Рішення № 88020412, 05.03.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.03.2020
Номер справи
826/10454/17
Номер документу
88020412
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2020 року м. Київ № 826/10454/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

до Товариства з обмеженою відповідальністю «МКП Техносинтез»

про подовження дії спеціальної санкції,

ВСТАНОВИВ:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - позивач, Мінекономрозвитку) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «МКП Техносинтез» (далі - відповідач, ТОВ «МКП «Техносинтез») та просить суд подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосовану до Товариства з обмеженою відповідальністю «МКП Техносинтез» (Російська Федерація) наказом Мінекономрозвитку від 02 листопада 2016 року №1843 «Про застосування спеціальних санкцій - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб`єктів господарської діяльності» на термін до усунення порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що ТОВ «МКП Техносинтез» не виконало своїх зобов`язань за зовнішньоекономічним контрактом та не перерахувало ТОВ «Константа Юг» кошти за відвантажений товар, чим порушено статтю 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», відповідно до якої виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені у контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. У цьому зв`язку позивач вважає доцільним подовження дії спеціальної санкції у виді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 вересня 2017 року відкрито провадження у справі, призначено судовий розгляд на 16 листопада 2017 року.

В судовому засіданні 16 листопада 2017 року представник позивача надав свої пояснення по суті позовних вимог, розглянуто його клопотання про залучення до участі у справі Державної фіскальної служби України (04655, м. Київ, Львівська площа, 8), як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, у задоволенні якого відмовлено, визначено подальший розгляд справи здійснювати за правилами письмового провадження.

Від відповідача заперечень, заяв, клопотань або інших документів до суду не надходило.

Разом з тим, 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України, чинної з 15 грудня 2017 року, на підставі наявних у справі матеріалів.

Оцінивши у порядку письмового провадження належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Положення про порядок застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб`єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», затвердженого наказом Міністерства економіки від 17 квітня 2000 року №52 (далі - Положення №52) на підставі наказу Мінекономрозвитку від 02 листопада 2016 року №1843 до ТОВ «МКП Техносинтез» застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на підставі подання ДФС України від 05 жовтня 2016 року № 17234/5/99-99-14-06-16.

У зазначеному поданні ДФС України зазначила, що при здійсненні зовнішньоекономічних операцій відповідач не виконав своїх зобов`язань за зовнішньоекономічним контрактом та не перерахував ТОВ «КОНСТАНТА ЮГ» кошти за відвантажений товар, чим допустило порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності.

У зв`язку з тим, що застосована санкція діє не більше трьох місяців Мінекономрозвитку листом від 20 січня 2017 року №4102-11/1785-03 звернулося до ДФС України з пропозицією висловити позицію щодо доцільності скасування застосованої до ТОВ «МКП Техносинтез» спеціальної санкції чи її подовження, або застосування до товариства спеціальної санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності.

У відповідь ДФС України повідомила, що прострочена заборгованість нерезидента перед ТОВ «Константа Юг» за експортними контрактами від 15 грудня 2015 року №15/12/15, від 20 лютого 2016 року №20/02/16 та від 20 березня 2016 року №20/03/16 не погашена та складає 1 323,5 тис. російських рублів. Також у відповіді зазначено, що резидент ТОВ «Константа Юг» декларацію про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, упродовж 2016 року не подавало, інформація щодо погашення заборгованості відсутня, у зв`язку з чим запропоновано подовжити дію застосованої до ТОВ «МКП Техносинтез» наказом Мінекономрозвитку від 02 листопада 2016 року №1843 спеціальної санкції.

Оцінюючи спірні правовідносини, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) за порушення цього або пов`язаних з ним законів України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:

- накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб`єктами господарської діяльності своїх обов`язків згідно з цим або пов`язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;

- застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб`єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб`єктами цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;

- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов`язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Частина друга статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» визначала, що санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду.

Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Суд зазначає, що статтю 37 виключено із Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» на підставі Закону України «Про валюту і валютні операції» №2473-VIII від 21 червня 2018 року, який набрав чинності з 07 лютого 2019 року.

Водночас, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії у часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно - правового акта в часі требі розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/1999).

У цьому зв`язку суд вважає, що з урахуванням того факту, що відносини щодо застосування спеціальних санкцій, виникли до введення в дію Закону України «Про валюту і валютні операції» застосування положень статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність є у даному випадку правомірним.

Отже, згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459, Мінекономрозвитку є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті» Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.

Відповідно до частин шостої - восьмої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб`єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4.9 Положення №52, яке не було скасовано після виключення статті 37 із Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та продовжує свою дію станом на час розгляду справи, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) відділ контролю за зовнішньоекономічною діяльністю разом із відділом правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та/або відділом правового захисту інтересів Міністерства в судових та інших органах готують відповідну позовну заяву до суду.

Пунктом 2.3 Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку від 24 березня 1999 року № 136 передбачено, що банк знімає експортну операцію резидента з поставки продукції, виконання робіт, надання транспортних, страхових послуг з контролю після зарахування виручки за цією операцією на поточний рахунок останнього.

Упродовж розгляду справи доказів усунення порушень вимог статті 1 Закону України №185/94-ВР відповідачем до суду не надано.

Відповідно до частини дев`ятої статті 37 Закону №959-XII, при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Як вбачається з матеріалів справи, Мінекономрозвитку пропонує подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на термін до усунення порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 зазначеного Закону, допущених при реалізації зовнішньоекономічних контрактів від 15 грудня 2015 року №15/12/15, від 20 лютого 2016 року №20/02/16 та від 20 березня 2016 року №20/03/16 на суму 1 323,5 тис. російських рублів.

З огляду на викладене у сукупності, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до ТОВ «МКП Техносинтез» (Російська Федерація), яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 02 листопада 2016 року №1843 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземного суб`єктів господарської діяльності» на термін до фактичного усунення порушень статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частин першої та другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертизи.

Оскільки позивач є суб`єктом владних повноважень, та відсутні витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, підстави для розподілу судових витрат у даній справі відсутні.

З урахуванням викладеного, керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Товариства з обмеженою відповідальністю «МКП Техносинтез» про подовження дії спеціальної санкції - задовольнити.

2. Подовжити дію спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована до Товариства з обмеженою відповідальністю «МКП Техносинтез» (344082, м. Ростов-на-Дону, пров. Братський, 37-Б, 3, Російська Федерація) наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 37508596) від 02 листопада 2016 року № 1843 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб`єктів господарської діяльності» на термін до усунення порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне найменування сторін:

Позивач: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, адреса: 01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 37508596.

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «МКП Техносинтез», адреса: 344082, м. Ростов-на-Дону, пров. Братський, 37-Б, 3, Російська Федерація.

Суддя В.І. Келеберда