Ухвала суду № 88018723, 03.03.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2020
Номер справи
280/2745/19
Номер документу
88018723
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

З ПИТАНЬ ВСТАНОВЛЕННЯ СУДОВОГО КОНТРОЛЮ ЗА ВИКОНАННЯМ СУДОВОГО РІШЕННЯ

03 березня 2020 рокуСправа № 280/2745/19 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого: судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Туяк О.К., представника заявника: адвоката Гаврик В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Приморський про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Приморський до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.08.2019 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Приморський задоволено. Визнано протиправним та скасовона рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 07.05.2019 р. № 1156912/03750434. Зобов`язано Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю Приморський (72564, Запорізька область, смт Кирилівка, пр. Азовський, 10; код ЄДРПОУ 03750434) від 18.04.2019 № 26. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок присуджено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Приморський (72564, Запорізька область, смт Кирилівка, пр. Азовський, 10; код ЄДРПОУ 03750434) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197). Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок присуджено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Приморський (72564, Запорізька область, смт Кирилівка, пр. Азовський, 10; код ЄДРПОУ 03750434) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146).

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.08.2019 набрало законної сили 29.10.2019.

12.02.2020 на адресу суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю Приморський про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №280/2745/19, у якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.08.2019 по справі 280/2745/19 та зобов`язати Державну податкову службу України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Розгляд заяви призначено на 21.02.2020.

Ухвалою суду від 21.02.2020 відкладено розгляд заяви на 03.03.2020.

У судовому засіданні представник позивач підтримав заяву, просив її задовольнити.

Відповідачі у судове засідання не з`явились, про дату час судового засідання повідомлені належним чином.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

У судовому засіданні 03.03.2020 проголошено вступну та резолютивну частину судового рішення.

Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи суд зазначає наступне.

Відповідно достатті 370 КАС Українисудове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи.

Так, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах «Бурдов проти Росії» від 07.05.2002, «Ромашов проти України» від 27.07.2004, «Шаренок проти України» від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов`язувальне рішення залишалося без дієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід`ємною частиною судового процесу.

Відповідно до частини 6статті 245 КАС України, у випадках, визначених у частинах 3 - 5 цієї статті, суд може визначити відповідачу - суб`єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду.

Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначеностаттею 382 КАС України за приписами частини 1 якої суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За приписами частини 8 цієї статті судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленомустаттею 287 цього Кодексу.

Суд зазначає, що зазначені норми кореспондуються з положенням частини 6статті 245 цього Кодексу, згідно з якими у випадках, визначених у частинах третій - п`ятій цієї статті, суд може визначити відповідачу - суб`єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду.

Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, суд може під час прийняття рішення у справі. Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту, а в разі неподання такого звіту - шляхом встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу.

Таким чином, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення, є правовим наслідком судового рішення і саме в його резолютивній частині повинно бути визначено обов`язок подати звіт, оскільки встановити судовий контроль за невиконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої інстанції може лише під час прийняття рішення у справі.

Крім того, вказаною нормоюКодексу адміністративного судочинства Українипередбачено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Зазначена правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду, що викладена у додатковій постанові по справі №235/7638/16-а від 31.07.2018.

З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно доЗакону України "Про виконавче провадження". Судовий контроль у формі зобов`язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.

Дослідивши наявні матеріали справи суд встановив, що під час судового розгляду справи №280/2745/19, позивачем не заявлялась вимога щодо встановлення судового контролю за рішенням суду в порядкустатті 382 КАС України, не було наведено доводів та не було надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду, після набрання таким рішенням законної сили. Також позивачем не вчинялись дії щодо звернення рішення суду до примусового виконання, за видачею виконавчого листа позивач не звертався.

Крім того, суд звертає, увагу, що стаття 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами її застосування є саме наявність належних доказів невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, пов`язані з невиконанням судового рішення в цій справі.

З доданої до заяви листа Державної податкової служби від 18.12.2019 №13353/6/99-00-08-01-04-15 вбачається, що наразі тривають заходи щодо виконання судового рішення у даній справі.

Також суд зазначає, що позивач просить зобов`язати подати звіт про виконання судового рішення Державну податкову службу України, яка не є стороною у даній справі.

Таким чином, виходячи з викладеного, а також зважаючи на ненаведення позивачем аргументів на переконання необхідності вжиття заходів судового контролю і ненадання останнім доказів в підтвердження наміру відповідача на ухилення від виконання судового рішення, суд не вбачає підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю.

Керуючись ст.241, 243, 248, 382 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Приморський про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №280/2745/19 відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне судове рішення складено 04.03.2020.

СуддяМ.О. Семененко