Рішення № 88033394, 04.03.2020, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
04.03.2020
Номер справи
235/8113/19
Номер документу
88033394
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження №2/235/256/20

Справа №235/8113/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2020 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі: головуючого – судді Величко О.В.

при секретарі – Комарової О.С.

за участю представника позивача Малькевич Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Покровську цивільну справу за

позовом ОСОБА_1 до Покровської міської ради, треті особи: ОСОБА_2 , Центр надання адміністративних послуг у м. Покровську про визнання відмови у здійсненні права на приватизацію незаконною, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Покровської міської ради, треті особи: ОСОБА_2 , Центр надання адміністративних послуг у м. Покровську про визнання відмови у здійсненні права на приватизацію незаконною, зобов`язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що 26.06.2019 року вона звернулась до ЦНАП з питанням приватизації житла та видачу їй свідоцтва про право власності та надала відповідний пакет документів. Відповідач відмовив їй у приватизації у зв`язку з ненаданням пакету документів, а саме ненаданням відомостей про реєстрацію про реєстрацію та використання житлових чеків за період з січня 1992 року по серпень 2011 рік та відсутністю копії ордеру на надання жилої площі. У зв`язку з тим, що нею було надано весь пакет документів, а копія ордеру видавалась на ім`я її свекрові, просить визнати незаконною відмову Покровської міської ради у здійсненні права на приватизацію та оформлення документів на передачу житлової квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 у власність ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ; зобов`язати Покровську міську раду прийняти заяву про приватизацію без ордеру та довідки, виданої за попереднім місцем проживання щодо невикористання права на приватизацію.

Представником відповідача Покровської міської ради подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка ( довідки) видана органом приватизації за попереднім місцем проживання ( після 1992 року), щодо використання права на приватизацію державного житлового фонду. За наданих позивачем документів з`ясувалось, що для подальшого вирішення питання щодо приватизації квартири в неї відсутній ордер або копія ордеру про надання жилої площі за вищевказаною адресою, тобто наданий неповний пакет документів. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог ( а. с. 37,38).

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача Покровської міської ради в судове засідання не з`явився, про день і час слухання справи повідомлявся належним чином, причини своєї неявки суду не повідомив. ( а. с. 56,64).

Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, просив справу слухати у його відсутність ( а. с.41).

Представник третьої особи ЦНАП у м. Покровськ в судове засідання не з`явився, просив справу слухати у його відсутність ( а. с. 32).

Суд розглядає справу у відсутності відповідача, повідомленого належним чином про день і час слухання справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає ч. 4 ст. 223 ЦПК України.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.

Судом встановлено, що 26.06.2019 року позивачка по справі ОСОБА_1 звернулась до органу приватизації- житлового комунального відділу Покровської міської ради із заявою

щодо приватизації квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . ( а. с. 67).

Позивачкою було подано пакет документів: 1. Довідка про використання житлового чеку з Ощадного банку України; 2) свідоцтво про народження; 3) оформлена заява на приватизацію квартири; 4) довідка про склад сім`ї та займані приміщення; 5) технічний паспорт на квартиру; 6) документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, довідка з попередніх місць проживання( після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду); 7) копії паспортів повнолітніх членів сім`ї; копії ідентифікаційних кодів; 8) заява про надання згоди на обробку персональних даних. ( а. с. 67).

Листом за № 02-06/10096 від 26.06.2019 року відповідачем було відмовлено позивачці у праві на приватизацію у зв`язку з відсутністю відомостей про реєстрацію, використання житлових чеків за період з січня 1992 року по серпень 2011 рік та у зв`язку з відсутністю копії ордеру на житлове приміщення ( а. с. 6-7).

Статтею 9 ЖК України передбачено, що громадяни України мають право на приватизацію державного житлового фонду.

Приватизація державного житлового фонду здійснюється відповідно до Закону України « Про приватизацію державного житлового фонду» ( далі-Закон) та Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян ( далі Положення), затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396, затвердженим в Міністерстві юстиції України 29.01.2010 року за № 109/17404.

