
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.03.2020м. ДніпроСправа № 904/5718/19
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Петренко Н.Е. за участю секретаря судового засідання Найдьонової Я.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОВО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ "ПРОСПЕКТ", м. Дніпро
до Комунального підприємства "ЖИЛСЕРВІС-2" Дніпровської міської ради, м. Дніпро
про примусове виконання обов`язку
Представники:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
СУТЬ СПОРУ
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОВО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ "ПРОСПЕКТ", м. Дніпро (далі - позивач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства "ЖИЛСЕРВІС-2" Дніпровської міської ради, м. Дніпро (далі - відповідач) про примусове виконання обов`язку, а саме зобов`язати комунальне підприємство «ЖИЛСЕРВІС-2» Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 32350310) в особі його директора надати Товариству з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛОВО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ «ПРОСПЕКТ» (код ЄДРПОУ 41900129) наявну документацію на житловий будинок № 3 по вул. Привокзальна в м. Дніпрі, у складі:
- Технічний паспорт на багатоквартирний будинок;
- Паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва;
- Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем;
- Проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем;
- Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;
- Технічну документацію обладнання котелень;
- Технічну документацію на ліфти;
- План земельної ділянки;
- Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;
- Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та
обладнання у багатоквартирному будинку.
Також позивач просив суд стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 921 грн. 00 коп. та витрати на правову допомогу в розмірі 3 000 грн. 00 коп.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на рішення співвласників багатоквартирного житлового будинку № 3 по вул. Привокзальна в м.Дніпрі, оформлене протоколом від 16.09.2018, повідомлення відповідача листом від 09.11.2018 про передачу житлового будинку № 3 по вул. Привокзальна в м. Дніпрі в управління Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" згідно з рішенням співвласників багатоквартирного житлового будинку, лист №3/1703 від 13.11.2018, яким відповідачем було надано відповідь, договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 31.10.2019, положення Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Закону України "Про житлово-комунальні послуги", наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 176 від 17.07.2018.
Так, позивач зазначає, що співвласниками житлового будинку № 3 по вул. Привокзальна в м. Дніпрі проведені збори, результати яких оформлені протоколом від 16.09.2018, на яких було вирішено: обрати управителем будинку - Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект"; затвердити умови договору на управління та обслуговування будинку; розірвати договір з попереднім управителем та уповноважити Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" вжити необхідних заходів щодо передачі будинку з управління Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради в управління Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект", в тому числі, отримати у колишнього управителя технічну документацію на будинок.
Листом від 09.11.2018 № 9/11-18/2 позивач повідомив відповідача про те, що житловий будинок АДРЕСА_1 3 по АДРЕСА_2 . Дніпрі загальними зборами співвласників передано в управління Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" та витребував у відповідача технічну документацію на будинок.
В листі-відповіді № 3/1703 від 13.11.2018 відповідач фактично відмовився передати документи на будинок та пропонував надати додаткові документи, в якості передумови припинення договірних відносин між власниками житлового будинку та Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради.
В подальшому, між позивачем та співвласниками будинку № 3 по вул. Привокзальна в м. Дніпрі був укладений договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 31.10.2018. Згідно з пунктом 30 договір набрав чинності з 10.01.2019.
В свою чергу, як зазначає позивач, договір між співвласниками будинку № 3 по вул. Привокзальна в м.Дніпрі та відповідачем є розірваним з 10.01.2019.
Позивач зазначає про те, що позбавлений можливості належним чином виконувати свої зобов`язання за договором, укладеним із співвласниками житлового будинку № 3 по вул. Привокзальна в м. Дніпрі, внаслідок ненадання відповідачем технічної документації на будинок, що і є причиною звернення до суду.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.12.2019 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 08.01.2020.
08.01.2020 в підготовче судове засідання з`явився повноважний представник позивача. Повноважний представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.01.2020 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів та вирішено відкласти підготовче судове засідання на 18.02.2020.
Відповідачем відзив на позовну заяву не подано.
Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, повязаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Подання заяв по суті справи є правом учасників справи (частина 4 статті 161 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідачі своїм правом на подання відзиву на позов та на участь у судовому засіданні не скористався, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином за його місцезнаходженням згідно матеріалів справи та за інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
18.02.2020 в підготовче судове засідання повноважний представник позивача та відповідача не з`явився, витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2020 закрито підготовче провадження. Справу призначено до судового розгляду по суті в засіданні на 03.03.2020.
03.03.2020 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
03.03.2020 в судове засідання представники сторін не з`явились.
В судовому засіданні, яке відбулося 03.03.2020 здійснено розгляд справи по суті.
Господарський суд констатує, що сторони мали реальну можливість надати всі існуючі докази в обґрунтування своїх позовних вимог та заперечень суду першої інстанції.
Відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
В судовому засіданні, яке відбулося 03.03.2020, в порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, беручи до уваги, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили, а є результатом оцінки належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, надаючи оцінку зібраним у справі доказам в цілому, і кожному доказу, який міститься у справі, окремо, мотивуючи відхилення або врахування кожного доказу, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Предметом доказування у даній справі є: обставини прийняття рішення співвласниками багатоквартирного будинку про розірвання договору з управління багатоквартирним будинком та обрання іншого управителя, укладення такого договору з новим управителем, наявність підстав для передачі новому управителю технічної документації на будинок.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" багатоквартирний будинок визначено як житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна; допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення); співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава. Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до приписів частини 2 статті 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до частини 1 статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Частиною 1 статті 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно з частиною 1 статті 369 Цивільного кодексу України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено форми управління багатоквартирним будинком, зокрема, управління багатоквартирним будинком співвласниками; управління багатоквартирним будинком управителем; управління багатоквартирним будинком об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку (асоціацією співвласників багатоквартирних будинків). (стаття 9 Закону).
Таким чином, управління багатоквартирним будинком це реалізація права спільної власності на спільне майно, прийняття рішень співвласниками щодо реалізації своїх прав.
Стаття 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначає, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю.
Пунктами 4, 5 статті 13 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" установлено, що до визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком, але не більше одного року із дня набрання чинності цим Законом, послуги з утримання такого будинку надає суб`єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до набрання чинності цим Законом.
У разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб`єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
В той же час, відповідно до частин 1 та 2 статті 10 "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем.
При цьому, відповідно до статті 13 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Пунктами 2, 3 частини 2 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень про визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням.
Згідно із частиною 6 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Частиною 7 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики.
У протоколі обов`язково зазначається така інформація про співвласників (їх представників), які взяли участь у зборах співвласників: прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представника).
Так, відповідно до протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку від 16.09.2018, співвласниками житлового багатоквартирного будинку № 3 по вулиці Привокзальна в м. Дніпрі проведені збори, на яких вирішено: обрати управителем будинку Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект"; затвердити умови договору на управління та обслуговування будинку; розірвати договір з попереднім управителем та уповноважити Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" вжити необхідних заходів щодо передачі будинку з управління Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради в управління Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект", в тому числі, отримати у колишнього управителя технічну документацію на будинок (а.с. 10-19).
Слід відзначити, що:
- загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку: 67 осіб;
- загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку: 3 2658,89 кв.м.;
- у зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 44 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 1662,54 кв.м.;
- підсумки голосування - "за" - 40 співвласників, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень яких становить 1552,35 кв.м. (а.с.19).
Отже, виходячи з наведених вище положень закону, співвласники багатоквартирного будинку наділені правом приймати рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, а також у разі обрання іншого управителя - правом достроково розірвати договір, укладений з попереднім управителем за результатами конкурсу, дотримавшись визначеної законом процедури.
Згідно з матеріалами справи, процедура прийняття рішення була дотримана.
Листом № 9/11-18/2 від 09.11.2018 позивач повідомив відповідача про те, що багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 3 по вул АДРЕСА_2 . Дніпрі загальними зборами співвласників передано в управління Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект", та вимагав у тримісячний строк з моменту прийняття рішення зборів забезпечити передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорту і планів інженерних мереж, а у разі відсутності документації на багатоквартирний будинок, відновити її за власний рахунок та передати протягом півроку з дня передачі в управління до ТОВ "ЖСК "Проспект" з дотриманням норм чинного законодавства (а.с.24).
На вказаний лист відповідачем було надано відповідь - лист № 3/1703 від 13.11.2018, в якому він зазначив наступне:
- відповідно до "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору;
- аналогічні положення закріплені в пункті 7.3. договору про надання послуг з управління багатоквартирними будинками від 29.12.2017;
- відповідач вказав, що лист від 09.11.2018 взято до уваги. Для того, щоб договір був розірвано через два місяця, а саме з 01.01.2019 позивачу необхідно надати до підприємства перелік документів згідно рішення міської ради "Про затвердження Порядку передачі багатоквартирних будинків в управління інших суб`єктів господарювання, які є виконавцями послуг з управління багатоквартирним будинком" № 95/35 від 19.09.2018;
- при наданні повного пакету документів з боку позивача будинок буде знято з послуги управління багатоквартирним будинком. Дату виходу представників підприємства для складання акту приймання-передачі з управління КП "Жилсервіс-2" ДМР в ТОВ "ЖСК "Проспект" буде погоджено з в телефонному режимі (а.с.26).
Як вказує позивач, вказана документація так і не була передана відповідачем.
31.10.2018 між позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект", як управителем, та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою м. Дніпро, вул. Привокзальна, буд. 3, як співвласником, було укладено типовий договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (далі - Договір), відповідного до пункту 1 якого управитель зобов`язується надавати співвласникам послуги з управління багатоквартирним будинком (далі - послуга з управління), що розташований за адресою: вул. Привокзальна, буд. 3 (далі - будинок), а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління, згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.
Пунктом 4 Договору визначено, що технічна документація на будинок передається управителю згідно з актом приймання-передачі технічної документації відповідно до додатку 3 до цього Договору КП "Жилсервіс-2", що передає технічну документацію не пізніше, ніж протягом 60-ти днів з дня, наступного за днем набрання чинності цим договором.
Договір набирає чинності з 10.01.2019 та укладається строком на один рік; якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається продовженим на один рік (пункти 30, 31 Договору).
Доказів розірвання або відмови від Договору матеріали справи не містять, а тому Договір, укладений між позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект", як управителем, та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою м. Дніпро, вул. Привокзальна, буд. 3, як співвласником, є чинним.
Отже, фактично позивач повідомив про розірвання договору між співвласниками будинку та відповідачем, який вважає розірваним з 10.01.2019 та вважає, що за викладених обставин відповідач повинен надати відповідну документацію на житловий будинок №3 по вул АДРЕСА_2 в АДРЕСА_3 . АДРЕСА_4 .
Звертаючись із позовом до суду, позивач посилається на те, що за відсутності технічної документації на будинок, позивач позбавлений можливості належним чином виконувати свої зобов`язання за договором, укладеним зі співвласниками багатоквартирного будинку № 3 по вул. Привокзальна в м. Дніпрі, у зв`язку з чим просить зобов`язати відповідача надати документацію на житловий будинок АДРЕСА_1 3 по вул АДРЕСА_4 у визначеному ним складі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується спір, оцінивши надані докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Частиною 1 статті 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до норм частин 1, 2 статті 368 Цивільного кодексу України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю; суб`єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Відповідно до частин 1, 7, 8 статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; у багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
Згідно із частиною 5 статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" замовник будівництва або попередній власник будинку зобов`язаний передати паспорт об`єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об`єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку; у разі якщо об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об`єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону.
У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку; у разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю (частина 6 статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
Відповідно до статті 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками; за рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку); наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень.
За приписами частин 1-3 статті 11 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором; вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем; умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею; якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
За змістом абзацу 4 частини 5 статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач листом від 09.11.2018 №9/11-18/2 повідомив відповідача про те, що житловий будинок АДРЕСА_1 3 по АДРЕСА_2 . АДРЕСА_4 загальними зборами співвласників знаходиться в управлінні позивача.
За приписами частини 8 статті 18 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що у разі припинення дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору, передати новому управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноваженій співвласниками або об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку:
1) наявну технічну документацію на такий будинок за переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства;
2) інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;
3) інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;
4) дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;
5) інше майно, передане управителю багатоквартирного будинку за рішенням співвласників.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.2018 №176, на виконання пункту 1 частини 8 статті 18 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" затверджений перелік технічної документації, яка створюється під час управління будинком та передається колишнім управителем теперішньому, а саме:
1. Технічний паспорт на багатоквартирний будинок.
2. Паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва.
3. Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем.
4. Проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем.
5. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів.
6. Технічна документація обладнання котелень.
7. Технічна документація на ліфти.
8. План земельної ділянки.
9. Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок.
10. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
Будь-яких додаткових вимог (як то необхідність прийняття відповідного рішення) для передачі даної документації від попереднього балансоутримувача, Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" не встановлено.
Враховуючи наведені положення чинного законодавства та матеріали справи, суд дійшов висновку, що, оскільки позивач є управителем, уповноваженим зборами співвласників багатоквартирного будинку, який у законний спосіб прийняв рішення про надання послуг з управлінням житловим будинком, а відповідач, як попередній управитель, безпідставно ухиляється від покладених на нього обов`язків у зв`язку з передачею житлового будинку в управління позивача, тому позов підлягає задоволенню.
За таких обставин, вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект", як управителя багатоквартирного будинку № 3 по вул. Привокзальна в м. Дніпрі про передання йому технічної документації на цей будинок є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Пунктом 1 частини 3 статті 123 Господарського процесуального кодексу України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
З матеріалів справи вбачається, що 01.11.2019 між адвокатом Лавринович Оксаною Володимирівною (далі - адвокат) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" (далі - позивач, клієнт) було укладено договір про надання правничої допомоги (далі - договір про правову допомогу, а.с. 31-32).
Відповідно до пункту 1.1. вказаного договору адвокат бере на себе зобов`язання надавати правничу допомогу в господарській діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект", а клієнт зобов`язаний оплатити послуги адвоката у порядку та строки обумовлені договором.
