Рішення № 88061447, 06.03.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.03.2020
Номер справи
826/16244/17
Номер документу
88061447
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2020 року м. Київ № 826/16244/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомДержавного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" до Головного територіального управління юстиції у м.Києві Міністерства юстиції України в особі Департаменту Державної реєстрації Печерської районної в м. Києві державної адміністрації провизнання протиправними та скасування Наказів №112/кс від 01.06.2017 року і №2834/7 від 19.08.2017 року, зобов`язання вчинити діїВ С Т А Н О В И В:

Державне публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" (далі позивач/або ДПАТ «НАК «Украгролізинг») до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного територіального управління юстиції у м.Києві, Міністерства юстиції України, Печерської районної в м. Києві державної адміністрації, в якому просить визнати протиправними та скасувати:

- наказ Головного територіального управління юстиції у місті Києві №112/кс від 01.06.2017 року «Про відмову у задоволенні скарги Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" від 26.04.2017р.

- наказ Міністерства юстиції України №2834/7 від 19.08.2017 року «Про відмову у задоволенні скарги Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" від 12.06.2017;

- визнати протиправними дії Міністерства юстиції України в частині дотримання строків розгляду скарги Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" на рішення територіального органу Міністерства юстиції України від 12.06.2017 р. № 14/855;

- зобов`язати Міністерство юстиції України повторно розглянути скаргу Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" на рішення територіального органу Міністерства юстиції України від 12.06.2017 р. № 14/855;

- зобов`язати Печерську районну в м. Києві державну адміністрацію виправити помилку у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб-підприємців, які стосуються Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг", а саме в графі: «Дата державної реєстрації» з 13.05.1999 на 11.04.2001;

зобов`язати Печерську районну в м. Києві державну адміністрацію виправити технічну помилку, допущену державним реєстратором в реєстраційній картці Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг", а саме в графі: «реєстрація-перереєстрація-внесення змін» з перереєстрація на реєстрація.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач у березні 2017 року звернувся з заявою до відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Печерської районної в м. Києві державної адміністрації, в якій просив виправити технічні помилки допущені державним реєстратором у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб-підприємців, які стосуються Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг». У 2001 році Урядом було прийнято рішення про ліквідацію Державного лізингового підприємства та утворення на його базі Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг", а отже в реєстраційних документах мала бути відмітка з датою реєстрації компанії , як субєкта господарювання від 27.04.2001, а не 13.05.1999р. Листом від 06.04.2017р. держреєстратором відмовлено у задоволенні заяви позивача і технічну помилку не виправлено. На таке рішення позивачем було подано скаргу до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м.Києві. Наказом №112/кс від 01.06.2017 року Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м.Києві у задоволенні скарги відмовлено на підставі п.10 ч.8 ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" . Даний наказ 12.06.2017 позивач оскаржив до Міністерства юстиції України, який 19.08.2017 р. видав наказ №2834/7 про відмову у задоволенні скарги Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг".Позивач вважає, що прийняті відповідачами накази є протиправними і підлягають скасуванню. Крім цього позивач зазначив, що Міністерство юстиції України допустило порушення строків розгляду його скарги. За таких обставин вимушений звернутись до суду за захистом свої порушених прав.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.12.2017р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судовий розгляд.

Представник відповідача 1- Головне територіальне управління юстиції у місті Києві у поданих письмових заперечення на адміністративний позов зазначив, що позовні вимоги не визнають, вказавши, що під час розгляду скарги позивача Комісією встановлено, що 27.04.2001р Печерською районною в м. Києві державною адміністрацією проведено перереєстрацію юридичної особи у Відкрите акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг» Перереєстрація проведена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2001 №354, якою зокрема визначено, що Відкрите акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг» є наступником майнових прав та обов`язків Державного лізингового підприємства "Украгролізинг». Відповідно до наданої інформації у державного реєстратора не було підстав для задоволення заяви позивача про виправлення помилок в реєстраційних документах. У зв`язку з чим Комісією 30.05.2017 прийнято мотивоване рішення про відмову у задоволенні скарги позивача. Просили у позові відмовити.

Представник відповідача 2 - Міністерства юстиції України у поданих письмових заперечення на адміністративний позов зазначив, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають до задоволення. Міністерство розглянуло скаргу позивача, яка була зареєстрована 15.06.2017 за № 17949-0-33-17 на рішення та дії пов`язані з приведенням у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних-осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційної дії стосовно Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг". Наказом від 19.08.2017 № 2834/7 прийнятого на підставі висновку Комісії відмовлено у розгляді скарги в зв`язку з тим, що скаржником не дотримано вимог щодо її оформлення, як передбачено ч.5 ст. 34 Закону №755-ІУ, а саме відсутні відомості про наявність спору з порушених у скарзі питань. З цих підстав просять відмовити у позові.

Представник відповідача 3 -Печерської районної в м. Києві державної адміністрації у письмових заперечення на позов зазначили, що позовні вимоги не визнають, реєстраційні дії були вчинені на підставі поданих позивачем документів та відповідно до вимог чинного законодавства. Просили у позові відмовити.

21.06.2018р. судом вирішено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, зважаючи на наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо позовних вимог позивача про визнання наказу відповідача Головного територіального управління юстиції у місті Києві №112/кс від 01.06.2017 року «Про відмову у задоволенні скарги Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" від 26.04.2017р. протиправним та його скасування слід зазначити таке.

Як вбачається з матеріалів справи позивач у березні 2017 року подав заяву до відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Печерської районної в м. Києві державної адміністрації, в якій просив виправити технічні помилки допущені державним реєстратором у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб-підприємців, які стосуються Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг».

Листом від 06.04.2017р. держреєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців Печерської районної в м. Києві державної адміністрації Панковою О.Є. відмовлено у задоволенні заяви позивача і технічну помилку не виправлено.

Не погоджуючись з відповіддю позивач звернувся до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м.Києві на дії державного реєстратора.

Наказом №112/кс від 01.06.2017 року Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м.Києві у задоволенні скарги відмовлено на підставі п.10 ч.8 ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Перевіряючи дані обставини судом встановлено таке.

Положення п. 10 ч.8 ст. 34 Закону №755, визначають, що Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, якщо: 10) державним реєстратором, територіальним органом Міністерства юстиції України прийнято таке рішення відповідно до законодавства.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії реєстраційної справи Державне лізингове підприємство "Украгролізинг" зареєстроване Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією 13.05.1999 року за адресою м. Київ, вул. Мельникова, 16-А, керівник - директор Шпак Василь Федорович (а.с.60 т.2).

Указом Президента України від 23.02.2001 р. «Про додаткові заходи щодо дальшого розвитку лізингу в аграрному секторі економіки» передбачено утворення в місячний строк Національна акціонерна компанія "Украгролізинг» та заствердження її Статуту.

На виконання згаданого вище Указу постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2001р. № 354 постановлено утворити Національну акціонерну компанію "Украгролізинг» на базі Державного лізингового підприємства "Украгролізинг", що ліквідується (а.с.83 т.2).

Державна реєстрація суб`єктів підприємницької діяльності, станом на 27 квітня 2001р.здійснювалась на підставі Положення про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №70 від 25.05.1998.(далі - Положення).

Норми ст. 20 Положення визначають, що в разі зміни назви, організаційно-правової форми суб`єкта підприємницької діяльності, а також форми власності суб`єкт підприємницької діяльності у місячний термін з моменту настання зазначених змін зобов`язаний подати документи для перереєстрації з підтвердженням опублікування інформації про зміни у друкованих засобах масової інформації.

З наявних в матеріалах справи копій документів реєстраційної справи, вбачається, що 27.04.2001р. позивачем до Печерської районної в м. Києві державної адміністрації подано документи для перереєстрації підприємства. В копії статуту Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг", а саме в його загальних положеннях зазначено, що Компанія є наступником майнових прав та обов`язків державного лізингового підприємства «Украгролізинг», адреса місцязнаходження м. Київ, вул. Мечникова, 16-А, керівник - директор Шпак Василь Федорович (а.с.75 т.2).

