Рішення № 88020236, 24.02.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
620/3285/19
Номер документу
88020236
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2020 року м. Чернігів Справа № 620/3285/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

представника позивача Хайтова П.В.,

представника відповідача Балишева М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами загального позовного провадження, справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СВГ-Транс» до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

У С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «СВГ-Транс» (далі – ТОВ «СВГ-Транс») звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області (далі – ГУ ДПС у Чернігівській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.09.2019 №0000013201, яким до ТОВ «СВГ-Транс» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 250000,00 грн.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з підстав, що фактично реалізація скрапленого газу відбулась 30.06.2019, тобто у день, коли не було необхідності у наявності відповідної ліцензії, однак через збій у роботі електронного контрольно-касового апарату чек на підтвердження вказаної операції отримано 01.07.2019 після відновлення роботи реєстратора розрахункових операцій. Враховуючи наведене, стверджує про відсутність порушення позивачем норм чинного законодавства України у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну, а саме: торгівля паливом (скрапленим газом) без наявності відповідної ліцензії.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 27.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження та відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову.

ГУ ДПС у Чернігівській області, в межах встановленого судом строку, подано до суду відзив на позов, в якому останній не визнав позовні вимоги та просив суд у їх задоволенні відмовити, зазначивши, що згідно зі статтею 15 Закону №481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю. Ліцензія №25260314201900109 на право здійснення роздрібної торгівлі пальним на Автогаззаправку за адресою: м. Чернігів, вул. Маліновського, 36-А отримана ТОВ «СВГ-Транс» 12.07.2019, термін дії з 12.07.2019 по 12.07.2024, сплачено за період з 12.07.2019 по 12.07.2020. До позовної заяви позивачем долучено копію «Звіту по типам карток» за 30.06.2019, відповідно до якого зафіксований факт сплати, що був проведений 30.06.2019 на суму 214,91 грн. Згідно з періодичним фіскальним звітом та АІС «Податковий блок» розрахункова операція на суму 214,90 грн. була проведена 01.07.2019. Вважає, що «Звіт по типам карток» за 30.06.2019, наданий позивачем, не може розглядатись як документ, що підтверджує проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій 01.07.2019. Враховуючи факт реалізації пального, що підтверджено даними періодичного звіту за 01.07.2019 і даними АІС «Податковий блок», та факт отримання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним терміном дії з 12.07.2019 по 12.07.2024, на переконання відповідача, ним правомірно встановлено порушення позивачем статті 15 Закону №481, а саме - реалізація пального без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити з підстав, викладених у відзиві на позов.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що 13.08.2019 ГУ ДФС у Чернігівській області, на підставі направлень від 07.08.2019 №№ 1997, 1998 та наказу від 07.08.2019 №1674, проведено фактичну перевірку ТОВ «СВГ-Транс» (Автогаззаправка за адресою: вул. Маліновського, 36-А, м. Чернігів), у присутності оператора Автогаззаправки ОСОБА_1 , за результатом якої складено акт №118/40/40114026 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, зареєстрований в органі ДФС за місцем здійснення діяльності суб`єкта господарювання 13.08.2019 за №118 (а.с.48-50).

В ході проведення перевірки Автогаззаправки встановлено реалізацію пального без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, а саме: згідно періодичного фіскального звіту за 01.07.2019 встановлено реалізацію скрапленого газу (код УКТЗЕД 2711129700) в кількості 17,76 л. на суму 214,90 грн. Ліцензія №25260314201900109 на право здійснення роздрібної торгівлі пальним на Автогаззаправку за адресою: м. Чернігів, вул. Маліновського, 36-А отримана ТОВ «СВГ-Транс» 12.07.2019, термін дії з 12.07.2019 по 12.07.2024, сплачено за період з 12.07.2019 по 12.07.2020.

Враховуючи вищенаведене, перевіркою встановлено порушення позивачем статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме: здійснення реалізації палива без отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

За результатами перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.09.2019 №0000013201 про застосування до ТОВ «СВГ-Транс» штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 250000,00 грн. (а.с.8-9).

Вважаючи протиправним оскаржуване податкове повідомлення-рішення, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.

Так, у відповідності до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (підпункт 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 ПК України).

Згідно з підпунктом 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючий орган має право здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (підпункт 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України, визначає Закон України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон №481/95-ВР).

До вказано Закону було внесено зміни Законом України від 23.11.2018 №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», які набули чинності з 01.07.2019.

Згідно зі статтею 1 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.

Відповідно до статті 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років.

Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

За порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального суб`єкти господарювання притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Абзацом 8 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.

Аналізуючи наведені норми, суд зазначає, що суб`єкт господарювання, який має намір здійснювати торгівлю пальним, з 01.07.2019 повинен отримати в уповноваженого органу виконавчої влади відповідну ліцензію на кожне місце роздрібної торгівлі пальним. При цьому до 01.07.2019 вказаний обов`язок у суб`єкта господарювання був відсутній. Водночас з 01.07.2019, за відсутності ліцензії, суб`єкт господарювання несе відповідальність, передбачену приписами статті 17 Закону №481/95-ВР, у вигляді штрафу в сумі 250000,00 гривень.

Перевіркою встановлено, що ліцензія №25260314201900109 на право здійснення роздрібної торгівлі пальним на Автогаззаправку за адресою: м. Чернігів, вул. Маліновського, 36-А отримана ТОВ «СВГ-Транс» 12.07.2019, термін дії з 12.07.2019 по 12.07.2024, сплачено за період з 12.07.2019 по 12.07.2020.

