Рішення № 88059632, 06.03.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2020
Номер справи
420/4448/19
Номер документу
88059632
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/4448/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),–

ВСТАНОВИВ:

Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд застосувати до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, розташованого за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаного житлового будинку від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №102 від 19.06.2019р. за номерами: 1-7, 9-11, 13-18.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що виявлені під час проведення позапланової перевірки Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” порушення, котрі зазначено в Акті перевірки від 19.06.2019р. №102 за номерами: 1-7, 9-11, 13-18 є такими, що впливають на ризики виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей. Подальша експлуатація житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров`ю людей. Не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров`ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки експлуатації об`єкта, безпеки жителів та обслуговуючого персоналу у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо. За такого становища жителі та обслуговуючий персонал житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров`ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної, та техногенної безпеки, цивільного захисту. За такого стану цілковитого не дотримання вимог законодавства з питань пожежної, та техногенної безпеки, цивільного захисту у житловому будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78 постає питання вірогідного виникнення пожежі чи надзвичайної ситуації, а у випадку їх фактичного настання – неминучі наслідки шкоди здоров`ю або життю людей.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито загальне позовне провадження у справі № 420/4448/19 за позовом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Ухвалою суду від 05.09.2019р., з урахуванням приписів п.4 ч.1 ст.236 КАС України, провадження у справі №420/4448/19 зупинено.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2020р., у зв`язку з усуненням обставин, котрі слугували підставою для зупинення провадження, провадження по справі №420/4448/19 поновлено.

Ухвалою суду від 31.01.2020р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.

Відповідачем – Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” відзив на позовну заяву не надано, незважаючи на те, що Ухвалу суду від 29.07.2019р. отримано 06.08.2019р., про що свідчить наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Частиною 6 статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

17.02.2020р. до Одеського окружного адміністративного суду від повноважного представника позивача – Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області надійшло клопотання (вхід.№ЕП/1587/20) про розгляд справи без його участі.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що від повноважного представника позивача – Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до суду надійшло клопотання (від 17.02.2020р. вхід.№ЕП/1587/20) про розгляд справи без його участі, а представник відповідача – Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” до суду не з`явився, не зважаючи на те, що про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, що підтверджується наявною у матеріалах справи відповідною розпискою, та телефонограмою, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, у період з 18.06.2019р. по 19.06.2019р. відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, на підставі Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №39 від 05.02.2019року «Про проведення позапланової перевірки», Посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 17.06.2019року №123, т.в.о. заступника начальника Малиновського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області підполковником служби цивільного захисту Гомелько А.В., головним інспектором Малиновського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Трифоновим І.А., головним інспектором Малиновського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Ковальчуком Я.С., провідним інспектором Малиновського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Чулуховою А.В., проведено позапланову перевірку житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78.

За наслідками вказаної перевірки фахівцями контролюючого органу складено Акт №102 від 19.06.2019р. за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, у пунктах 1-7, 9-11, 13-18 висновку якого наголошено на тому, що територія об`єкта, а також будівлі, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ-ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ТОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности”; не надано протоколи заміру опору ізоляції і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання; не виконано з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів у відгалуджувальних та з`єднувальних коробках освітлювальної за допомогою опресування, паяння або затискачів тощо; на дверях входу на технічний поверх та підвал не вказано місце зберігання ключів; приміщення будівлі не в повному обсязі забезпечено сертифікованими первинними засобами пожежогасіння; електрична проводка в приміщеннях прокладена з порушенням вимог ПУЕ (технічний поверх); приміщення захаращені горючими матеріалами (електрощитова, підвал, горище); у приміщеннях з`єднувальні коробки (дози) не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів; у підвалі на світильники з лампами розжарювання не встановлено захисні скляні ковпаки; не здійснено технічне обслуговування наявних вогнегасників; у приміщеннях не вивішено інструкції затверджені керівником про заходи пожежної безпеки; не надано документів про проходження посадовою особою навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки; в електрощитових не встановлено сертифіковані протипожежні двері; використовуються не сертифіковані електроподовжувачі; на сходових клітках улаштовано тамбури та комори; на проїздах, під`їздах до будинку розміщується автомобільний транспорт.

Встановлення вищеокреслених порушень в житловому будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, слугувало підставою для звернення Головного управління ДСНС України в Одеській області до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області щодо застосування до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, розташованого за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаного житлового будинку від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №102 від 19.06.2019р. за номерами: 1-7, 9-11, 13-18, є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до п.п.57 п.4 Указу Президента України «Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» №20/2013 від 16.01.2013року, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних - ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Згідно з Положенням про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, затвердженого Наказом ДСНС України №507 від 21.09.2017року ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб`єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом;

Частиною 1 статті 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль), серед іншого, здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей;

Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Згідно з пунктом 2 статті 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення недотримання суб`єктом господарювання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Так, судом встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” є юридичною особою, основним видом діяльності якої є комплексне обслуговування об`єктів (КВЕД 81.10). Місцезнаходження юридичної особи: 65005, м.Одеса, вул.Косвена,78, корп.1,2.

