Рішення № 88032219, 27.02.2020, Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
27.02.2020
Номер справи
539/3886/19
Номер документу
88032219
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 539/3886/19

Провадження № 2/539/142/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2020 року м. Лубни

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді – Алтухової О.С.,

за участю секретаря судового засідання – Ануфрієвої Н.М.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

представників відповідача Березотіцької сільської ради - Пиріг В.О., Білокур Н.В.,

відповідача – ОСОБА_2 ,

представника відповідача ОСОБА_2 – ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Лубенського міськрайонного суду у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Першого заступника керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області в інтересах держави до ОСОБА_4 , Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області, ОСОБА_2 про визнання договорів оренди землі недійсним,-

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області в інтересах держави звернувся в суд з позовом до ОСОБА_4 , Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області, ОСОБА_2 про визнання договорів оренди землі недійсними.

Позов мотивовано наступним. Лубенською місцевою прокуратурою під час досудового розслідування кримінального провадження №42019171240000074 від 09.04.2019 за ч.1 ст.367 Кримінального кодексу України, встановлено порушення вимог земельного законодавства під час відведення ОСОБА_4 земельних ділянок для ведення фермерського господарства на території Лубенського району.

Встановлено, що розпорядженням голови Лубенської РДА від 31.05.2012 року № 271 надано дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 46,4 га для ведення фермерського господарства в оренду на території Мгарської сільської ради Лубенського району Полтавської області за межами населених пунктів. ГУ Держгеокадастру у Полтавській області прийнято наказ №1853-сг від 21.07.2014, яким затверджено документацію із землеустрою, на вказану земельну ділянку та укладено договір оренди б/н від 24.07.2014 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322884600:07:001:0020, площею 46,4 га.

27.10.2015 року в ЄДР зареєстроване селянське (фермерське) господарство «Мгарське», засноване ОСОБА_4 .

Рішенням Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області від 22.09.2015 надано дозвіл ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 14 га та 19,2 га із земель запасу не наданих у власність та користування на території с.Суха Солониця Лубенського району в оренду для ведення фермерського господарства.

04.12.2015 року рішенням Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 24,0547 га та передано ОСОБА_4 у довгострокову оренду терміном на 21 рік. Згідно рішень Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області з ОСОБА_4 укладено два договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, а саме: - б/н від 08.12.2015 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:001:0054, площею 11,593 га;- б/н від 08.12.2015 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:002:0037, площею 12,4617 га. Право оренди по договорам зареєстровано та внесено до державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Прокурор вважає, що вищевказані рішення Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області прийнято з порушеннями законодавства, що є незаконним, мотивуючи свої висновки тим, що ОСОБА_4 , як юридичній особі, було надано право на отримання земельної ділянки для ведення фермерського господарства лише один раз, а додатково земельні ділянки громадянин або фермерське господарство може отримувати на конкурентних засадах через участь у торгах, при цьому йому було виділено дві ділянки без проведення торгів. Крім того, при укладенні спірних договорів оренди земельних ділянок між Березотіцькою сільською радою та ОСОБА_4 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності не визначалась, отже договори оренди суперечить приписам чинного законодавства.

Також прокурором було встановлено, що ОСОБА_4 отримані в оренду земельні ділянки для ведення фермерського господарства не використовує, а передав спірні земельні ділянки за договорами суборенди ОСОБА_2 , а саме : договір б/н від 01.10.2018 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:001:0054, площею 11,593 га; договір б/н від 08.12.2015 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:002:0037, площею 12,4617 га.. які зареєстровані із внесенням відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, що являється порушенням ст. 8 ЗУ « Про фермерське господарство», оскільки ОСОБА_4 після отримання зазначених земельних ділянок у користування нового фермерського господарства так і не створив, а передав їх в суборенду ОСОБА_2 , що свідчить про недобросовісність його дій при отриманні спірних земельних ділянок з метою уникнення процедури земельних торгів та розширення площ земельних ділянок, які використовуються СФГ «Мгарське», а не для створення нового фермерського господарства, яке він так і не заснував.