Відповідно до ст. 1 Закону « Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду ( далі-приватизація) це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Відповідно до ст. 2 Закону до об`єктів приватизації належать квартири

багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.

Частиною 2 ст. 2 Закону України « Про приватизацію державного житлового фонду» визначені об`єкти, які не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання

людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов`язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Зазначений перелік є вичерпним.

Відповідно до ст. 3 Закону приватизація здійснюється шляхом: безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім`ї та додатково 10 квадратних метрів на сім`ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.

Відповідно до ч. 5 статті 5 Закону № 2482-XII передбачено, кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою доплатою один раз.

У рішенні Конституційного Суду України від 10.06.2010 року № 15-рп/2010 дано тлумачення розуміння ч. 5 ст. 5 Закону та визначено, що право громадян України на безоплатну приватизацію державного житлового фонду вважається реалізованим один раз, якщо громадянин України повністю використав житловий чек для приватизації житла у державному житловому фонді, і у його власність безоплатно передано в одній чи кількох квартирах (будинках) загальну площу з розрахунку санітарної норми 21 кв. м. загальної площі на наймача і кожного члена його сім`ї та додатково передано в одній чи кількох квартирах загальну площу з розрахунку санітарної норми 21 кв. м. загальної площі на наймача і кожного члена його сім`ї передано загальну площу однієї квартири (будинку), що перевищує встановленому санітарну норму, з оплатою вартості надлишкової загальної площі приватизованого житла, у власність наймача і кожного члена сім`ї передано загальну площу житла,меншу ніж встановлена санітарна норма, а залишок житлового чека використано для приватизації частки майна державних підприємств, земельного фонду, весь житловий чек використано для приватизації частки майна державних підприємств земельного фонду.

Приватизація загальної площі в кількох квартирах (будинках) державного житлового фонду в межах встановленої санітарної норми та номінальної вартості житлового чека не є повторною.

Відповідно до ст. 8 Закону органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

У ст. 8 Закону « Про приватизацію державного житлового фонду також визначено такі основні умови, виключно з дотриманням яких може відбутись приватизація:

здійснення приватизації уповноваженими на це органами;

згода всіх повнолітніх членів сім`ї;

постійне проживання у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку;

згода тимчасово відсутніх членів сім`ї, за якими зберігається право на житло.

Першою умовою для проведення приватизації є її здійснення уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.

Законом України « Про приватизацію житлового фонду» передбачено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на те органами, що створюються державними органами виконавчої влади на місцях чи органами місцевого самоврядування, а також державними підприємствами, організаціями, установами, в повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває державний житловий фонд.

Відповідно до ст. 60 Закону « Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Тобто право відповідача визначати статус спірного майна не суперечить нормам чинного законодавства.

Окрім того, рішенням Красноармійської міської ради від 06.02.2013 року за № 6/26-14 «Про організацію проведення приватизації державного житлового фонду» організацію проведення приватизації державного житлового фонду покладено на головного спеціаліста по контролю за обліком та розподілом житла міської ради.

Як встановлено в судовому засіданні позивачка була вселена до спірного житла за адресою: АДРЕСА_1 як член сім`ї наймача з 07.08.1972 року, знята з реєстрації 21.04.2004 року, в подальшому згідно даних паспорта та довідки Удачненської селищної ради проживала без реєстрації, а з 26.08.2011 року знов зареєструвалась на спірній житловій площі ( а. с. 10-11, 15,22).

Згідно п. 18 Положення про порядок передачі квартир( будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян громадянин подає до органів приватизації такі документи:

заяву на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;

копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним;

копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім`ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо);

довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі;

технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок;

копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку;

документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім`ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;

копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності);

заява-згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.

Позивачкою до заяви про приватизацію було надано довідку про невикористання нею житлових чеків, довідка АТ «Укрзалізниця» з особовою карткою ф. № 59 на підтвердження статусу члена сім`ї наймача, проте не надані копія ордеру та довідка за попереднім(и) місцем(ями) проживання (після 1992 року), та довідку , видану органом приватизації щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду зокрема з січня 1992 року по серпень 2011 р.

