Рішення № 88059638, 06.03.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2020
Номер справи
420/4861/19
Номер документу
88059638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/4861/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача - адвоката Дабіжа Я.І., відповідач - не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Лиманської районної державної адміністрації Одеської області скасування державної реєстрації та запису про державну реєстрацію,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Лиманської районної державної адміністрації Одеської області, в якому просить:

- скасувати державну реєстрацію ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця, проведену 03.03.2007 року;

- скасувати запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №25380000000002470 від 03.03.2007 року щодо реєстрації ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що у березні 2007 року вона звернулася до державного реєстратора Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області з наміром стати підприємцем. Для цього позивач заповнила реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця за формою №10, затвердженою наказом Держкомпідприємництва від 09.06.2004 р. №67. Інші документи Позивачем не подавались. За декілька днів потому державний реєстратор усно повідомив позивача, що подані документи залишені без розгляду через їх некомплектність та невідповідність вимогам законодавства.

Позивач вказала, що з березня 2007 року державним реєстратором Комінтернівської районної державної адміністрації було здійснено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено запис № 2 538 000 0000 002470 від 03 березня 2007 року. За результатами зазначеної реєстраційної дії було оформлено свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_1, про що свідчать відомості, викладені у графі «Дані про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця» на сторінці 3 реєстраційної картки.

Позивач зазначила, що державний реєстратор був зобов`язаний видати (або надіслати рекомендованим листом) свідоцтво про державну реєстрацію не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи-підприємця. Така вимога була встановлена частиною 4 статті 43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (Закон №755-IV) у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин. У порушення цього припису свідоцтво про державну реєстрацію не було видано позивачу особисто, не було надіслано рекомендованим листом чи вручено в інший спосіб.

Позивач вказала, що на сторінці 3 реєстраційної картки у графі «Свідоцтво про державну реєстрацію отримав» у графах «прізвище, ініціали», «підпис» та «дата» відсутні будь-які позначки. На цій самій сторінці реєстраційної картки державним реєстратором зроблено відмітку про відправлення свідоцтва про державну реєстрацію листом (вих. номер 154) від 13 грудня 2007 року. Тобто свідоцтво про державну реєстрацію було направлено через більш ніж дев`ять місяців, замість встановленого законом одноденного строку.

Крім того, з квитанції, наявної у матеріалах реєстраційної справи вбачається, що лист на ім`я позивача було відправлено 14 грудня 2007 року у населений пункт, де позивач ніколи не проживала та ніколи не вказувала його для отримання будь-якої кореспонденції. На сторінці 1 реєстраційної картки зазначено наступну адресу позивача: Україна, Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, вул. Безкоровайнова, буд. 9. Однак у графі «Куди» квитанції зазначено інший населений пункт, назву якого неможливо встановити через нерозбірливий почерк. Тому позивач не отримувала і не могла отримати свідоцтво про державну реєстрацію.

Позивач вказала, що відповідно до ч.6 ст.44 Закону №755-IV порушення строків видачі (направлення рекомендованим листом) свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця вважається відмовою у проведенні державної реєстрації фізичної особи-підприємця і може бути оскаржено у суді.

Позивач зазначила, що через зміну життєвих обставин вона не стала оскаржувати дії (бездіяльність) державного реєстратора чи повторно подавати документи для реєстрації в якості підприємця. Позивач ніколи не провадила підприємницьку діяльність та була впевнена, що не має статусу підприємця.

Позивач вказала, що 7 червня 2019 року нею було отримано лист Крижанівської сільської ради за підписом сільського голови Крижанівської сільської ради наступного змісту: «Шановний підприємець, повідомляємо, що Вам необхідно звернутися до Крижанівської сільської ради, для інформування щодо заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску (2-й поверх, приймальня голови, понеділок - п`ятниця, з 8:00 до 17:00. обідня перерва з 13:00 по 14:00)».

Позивач вважала, що цей лист направлено їй помилково, однак перевіривши дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вона дізналася, що має статус фізичної особи-підприємця.

Позивач зазначила, що державна реєстрація її як підприємця була проведена безпідставно та з численними порушеннями Закону №755-ІУ, чим грубо порушено її права та законні інтереси.

Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Завальнюка І.В. від 20 серпня 2019 року відмовлено у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 згідно із п.1 ч.1 ст.170 КАС України.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 10.10.2019 року задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 . Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2019 року скасовано. Справу направлено до Одеського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвалою від 18.10.2019 року заявлено та задоволено самовідвід головуючого судді Завальнюка І.В. до відкриття провадження у справі №420/4861/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лиманської районної державної адміністрації Одеської області, Державного реєстратора відділу надання адміністративних послуг Лиманської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною та скасування державної реєстрації фізичної особи-підприємця, скасування запису щодо державної реєстрації. Матеріали адміністративної справи №420/4861/19 передано для визначення головуючого судді у справі в порядку, встановленому частиною першою статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.10.2019 року, зазначена справа передана на розгляд судді Андрухіву В.В.

Ухвалою від 23.10.2019 року зазначений позов залишено без руху і роз`яснено позивачу, що виявлені недоліки повинні були усунуті шляхом надання оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.; виправленої позовної заяви з її копіями для відповідачів, з доданими до неї документами для відповідачів.

Ухвалою від 11.11.2019 року відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі та призначено підготовче засідання на 04 грудня 2019 року о 14:30 год.

Протокольною ухвалою від 04.12.2019 року суд витребував від Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області відомості щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , оскільки відповідач 1 повідомив суду про його звільнення з посади державного реєстратора.

У підготовчому засіданні 04.12.2019 року оголошено перерву до 27.12.2019 року до 10:30 год. у зв`язку з неотриманням відзиву на позов.

Протокольною ухвалою від 27.12.2019 року суд продовжив строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та оголосив перерву у підготовчому засіданні до 30.01.2020 року до 09:30 год.

Ухвалою від 30.01.2020 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 10 лютого 2020 року о 14 год. 00 хв.

Судове засідання 10.02.2020 року відкладено на 25.02.2020 року на 15:00 год. у зв`язку з першою неявкою представника позивача.

У судове засідання, призначене на 25.02.2020 року на 15:00 год., з`явився представник позивача.

Представник відповідача - Лиманської районної державної адміністрації Одеської області у судове засідання не з`явився, 25.02.2020 року через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Другий відповідач - державний реєстратор ОСОБА_2 про час і місце розгляду справи повідомлявся шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

У судовому засіданні 25.02.2020 року представник позивача подав заяву про закриття провадження у справі в частині позовних вимог до державного реєстратора відділу надання адміністративних послуг Лиманської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та скасування державної реєстрації, та просив продовжити розгляд справи за позовними вимогами ОСОБА_1 до Лиманської районної державної адміністрації Одеської області про скасування державної реєстрації та запису про державну реєстрацію.

Ухвалою від 25.02.2020 року задоволено заяву представника позивача. Закрито провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 до державного реєстратора відділу надання адміністративних послуг Лиманської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та скасування державної реєстрації. Продовжено розгляд справи за позовними вимогами ОСОБА_1 до Лиманської районної державної адміністрації Одеської області про скасування державної реєстрації та запису про державну реєстрацію.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

06.12.2019 року представник відповідача надав письмовий відзив на позов, відповідно до якого проти задоволення позову заперечував та вважав його необгрунтованим. У відзиві представник відповідача зазначив, що 19 березня 2007 року до державного реєстратора Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_2 звернулася громадянка ОСОБА_1 із наміром стати фізичною особою-підприємцем. ОСОБА_1 заповнила реєстраційну карту форми №10 на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця, подала копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та сплатила реєстраційний збір за проведення державної реєстрації у розмірі 34,00 грн.

Державним реєстратором ОСОБА_2. 20.03.2007 року на підставі поданих документів було внесено запис до Єдиного державного реєстру щодо проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця за № 25380000000002470.

13.12.2007 року державний реєстратор ОСОБА_2. зробив відмітку на 3 сторінці реєстраційної картки про те, що свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця за вих. №154 від 13.12.2007 року направлено поштою.

Представник відповідача вказав, що станом на 2007 рік, згідно з нормами чинного на той час законодавством, а саме: ст.ст.42-43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», державним реєстратором здійснено необхідні заходи щодо проведення державної реєстрації позивачки як підприємця.

Представник відповідача вказав, що якщо позивачка вважала, що державним реєстратором порушено порядок надсилання на її адресу свідоцтва про проведення державної реєстрації, вона мала законні підстави оскаржити дії реєстратора в суді.

Заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

19 березня 2007 року до державного реєстратора Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_2 звернулася ОСОБА_1 із наміром стати фізичною особою-підприємцем.

ОСОБА_1 заповнила реєстраційну карту форми №10 на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця, подала копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та сплатила реєстраційний збір за проведення державної реєстрації у розмірі 34,00 грн., що підтверджується копіями документів, наявних у реєстраційній справі позивача №2 538 00247062, які надані суду відповідачем (а.с. 176-181).

