Рішення № 88059209, 05.03.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2020
Номер справи
300/1652/19
Номер документу
88059209
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2020 р. справа № 300/1652/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями,-

ВСТАНОВИВ:

05.08.2019 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі – відповідач) про визнання протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій за № 0000494001 від 02.07.2019 та розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за № 160-Р від 02.07.2019.

09.08.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями залишено без руху для усунення її недоліків, які позивач усунув у строк, встановлений судом.

02.09.2019 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовує тим, що відповідач протиправно, без наданих на те правових підстав та всупереч Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» оскаржуваними рішенням за № 0000494001 від 02.07.2019 застосував фінансові санкції в розмірі 13 600 гривень та розпорядженням за № 160-Р від 02.07.2019 анулював ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Відповідача надав суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити, з тих підстав, що податковим органом отримано від Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області копії матеріалів адміністративної справи за фактом продажу, працівником позивача за місцем здійснення ним своєї підприємницької діяльності, слабоалкогольних напоїв, особам, які не досягли 18 років, що є підставою для застосування фінансових у вигляді штрафу та анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. (а. с. 34 – 37).

23.10.2019 суд зупинив провадження в адміністративній справі №300/1652/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, до набрання законної сили судовим рішенням в справі за № 348/1752/19, що розглядається Надвірнянським районним судом Івано-Франківської області.

24.02.2020 Івано-Франківський окружний адміністративний суд поновив провадження в даній адміністративній справі.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою-підприємцем, здійснює свою підприємницьку діяльність в ресторані-кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що на АДРЕСА_1 , в АДРЕСА_2 , де здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями на підставі ліцензії Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, реєстраційний номер 09090308201801076 від 31.10.2018, з терміном дії з 08.11.2018 до 08.11.2019.

16.04.2019 старшим інспектором Надвірнянського відділу поліції складено протокол про адміністративне правопорушення серії ГР за № 131618, яким встановлено факт продажу, в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що на АДРЕСА_2 , де здійснює свою підприємницьку діяльність позивач, неповнолітньому ОСОБА_2 слабоалкогольного напою «Гараж» в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » неповнолітнім працівником позивача ОСОБА_3 , чим порушено вимоги частини 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

13.06.2019 Управлінням превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, за наслідками проведеної, 16.04.2019, старшим інспектором Надвірнянського відділу поліції направлено відповідачу, для вжиття заходів до суб`єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 , копії матеріалів адміністративної справи за фактом продажу неповнолітньому ОСОБА_2 пива в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » неповнолітнім працівником позивача ОСОБА_3 .

02.07.2019 Головним управлінням Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, на підставі справи про адміністративне правопорушення за частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно громадянина ОСОБА_3 та постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Ланчинської селищної ради ОТГ Надвірнянського району Івано-Франківської області у справі про адміністративне правопорушення за № 4 від 15.05.2019, прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за № 0000494001 від 02.07.2019 та розпорядження про анулювання позивачу ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за № 160-Р від 02.07.2019.

Позивач, вважаючи протиправними та такими, що підлягають скасування рішення про застосування фінансових санкцій за № 0000494001 від 02.07.2019 та розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за № 160-Р від 02.07.2019, звернувся до суду.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин).

Відповідно до статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Статтею 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: особами, які не досягли 18 років; особам, які не досягли 18 років.

Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: порушення вимог статті 15-3 цього Закону – 6 800 гривень.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Згідно з статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.

Постановою Кабінету Міністрів України за № 790 від 02.06.2003 затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі – Порядок), який визначає механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Відповідно до пункту 7 Порядку органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів зобов`язані повідомити про ці порушення орган, який видав ліцензію на провадження зазначеного виду діяльності.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Суд встановив, що рішення відповідача за № 0000494001 від 02.07.2019, яким застосовано до позивача фінансові санкції в розмірі 13 600 гривень та розпорядження за № 160-Р від 02.07.2019, яким анульовано позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями прийняті за розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення працівником позивача частини 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Ланчинської селищної ради ОТГ Надвірнянського району Івано-Франківської області у справі про адміністративне правопорушення за № 4 від 15.05.2019, яка прийнята на підставі матеріалів справи про адміністративне правопорушення працівником позивача частини 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення була предметом розгляду Надвірнянським районним судом Івано-Франківської області в справі № 348/1752/19 за позовом ОСОБА_3 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Ланчинської селищної ради ОТГ Надвірнянського району Івано-Франківської області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Рішенням Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області за № 348/1752/19 від 15.01.2020, яка набрало законної сили 28.01.2020, позов ОСОБА_3 задоволено. Постанову Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Ланчинської селищної ради ОТГ № 4 від 15.05.2019 року про накладення на ОСОБА_3 штрафу в розмірі від тридцяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого частиною 2 статті 156 КУпАП скасовано, а справу про адміністративне правопорушення закрито.

Висновками рішення Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області за № 348/1752/19 від 15.01.2020 встановлено, що в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які законні, допустимі та достатні докази, які в своїх сукупності поза розумним сумнівом доводять вину ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, відсутність в діях ОСОБА_3 складу правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тому не було підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності.

Суд зазначає, що встановлені в рішенні Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області за № 348/1752/19 від 15.01.2020 мають преюдиціальне значення в даній адміністративній справі.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За таких обставин, відсутність складу правопорушення в діях продавця (працівника позивача), а саме об`єктивної сторони – не доведення факту вчинення протиправного діяння працівником позивача в кафе позивача, скасування постанови про адміністративне правопорушення відносно працівника позивача, виключає склад правопорушення, інкримінованого позивачу у цій справі, передбаченого статтею 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та свідчить про безпідставність застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 13 600 гривень, застосованих оскаржуваним рішенням за № 0000494001 від 02.07.2019 та анулювання, розпорядженням за № 160-Р від 02.07.2019, позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду в справі за № 823/487/16, адміністративне провадження № К/9901/26697/18.

За таких обставин, є протиправними та такими, що підлягають скасуванню рішення про застосування фінансових санкцій за № 0000494001 від 02.07.2019 та розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за № 160-Р від 02.07.2019.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, квитанцією за № 0.0.1445410915 від 22.08.2019 підтвердив сплату судового збору в розмірі 1 536, 80 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 1 536, 80 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, будинок 20, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39394463) за № 0000494001 від 02.07.2019 про застосування до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) фінансових санкцій в розмірі 13 600 гривень.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, будинок 20, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39394463) за № 160-Р від 02.07.2019 про анулювання суб`єкту господарювання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за № 160-Р від 02.07.2019.

Стягнути на користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, будинок 20, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39394463) сплачений судовий збір в розмірі 1 536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.