Ухвала суду № 88058239, 04.03.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2020
Номер справи
140/1898/20
Номер документу
88058239
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

04 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/1898/20 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Смокович В.І., отримавши позовну заяву ОСОБА_1 до Нововолинського управління Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправними дій, визнання протиправними і скасування вимог,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся із позовом до Нововолинського управління Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправними дій щодо нарахування єдиного соціального внеску як фізичній особі-підприємцю протягом 2018-2020 років; визнання протиправним і скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) № Ф-2173-56 від 07 листопада 2018 року нa суму 15 819 грн 54 коп., № Ф-2173-56 від 08 лютого 2019 року на суму 18 276 грн 72 коп., № Ф-2173-56 від 13 травня 2019 року на суму 21 030 грн 90 коп., № Ф-2173-56 від 08 серпня 2019 року на суму 23 785 грн 08 коп., № Ф-2173-56 від 13 листопада 2019 року на суму 25 486 грн 70 коп., № Ф-2173-56 від 05 грудня 2019 року на суму 11 758 грн 23 коп., №Ф-2173-56 від 14 січня 2020 року на суму 10 619 грн 73 коп.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та місить такі недоліки.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).

Згідно з частиною третьою вказаної статті для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В силу вимог пункту 4 частини першої статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” платник єдиного внеску має право: оскаржувати в установленому законом порядку рішення органу доходів і зборів та Пенсійного фонду та дії, бездіяльність його посадових осіб.

Згідно з абзацом 3 та 4 частини четвертої статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до абзацу 9 частини четвертої статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” у разі, якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

Отже, чинним законодавством України встановлено, що строк звернення платника до суду про оскарження вимоги становить десять календарних днів який обраховується з дати надходження вимоги платнику, для оскарження її в судовому порядку.

Суд звертає увагу, що правовий висновок про строк оскарження вимоги про сплату ЄСВ викладено у постанові Верховного Суду від 08 серпня 2019 року у справі № 480/106/19.

Зокрема зазначено, що положення абзацу 5 частини четвертої статті 25 Закону України України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” передбачають наступні способи оскарження вимоги: адміністративний або судовий порядок. Втім, правове регулювання, наведене у абзаці 9 частини четвертої статті 25 Закону України України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, свідчить, що навіть у випадку обрання адміністративного способу оскарження, за наслідками якого згоди з органом доходу і зборів не досягнуто (відмова у розгляді або у задоволенні скарги), у особи зберігається право оскаржити вимогу про сплату внеску ще і в суді. Таке право має бути реалізоване протягом 10 днів з дня надходження відповідного рішення органу ДФС України платнику ЄСВ.

Позивач у позовній заяві зазначив, що вимоги № Ф-2173-56 від 07 листопада 2018 року нa суму 15 819 грн 54 коп., № Ф-2173-56 від 08 лютого 2019 року на суму 18 276 грн 72 коп., № Ф-2173-56 від 13 травня 2019 року на суму 21 030 грн 90 коп., № Ф-2173-56 від 08 серпня 2019 року на суму 23 785 грн 08 коп., № Ф-2173-56 від 13 листопада 2019 року на суму 25 486 грн 70 коп. він отримав 10 лютого 2020 року; вимогу № Ф-2173-56 від 05 грудня 2019 року на суму 11 758 грн 23 коп. отримав 31 грудня 2019 року, вимогу №Ф-2173-56 від 14 січня 2020 року на суму 10 619 грн 73 коп. отримав 31 січня 2020 року. Обставини щодо такого отримання підтвердив відповідними доказами.

При цьому до суду із даним позовом ОСОБА_1 звернувся 25 лютого 2020 року, тобто із пропуском десятиденного строку для такого оскарження.

Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Позивач до позову заяву про поновлення пропущеного строку та доказів поважності причин такого пропуску не додав.

Частинами першою, другою статті 123 КАС України установлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її необхідно залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків – десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із даним позовом та доказів поважності причин його пропуску. Окрім того, позивачу необхідно уточнити відповідача у даному адміністративному позові, врахувавши, що суб`єктом владних повноважень, у якого наявні повноваження щодо оформлення оскаржених вимог є Головне управління ДПС у Волинській області.

Керуючись статтями 122, 160, 161, 169, 171, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Нововолинського управління Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправними дій, визнання протиправними і скасування вимог, залишити без руху.

Встановити позивачу, ОСОБА_1 , строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя В.І.Смокович