Звернення прокурора із зазначеним позовом до суду обумовлено виявленням під час досудового розслідування кримінально провадження №42019171240000074 від 09.04.2019 за ч.1 ст.367 КК України порушень вимог земельного законодавства при наданні оренду земельних ділянок ОСОБА_4 .

Водночас, при виявлені порушень земельного законодавства прокуратурою 10.04.2019 року направлено до Березотіцької сільської ради лист щодо проведення перевірки на законність дій посадових осіб установ, вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень у т.ч. шляхом пред`явлення позовів.

Звернення прокурора до суду в цих спірних правовідносинах спрямоване саме на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання - розпорядження земельними ділянками та повернення їх у розпорядження держави, з урахуванням принципу справедливої рівноваги між суспільними інтересами та необхідністю дотримання прав власників.

Враховуючи вищенаведене, позивач просив визнати незаконним та скасувати рішення Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області від 22.09.2015 в частині надання дозволу ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 14 га та 19,2 га із земель запасу не наданих у власність та користування на території с.Суха Солониця Лубенського району в оренду для ведення фермерського господарства;

Визнати незаконним та скасувати рішення Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області від 04.12.2015 про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 11,5930 га та 12,4617 га в оренду ОСОБА_4 із земель сільськогосподарського призначення (рілля) на території с.Суха Солониця Лубенського району для ведення фермерського господарства;

Визнати недійсними договори оренди землі, укладені між Березотіцькою сільською радою Лубенського району Полтавської області та ОСОБА_4 , а саме: б/н від 08.12.2015 року щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:001:0054, площею 11,593 га ; б/н від 08.12.2015 року щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:002:0037, площею 12,4617 га; стягнути судові витрати із відповідачів на користь позивача.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача Березотіцької сільської ради Лубенського району в судове засідання не з`явилися, були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи, надіслали заяву за підписом сільського голови про розгляд справи за їх відсутності, проти задоволення позовної заяви не заперечували.

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи, відзиву на позовну заяву не надав.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав письмовий відзив, в якому зазначив, що в осопорюваних договорах оренди визначено нормативно грошову оцінку землі, при укладенні договорів оренди та суборенди земельних ділянок дотримано всіх, передбачених нормами закону, вимог.

Представник відповідача ОСОБА_2 адвокат Юхимович О.В. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову. Зазначив, що в договорах оренди зазначена нормативна грошова оцінка землі. Крім того, відмітив, що ОСОБА_2 не є належним відповідачем по даній справі, оскільки жодних прав не порушував, ним укладені договори суборенди двох земельних ділянок із ОСОБА_4 , які не є предметом позову.

Суд, вислухавши учасників судового провадження, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, приходить до таких висновків.

21.09.2015 року року ОСОБА_4 подав до Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області заяву в якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду (строком на 21 рік) для ведення фермерського господарства в межах с. Суха Солониця, орієнтовною площею 14,0 га./а.с.13/

Рішенням 66 сесії Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області шостого скликання від 22.09.2015 року « Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведенняч земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_5 » надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у оренду строком на 21 рік, орієнтовною площею 14 га (ріллі), із земель запасу у власність та користування сільськогосподарського призначення ( рілля) на території с. Суха Солониця Лубенського району в оренду гр. ОСОБА_4 для ведення фермерського господарства, встановивши орендну плату в 2015 році в розмірі 7 відсотків нормативної грошової оцінки землі, що становить 22591,40 грн. в рік.

Цим рішенням також вирішено:укласти договір на виконапння робіт по розробці проекту землі щодо відведення земельної ділянки з проектною організацією, яка має ліцензію на виконання зазначених робіт та представити даний проект на затвердження в сільську раду./ а.с.11/

03.12.2015 року року ОСОБА_4 подав до Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області заяву в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 11,5930 га строком на 21 рік , яка розташована в межах с. Суха Солониця./а.с.12/

