
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 березня 2020 року № 826/3057/17
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна»
до Офісу великих платників податків ДФС
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДФС, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.12.2016 № 0008481405.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що податкове повідомлення-рішення є протиправним, винесеним з порушенням норм чинного законодавства та без врахування всіх обставин, оскільки підприємство має право здійснити оприбуткування виручки впродовж робочої зміни, тобто не пізніше ніж через 24 години з моменту початку роботи реєстратора розрахункових операцій.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду заперечення (відзив) на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що за результатами фактичної перевірки встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у Книзі обліку розрахункових операцій, у зв'язку з чим позивачу нараховано штраф відповідним податковим повідомленням-рішенням.
Під час судового розгляду справи судом встановлено наступне.
Головним управлінням ДФС в Одеській області на підставі наказу від 07.11.2016 № 1820 проведено фактичну перевірку торгівельного центру Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, пр. Маршала Жукова, 101м.
За результатами проведення зазначеної перевірки контролюючим органом складено акт про результати фактичної перевірки від 21.11.2016 № 615/28/10/РРО/32049199, яким встановлено, що платником податків несвоєчасно оприбутковано торгівельну виручку в книгу обліку розрахункових операцій в сумі 147501,57.
Контролюючим органом встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637.
На підставі зазначеного акту перевірки, Офісом великих платників податків ДФС, прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.12.2016 № 0008481405, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і абзацу третього пункту 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» застосовано суму штрафу у розмірі 737507,85 гривень.
Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що не відповідає податковому законодавству та підлягає скасуванню, звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси, за захистом яких позивач звернувся до суду, були порушені з огляду на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР, дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до статті 2 Закону № 265/95-ВР фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті; денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
Отже, передумовою друку фіскального звітного чеку є робочий режим реєстратора розрахункових операцій та проведення на ньому розрахункових операцій, у разі ж якщо реєстратор розрахункових операцій протягом дня не розпочинав свою роботу, фіскальний звітний чек може бути не роздрукований.
Статтею 3 Закону № 265/95-ВР визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, зокрема, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.
Також за змістом статті 2 Закону № 265/95-ВР книга обліку розрахункових операцій - це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Аналогічне визначення книги обліку розрахункових операцій наведено і в пункті 1.2 глави 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, в якому також зазначено, що під оприбуткуванням готівки розуміється проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку (пункт 2.2 глави 2 Положення № 637).
Згідно з пунктом 7.15 глави 7 Положення № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО, визначено в пункті 2.6 цього Положення.
Відповідно до пункту 2.6 глави 2 згаданого Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Абзацом третім статті 1 Указу Президента "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 № 436/95 встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються НБУ, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Відтак, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних РК) та відображення на їх підставі готівки у КОРО. Невиконання будь-якої із цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність (абзац третій статті 1 Указу № 436/95).
Разом з тим за змістом частини 1 статті 5 Закону № 265/95-ВР на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, не більше 7 робочих днів, відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.
Згідно з пунктами 26 та 29 Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2004 № 601, після прийняття реєстратора (його складової частини) для проведення гарантійного (післягарантійного) ремонту представник центру сервісного обслуговування робить відповідний запис у книзі обліку розрахункових операцій і видає представнику користувача квитанцію, в якій зазначається характер несправності. Після виконання робіт з гарантійного (післягарантійного) ремонту представник центру сервісного обслуговування вносить дані про ці роботи до відповідного розділу експлуатаційного документа та до книги обліку розрахункових операцій.
Судом встановлено, що 23.07.2016 реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером № 3000092537 розпочав роботу у господарській одиниці Товариство з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» о 10 годин 01 хвилин та працював у робочому режимі до 18 години 34 хвилин.
У подальшому, актом технічного стану реєстратора розрахункових операцій від 24.07.2016 № 16_07_67, виданого Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕСР», підтверджується, що 23.07.2016 на реєстраторі розрахункових операцій Datecs FP-T260 відбувся збій у роботі блоку живлення внаслідок чого не вдалось вчасно роздрукувати Z-звіт № 585 за 23.07.2016. У ході ремонту 24.07.2016 у сервісному центрі був знятий Z-звіт № 585 з даними про обіг коштів за 23.07.2016, який роздрукувався з датою 24.07.2016. Відповідні відмітки також зроблені у книзі обліку розрахункових операцій.
З огляду на викладене, вбачається, що порушенням у даному випадку є несвоєчасне роздрукування Z-звіту або несвоєчасний запис в книзі обліку розрахункових операцій, тоді як відповідачем застосовано до позивача санкцію за неоприбуткування готівки.
Разом з тим, несвоєчасне виконання відповідного запису в книзі обліку розрахункових операцій за наявності роздрукованого Z-Звіту є порушенням порядку ведення книги обліку розрахункових операцій, однак таке правопорушення не можна розцінювати як неоприбуткування або неповне оприбуткування готівки. Адже об'єктивною стороною такого правопорушення, як неоприбуткування готівки, є приховування виручки, тоді як проведення готівкових коштів через реєстратор розрахункових операцій із роздрукуванням Z-звіту, виключає приховування відповідної суми виручки.
Таким чином, фінансові санкції можуть застосовуватися лише у разі встановлення факту неповного або несвоєчасного оприбуткування готівки у касах підприємств, а не за порушення порядку ведення книги обліку розрахункових операцій.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.12.2018 по справі № 810/938/17.
Таким чином, зважаючи на своєчасне оприбуткування готівкових коштів в касі підприємства та те, що затримка у друку Z-Звіту пов'язана виключно з технічною неможливістю, що підтверджується відповідними доказами, порушень в сфері регулювання обігу готівкових коштів з боку Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» не відбулося.
Враховуючи викладене, оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте контролюючим органом формально, нерозсудливо, без врахування необхідності досягнення збалансованості між негативними наслідками для платника податків та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (контроль над адмініструванням податків і зборів з метою забезпечення надходжень до бюджету).
Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (02140, м. Київ, проспект Петра Григоренка, 43, код ЄДРПОУ 32049199) до Офісу великих платників податків ДФС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11г, код ЄДРПОУ 39440996) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС від 14.12.2016 № 0008481405.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» судові витрати по сплаті судового збору 11062 (одинадцять тисяч шістдесят дві) гривні 63 копійки.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов