодо повідомлення про зміни у складі сім`ї, внаслідок чого виникла переплата в сумі 15385,26 гривень за період з 01.05.2018 року по 30.04.2019 року.
19.08.2019 року відповідачу направлено повідомлення про припинення виплати субсидії з вимогою повернути переплату по раніше наданій субсидії в сумі 15375,26 гривень, однак, до цього часу кошти відповідачем не повернуті, що змусило Управління звернутись до суду.
Позивач прохає суд стягнути з відповідача на свою користь надміру виплачені кошти допомоги (субсидії) у розмірі 15375,26 гривень за період з 01.05.2018 року по 30.04.2019 рік та судові витрати.
В судовому засіданні представники позивача в особі Олійник Н.О., Марченко Ю.М. позов підтримують, прохають задовольнити. Щодо заочного розгляду справи не заперечують.
Відповідач у судове засідання не з`явилась, хоча, відповідно до ст.ст.128 Цивільного процесуального кодексу України, була повідомлена про дату, час та місце проведення судового засідання, про причини своєї неявки у судове засідання не повідомила, клопотання від відповідача про розгляд справи за її відсутності до суду не надходило.
На підставі статті 223 Цивільного процесуального кодексу України, якщо суд не має відомостей про причини неявки відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних в ній даних та доказів.
Відповідно до статті 280 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлень про причини неявки або якщо зазначені причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, заслухавши представників позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , яка проживає та зареєстрована у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , 29.02.2016 року звернулась до позивача – Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії (а.с.4), додавши, при цьому, декларацію про доходи і витрати на осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.
У вказаній декларації відповідачем зазначено двох осіб: вона ОСОБА_1 та малолітня дитини ОСОБА_3 , 2005 року народження.
На підставі поданої відповідачем заяви позивачем прийнято рішення про призначення субсидії, а також проведено розрахунки і виплату даної субсидії на житлово-комунальні послуги (а.с.5-17) за період з лютого 2016 року по квітень 2019 року включно. Субсидія була розрахована виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, в даному випадку, у будинку була зареєстрована відповідач та її малолітня дитина.
Матеріалами справи підтверджено, що у період з лютого 2016 року по квітень 2019 року включно ОСОБА_1 отримувала субсидію на двох осіб (вона та її малолітня дитина) для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
За результатом проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій, управлінням встановлено, що відповідач не повідомила Управління про те, що перебуває у зареєстрованому шлюбі з гр. ОСОБА_2 , доходи якого, починаючи з 01.05.2018 року також повинні були враховані при призначенні субсидії.
Внаслідок цього відповідачу безпідставно було нараховано 15 385 грн 26 коп. субсидії за період з 01.05.2018 року по 30.04.2019 року.
Позивач звертався до відповідача щодо відшкодування коштів по переплаченій субсидії, що підтверджується повідомленням від 19.08.2019 року (а.с.18), на що відповідач не відреагувала.
Правова позиції щодо вирішення такої категорії спорів викладена в постанові ВП ВС від 12.02.2020 року у справі № № 345/1183/17
Так, за змістом статті 177 ЦК України гроші є об`єктом цивільних прав.
Відповідно до пункту 1 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Отримавши кошти з Державного бюджету України у вигляді субсидії, відповідач фактично набув право власності на них.
Такий висновок підтверджується і у нормах Положення, яке прийнято з метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до пункту 2 Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), у частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно з пунктом 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій.
У пункті 6 Положення передбачено, що субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг. В окремих випадках на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку), а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але які сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг.
Відповідно до пункту 7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за жилого-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату жилого-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення (пункт 12 Положення).
Пунктом 13 Положення встановлено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.
За правилами пункту 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. До таких порушень прирівняно і неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Оскільки у справі, що розглядається, спір виник щодо правомірності набуття відповідачем права власності на бюджетні кошти у вигляді субсидії, наданої йому Управлінням соцзахисту, та стягнення з відповідача згаданої суми як набутої без достатньої правової підстави, то цей спір має приватноправовий, а не публічно-правовий характер.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України, Положення та Порядку.
Згідно з пунктом 6 Положення субсидія призначається, зокрема, одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб шляхом подання відповідних документів (абзац шостий пункту 14 Положення).
Абзацом восьмим пункту 20 Положення передбачено, що сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
Оскільки відповідач не повідомив Управління соцзахисту про склад її сім`ї , на вимогу органу, що призначив субсидію, не повернув надміру виплачену суму субсидії, то апеляційний суд правильно задовольнив позовні вимоги.
Враховуючи вищевикладене, обставини у справі, наведені норми та позицію ВП ВС суд вважає позов Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради до відповідача обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Судові витрати, сплачені позивачем в розмірі 1921 гривні (а.с.1), покладаються на відповідача, у відповідності з п.1 ч.1 ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради (код ЄДРПОУ 24565327, юридична адреса: м.Лубни проспект Володимирський,9 Полтавської області, р/р 35418078045264, МФО 831019, банк ГУДК у Полтавській області) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів допомоги – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради надміру виплачені кошти в сумі 15385 (п`ятнадцять тисяч триста вісімдесят п`ять) гривень 26 копійок та судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921 гривні.
Заочне рішення може бути переглянуте Лубенським міськрайонним судом Полтавської області за письмовою заявою, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення, а за заявою учасника справи, якому заочне рішення не було вручене у день його проголошення – за його письмовою заявою, поданою протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу до Полтавського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду В.М.Даценко