З матеріалів справи вбачається, що у період з 18.06.2019р. по 19.06.2019р. відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, на підставі Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №39 від 05.02.2019року «Про проведення позапланової перевірки», Посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 17.06.2019року №123, т.в.о. заступника начальника Малиновського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області підполковником служби цивільного захисту Гомелько А.В., головним інспектором Малиновського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Трифоновим І.А., головним інспектором Малиновського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Ковальчуком Я.С., провідним інспектором Малиновського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Чулуховою А.В., проведено позапланову перевірку житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78.

За наслідками вказаної перевірки фахівцями контролюючого органу складено Акт №102 від 19.06.2019р. за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, у пунктах 1-7, 9-11, 13-18 висновку якого наголошено на тому, що територія об`єкта, а також будівлі, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ-ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ТОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности”; не надано протоколи заміру опору ізоляції і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання; не виконано з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів у відгалуджувальних та з`єднувальних коробках освітлювальної за допомогою опресування, паяння або затискачів тощо; на дверях входу на технічний поверх та підвал не вказано місце зберігання ключів; приміщення будівлі не в повному обсязі забезпечено сертифікованими первинними засобами пожежогасіння; електрична проводка в приміщеннях прокладена з порушенням вимог ПУЕ (технічний поверх); приміщення захаращені горючими матеріалами (електрощитова, підвал, горище); у приміщеннях з`єднувальні коробки (дози) не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів; у підвалі на світильники з лампами розжарювання не встановлено захисні скляні ковпаки; не здійснено технічне обслуговування наявних вогнегасників; у приміщеннях не вивішено інструкції затверджені керівником про заходи пожежної безпеки; не надано документів про проходження посадовою особою навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки; в електрощитових не встановлено сертифіковані протипожежні двері; використовуються не сертифіковані електроподовжувачі; на сходових клітках улаштовано тамбури та комори; на проїздах, під`їздах до будинку розміщується автомобільний транспорт.

Судом встановлено, що жодних заперечень щодо зазначених в Акті складеному за наслідками проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №102 від 19.06.2019р. порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, відповідачем не надано.

Як зазначено позивачем – Головним управлінням ДСНС України в Одеській області в адміністративному позові, виявлені фахівцями контролюючого органу під час проведення заходу державного нагляду (контролю) житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, порушення впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, а також неможливістю ефективної ліквідації аварії та рятування людей.

Крім того, судом з`ясовано, що за виявлені порушення відносно винної посадової особи – голови правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” Бурдюжа Сергія Андрійовича складено Протокол про адміністративне правопорушення відповідно до статті 175 КУпАП серії ОД №010269/115 від 25.06.2019року.

25.06.2019р. провідним інспектором Малиновського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Чулуховою АА.В. винесено Постанову серії ОД №010269 про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 51грн.

Будь-яких доказів на підтвердження оскарження вищеозначеної Постанови серії ОД №010269 від 25.06.2019р. про накладення адміністративного стягнення, та її скасування, відповідачем суду не надано.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що під час проведення фахівцями контролюючого органу позапланової перевірки житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, виявлено порушення, котрі впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, а також неможливістю ефективної ліквідації аварії та рятування людей.

Між тим, будь-яких доказів на підтвердження усунення в житловому будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, виявлених під час проведення фахівцями контролюючого органу позапланової перевірки з питань додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, відповідачем суду не надано.

Водночас, не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров`ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки житлового будинку, безпеки людей у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо.

За даного становища мешканці, та співробітники житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров`ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки.

Відповідно до ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Згідно зі ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов`язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

Між тим, у матеріалах справи відсутні жодні докази на підтвердження того, що усунення виявлених під час проведення позапланової перевірки житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78 порушень, не належить до компетенції відповідача.

Також, такий захід реагування як повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.

Крім того, суд вважає за доцільне наголосити, що у разі усунення, виявлених контролюючим органом під час проведення позапланової перевірки з питань додержання в житловому будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, який розташовано за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, котрі створюють загрозу життю та здоров`ю людей, відповідач не позбавлений можливостей звернутись до суду з відповідною заявою про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Відтак, з урахуванням вищеозначеного, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог Головного управління ДСНС України в Одеській області про застосування до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, розташованого за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаного житлового будинку від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №102 від 19.06.2019р. за номерами: 1-7, 9-11, 13-18.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (65091, м.Одеса, вул.Прохорівська,6, код ЄДРПОУ 38643633) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” (65005, м.Одеса, вул.Косвена,78, корп.1,2, код ЄДРПОУ 40188323) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), задовольнити.

2. Застосувати до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78” заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень житлового будинку Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Косвена 78”, розташованого за адресою: 65091, м.Одеса, вул.Косвена,78, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаного житлового будинку від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №102 від 19.06.2019р. за номерами: 1-7, 9-11, 13-18.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.