Рішення № 88019691, 05.03.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2020
Номер справи
480/5188/19
Номер документу
88019691
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2020 р. Справа № 480/5188/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок призначеної йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 3 групи категорії 1, виходячи із середнього заробітку за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р., з якого має бути призначена пенсія, у розмірі 1811,30 руб. Позовні вимоги мотивує тим, що є інвалідом 3 групи і віднесений до категорії 1 громадян-учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, захворювання пов`язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. У 1986 році, а саме з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р., виконував обов`язки по ліквідації наслідків аварії в особливо небезпечній зоні № 3 як призваний на спецзбори при військовій частині № 32207. Перед призовом на військові збори працював у ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування". Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.08.2019 р. у справі № 480/420/19 зобов`язано провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році з 07.09.1986 р. о 13.10.1986 р. із розрахунку заробітної плати, визначеної в довідці від 18.10.2013 р. № 1. Зазначає, що в даній справі була призначена і проведена судово-економічна експертиза, якою встановлено нормативну невідповідність (необгрунтованість) довідки про заробітну плату. Так, експерт дійшов висновку, що підприємством не проведено перерахунок тарифної ставки на 6-годинний робочий день відповідно до роз`яснення Держкомпраці СРСР та секретаріату ВЦСПС від 16.01.1969 р. № 1/2, та визначено в обсязі наданих документів методично обгрунтований розрахунок середнього заробітку ОСОБА_1 за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р., з якого має бути призначена пенсія відповідно до вимог законодавства, складає 1811,30 руб. Незважаючи на наявність рішення суду відповідач не проводить перерахунку пенсії, оскільки такий перерахунок проводиться на підставі довідки про заробіток, а така довідка складена з порушенням законодавства, що встановлено експертом за результатами проведення судової економічної експертизи, призначеної у справі № 480/420/19. Вважає, що відповідач безпідставно не проводить перерахунок його пенсії, чим порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити.

Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є інвалідом 3 групи і віднесений до категорії 1 громадян-учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, захворювання пов`язане з наслідками Чорнобильської катастрофи.

У 1986 році, а саме з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р., виконував обов`язки по ліквідації наслідків аварії в особливо небезпечній зоні № 3 як призваний на військові збори при військовій частині № 32207. Перед призовом на військові збори працював у ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування" (а.с.3,11,12,13,14).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.08.2019 р. у справі № 480/420/19 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із розрахунку заробітної плати, визначеної в довідці № 1 від 18.10.2013 р., виданої ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш", та зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із розрахунку заробітної плати, визначеної в довідці № 1 від 18.10.2013 р., виданої ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш".

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи № 572 від 11.06.2019 р., призначеної в адміністративній справі № 480/420/19, розрахунок середнього заробітку ОСОБА_1 за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р., з якого має бути призначена пенсія, складає 1811,30 руб. (а.с.15-27). Однак перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідачем не проведено.

Суд не погоджується з такою бездіяльністю відповідача та вважає, що відповідач безпідставно не проводить перерахунок пенсії позивачу, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який також створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення (далі – Закон).

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має право на пільги і компенсації, зокрема, на пільги по обчисленню середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі – пенсії) визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 (далі – Порядок).

Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (п. 1 Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи, перед призовом на військові збори позивач працював у ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування". Відповідно до довідки заводу "Насосенергомаш" за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р. позивачу виплачена заробітна плата в сумі 566 крб 60 коп. Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, призначеної в адміністративній справі № 480/420/19, розрахунок середнього заробітку ОСОБА_1 за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р., з якого має бути призначена пенсія, складає 1811,30 руб. (а.с.14,15-27,31).

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, розмір середнього заробітку позивача за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р., з якого має бути призначена пенсія відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. N 1210, складає 1811,30 руб.

Відповідно до п. 7 Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до п. 4 Інструкції про порядок матеріального забезпечення громадян СРСР під час призову на дійсну військову службу і проходження служби в запасі, затвердженої постановою Держкомпраці від 22 квітня 1982 року N 95/4-132, за робітниками, призваними на збори, зберігається за час зборів займана посада (робота), їм виплачується за весь цей час середній заробіток як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом.

На підставі розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23 травня 1986 р. N 1031-рс на військовозобов`язаних, призваних на збори та безпосередньо зайнятих на роботах з ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції, поширюється порядок оплати праці та виплати одноразової винагороди за основним місцем роботи, передбаченим для робітників та службовців, які виконують такі роботи.

Постановою ЦК КПРС, Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР від 7 травня 1986 р. N 524-156 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції" керівникам підприємств і організацій надане право здійснювати оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, по підвищених до 100 відсотків тарифних ставках (відрядних розцінок) і посадових окладів (п. 1 даної Постанови).

Відповідно до п.п. 1, 4 постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 5 червня 1986 р. N 665-195 "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забруднення навколишнього середовища" оплата праці працівників, зайнятих на роботах у третій, другій і першій зонах небезпеки, проводиться відповідно в чотири-, три- і двократному розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи. Працівникам підприємств, установ і організацій, які виконують роботи, пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забруднення навколишнього середовища, встановлено максимальний розмір премії – 60 відсотків тарифної ставки (окладу) на місяць.

Враховуючи, що позивач був безпосередньо зайнятий на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та виконував обов`язки по ліквідації наслідків аварії в особливо небезпечній зоні № 3 як призваний на військові збори, його пенсія має бути обчислена виходячи із середнього заробітку позивача за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р. та з урахуванням висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, призначеної в адміністративній справі № 480/420/19, – у розмірі 1811,30 руб.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, не провівши позивачу перерахунок пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи із середнього заробітку за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, з якого має бути призначена пенсія, у розмірі 1811,30 руб., не дотримався вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перерахунок пенсії, виходячи із середнього заробітку за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р., з якого має бути призначена пенсія, у розмірі 1811,30 руб. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) про зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інваліду 3 групи категорії 1, виходячи середнього заробітку ОСОБА_1 за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС з 07.09.1986 р. по 13.10.1986 р., з якого має бути призначена пенсія, - 1811,30 руб.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах