Рішення № 88036574, 28.02.2020, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
28.02.2020
Номер справи
638/17233/18
Номер документу
88036574
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 638/17233/18

Провадження № 2/638/443/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2020 року Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді Грищенко І.О.

за участю секретаря Корнієнко К.С.,

розглянувши в приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченковського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання ,

У С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги.

В обґрунтування позову позивач вказує, що ОСОБА_1 з 04.08.2015 року перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченковського району Харківської міської ради як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно з заявами ОСОБА_1 від 19.08.2015 року, 09.02.2017 року та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, заявниці призначена адресна грошова допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 10.08.2015 року по 09.10.2015 року, з 10.10.2015 року по 09.12.2015 року. З 10.12.2015 року щомісячна грошова адресна допомога відповідно до п. 7 Порядку виплата допомоги була припинена.

На підставі п. 12 ст. 10 Закону України від 26.01.2012 року № 2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» посадовими особами Обласного центру понарахуванню та здійсненню соціальних виплат було здійснено перевірку щодо документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків для з`ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченковського району Харківської міської ради.

Під час перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 не мала права на отримання адресної допомоги в період з 09.02.2017 року по 08.08.2017 року, так як їй була припинена виплата допомоги у відповідності до п.7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, а тому грошова допомога на наступний строк не призначається.

Відповідно до п. 7 Порядку якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім`ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється..

Відповідно до п. 11 Порядку, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Відповідно до довідки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , ОСОБА_1 з 16.02.2017 року була прийнята на роботу на посаду адміністратора залу, а тому оскільки відповідачка працевлаштувалася після припинення виплати відповідно до п.7 Порядку, адресна допомога була нарахована ОСОБА_1 помилково,без урахування п.3 вказаного Порядку. Після виявлення помилки Управлінням 10.08.2017року винесене рішення про відмову в виплаті допомоги за заявою від 09.02.2017 року та була підрахована сума надмір отриманої допомоги яка складає 2 639,77 грн. за період з 09.02.2017 року по 08.08.2017 року.

02.03.2018 року та 19.04.2017 року Управлінням на ім`я ОСОБА_1 були направлені повідомлення про необхідність повернення надмір сплачених їй коштів адресної допомоги. Однак, ОСОБА_1 до теперішнього часу надмір сплачені їй грошові кошти не повернула.

Позивач вимушений був звернутися до суду та просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченковського району Харківської міської ради надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги в сумі 2 639,77 грн. та судовий збір в розмірі 1 762,00 грн.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, до канцелярії суду подав заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримаю, просить задовольнити, розглядати справу за відсутністю відповідача та проти прийняття заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.

З таких обставин суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ч.1 ст.280 ЦПК України .

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Згідно зі ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Положеннями ст.ст. 12, 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Так, п.п. 2,3 Порядку передбачено, що надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 04.08.2015 року перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченковського району Харківської міської ради як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно з заявами ОСОБА_3 від 19.08.2015 року, 09.02.2017 року та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, заявниці призначена адресна грошова допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 10.08.2015 року по 09.10.2015 року, з 10.10.2015 року по 09.12.2015 року. З 10.12.2015 року щомісячна грошова адресна допомога відповідно до п. 7 Порядку виплата допомоги припинена.

На підставі п. 12 ст. 10 Закону України від 26.01.2012 року № 2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» посадовими особами Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат було здійснено перевірку щодо документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків для з`ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Управлінні

праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради.

Під час перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 не мала права на отримання адресної допомоги в період з 09.02.2017 року по 08.08.2017 року, так як їй була припинена виплата допомоги у відповідності до п. 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, а тому грошова допомога на наступний строк не призначається.

Відповідно до довідки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , ОСОБА_1 з 16.02.2017 року була прийнята на роботу на посаду адміністратора залу, а тому оскільки відповідачка працевлаштувалася після припинення виплати відповідно до п.7 Порядку, адресна допомога була нарахована ОСОБА_1 помилково,без урахування п.3 вказаного Порядку. Після виявлення помилки Управлінням 10.08.2017року винесене рішення про відмову в виплаті допомоги за заявою від 09.02.2017 року та була підрахована сума надмір отриманої допомоги яка складає 2 639,77 грн. за період з 09.02.2017 року по 08.08.2017 року.

02.03.2018 року та 19.04.2017 року Управлінням на ім`я ОСОБА_1 були направлені повідомлення про необхідність повернення надмір сплачених їй коштів адресної допомоги.

Однак, відповідачка надмірно сплачені кошти грошової допомоги не повернула.

Згідно до п. 7 Порядку якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім`ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється..

Відповідно до абзацу другого п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Згідно з положенням ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Статтею 1212 ЦПК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У спростування викладеного будь яких доказів відповідачем суду не надано.

За таких обставин, оцінивши докази, подані позивачем, встановивши характер спірних правовідносин, беручи до уваги те, що відповідачем наведені позивачем доводи не спростовані, суд приходить до висновку, що оскільки обставини безпідставно отриманої відповідачем щомісячної адресної грошової допомоги, загальна сума якої становить 2 639,77 грн., і вказані виплати не повернуті відповідачем знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, позов підлягає задоволенню в повному обсязі,.

Суд вирішує питання про розподіл судових витрат на підставі ст. 141 ЦПК України, відповідно до вимог якої, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які понесені позивачем в ході судового розгляду, пропорційно до задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачений судовий збір в розмірі 1 762,00 грн., що стверджується платіжним дорученням № 538 від 16.10.2018 року.

Тому, вказана сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, ст.ст.1166,1212 ЦК України, Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, керуючись ст.12,13,76-78, 81, 259, 261,265, 273, 274-279, 280-282 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченковського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ; фактичне проживає: АДРЕСА_2 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченковського району Харківської міської ради (Банк: ДКСУ в м. Київ, розрахунковий рахунок – НОМЕР_2 ; МФО 820172: Код ЄДРПОУ 03195694) надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги в сумі 2 639 (дві тисячі шістсот тридцять дев`ять) гривень 77 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ; фактичне проживає: АДРЕСА_2 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченковського району Харківської міської ради (Банк: ГУДКСУ у Харківській області; р/р НОМЕР_3 ; МФО 851011; Код ЄДРПОУ 03196593) судовий збір в розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення може бути оскаржено до Харкіського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий: Грищенко І.О.