Рішення № 88059040, 05.03.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2020
Номер справи
280/719/20
Номер документу
88059040
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05 березня 2020 року о/об 09 год. 15 хв.Справа № 280/719/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Лялько Ю.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі – відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення у зв`язку з виходом на пенсію за вислугу років та виплатити пенсію в розмірі 90% від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі документів, наявних у моїй справі, з врахуванням підвищення посадових окладів та доплат за класний чин, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, виходячи з розміру місячного заробітку заступника прокурора Запорізької області; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення у зв`язку з виходом на пенсію за вислугу років та виплатити пенсію в розмірі 90% від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі документів, наявних у моїй справі, з врахуванням підвищення посадових окладів та доплат за класний чин, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, виходячи з розміру місячного заробітку заступника прокурора Запорізької області за минулий час за останні 12 місяців.

У позові зазначено, що позивачу у 2009 році на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 (у редакції чинній на час призначення пенсії) було призначено пенсію за вислугу років. Обмежень максимального розміру пенсії на час її призначення законодавчо встановлено не було. На виконання постанови Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя у справі №335/4792/16-а Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя проведено перерахунок пенсії позивача в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії. У зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та затвердженням нових окладів працівників прокуратури у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії, у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників. 18.12.2019 позивач звернувся до Вознесенівського відділу обслуговування громадян м.Запоріжжя (сервісний центр) Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області з заявою про проведення перерахунку пенсії. До заяви позивачем додано оригінал Довідки Прокуратури Запорізької області від 20.02.2018 за №18-51вих18. За результатами розгляду заяви Вознесенівським відділом обслуговування громадян м.Запоріжжя (сервісний центр) Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області листом від 26.12.2019 за вих.№144/П-9 повідомлено, що правові підстави для перерахунку пенсії відсутні. При цьому, позивача поінформовано, що відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за №213 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону №1789, у зв`язку з набраннями чинності Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697, зокрема ст.50-1 Закону №1789, та повідомлено про відсутність порядку перерахунку пенсій, визначеного Кабінетом Міністрів України. Позивач вважає відмову Вознесенівського відділу обслуговування громадян м.Запоріжжя (сервісного центру) Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області в проведенні йому перерахунку незаконною.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що позивачем не було подано до відповідача заяви встановленого зразка про перерахунок пенсії, а відповідачем рішення про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії не приймалось. З резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) встановлено, що положення ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за №1697 зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а саме з 13.12.2019. Відповідач звертає увагу суду на те, що ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 в редакції, що застосовується з 13.12.2019, визначає лише умову проведення перерахунку пенсії, а саме підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Проте, вказана норма не встановлює механізм проведення такого перерахунку. Підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача проводити виплату пенсії без обмеження максимального розміру відсутні, адже перерахунок пенсійної виплати наразі не проведено. У порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені, не визнані або оспорювані права. Не можливо вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому, на даний час права позивача в цій частині не порушені.

Відповідач заперечував проти позову.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 10.02.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

У 2009 році на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 позивачу було призначено пенсію за вислугу років.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 27.05.2016 у справі №335/4792/16-а(2-а/335/141/2016) (яка набрала законної сили 07.06.2016) було задоволено позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя – визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідок прокуратури Запорізької області №18-126 та №18-127 від 11.03.2016 у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати; зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплачувати пенсію на підставі довідок прокуратури Запорізької області №18-126 та №18-127 від 11.03.2016 у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України „Про прокуратуру” (в редакції, що була чинна на 09.08.2003), починаючи з 01.12.2015, а також виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час.

18.12.2019 позивач подав Заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про проведення перерахунку пенсії на підставі Довідки Прокуратури Запорізької області, отриманої позивачем з листом Прокуратури Запорізької області від 20.02.2018 за №18-51вих18.

Листом від 26.01.2019 за №144/П-9 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило позивача про не можливість задоволення вказаної Заяви позивача про перерахунок пенсії.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд виходить з наступного.

У Рішенні Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) (чинне з 13.12.2019) зазначено: «… Конституційний Суд України вирішив: 1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. 2. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. 3. Установити такий порядок виконання цього Рішення: - частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; - частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки". 4. Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено. …».

Згідно з ч.13 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

Судом досліджено Довідку Прокуратури Запорізької області, отриману позивачем з листом Прокуратури Запорізької області від 20.02.2018 за №18-51вих18, про заробітну плату працюючого працівника на посаді заступника прокурора області.

За матеріалами справи розмір складових заробітної плати працюючого працівника на посаді заступника прокурора області у 2017 році збільшився у порівнянні з складовими заробітної плати за якими обчислено пенсію позивачу.

Про фактичну не можливість здійснення перерахунку пенсії відповідно до норм права за якими позивачу була призначена пенсія за вислугу років - відповідач не довів.

Таким чином, Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області на підставі наведених норм права повинно було перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років, але цього безпідставно не зробило. Перерахування та виплата пенсії за вислугу років могла бути здійснена Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Запорізькій області відповідно до норм права за якими позивачу була призначена пенсія за вислугу років.

Подача позивачем заяви про перерахунок пенсії не за формою, встановленою «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженим 25.11.2005 постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 за №13-1), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (надалі – «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»»), не позбавила можливості встановлення волевиявлення ОСОБА_1 . Вказаний довід відповідача є надуманим і не ґрунтується на нормах права.

При цьому, у листі від 26.01.2019 за №144/П-9 ГУ Пенсійного фонду України в Запорізькій області на адресу позивача відмовою у перерахунку пенсії було не невідповідність заяви позивача «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», а саме не визначеність Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури та відсутність такої підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії як підвищення розміру заробітної плати працівникам прокуратури.

Тобто, відповідачу було зрозуміло, що хоче позивач звертаючись із вказаною Заявою про перерахунок пенсії.

За матеріалами справи, позивачу на підставі Постанови Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 01.11.2017 у справі №335/4792/16-а (2-а/335/141/2016) (яка набрала законної сили 07.06.2016) було, зокрема, перераховано пенсію за вислугу років Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", починаючи з 01.12.2015.

Суд погоджується з позицією позивача, що обмежень максимального розміру пенсії на час її призначення позивачу встановлено нормами права не було.

Однак, оскільки відповідач з приводу цього заперечує, то суд вважає за необхідне вказати у резолютивній частині рішення про необхідність при перерахунку пенсії виходити із розрахунку 90% від заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перерахунок пенсії з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення у зв`язку з виходом на пенсію за вислугу років та виплатити пенсію в розмірі 90% від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі документів, наявних у пенсійній справі, з врахуванням підвищення посадових окладів та доплат за класний чин, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, виходячи з розміру місячного заробітку заступника прокурора Запорізької області, відповідно до Довідки Прокуратури Запорізької області, отриманої позивачем з листом Прокуратури Запорізької області від 20.02.2018 за №18-51вих18.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перерахунок пенсії з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення у зв`язку з виходом на пенсію за вислугу років та виплатити пенсію в розмірі 90% від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі документів, наявних у пенсійній справі, з врахуванням підвищення посадових окладів та доплат за класний чин, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, виходячи з розміру місячного заробітку заступника прокурора Запорізької області за минулий час за останні 12 місяців, відповідно до Довідки Прокуратури Запорізької області, отриманої позивачем з листом Прокуратури Запорізької області від 20.02.2018 за №18-51вих18.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у сумі 840 грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 05.03.2020.

Суддя О.О. Прасов