Відповідно до ст. 21 Положення, перереєстрація суб`єктів підприємницької діяльності проводиться в порядку, встановленому для його державної реєстрації.

Статтею 24 Положення визначено, що у разі внесення до установчих документів змін (доповнень) разом із зміною назви, організаційно-правової форми або форми власності суб`єкта підприємницької діяльності проводиться його перереєстрація в порядку, передбаченому цим Положенням.

У разі перереєстрації оригінали раніше виданого свідоцтва про державну реєстрацію та установчих документів повертаються до органу державної реєстрації. (стаття 22 Положення).

З копії реєстраційної справи, наявної в матеріалах справи, вбачається, що Державне лізингове підприємство "Украгролізинг" повернуло органу державної реєстрації оригінал свідоцтво про державну реєстрацію підприємства та оригінал Статуту ( а.с.78 т2.), тобто вчинило дії властиві при перереєстрації суб`єкта підприємницької діяльності.

Дії державного реєстратора Печерської районної в м. Києві державної адміністрації щодо відмови у задоволенні заяви позивача про виправлення технічної помилки були правомірними.

Також судом встановлено, що реєстраційна справа та державний реєстр не містить запису щодо припинення Державне лізингове підприємство "Украгролізинг".

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що перереєстрація підприємства проведена на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2001р. № 354 та у відповідності до положень Положення про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №70 від 25.05.1998. Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м.Києві при розгляді скарги позивача діяла у межах наданих повноважень та у відповідності до норм чинного законодавства.

Таким чином дії державного реєстратора Печерської районної в м. Києві державної адміністрації та рішення Головного територіального управління юстиції у м.Києві є правомірними.

Щодо позовних вимог позивача про визнання наказу відповідача Міністерства юстиції України №2834/7 від 19.08.2017 року «Про відмову у задоволенні скарги Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" від 12.06.2017 протиправним та дій відповідача щодо строків розгляду скарги слід зазначити таке.

З матеріалів справи вбачається, що12.06.2017 позивач подав до Міністерства юстиції України скаргу на наказ №112/кс від 01.06.2017 року Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м.Києві, яким у задоволенні скарги відмовлено.

Скарга була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.06.2017 за № 17949-0-33-17.

Наказом від 19.08.2017 № 2834/7 прийнятого на підставі висновку Комісії відмовлено у розгляді скарги в зв`язку з тим, що скаржником не дотримано вимог щодо її оформлення, як передбачено ч.5 ст. 34 Закону №755-ІУ, а саме відсутні відомості про наявність спору з порушених у скарзі питань.

Перевіряючи дані обставини у справі, суд встановив наступне.

Законом, який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003, (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Розділом V вказаного Закону врегульовані питання щодо оскарження реєстраційних дій, відмови в державній реєстрації, бездіяльності державного реєстратора, відповідальність у сфері державної реєстрації.

Відповідно до ст.34 Закону №755, зокрема, рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.

Міністерство юстиції України розглядає скарги: 1) на проведені державним реєстратором реєстраційні дії (крім випадків, якщо такі реєстраційні дії проведено на підставі рішення суду); 2) на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.

Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

У разі якщо розгляд та вирішення скарги потребують перевірки діяльності державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації, а також залучення скаржника чи інших осіб, Міністерство юстиції України та його територіальні органи можуть встановити інші строки розгляду та вирішення скарги, повідомивши про це скаржника. При цьому загальний строк розгляду та вирішення скарги не може перевищувати 45 календарних днів.

Днем подання скарги вважається день її фактичного отримання Міністерством юстиції України чи його територіальним органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв`язку від скаржника поштового відправлення із скаргою, зазначена відділенням поштового зв`язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.

У разі якщо останній день строку для подання скарги, зазначеного в частині третій цієї статті, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації або територіального органу Міністерства юстиції України подається особою, яка вважає, що її права порушено, у письмовій формі та має містити:

1) повне найменування (ім`я) скаржника, його місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) або місцезнаходження (для юридичних осіб), а також найменування (ім`я) представника скаржника, якщо скарга подається представником;

2) зміст оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності та норми законодавства, порушені на думку скаржника;

3) викладення обставин, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги;

3-1) відомості про наявність чи відсутність судового спору з порушеного у скарзі питання, що може мати наслідком скасування оскаржуваного рішення, повідомлення або реєстраційної дії державного реєстратора та/або внесення відомостей до Єдиного державного реєстру;

4) підпис скаржника або його представника із зазначенням дати складення скарги.

До скарги додаються засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують факт порушення прав скаржника (за наявності), а також якщо скарга подається представником скаржника - довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження такого представника, або копія такого документа, засвідчена в установленому порядку.

Згідно із ч.6 ст.34 Закону №755, за результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення, зокрема, про відмову в задоволенні скарги.

Рішення, прийняте за результатами розгляду скарги, надсилається скаржнику протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.

Частиною 8 статті 34 цього ж Закону встановлено, що Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, якщо, зокрема, скарга оформлена без дотримання вимог, визначених частиною п`ятою цієї статті.

Частиною 9 статті 34 Закону №755 вказано, що порядок розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України.

Частина 10 статті 34 Закону №755 передбачає, що рішення, дії або бездіяльність Міністерства юстиції України та його територіальних органів можуть бути оскаржені до суду.

Постановою Кабінету Міністрів України №1128 від 25.12.2015 затверджений Порядок розгляду скарг у сфері державної реєстрації (далі - Порядок).

Пунктом 2 зазначеного Порядку (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), визначено, що для забезпечення розгляду скарг суб`єктом розгляду скарги утворюються постійно діючі комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації (далі - комісія), положення та склад яких затверджуються Мін`юстом або відповідним територіальним органом.

Згідно із п.3 Порядку, зокрема, розгляд скарг здійснюється за заявою особи, яка вважає, що її права порушено, що подається виключно у письмовій формі та повинна містити обов`язкові відомості, передбачені Законами, а також відомості про бажання скаржника та/або його представника взяти участь у розгляді відповідної скарги по суті та про один із способів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, в який скаржник бажає отримати повідомлення про зазначений розгляд.

В силу норм п.4 Порядку, розгляд скарг здійснюється у строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян» з урахуванням особливостей, передбачених Законами, які обраховуються з моменту реєстрації її суб`єктом розгляду скарги.

Пунктом 12 Порядку зазначено, що за результатами розгляду скарги суб`єкт розгляду скарги на підставі висновків комісії приймає мотивоване рішення про задоволення скарги або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених Законами, у формі наказу.

Із змісту скарги від 12.06.2017 поданої позивачем до Міністерства юстиції України вбачається, що подана скарга не містить відомостей про наявність чи відсутність судового спору з порушеного у скарзі питання, що може мати наслідком скасування оскаржуваного рішення, повідомлення або реєстраційної дії державного реєстратора та/або внесення відомостей до Єдиного державного реєстру.

З урахуванням наведеного вище слід дійти висновку, що Міністерство юстиції України правомірно відмовило позивачу у розгляді скарги, оскільки останнім не було дотримано вимог ч.5 ст. 34 Закону -755 при оформленні скарги.

Стосовно вимог позивача в частині зобов`язання Печерської районної в м. Києві державної адміністрації виправити помилку у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб-підприємців, які стосуються Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг", а саме в графі : «Дата державної реєстрації» з 13.05.1999 на 11.04.2001; є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача 3 та виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що доводи позивача щодо заявлених вимог не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмову в задоволенні позову.

Відповідно до положення ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України та враховуючи відмову позивачу у задоволенні позовних вимог, відшкодування судового збору останньому не здійснюється.

Враховуючи вищенаведене в сукупності та керуючись ст.ст. 2, 72-77, 94, 159-165, 241-250, 264 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська