Рішення № 88019245, 02.03.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2020
Номер справи
1.380.2019.005752
Номер документу
88019245
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.005752

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Кедик М.В.,

секретар судового засідання Курпіта П.І.,

за участю:

представник позивача Мельник С.І.,

представник відповідача Середяк Б.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-Тепловодосервіс” до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, -

в с т а н о в и в :

товариство з обмеженою відповідальністю “Енергія-Тепловодосервіс” (далі – позивач, ТОВ “Енергія-Тепловодосервіс”) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області, в якій просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Львівській області від 16.10.2019 № 1264 “Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-Тепловодосервіс”.

Ухвалою від 11.11.2019 суддя відкрила провадження у справі та призначила справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою від 18.12.2019 продовжений строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Ухвалою від 15.01.2020 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідач протиправно видав наказ від 16.10.2019 № 1264 “Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-Тепловодосервіс”. Згідно із ст. 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. Водночас у розд. ІІІ-V Порядку, формування та затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 02.06.2015 № 524 не передбачається можливість коригування у поточному році вже сформованого та затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків. Окрім того, таке коригування суперечить положенням про планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю), що врегульовані Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, відповідно до ч. 1 ст. 5 якого внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позові, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 05.12.2019 (вх. № 46333), у якому зазначає, що Податковим кодексом врегульовано періодичність проведення перевірок, проте відсутні підстави для звільнення від перевірки платника податків взагалі. ТОВ “Енергія - Новояворівськ” включалося до плану - графіка проведення документальних планових перевірок не частіше, ніж раз на три календарних роки, про що свідчить витяг з плану - графіка проведення документальних планових перевірок.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив із підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

На виконання плану-графіку Головним управлінням ДФС у Львівській області видано наказ 22.10.2018 № 6156, яким визначено провести з 12.11.2018 документальну планову виїзну перевірку ТОВ “Енергія - Новояворівськ” за період діяльності з 01.01.2015 по 30.09.2018 тривалістю 20 робочих днів.

Позивач оскаржив наказ від 22.10.2018 № 6156 в судовому порядку, однак рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2019 по справі № 1340/5484/18, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2019 у задоволенні позову відмовлено.

У подальшому, для виконання плану-графіка 16.10.2019 ГУ ДПС у Львівській області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 статті 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 статті 75, п. 82.1 статті 82 ПК України згідно із затвердженим ДФС України планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік прийняло наказ № 1264 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія - Новояворівськ” (код ЄДРПОУ 35413749)". Цим наказом відповідач призначив проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ “Енергія - Новояворівськ” з 29.10.2019 тривалістю 20 робочих днів, за період діяльності з 01.07.2016 по 30.06.2019 щодо дотримання податкового, валютного, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби.

Не погоджуючись з винесеним наказом з підстав невключення позивача до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік та вважаючи у зв`язку із цим оскаржений наказ протиправним та прийнятим всупереч нормам чинного законодавства, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (далі – ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Як визначено підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Пунктом 77.1 статті 77 ПК України встановлено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Згідно з підпунктом 14.1.164 пункту14.1 статті 14 та пункту 77.2 статті 77 ПК України план-графік документальних виїзних перевірок являє собою перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Відповідно до абзацу 3 пункту 77.2 статті 77 ПК України порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 1 розділу І Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за № 751/27196 (далі - Порядок № 524), встановлено, що план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.

Пунктами 2, 3 розділу І Порядку № 524 передбачено, що формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку.

Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).

Проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи Управління документами плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка)

Відповідно до пункту 5 розділу І Порядку № 524 план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.

Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.

Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).

Як слідує з матеріалів справи, ГУ ДФС складено Інформаційно-аналітичну довідку щодо діяльності підприємства, яка включається до плану-графіка проведення документальних перевірок на 2019 рік, стосовно ТОВ “Енергія - Новояворівськ” (ЄДРПОУ 35413749), у якій вказано на ступінь ризику несплати податків платника.

Також управлінням податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Львівській області, враховуючи особливості контрольно-перевірочної роботи управління, пов`язаних в тому числі із виконанням судових рішень та ефективного проведення документальних перевірок платників податків, подано доповідну записку про коригування плану-графіка проведення планових документальних перевірок платників податків у жовтні 2019 року. У зв`язку з чим управління просить погодити включити до плану-графіка проведення документальних перевірок на 2019 рік (жовтень) ТОВ “Енергія - Новояворівськ” (рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2019 по справі № 1340/5484/18, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.06.2019 відмовлено у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування наказу від 22.10.2018 № 6156 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ “Енергія - Новояворівськ”).

З матеріалів справи встановлено, що ТОВ “Енергія - Новояворівськ” включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2019 рік шляхом коригування річного плану-графіка у жовтні 2019 року, як платника податків, що має критерії ризику по ухиленню від оподаткування, тобто у повній відповідності до вимог зазначеного Порядку.

Відповідне коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік затверджене головою Державної податкової служби України 10.10.2019.

План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік з урахуванням коригування розміщений на офіційному вебпорталі ДПС України.

Суд звертає увагу, що ДПС України, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову та митну політику, наділена повноваженням щодо формування, внесення змін та затвердження плану-графіку перевірок, тому оскаржений позивачем наказ прийнято ГУ ДПС у Львівській області на підставі обов`язкового до виконання плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, який затверджений головою ДПС України.

Суд зазначає, що приймаючи наказ про проведення планової документальної перевірки платника податків, відповідач не уповноважений перевіряти обґрунтованість включення такого платника податків до плану-графіка проведення планових документальних перевірок. Достатньою умовою для прийняття такого наказу є наявність платника податків у відповідному плані-графіку.

При цьому суд враховує, що протягом останніх трьох років контролюючим органом не проводились документальні планові перевірки позивача.

Також суд звертає увагу, що формування і затвердження плану-графіка є юридично значимими діями, що мають наслідки для платника податків. Такі дії можуть бути предметом оскарження з боку платника податків. Однак, таких позовних вимог заявлено не було.

У той же час, оскарження наказу з посиланням на недотримання відповідачем вимог щодо формування і затвердження такого графіку, не є належним способом захисту порушеного права з огляду на те, що діючим нормативно-правовим актом, а саме Порядком № 524 встановлена обов`язковість для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС затвердженого плану-графіка.

Отже, Головне управління ДПС у Львівській області, видаючи наказ від 16.10.2019 № 1264 “Про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія - Новояворівськ”, діяло на підставі чинного законодавства та в межах наданих повноважень.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач по справі, як суб`єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов`язок щодо доказування наявності в діях позивача ознак неправомірності, а відтак і правомірності вчинених ним дій та прийняття оскарженого рішення.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Щодо судового збору, то такий на підставі статті 139 КАС України покладається на позивача.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-Тепловодосервіс” до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення складений 05.03.2020.

Суддя Кедик М.В.