Пунктом 2.1. договору про правову допомогу визначено, що адвокат зобов`язується, зокрема, надавати клієнту консультації з питань цивільного, господарського, адміністративного та податкового права, надавати клієнту правову допомогу щодо захисту прав та інтересів останнього в судах, органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях всіх форм власності та підпорядкування (ведення справи).
У пунктах 4.1. та 4.2. договору про правову допомогу погоджено, що вартість послуг адвоката за здійснення захисту, представництва інтересів клієнта та надання йому інших видів правничої допомоги на умовах і в порядку, передбачених договором, визначається додатковими угодами до договору. До вартості послуг не включаються фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
У додатку № 2 до договору сторони узгодили вартість послуг, що надаються адвокатом в рамках договору, в розмірі 3 000 грн. 00 коп. за підготовку позову та додатків до позовної заяви до Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради про примусове виконання обов`язку, а саме: складання позовної заяви немайнового характеру у сумі 3 000 грн. 00 коп. (а.с.33).
Згідно з пунктом 4.3. договору про правову допомогу клієнт оплачує послуги адвоката протягом п`яти календарних днів місяця, наступного за обліковим.
В матеріалах справи наявна квитанція до прибуткового касового ордера № 18 від 11.11.2019, відповідно до якого позивачем на користь ОСОБА_1 було сплачено 3 000 грн. 00 коп. (а.с.35).
Зазначені докази подані суду в межах строків, визначених частиною 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до положень частини 1 статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Приписами частини 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України визначено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат, розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі: гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
При здійснені розподілу між сторонами спору судових витрат на професійну правничу допомогу, суд враховує результат розгляду спору, умови договору про надання правничої допомоги, укладеного між стороною спору та адвокатом (адвокатським об`єднанням, бюро), обсяги наданих стороні, як клієнту, послуг правничої допомоги щодо представництва її інтересів в суді під час розгляду справи, а також в порядку статті 86 Господарського процесуального кодексу України надати належну оцінку поданим стороною, яка понесла витрати на професійну правничу допомогу, доказам фактичного надання їй адвокатських послуг, їх прийняття стороною спору на підставі акта приймання-передачі послуг з виставленням адвокатом (адвокатським об`єднанням, бюро) клієнту рахунка на оплату таких послуг.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Оцінюючи зазначені вище докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем доведено розмір витрат на професійну правничу допомогу, які він мав сплатити у зв`язку з розглядом справи № 904/5718/19, і які підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
За змістом частиною 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, якщо їх розмір не відповідає вимогам частини 4 даної статті.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 6 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Зважаючи на відсутність заперечень відповідача стосовно розміру витрат на правничу допомогу, суд вважає зазначені витрати обґрунтованими в заявленому розмірі 3 000,00 грн.
Судові витрати покладаються на відповідача у відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача; стягненню з відповідача на користь позивача підлягають 1 921,00 грн. витрат по сплаті судового збору, 3 000,00 грн. - витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 91, 124, 129, 233, 236-238, 240, 241, 247-252, 254-259, п. 17.5 розділу XI Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОВО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ "ПРОСПЕКТ" до Комунального підприємства "ЖИЛСЕРВІС-2" Дніпровської міської ради про примусове виконання обов`язку, а саме зобов`язати комунальне підприємство «ЖИЛСЕРВІС-2» Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 32350310) в особі його директора надати Товариству з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛОВО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ «ПРОСПЕКТ» (код ЄДРПОУ 41900129) наявну документацію на житловий будинок № 3 по вул. Привокзальна в м. Дніпрі - задовольнити у повному обсязі.
Зобов`язати Комунальне підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради (49040, м.Дніпро, вулиця Володимира Мономаха, будинок 10; ідентифікаційний код 32350310) надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" (49057, м. Дніпро, проспект Олександра Поля, будинок 97 К; ідентифікаційний код 41900129) наявну документацію на житловий будинок № 46 по вулиці Воскресенська в м. Дніпрі у складі:
- технічний паспорт на багатоквартирний будинок;
- паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва;
- енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем;
- проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем;
- документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;
- технічна документація обладнання котелень;
- технічна документація на ліфти;
- план земельної ділянки;
- акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;
- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
Стягнути з Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради (49040, м. Дніпро, вулиця Володимира Мономаха, будинок 10; ідентифікаційний код 32350310) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" (49057, м. Дніпро, проспект Олександра Поля, будинок 97 К; ідентифікаційний код 41900129) 1 921 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору та 3 000 грн. 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (частини 1, 2 статті 241 Господарського процесуального кодексу України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до п. 17.5 Розділу XI Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено та підписано 04.03.2020.
Суддя Н.Е. Петренко