Рішенням 3 сесії Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області сьомого скликання від 04.12.2015 року « Про затвердження проекту землеустрою щодо відведенняч земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_5 » затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:002:0054 у оренду гр. ОСОБА_4 площею 11,5930 га, із земель сільськогосподарського призначення ( рілля) на території с. Суха Солониця Лубенського району для ведення фермерського господарства, передану ОСОБА_4 терміном на 21 рік, встановивши орендну плату в 2016 році в розмірі 7 відсотків від нормативної оцінки землі, що становить 18707,28 грн. за 11,5930 га в рік./а.с.12/

Крім того, 03.12.2015 року року ОСОБА_4 подав до Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області заяву в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 12,4617 га строком на 21 рік , яка розташована в межах с. Суха Солониця./а.с.14/

Рішенням 3 сесії Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області сьомого скликання від 04.12.2015 року « Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_5 » затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:002:0037 у оренду гр. ОСОБА_4 площею 12,4617 га, із земель сільськогосподарського призначення ( рілля) на території с. Суха Солониця Лубенського району для ведення фермерського господарства, передану ОСОБА_4 терміном на 21 рік, встановивши орендну плату в 2016 році в розмірі 7 відсотків від нормативної оцінки землі, що становить 16198,96 грн. за 12,4617 га в рік./а.с.14/.

08.12.2015 року між Березотіцькою сільською радою Лубенського району Полтавської області та ОСОБА_4 укладено два договори оренди землі: б/н від 08.12.2015 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:001:0054, площею 11,593 га та б/н від 08.12.2015 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:002:0037, площею 12,4617 га.

Згідно даних договорів орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 5322880402:02:001:0054 та кадастровим номером 5322880402:02:002:0037, які знаходяться на території Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області, в межах населеного пункту с. Суха Солониця для ведення фермерського господарства.

Пунктом 2 вказаних договорів визначено загальну площу земельних ділянок 12,4617 га ріллі та 11,59340 га ріллі відповідно, а п. 8 визначено строк дії договорів 21 рік.

Як убачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №1343829753228 ОСОБА_4 04.09.2017 р. здійснено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:001:0054.

Крім того, згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №949643053228 ОСОБА_4 13.11.2015 р. здійснено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:001:0032, площею 12,72 га. для ведення фермерського господарства.

Відповідно до статті 14 Конституції України, статті 1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

З огляду на положення статей 22, 31, 93, 124 ЗК України землі сільськогосподарського призначення можуть надаватися громадянам для ведення фермерського господарства та використовуватися цим господарством, зокрема на умовах оренди.

Відповідно до статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Статтею 123 ЗК України врегульовано загальний порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування в тих випадках, коли згідно із законом земельні торги не проводяться; визначено вимоги до змісту клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; заборонено компетентним органам вимагати інші, ніж установлені цією статтею матеріали та документи; установлено загальні підстави для відмови в наданні такого дозволу.

Разом з тим відносини, пов`язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються, крім ЗК України, Законом України «Про фермерське господарство» та іншими нормативно-правовими актами України (стаття 2 цього Закону). У таких правовідносинах Закон України «Про фермерське господарство» є спеціальним нормативно-правовим актом, а ЗК України загальним.

Відповідно до частин першої та другої статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства,відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім`ї, відповідно до закону.

Можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов`язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов`язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства (стаття 8 цього Закону).

Порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства передбачений спеціальним Законом України «Про фермерське господарство».

За змістом ч.1 статті 8 Закону «Про фермерське господарство» після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Відповідно до вимог статей 89, 9 1, 92 Цивільного кодексу України та статті 4 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення юридичної особи, після чого виникає цивільна правоздатність юридичної особи.

Отже, можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов`язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов`язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства (стаття 8 цього Закону).

Аналіз зазначених норм законодавства дає підстави для висновку, що фермерське господарство після державної реєстрації має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, а не як громадянин з метою створення фермерського господарства.

Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд України у постанові від 24.04.2019 N529/1225/15 ц.

