
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К Р Е М А Д У М К А
судді Сумського окружного адміністративного суду Соп`яненка О.В.
02 березня 2020 р. Справа № 818/1524/18
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Просив визнати протиправними рішення і бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії; скасувати рішення від 10.10.2017 №822598; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 06.09.2017 відповідно до ст.86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VІІ в редакції від 14 жовтня 2014 року за заявою від 09.10.2017.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 у задоволенні позову відмовлено. Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходив з того, що з 01.06.2015 Пенсійний фонд України та його органи не мають правових підстав та законного способу дій для перерахунку пенсій працівникам прокуратури, оскільки Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок такого перерахунку. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2018 рішення суду першої інстанції залишено без змін.
У січні 2020 року позивач звернувся із заявою про перегляд рішення суду за виключними обставинами. Заява мотивується тим, що Конституційний Суд України 13.12.2019 прийняв рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19), яким визнав, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та постановив, що частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки". Просить скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 заява задоволена. Скасовано рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.06.2018 за виключними обставинами та постановлено нове, яким позовні вимоги задоволено частково. Скасовано рішення Сумського ОПФУ Сумської області про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії № 822598 від 10.10.2017. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно поданої заяви від 09.10.2017 та наданої довідки №18-825вих.-17 від 09.10.2017.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуюсь з рішенням суду та вважаю, що підстави для задоволення позову відсутні. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходив з того, що підстави для відмови у проведенні перерахунку пенсії ґрунтувалися на тих обставинах, які станом на час розгляду даної справи були визнані неконституційними 13.12.2019 Конституційним Судом України рішенням № 7-р(ІІ)/2019. З урахуванням принципу верховенства права та судової практики Європейського суду з прав людини, рішення Конституційного Суду України у справі № 7-р(ІІ)2019 від 13.12.2019, застосування та відображення в рішенні суду від 27.06.2018 судом при розгляді справи норми Закону, яка була визнана неконституційною, суд дійшов висновку, що позивач має право на розгляд його заяви щодо здійснення відповідного перерахунку.
Вважаю, що рішення Сумського окружного адміністративного суду про відмову у задоволенні позову не підлягало скасуванню, оскільки прийняте у відповідності до норм Закону України "Про прокуратуру", які діяли під час існування спірних відносин.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст.152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Також, відповідно до ст. 91 Закону України “Про Конституційний Суд України” закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Акти Конституційного Суду України є правовими актами, приймаються спеціально уповноваженим органом, з дотриманням встановлених форми і процедури, і є обов`язковими до виконання на території України. Проте, акти Конституційного Суду України не регулюють суспільні відносини, оскільки до повноважень Конституційного Суду України не входить нормотворчість, крім організації внутрішньої роботи. Акти Конституційного Суду України конкретизують чинне законодавство, здійснюють тлумачення положень Конституції.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Це означає, що за загальним правилом норма права діє стосовно відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Тобто, до певних юридичних фактів застосовується той закон (інший нормативно-правовий акт), під час дії якого вони настали.
Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.97 N 1-зп, від 09.02.99 N 1-рп/99, від 05.04.2001 N 3-рп/2001, від 13.03.2012 N 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до певного юридичного факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Єдиний виняток з даного правила, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, складають випадки, коли закони та інші нормативно-правові акти пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
13.12.2019 Конституційним Судом України прийнято рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19), яким визнано неконституційним положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
У резолютивній частині рішення зазначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Установлено порядок виконання рішення: частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення та підлягає застосуванню в первинній редакції.
Таким чином до 13 грудня 2019 року частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ зі змінами, якою передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України була чинною та підлягала застосуванню. Право позивача на перерахунок пенсії на підставі положень ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у попередній редакції виникло з 13.12.2019. Відповідач не наділений повноваженнями надавати оцінку нормам закону на предмет його відповідності Конституції України, а навпаки у відповідності до частини другої статті 19 Конституції України зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, на момент прийняття відповідачем рішення про відсутність підстав для перерахунку позивачу пенсії, він діяв у відповідності до вимог закону та не допустив порушень. Підстави для скасування прийнятого рішення про відмову у перерахунку пенсії відсутні. Відтак відсутні підстави для задоволення позову і в частині вимог про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії оскільки такі вимоги є похідними від вимоги про скасування рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.
Суддя О.В. Соп`яненко