Рішення № 88059482, 05.03.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2020
Номер справи
380/873/20
Номер документу
88059482
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/873/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, в якому просить:

- звільнити його від сплати судового збору та відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін;

- визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Львівській області Курмана Богдана Григоровича - протиправними щодо повернення виконавчого документу стягувачу ОСОБА_1 без прийняття до виконання;

- зобов`язати старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Львівській області Курмана Богдана Григоровича прийняти до виконання виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 р. у справі №1.380.2019.005738.

Підставою позову є протиправність винесеної відповідачем постанови про повернення виконавчого документу без прийняття до виконання.

Ухвалою суду від 31.01.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

10.02.2020 за вх. № 520 ел. від позивача надійшла заява, у якій він зазначає, що позов підтримує та просить задовольнити у повному обсязі, у зв`язку із завантаженістю по інших судових справах просить справу № 380/873/20 розглянути за його відсутності.

В судовому засіданні 10.02.2020 представник відповідача подав клопотання (вх. № 7266) про заміну відповідача у справі його правонаступником. В обґрунтування такого вказав, що станом на винесення державним виконавцем повідомлення про повернення виконавчого документа без виконання (21.01.2020), завдання та функції, що виконувало Управління держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області виконує Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів).

Ухвалою суду від 10.02.2020 проведено заміну відповідача у справі Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області його правонаступником – відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів).

Представник відповідача своїм правом подати письмовий відзив на позовну заяву не скористався.

У судовому засідання 10.02.2020 щодо задоволення позову заперечив, просив у його задоволенні відмовити. Зазначив, що оскільки виконавчий документ не відповідав вимогам, передбаченим ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», так як найменування боржника у виконавчому документі не відповідає боржнику, зазначеному у резолютивній частині даного виконавчого документу, на який покладено обов`язок виконати рішення суду, такий державним виконавцем підставно повернено без прийняття до виконання.

У судове засідання 05.03.2020 представник відповідача не прибув, хоча про дату, місце і час проведення судового засідання повідомлений належним чином.

У силу вимог ст. 268 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Згідно даних Комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 позов ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії та скасування постанови - задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Бойка Олександра Володимировича про закінчення виконавчого провадження ВП №60074756 від 30.09.2019. Зобов`язано заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Бойка Олександра Володимировича вчинити дії щодо належного виконання рішення на підставі виконавчого листа № 1.380.2019.000509, виданого 15.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом у виконавчому провадженні ВП № 60074756 з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

На виконання вказаного рішення 26.12.2019 Львівським окружним адміністративним судом 26.12.2019 видано виконавчий лист №1.380.2019.005738 про «Зобов`язання заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Бойка Олександра Володимировича вчинити дії щодо належного виконання рішення на підставі виконавчого листа № 1.380.2019.000509, виданого 15.08.2019 року Львівським окружним адміністративним судом у виконавчому провадженні ВП № 60074756 з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні» (а.с. 5).

13.01.2020 ОСОБА_1 звернувся до заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у м. Львові, у якій просив прийняти до виконання зазначений виконавчий лист (а.с. 2).

21.01.2020 за № 1017 старшим державним виконавцем видано Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувача без прийняття до виконання (а.с. 3).

Вважаючи, що державним виконавцем безпідставно повернено виконавчий документ без прийняття до виконання, позивач звернувся із цим адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч. 2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів, що, відповідно до закону, підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку є Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з пп.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Вимоги до виконавчого документа встановлені статтею четвертою цього Закону. Зокрема, у виконавчому документі зазначаються:

1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;

2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;

4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);

5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;

6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);

7) строк пред`явлення рішення до виконання.

У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.

Відповідно до ч.3,4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ підписується уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплюється печаткою. Скріплення виконавчого документа печаткою із зображенням Державного Герба України є обов`язковим, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, згідно із законом зобов`язаний мати таку печатку. Виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо:

1) рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання);

2) пропущено встановлений законом строк пред`явлення виконавчого документа до виконання;

3) боржника визнано банкрутом;

4) Національним банком України прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника;

5) юридичну особу - боржника припинено;

6) виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону;

7) виконання рішення не передбачає застосування заходів примусового виконання рішень;

8) стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов`язковим;

9) виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем;

10) виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю. У разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, стягувач має право звернутися до суду чи іншого органу (посадової особи), що видав виконавчий документ, щодо приведення його у відповідність із зазначеними вимогами.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Відповідно до ч.1, 2 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.

При винесенні Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 21.01.2020 відповідачем підставою для повернення зазначено п.6 ч.4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», тобто виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, так як найменування боржника, вказаного у виконавчому документі не відповідає боржнику, зазначеному у резолютивній частині даного виконавчого документу.

Як видно з матеріалів справи, у виконавчому документі дослівно викладена резолютивна частина судового рішення, що відповідає вимогам, визначеним у п.5 ч.1 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження».

Щодо того, що боржником у справі зазначено Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, а в резолютивній частині зазначено: «Зобов`язати заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Бойка Олександра Володимировича вчинити дії щодо належного виконання рішення на підставі виконавчого листа № 1.380.2019.000509, виданого 15.08.2019 року Львівським окружним адміністративним судом у виконавчому провадженні ВП № 60074756 з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.», суд зазначає таке.

Згідно визначення, наведеного у ст. 4 КАС України відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача

В силу ч. 3 ст. 287 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.

Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області є належним відповідачем у справі №1.380.2019.005738, а отже і боржником у виконавчому провадженні. Зобов`язання заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Бойка Олександра Володимировича вчинити дії щодо належного виконання рішення на підставі виконавчого листа № 1.380.2019.000509, виданого 15.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом у виконавчому провадженні ВП № 60074756 з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні – відповідає способу відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, встановленому у рішенні суду, яке підлягає виконанню.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Виходячи з вищенаведеного, суд задовольняє позов повністю.

Оскільки ухвалою судді від 31.01.2020 позивача звільнено від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, 287 пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області (79000, вул. Шашкевича, 1, м. Львів, ЄДРПОУ 34942940) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

2. Визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області у Львівській області Курмана Богдана Григоровича щодо повернення виконавчого документу стягувачу ОСОБА_1 без прийняття до виконання протиправними.

3. Зобов`язати Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області в особі старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Львівській області Курмана Богдана Григоровича прийняти до виконання виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 у справі №1.380.2019.005738.

4. Судовий збір розподілу не підлягає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 05.03.2020

Суддя Р.П. Качур