У зв`язку із викладеним, враховуючи вимоги статей 7, 12 Закону «Про фермерське господарство», статей 116, 118, 121, 123, 134 Земельного кодексу України, громадянин право на отримання земельної ділянки державної власності може використати один раз, додатково земельні ділянки громадянин або фермерське господарство можуть отримувати на конкурентних засадах через участь у торгах. Таким чином, з урахуванням вимог статей 7, 12 Закону України «Про фермерське господарство», статей 116, 118, 121, 123, 134 ЗК України ОСОБА_4 24.07.2014 використав своє право на отримання земельної ділянки державної власності для ведення фермерського господарства, отримавши для вказаних цілей земельну ділянку площею 46,4 га, натомість додатково земельні ділянки громадянин або фермерське господарство може отримувати на конкурентних засадах через участь у торгах, чого не було здійснено в порушення законодавства.

Крім того, слід зауважити, що заяви ОСОБА_4 щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства не відповідають вимогам, встановленим ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) . Так, у заяві повинно бути зазначено: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність,

обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному

навчальному закладі. Тобто, законодавець передбачав необхідність обгрунтування відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства, в тому числі і з метою запобігання зловживання своїми правами задля уникнення участі у торгах, натомість ОСОБА_4 у заявах обмежився лише формальним зазначенням «для ведення фермерського господарства».

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 передав отримані в оренду земельні ділянки для ведення фермерського господарства в суборенду ОСОБА_2 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо фізичної особи - ОСОБА_4 , а саме на підставі: договору суборенди землі б/н виданий 01.10.2018 року з ОСОБА_2 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:001:0054, площею 11,593 га та договору суборенди землі б/н від 01.10.2018 року з ОСОБА_2 щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:002:0037, площею 12,4617 га./а.с.26/

Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про фермерське господарство» орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду. Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. Строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі. У разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється. Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.

ОСОБА_4 в порушення вимог п.27 вищевказаних договорів оренди та ст. 8 Закону України «Про оренду землі» передав їх в суборенду ОСОБА_2 , строком на 18 років. Доказів створення ОСОБА_4 нового фермерського господарства не надано, а отже судом встановлено, що уклавши договори оренди земельних ділянок ОСОБА_4 , не створив фермерського господарства, а через певний час передав отримані в оренду землі в суборенду ОСОБА_2 , що свідчить про недобросовісність його дій при отриманні спірних земельних ділянок з метою уникнення процедури земельних торгів та розширення площ земельних ділянок, які використовуються СФГ «Мгарське», а не для створення нового фермерського господарства, яке він так і не створив. Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного суду від 03.04.2019 у справі №621/2501/18.

Суд приходить висновку, що Березотіцька сільська рада Лубенського району Полтавської області не дотрималась приписів Закону України «Про фермерське господарство», допустила формальний підхід до вирішення заяв ОСОБА_4 , створивши передумови для невиправданого, штучного використання процедури створення фермерського господарства як спрощеного, пільгового порядку одержання ним у оренду землі поза передбаченою законом обов`язковою процедурою без проведення земельних торгів.

Позивач однією із підстав позову вказує на те, що договори оренди земельних ділянок укладені без проведення нормативної грошової оцінки. З цього приводу суд дійшов такого висновку.

За змістом ч.1 ст. 15 ЗУ «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4- 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ст. 21 ЗУ «Про оренду землі» - орендна плата це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється ЗУ «Про оплату за землю», та перевищувати 10% їх нормативної грошової оцінки.

Ч.1 п. 289.1 ст. 289 ПК України та ч.1 ст. 13 ЗУ «Про оцінку земель» передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов`язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (ст. 1 ЗУ «Про оцінку земель»).

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 11.05.2016 року.

Враховуючи вищезазначене, суд дійщов до висновку, що обов`язок зі сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням.

Наведене узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 08.04.2015 року у справі № 3-41гс15, від 20.05.2015 року у справі № 3-70гс15, від 01.07.2015 року у справі № 3-297гс15, від 01.07.2015 року у справі № 3-298гс15.

Однак, в п. 9 оспорюваних договорів оренди вказана орендна плата в розмірі 7 відсотків від нормативної грошової оцінки. Крім того, вказаний розмір орендної плати також зазначений в рішеннях Березотіцької сільської ради від 22.09.2015 р. та 04.12.2015 року.

