
У Х В А Л А
04 березня 2020 року Справа №160/517/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєвої С.О.
при секретарі судового засідання Зіненко А.О.
за участю представників сторін:
від позивача: Сірик О.О.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у місті Дніпрі за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОТЕГ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0009740504 від 16.12.2019р., -
ВСТАНОВИВ:
15.01.2020р. Товариство з обмеженою відповідальністю "ОТЕГ" звернулося з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача №0009740504 від 16.12.2019р. про збільшення суми грошового зобов`язання (орендної плати за землю з юридичних осіб) на 398141,81 грн. у т.ч.: за основним платежем - 318513,45 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штраф) - 79628,36 грн.
Ухвалою суду від 20.01.2020р. було відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 05.02.2020р. згідно до вимог ст.ст. 12, 180-183 Кодексу адміністративного судочинства України, що підтверджується змістом наведеної ухвали (а.с.49).
У підготовчому засіданні 05.02.2020р., у зв`язку із необхідністю надання позивачеві часу для отримання відзиву, була оголошена перерва до 04.03.2020р., що підтверджується протоколом підготовчого засідання від 05.02.2020р. (а.с.114-115).
Відповідач в підготовче засідання 04.03.2020р. свого представника не направив без поважної причини та без повідомлення причин неявки, про дату, час та місце підготовчого засідання повідомлений належним чином 05.02.2020р. та 07.02.2020р., що підтверджується електронним повідомленням та довідкою секретаря судового засідання, наявними у справі (а.с.118,119).
У зв`язку із наведеним, судом було поставлено на вирішення питання щодо можливості проведення підготовчого засідання за відсутністю представника відповідача, належним чином повідомлених про дату, час та місце підготовчого засідання.
Представник позивача вважав за можливе проведення підготовчого засідання за даною явкою сторін.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи.
Враховуючи викладене, належне повідомлення відповідача про дату, час та місце підготовчого засідання, строки проведення підготовчого засідання, встановлені ст.173 Кодексу адміністративного судочинства України, з`ясувавши думку представника позивача, який приймав участь у підготовчому засіданні, суд вважає за можливе провести підготовче засідання за відсутністю відповідача у відповідності до вимог п.1 ч.3 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також, 24.02.2020р. Дніпровська міська рада подала до канцелярії суду клопотання, у якому просить відповідно до ст.49 Кодексу адміністративного судочинству України залучити до участі у адміністративній справі №160/517/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Дніпровську міську раду посилаючись на те, що предметом даного спору є податкове повідомлення-рішення від 16.12.2019р. №0009740504, яким було нараховано суму грошового зобов`язання 398141,81 грн. у т.ч.: за основним платежем - 318513,45 грн. за платежем орендна плата за землю з юридичних осіб, за штрафними (фінансовими) санкціями (штраф) - 79628,36 грн., при цьому, саме на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 25.04.2003р. №91/9 ТОВ "ОТЕГ" за договором оренди землі від 10.06.2003р. передано в оренду земельну ділянку за адресою: по АДРЕСА_1 ), яка зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:08:815:0023, та відповідно до вимог Податкового кодексу України плата за землю, встановлення пільг та розмірів сплати відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування, а саме: Дніпровської міської ради, а тому вважає, що рішення у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки Дніпровської міської ради (а.с.155-157).
Представник позивача у підготовчому засіданні проти залучення Дніпровської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача заперечувала посилаючись на те, що адміністрування податків і зборів, до яких у тому числі віднесено і орендну плату за землю з юридичних осіб, віднесено до повноважень органів Державної податкової служби, а тому вважає, що рішення у цій справі щодо оскарження опорюваного податкового повідомлення-рішення №0009740504 від 16.12.2019р. не може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки Дніпровської міської ради.
Розглянувши вищенаведене клопотання Дніпровської міської ради про її залучення до розгляду справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, з`ясувавши думку представника позивача, який приймав участь у підготовчому засіданні, з приводу заявленого клопотання, суд виходить з наступного.
У відповідності до п.4 ч.2 ст.180 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у підготовчому засіданні суд, зокрема, вирішує питання про вступ у справу інших осіб, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Згідно до вимог ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, зокрема, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки.
Так, у відповідності до норм ст.10 Податкового кодексу України встановлено, що до місцевих податків та зборів належить, зокрема, податок на майно.
Місцеві ради обов`язково установлюють, зокрема, податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі).
Місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору та земельного податку за лісові землі.
Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
За приписами п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України встановлено, що, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
З аналізу наведених норм податкового законодавства вбачається, що орендна плата за землю відноситься до місцевих податків, які справляються до відповідних місцевих бюджетів, встановлення плати за землю віднесено до повноважень місцевої ради, якою у даному випадку є саме Дніпровська міська рада.
При цьому, за нормами Податкового кодексу України, у даному випадку, саме на Дніпровську міську раду покладено обов`язок подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне клопотання Дніпровської міської ради про її залучення до розгляду справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, задовольнити та залучити до участі у цій справі Дніпровську міську раду на підставі ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України,
За приписами п.2 ч.2 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку, зокрема, у разі залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
Таким чином, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання до 20.03.2020р. о 10:30 год. у зв`язку із залученням до участі у справі Дніпровської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача відповідно до вимог ст.49, п.2 ч.2 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 49, 180, 181, 205, 243, 248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
Клопотання Дніпровської міської ради про залучення до участі у адміністративній справі №160/517/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - задовольнити.
Залучити до участі у справі №160/517/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Дніпровську міську раду (49000, м. Дніпро, пр-т Дмитра Яворницького, 75 код ЄДРПОУ 26510514).
Третій особі (Дніпровській міській раді) - до підготовчого засідання надати суду письмові пояснення щодо позову та докази в їх обґрунтування з дотриманням вимог ст.ст. 165, 176 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відкласти підготовче засідання до 20.03.2020р. о 10:30 год., що відбудеться у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала №16.
Визнати обов`язковою особисту участь осіб, які беруть участь у справі, у підготовчому засіданні.
При цьому, суд звертає увагу учасників справи на те, що згідно Конституції України з 01.01.2020р. представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах у справах, які розглядаються за правилами загального позовного провадження здійснюється виключно адвокатами згідно вимог ст. 131-2 Конституції України та п.п. 11 п. 16-1 перехідних положень Конституції України, а тому, у даному випадку, відповідачеві та третій особі слід забезпечити представництво у цій справі з дотриманням вищенаведених вимог Конституції України.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення й оскарженню не підлягає.
Повний текст даної ухвали складений 04.03.2020р.
Суддя С.О. Конєва