Рішення № 88020108, 05.03.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2020
Номер справи
560/345/20
Номер документу
88020108
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/345/20

РІШЕННЯ

іменем України

05 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:

1. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 з 11.11.2019 та визнати протиправними і скасувати відмову викладену у листі №1502/03-04 від 14.11.2019 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

2. Судові витрати стягнути з відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 17.05.2018 отримує пільгову пенсію, що призначена відповідно до ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення". При призначенні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не було враховано відомості по заробітній платі з 1986 року по 1990 рік, у зв`язку з розташуванням ЗАТ "Внешторгсевис", на якому позивач працював "подземним горнорабочим отчисного забоя V розряда". В листопаді 2019 року позивач отримав відомості по заробітній платі №1650 від 08 серпня 2019 року за період з січня 1986 року грудень 1990 року, додаток до довідки про заробітну плату №1651 від 08.08.2019 щодо місця знаходження особових рахунків, історичну довідку №1653 від 08.08.2019 року, наказ №285 від 20.06.1997 року "Про підсумки атестації робочих місць", довідки про підтвердження наявного трудового стажу №1649 та №1652 від 08.08.2019 року, за період з 14.01.1982 року по 08.12.1983 року, з 29.11.1985 року по 11.12.1985 року, з 12.12.1985 року по 05.02.1991 року.

Позивач вказує, що 11 листопада 2019 року звернувся до Віньковецького відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо перерахунку пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.11.2019 року №1502/03-04 позивача повідомлено про те, що надані ним документи для перерахунку пенсії видані ЗАТ "Внешторгсервис" м. Луганськ, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України, а тому для перерахунку пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" немає підстав.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Від відповідача 18.02.2019 надійшов відзив на позовну заяву у якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що чинним механізмом нарахування пенсій передбачено, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувалися страхові внески. Зазначає, що підтвердити заробітну плату за період роботи позивача з січня 1986 року по грудень 1990 року, з 14.01.1982 року по 08.12.1983 року, з 29.11.1985 року по 11.12.1985 року, з 12.12.1985 року по 05.02.1991 року в ЗАТ "Внешторгсервис" м. Луганськ первинними документами немає можливості, оскільки м. Луганськ, де знаходиться організація яка видала вищезазначені довідки є тимчасово окупованою територією.

Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач - ОСОБА_1 з 17.05.2018 отримує пенсію на пільгових умовах, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

11 листопада 2019 року позивач звернувся до Віньковецького відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо перерахунку пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". До заяви про перерахунок пенсії позивач надав: відомості по заробітній платі №1650 від 08 серпня 2019 року за період з січня 1986 року грудень 1990 року, додаток до довідки про заробітну плату №1651 від 08.08.2019 щодо місця знаходження особових рахунків, історичну довідку №1653 від 08.08.2019 року, наказ №285 від 20.06.1997 року "Про підсумки атестації робочих місць", довідки про підтвердження наявного трудового стажу №1649 та №1652 від 08.08.2019 року, за період з 14.01.1982 року по 08.12.1983 року, з 29.11.1985 року по 11.12.1985 року, з 12.12.1985 року по 05.02.1991 року.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.11.2019 року №1502/03-04 позивача повідомлено про те, що надані ним документи для перерахунку пенсії видані ЗАТ "Внешторгсервис" м. Луганськ, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України, а тому для перерахунку пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" немає підстав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

До стажу роботи зараховується також: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків; творча діяльність осіб, передбачених пунктом "в" статті 3 цього Закону. При цьому творча діяльність членів Спілки письменників України, Спілки художників України, Спілки композиторів України, Спілки кінематографістів України, Спілки театральних діячів України, інших творчих працівників, які не є членами творчих спілок, але об`єднані відповідними професійними комітетами, до введення в дію цього Закону зараховується в стаж роботи незалежно від сплати страхових внесків. У цих випадках стаж творчої діяльності встановлюється секретаріатами правлінь творчих спілок республіки починаючи з дня опублікування або першого публічного виконання чи публічного показу твору даного автора; військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби; служба у воєнізованій охороні, в органах спеціального зв`язку і в гірничорятувальних частинах, незалежно від відомчої підпорядкованості та наявності спеціального або військового звання; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі; тимчасова непрацездатність, що почалася у період роботи; час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку; період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю, але не більше 10 років.

Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ч. 1 ст. 48 КЗпП України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Суд встановив, що трудовою книжкою позивача НОМЕР_1 від 19.01.1962, підтверджується наявний трудовий стаж позивача.

Що стосується доводів відповідача, викладених у відзиві на позов про те, що документи надані позивачем до заяви про перерахунок пенсії, видані на тимчасово окупованій території не можуть бути взяті до уваги, суд зазначає, що до вказаних правовідносин застосуванню підлягають так звані "намібійські винятки" Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

У 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави – члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). “Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Вищевикладене також узгоджується з правовою позицією, що викладена в постанові Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року, справа №235/2357/17 (адміністративне провадження №К/9901/2383/17).

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки при звернення з адміністративним позовом до суду, позивачем було сплачено 804,80 грн судового збору, враховуючи задоволення позовних вимог ОСОБА_2 в повному обсязі, на його користь необхідно стягнути 804,80 грн судового збору, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області викладену у листі від 14.11.2019 №1502/03-04.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії ОСОБА_1 , з 11.11.2019 року, з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 804 (вісімсот чотири) гривні 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.О. Михайлов