Зауваження представника позивача з приводу того, що вказана нормативна грошова оцінка була затверджена задовго до укладення договорів не заслуговують на увагу, оскільки, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, а не для визнання договору оренди землі недійсним.

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові ВСУ від 18.05.2016 р. у справі № 6-325цс16.

Враховуючи вищенаведене суд встановив, що при укладенні спірних договорів оренди земельних ділянок між Березотіцькою сільською радою та ОСОБА_4 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, визначалась, отже вказана підстава позову є необгрунтованою.

У відповідності до пп. 2, 10 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання правочину недійсним, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної республіки Крим або органу місцевого самоврядування. їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільною законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 393 Цивільного кодексу України правовий акт органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

З огляду на вищевикладене, рішення Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області від 22.09.2015 р. в частині надання дозволу ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтованою площею 14 га та 19,2 га а також рішення від 04.12.2015 року про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 11, 5930 га та 12,4617 га в оренду ОСОБА_4 суперечать вимогам ст.ст. 7, 8 Закону України «Про фермерське господарство», прийняті з порушенням ст. 123, ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України, а тому підлягають визнанню судом незаконними та скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину с недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч. 1-3, 5, 6 статті 203 цього Кодексу.

Оскільки договори оренди землі від 08.12.2015 р. є похідними від незаконних рішень Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області, вони підлягають визнанню судом недійсними.

Крім того, на підставі ст. 141 ЦПК України з відповідачів ОСОБА_4 та Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним при подачі позовної заяви судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог відносно кожного з цих відповідачів. Щодо стягнення судового збору з відповідача ОСОБА_2 суд зауважує, що жодної позовної вимоги до цього відповідача не пред`явлено, фактично він є неналежним відповідачем у даній справі, а тому покладення на нього обов`язку сплати частини судового збору суперечитиме завданням цивільного судочинства.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-81, 89, 141, 263-265 ЦПК України,-

В И Р І Ш И В:

Позов Першого заступника керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області в інтересах держави про визнання договору оренди землі недійсним - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області від 22.09.2015 року в частині надання дозволу ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 14 га та 19,2 га із земель запасу не наданих у власність та користування на території с. Суха Солониця Лубенського району в оренду для ведення фермерського господарства.

Визнати незаконним та скасувати рішення Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області від 04.12.2015 року про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 11,5930 га та 12,4617 га в оренду ОСОБА_4 із земель сільськогосподарського призначення (рілля) на території с.Суха Солониця Лубенського району для ведення фермерського господарства.

Визнати договір оренди землі б/н від 08.12.2015 року щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:001:0054, площею 11,593 га, укладений між Березотіцькою сільською радою Лубенського району Полтавської області та ОСОБА_4 - недійсним.

Визнати договір оренди землі б/н від 08.12.2015 року щодо земельної ділянки кадастровий номер 5322880402:02:002:0037, площею 12,4617 га, укладений між Березотіцькою сільською радою Лубенського району Полтавської області та ОСОБА_4 - недійсним.

Стягнути з Березотіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області

на користь прокуратури Полтавської області понесені витрати по сплаті судового зборв розмірі 9 605 (дев`яти тисяч шістсот п`яти) гривень.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь прокуратури Полтавської області понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 (однієї тисячі дев`ятсот двадцять однієї) гривню.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до Полтавського апеляційного суду або через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:

Позивач –Перший заступник керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області, місце знаходження: Полтавська область, м.Лубни, вул. Старо-Троїцька, 13;

Відповідач – Березотіцька сільська рада Лубенського району Полтавської області , код ЄДРПОУ 37710415, адреса місця знаходження: Полтавська область, Лубенський район, с. Березоточа, вул. Покровська, 160;

Відповідач – ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації/проживання: АДРЕСА_1 ;

Відповідач – ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації/проживання: АДРЕСА_2 .

Текст повного судового рішення складено 05 березня 2020 року.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду О.С. Алтухова