Відповідно до наявного в матеріалах справи «Звіту по типах карток» на Автогаззаправці за адресою: вул. Маліновського, 36-А, м. Чернігів 30.06.2019 о 23:47 год. проведена оплата на суму 214,91 грн. (а.с.14).

Як вбачається з інформації з АІС «Податковий блок» 01.07.2019 о 07:59 год. була проведена розрахункова операція на суму 214,90 грн., заводський номер TS80090738, фіскальний номер 3000262427 (а.с.45-47).

Відповідач у відзиві на позов, як на підставу для відмови у задоволенні позову, посилається на той факт, що до позовної заяви позивачем долучено копію «Звіту по типам карток» за 30.06.2019, відповідно до якого зафіксований факт сплати, що був проведений 30.06.2019 на суму 214,91 грн. Згідно з періодичним фіскальним звітом та АІС «Податковий блок» розрахункова операція на суму 214,90 грн. була проведена 01.07.2019. Вважає, що «Звіт по типам карток» за 30.06.2019, наданий позивачем, не може розглядатись як документ, що підтверджує проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій 01.07.2019.

Разом з тим суд відхиляє вказані твердження відповідача з огляду на таке.

01.12.2018 між ТОВ «СВГ-Транс» (замовник) та ТОВ «Сінат» (виконавець) укладено договір №120 на сервісне обслуговування реєстраторів розрахункових операцій, за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе сервісне обслуговування і ремонт реєстратора розрахункових операцій, зокрема, Модель АЗС «POS Master», заводський номер НОМЕР_1 , місцезнаходження якого, відповідно до додаткової угоди №1 до вказаного договору, вул. Малиновського, 36-А, м. Чернігів, Газова АЗС (а.с.66-68).

Як випливає з технічного висновку ТОВ «Сінат» від 18.09.2019 №30, на апараті контрольно-касовому електронному, який належить ТОВ «СВГ-Транс», Модель АЗС «POS Master», заводський номер НОМЕР_1 , фіскальний номер 3000262427, встановлений за адресою: вул. Малиновського, 36-А, м. Чернігів, АГЗП, 30.06.2019 о 23:47 год. здійснена оплата карткою та відпуск палива на суму 214,91 грн., однак підтверджуючий операцію чек отримано 01.07.2019, після відновлення роботи реєстратора розрахункових операцій (а.с.10).

Також суд враховує, що постановою Чернігівського апеляційного суду від 13.11.2019 у справі №750/8977/19 за апеляційною скаргою захисника-адвоката Хайтова П.В. в інтересах ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 26.09.2019, якою директора ТОВ «СВГ Транс» ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за частинами 1,5 статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) з накладенням стягнення, за правилами статті 36 КУпАП, у виді штрафу у розмірі 17000,00 грн. з конфіскацією пального та обладнання, що використовувалося для зберігання та реалізації такого пального, апеляційну скаргу задоволено, вищевказану постанову суду першої інстанції скасовано, а провадження у справі закрито на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП – за відсутністю у діях ОСОБА_2 складу адміністративних правопорушень, передбачених частинами 1,5 статті 164 КУпАП.

У вказаній постанові Чернігівського апеляційного суду зазначено, що як встановив суд першої інстанції, 16.07.2019 по АДРЕСА_1 при здійсненні перевірки ТОВ «СВГ Транс» виявлено, що в період з 01.07.2019 по 12.07.2019 зберігання та реалізація скрапленого газу та дизельного палива здійснювалася без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пального, чим ОСОБА_2 , як директор вказаного товариства, порушив вимоги частини 1 статті 164 КУпАП.

З цими висновками суд апеляційної інстанції не погодився та зазначив, зокрема, що при винесенні рішення місцевим судом не було взято до уваги наявний в матеріалах справи z-звіт, відповідно до якого остання касова операція на ТОВ «СВГ Транс» мала місце 30.06.2019, однак, у зв`язку з виниклою неполадкою, що підтверджується технічним висновком від 18.09.2019 №30, була доведена до кінця вже 01.07.2019 (а.с.53-55).

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За таких обставин матеріалами справи підтверджується та суд погоджується з доводами позивача, що фактично реалізація скрапленого газу відбулась 30.06.2019, тобто у день, коли була відсутня необхідність у наявності відповідної ліцензії, однак через збій у роботі електронного контрольно-касового апарату чек на підтвердження вказаної операції отримано 01.07.2019, після відновлення роботи реєстратора розрахункових операцій.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Системний аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяв без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), та без дотримання принципу верховенства права.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).

Оскільки відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд дійшов висновку, що він діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, а тому підлягає скасуванню, у зв`язку з чим наявні правові підстави для задоволення позову ТОВ «СВГ-Транс» у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов ТОВ «СВГ-Транс» підлягає задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Чернігівській області на користь ТОВ «СВГ-Транс» судовий збір у сумі 3750,00 грн.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СВГ-Транс» до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.09.2019 №0000013201, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «СВГ-Транс» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 250000 (двісті п`ятдесят тисяч) грн. 00 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СВГ-Транс» судовий збір у сумі 3750 (три тисячі сімсот п`ятдесят) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду у повному обсязі виготовлено 05.03.2020.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «СВГ-Транс» (вул. Став`янка, 101-А, м. Кагарлик, Київська область, 09200, код ЄДРПОУ - 40114026).

Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 43143966).

Суддя В.В. Падій