Рішення № 88019306, 27.02.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2020
Номер справи
1.380.2019.005366
Номер документу
88019306
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.005366

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника відповідача Вінак Н.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивачка) 18.10.2019 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2017, 2016 роки;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду У країни у Львівській області призначити з 11.05.2019 пенсію за віком, обчисливши заробітну плату та розмір пенсії згідно із статями 27, 28, 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії за 2018, 2017, 2016 роки. Виплату належної пенсії провести з урахуванням фактично виплачених сум.

На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, в 2006 році їй було призначено пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ. В травні 2019 року позивачка звернулась із заявою про перехід з пенсії державного службовця на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV. Позивачка вказує, що відповідач при призначенні їй пенсії за віком застосував показники середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки. Вказує, що з огляду на дату її звернення за призначенням пенсії за віком (2019) така повинна бути обчислена із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії, тобто за 2016-2018 роки.

Відповідач позов не визнає, представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с. 33-36), просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. В своїх запереченнях відповідач посилається на частину другу статті 40 Закону №1058-ІV, згідно якої що під час обчислення розміру пенсії враховується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Представник вказує, що оскільки позивачка звернулася за призначенням пенсії у 2009, то під час обчислення розміру пенсії за віком у солідарній системі за нормами Закону №1058-ІV враховано середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2008, що становила 1573,99 грн. Вказує, що відповідно до пункту 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV (в редакції Закону №2148) пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом №2148, з 1 жовтня 2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки (3764,40 грн) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Представник вважає правомірним здійснений відповідачем перерахунок пенсії позивачки.

На виконання вимог ухвали суду від 03.01.2020 відповідач надав пенсійну справу ОСОБА_1 для огляду.

Суд заслухав доводи представника відповідача, дослідив заяви по суті справи, долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 23.10.2006 призначено пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

11.05.2019 ОСОБА_1 звернулася до органу ПФУ із заявою про перехід з пенсії державного службовця на пенсію за віком з донарахуванням страхового стажу (а.с. 20).

Територіальний орган ПФ прийняв рішення №913300197296 від 12.06.2019, відповідно до якого здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до абз. 4-5 пункту 3 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України №1058-ІV, при цьому пенсія обчислена з врахуванням стажу 42 роки 6 місяців 19 днів (коефіцієнт оцінки стажу 0,42500) та середньомісячної заробітної плати 9060,63 грн. за період з 01.07.2000 по 30.04.2015 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення – 2,05720). Для обчислення пенсії застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 4404,35 грн. (за 2014-2016 роки; а.с. 12, 14-17).

Позивачка стверджує, що враховуючи дату її звернення за призначенням пенсії за віком (11.05.2019), така повинна бути обчислена із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії, - тобто за 2016-2018.

Звернення ОСОБА_1 щодо обчислення її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки залишено територіальним органом ПФУ без задоволення (а.с.13).

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі – Закон №1058-IV).

За визначенням, наведеним в статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Згідно з частиною другою статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії заробітна плата (дохід) визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

З 11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, яким розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV доповнено серед іншого пунктом 43 такого змісту: «Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Як визначено статтею 83 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.

При оцінці доводів сторін та прийнятті рішення суд керується такими мотивами:

у цій справі доводи позивачки зводяться до того, що при призначенні їй пенсії за віком (враховуючи дату звернення за призначенням пенсії за віком, 11.05.2019; а.с.20) відповідач протиправно обчислив пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки, а у відповідь на звернення позивачки протиправно відмовив в обчисленні пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії (за 2016-2018 роки).

Оцінюючи аргументи сторін з цього приводу суд враховує таке:

ОСОБА_1 з 23.10.2006 отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». 11.05.2019 звернулась до органу ПФ із заявою про перехід з пенсії державного службовця на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV (з донарахуванням страхового стажу).

Норми частини третьої статті 45 №1058-IV регламентують порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної на підставі Закону №1058-IV, на інший (передбачений цим же законом). Тому показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

Спірні правовідносини виникли щодо першого призначення ОСОБА_1 пенсії на підставі Закону №1058-ІV, оскільки позивачка до цього часу отримувала пенсію державного службовця відповідно до Закону №3723-ХІІ. З огляду на цю обставину суд дійшов висновку, що територіальний орган ПФУ повинен був застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року призначення цього нового виду пенсії, тобто за 2016-2018 роки.

Такий висновок суду відповідає висновкам щодо застосування релевантних норм права, висловленим в постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі №876/5312/17, постановах Верховного Суду від 14.02.2018 у справі №465/5246/17, від 06.02.2019 у справі №333/1856/17.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки. Тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, за правилами, визначеними статтею 139 КАС України судові витрати позивача компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, 371, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовільнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ідентифікаційний код 13814885) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком з 11.05.2019, обчисливши заробітну плату та розмір пенсії згідно із статями 27, 28, 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії (за 2016, 2017, 2018 роки) та здійснити виплату пенсії, з урахуванням раніше проведених за цей період виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ідентифікаційний код 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) гривень 80 коп.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 05.03.2020.

Суддя Москаль Р.М.