Державним реєстратором ОСОБА_2. 20.03.2007 року на підставі поданих позивачем документів було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців щодо проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за №25380000000002470, свідоцтво про державну реєстрацію серії В01 №524375.

Також судом встановлено, що вказане свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надіслано державним реєстратором поштою на ім`я ОСОБА_1 до населеного пункту Кремидівка 14.12.2007 року, що підтверджується поштовою квитанцією, наявною в матеріалах реєстраційної справи (а.с. 182).

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції від 01.01.2007 року), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб підприємців засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, здійснюється шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно ч.2 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру;

оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ч.1 ст.42 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має ідентифікаційний номер, або уповноважена нею особа (далі - заявник) повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця;

копію довідки про включення заявника до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів;

документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця;

нотаріально посвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника, або органу опіки та піклування, якщо заявником є фізична особа, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю.

Згідно ч.1 ст.43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця, без розгляду зобов`язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи-підприємця, які передбачені частиною першою статті 44 цього Закону. Перевірка на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи-підприємця, які передбачені абзацами третім та четвертим частини першої статті 44 цього Закону, здійснюється з використанням відомостей Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи-підприємця державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця на підставі відомостей реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця.

Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця є датою державної реєстрації фізичної особи-підприємця.

Згідно ч.3 ст.43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», строк державної реєстрації фізичної особи-підприємця не повинен перевищувати два робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця.

Відповідно до ч.4 ст.43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця повинно бути оформлено державним реєстратором і видано (надіслано рекомендованим листом) заявнику не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи-підприємця.

Згідно ч.5 ст.43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи-підприємця зобов`язаний передати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця для взяття фізичної особи-підприємця на облік.

Відповідно до ч.6 ст.44 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», порушення строків видачі (направлення рекомендованим листом) свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації або повідомлення про залишення документів без розгляду вважається відмовою у проведенні державної реєстрації фізичної особи-підприємця і може бути оскаржено у суді.

Суд бере до уваги доводи позивача стосовно того, що державний реєстратор був зобов`язаний видати (або надіслати рекомендованим листом) свідоцтво про державну реєстрацію позивача не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи-підприємця. Така вимога була встановлена частиною 4 статті 43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

З матеріалів справи вбачається, що в порушення цього припису свідоцтво про державну реєстрацію не було видано позивачу особисто, не було надіслано рекомендованим листом чи вручено в інший спосіб, у визначений законом строк.

На сторінці 3 реєстраційної картки державним реєстратором зроблено відмітку про відправлення свідоцтва про державну реєстрацію листом (вих. номер 154) від 13 грудня 2007 року. Тобто свідоцтво про державну реєстрацію було направлено через більш ніж дев`ять місяців, замість встановленого законом одноденного строку.

Крім того, з квитанції, наявної у матеріалах реєстраційної справи, вбачається, що лист на ім`я позивача було відправлено 14 грудня 2007 року у населений пункт Кремидівка, при тому, що на сторінці 1 реєстраційної картки зазначено наступну адресу позивача: Україна, Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, вул. Безкоровайнова, буд. 9.

Таким чином, позивач не отримувала і не могла отримати свідоцтво, надіслане до іншого населеного пункту.

За викладених обставин, відповідно до ч.6 ст.44 Закону вважається, що позивачу було відмовлено у проведенні державної реєстрації як фізичної особи-підприємця.

Таким чином, державну реєстрацію ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця та запис у Єдиному державному реєстрі щодо реєстрації позивача як фізичної особи-підприємця слід скасувати.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про скасування державної реєстрації ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця, проведеної 20.03.2007 року; та скасування запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 2 538 000 0000 002470 від 20.03.2007 року щодо реєстрації ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно до задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) до Лиманської районної державної адміністрації Одеської області (адреса: вул. 40-річчя Визволення, 1, смт. Доброслав, Лиманський район, Одеська область, 67500, ідентифікаційний код 04057155) - задовольнити повністю.

Скасувати державну реєстрацію ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) як фізичної особи-підприємця, проведену 20.03.2007 року.

Скасувати запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 2 538 000 0000 002470 від 20.03.2007 року щодо реєстрації ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) як фізичної особи-підприємця.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лиманської районної державної адміністрації Одеської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1536,80 грн/ (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 06 березня 2020 року.

Суддя В.В. Андрухів

.