
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.03.2020 Справа №607/3716/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді Холяви О.І.,
за участю секретаря судового засідання Кісіль Т.М., представника позивача Гаврилюк З.Б., відповідача ОСОБА_1 , перекладача Шкарапути Т.Є., адвоката - Вереса М.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення за межі території України, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Державної міграційної служби України у Тернопільській області (далі - УДМС України в Тернопільській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення за межі території України, допустивши рішення суду до негайного виконання.
В обґрунтування вимог позивач вказує, що відповідач громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 в`їхав на територію України 06 лютого 2019 року через КПП «Жуляни» по паспортному документу серії НОМЕР_1 , з приватною метою. Після в`їзду в Україну відповідач її територію не покидав. На момент виявлення відповідача 27 вересня 2019 року посадовими особами позивача останній перебував в Україні без законних на те підстав. Відповідач не звертався до територіальних органів та підрозділів ДМС України з клопотанням щодо продовження строку перебування на території України, порушуючи вимоги законодавства, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства.
27 вересня 2019 року за порушення правил перебування іноземців в Україні громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 1700,00 грн., який сплачено в повному обсязі.
Також, 27 вересня 2019 року Тернопільським МВ УДМС у Тернопільській області прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , яким зобов`язано останнього покинути територію України у термін до 24 жовтня 2019 року та заборонено в`їзд на території України строком на три роки. Зазначене рішення особисто вручене відповідачу та останнім не оскаржувалось. По даний час дане рішення відповідачем не виконано.
Посилаючись на те, що відповідач свідомо ухиляється від виконання рішення про примусове повернення з України, жодних дій щодо повернення в країну походження або третьої у термін визначений у рішенні про примусове повернення з України не вживає, не має постійного місця проживання, належного фінансового забезпечення, не працює та не має законних джерел доходу, не вживає будь-яких заходів щодо легалізації перебування в Україні, позивач вважає, що є всі необхідні передумови для примусового видворення відповідача за межі України.
Відповідач відзив на позов та заперечення не подавав.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заві, просить його задовольнити. Крім того, посилаючись на порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, в порядку вимог п.3 ч.2 ст.371 КАС України, просив допустити негайне виконання рішення суду, в разі задоволення адміністративного позову.
Відповідач у судовому засіданні позов визнав в повному обсязі. Пояснив, що йому відомий той факт, що він перебував на території України без законних на те підстав, не має постійного місця проживання, належного фінансового забезпечення, законних джерел доходу, не працює та не навчається. Рішення про примусове повернення з України не виконав, оскільки не мав коштів для виїзду з України.
Адвокат ОСОБА_3 в судовому засідання пояснив, що при задоволенні позову права та інтереси ОСОБА_1 порушені не будуть.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 в`їхав на територію України 06 лютого 2019 року через КПП «Жуляни» по паспортному документу серії НОМЕР_1 , з приватною метою.
Встановлено та визнається відповідачем, що після в`їзду в Україну 06 лютого 2019 року по даний час відповідач її територію не покидав.
Відповідач не звертався до територіальних органів та підрозділів ДМС України з клопотанням щодо продовження строку тимчасового перебування на території України, порушуючи вимоги законодавства, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства.
Постановою Державною міграційної служби України від 27 вересня 2019 року громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП та накладено штраф у розмірі 1700,00 грн., який сплачено в повному обсязі, що підтверджується квитанцією від 27.09.2019 року.
27 вересня 2019 року Управлінням державної міграційної служби України в Тернопільській області прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , яким зобов`язано останнього покинути територію України у термін до 24 жовтня 2019 року.
Зазначене рішення особисто вручене відповідачу 27 вересня 2019 року, зобов`язано не пізніше 24 жовтня 2019 року самостійно залишити територію України, а також попереджено про наслідки невиконання рішення про примусове повернення з України, що підтверджується розпискою, підписаною власноручно ОСОБА_1 та визнається відповідачем в судовому засіданні.
Встановлено та відповідачем не заперечується, що по даний час рішення про примусове повернення із України ним не виконано.
Згідно з вимогами ч.16 ст.4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон), іноземці та особи без громадянства, які в`їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в`їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Азерюайджанської республіки про безвізові поїздки громадян, затвердженої постановою КМУ №1565 від 24.10.2002 року між Україною та Республікою Азербайджан діє безвізовий режим.
Положення ст.9 вищевказаного Закону встановлено, що строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Вимогами підпункту 2 пункту 2 «Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012р. № 150 (далі - Порядок), зазначено, що іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в`їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в`їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Порядокобчислення зазначеного строку встановлюється МВС.
Згідно з вимогами ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. Рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в`їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в`їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в`їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України.
В силу вимог ч.ч.5, 6 ст. 26 вищевказаного Закону, іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв.
Відповідно до роз`яснень викладених у п.29 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду від 25.06.2009року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця і особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов`язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні», примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Згідно з вимогами ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в`їхав на територію України 06 лютого 2019 року. Після в`їзду в Україну по даний час її території не покидав, чим порушив встановлені правила перебування іноземців та осіб без громадянства на території України понад строки встановленні законом. 27 вересня 2019 року Управлінням Державної міграційної служби України в Тернопільській області прийнято рішення про примусове повернення з України, яким відповідача зобов`язано покинути територію України у термін до 24 жовтня 2019 року.
У встановлений строк без поважних причин відповідач не виконав рішення про примусове повернення з України.
Відповідач жодних заходів щодо виїзду за межі України у строк вказаний у рішенні про примусове повернення з України не вживав.
Зазначені обставини дають обгрунтовані підстави вважати, що відповідач ухиляється від добровільного виїзду за межі України на законних підставах.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд прийшов до висновку про порушення відповідачем громадянином Республіки Азербайджан ОСОБА_1 законодавства України, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Україні, що виражається в знаходженні на території України понад встановлений строк.
Відповідач не звертався із клопотанням про продовження строку перебування, не виконав в добровільному порядку рішення уповноваженого органу від 27 вересня 2019 року про залишення території України у встановлений термін та не оскаржував такого рішення.
Судом не встановлено обставин, які вказані в статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», та унеможливлюють примусове видворення за межі України.
Також не встановлено обставин, відповідно до яких на відповідача поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
Крім того, відповідач не звертався до Управління Державної міграційної служби у Тернопільській області з заявою про надання йому статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.
Відповідно до вимог ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Відповідачем не представлено суду жодних доказів на спростування доводів позивача та безпідставність позовних вимог.
Згідно з вимогами п.3 ч.2 ст.371 КАС України, суд, який ухвалив рішення за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Суд, приймаючи до уваги клопотання позивача про звернення рішення суду до негайного виконання та те, що відповідачем порушуються правила перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, враховуючи особу відповідача, який тривалий час ухиляється від виконання рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни, продовжує знаходитись на території України без законних на те підстав, визнання ним позову в судовому засідання, з метою забезпечення виконання судового рішення, вважає за можливе звернути рішення суду до негайного виконання.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 73-77, 90, 241-246, 255, 288, 371 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (бул. Шевченка,10, м. Тернопіль, код фЄДРПОУ 37839038) до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (с. Малий Ходачків Тернопільського району Тернопільської області, паспорт НОМЕР_2 від 14 серпня 2018 року) про примусове видворення за межі території України - задовольнити.
Примусово видворити громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_2 від 14 серпня 2018 року) за межі території України.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддя Холява О.І.