Оскільки позивачка була вселена до спірного житла як член сім`ї наймача на законних підставах, відповідачем не спростовано факт її вселення, не ухвалено вмотивованого рішення про відмову у визнанні позивача наймачем спірної квартири, тому відповідач не мав законних підстав відмовляти позивачці у приватизації квартири у зв`язку з відсутністю ордера на жиле приміщення з наданням відповідних документів на підтвердження статусу члена сім`ї наймача ( довідка АТ Укрзалізниця з особовою карткою за ф. № 59).

За таких підстав суд приходить до висновку про те, що відмова відповідача в оформленні приватизації позивачкою ОСОБА_1 у зв`язку з ненаданням довідки про реєстрацію та копії ордеру порушує її право на отримання житла у власність.

Разом з тим, щодо відмови відповідачем у праві на приватизацію у зв`язку з відсутністю довідки про використання житлових чеків за період з 1992 року по серпень 2011 рік, видану органом приватизації, то суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 20 Положення документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка(и), видана(і) органом приватизації за попереднім(и) місцем(ями) проживання (після 1992 року), щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду (крім території проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території).

Як вбачається з матеріалів справи житловий будинок АДРЕСА_2 перебував на балансі Ясинуватьського БМЕУ ДП «Донецька залізниця»; у 2002 році будинок за зазначеною адресою було передано територіальній громаді м. Покровськ. Документи, які виявились підставою для заселення мешканців, знаходяться у Ясинуватському БМЕУ ДП «Донецька залізниця» ( а.с. 17).

Згідно довідки про балансову належність за № 155 від 09.04.2019 року житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 знаходиться на балансі КП ПЦЄЗ ДО» з 2002 року, ордера не видавались.

У зв`язку з тим, що позивачкою не надано довідку, видану органом приватизації за попереднім місцем проживання за період з січня 1992 року по серпень 2011 рік, враховуючи той факт, що до 2002 року житловий будинок знаходився на балансі Ясинуватського БМЕУ ДП « Донецька залізниця», яке на момент розгляду справи знаходиться на непідконтрольній українській владі території, суд приходить до висновку про те, що вимоги про визнання дій відповідача в частині відмови у приватизації у зв`язку з ненаданням зазначеної довідки та зобов`язання провести дії по приватизації без надання такої довідки задоволенню не підлягають, а вирішення цього питання з приводу надання довідки, зазначеної в п. 18 Положення до відділу приватизації Покровської міської ради, вирішується шляхом надання відповідного рішення суду про встановлення факту невикористаних чеків за зазначений період.

Уточнення в резолютивній частині рішення про зобов`язання відповідача провести дії по приватизації відповідно до Наказу МЖКГ України від 16.12.2009 року не є виходом за межі позовних вимог в силу ст. 5 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 15,16 ЦК України, ст. 9 ЖК України, Законом України « Про приватизацію державного житлового фонду», Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396, зареєстрованим у МЮ України 29.01.2010 року за № 109/17404,- ст.ст. 12,13 , 18, 141, 229, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України,

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Покровської міської ради, треті особи: ОСОБА_2 , Центр надання адміністративних послуг у м. Покровську про визнання відмови у здійсненні права на приватизацію незаконною, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Покровської міської ради щодо приватизації ОСОБА_3 Миколаївною квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , у зв`язку з ненаданням ОСОБА_3 копії ордеру на жиле приміщення.

Зобов`язати Покровську міську раду провести дії по приватизації квартири за заявою ОСОБА_1 у відповідності п. 18 Наказу МЖКГ України від 16.12.2009 року «Про затвердження Положення про порядок передачі квартир (будників), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» за відсутності копії ордера на жиле приміщення.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 .

Відповідач: Покровська міська рада, м. Покровськ, пл. Шибанкова, 11, код ЄРДПОУ 04052933.

Повний текст рішення виготовлено 04.03.2020.

Суддя: