Постанова № 88001976, 03.03.2020, Олександрівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
03.03.2020
Номер справи
331/5429/19
Номер документу
88001976
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

03.03.2020 Провадження №3/331/36/2020

Єдиний унікальний номер 331/5429/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2020 року м. Запоріжжя

Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Пивоварова Ю.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Респубілки Чілі, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

03 грудня 2019 року о 23 год. 19 хв. біля будинку № 45, розташованого по вул. Фортечній у м.Запоріжжі, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Renault Koleos», д.н. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп`яніння: поведінка, що не відповідає обстановці, тремтіння пальців рук, розширені зіниці очей, що не реагують на світло. Від проходження у встановленому порядку обстеження на стан сп`яніння в медичному закладі у лікаря-нарколога відмовився у присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.

В судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник – адвокат ОСОБА_2 пояснили, що провину не визнають. Крім того, мають зауваження до наданого поліцією відеозапису, оскільки він не є безперервним, а складається з окремих фрагментів. Також наполягає на тому, що з відеозапису чітко вбачається, що він тверезий. Вважає, що поліцейські мали провести огляд на місці зупинки транспортного засобу. Крім того, зазначив, що після відмови від проходження огляду, він пройшов його самостійно та ознак сп"яніння виявлено не було.

Свідок ОСОБА_3 пояснив, що він працює поліцейським. 03.12.2019 року він ніс службу у складі екіпажу, який на вул. Фортечній зупинив автомобіль ОСОБА_1 у зв`язку з порушенням ПДР, а саме: водій здійснив маневр повороту, не увімкнувши сигнал повороту. Під час зупинки просвітили салон автомобілю ліхтариком, водій почав нервувати, на питання відповідав нестандартно. Також під час спілкування були виявлені ознаки наркотичного сп`яніння, у зв`язку із чим йому було запропоновано пройти обстеження у закладі охорони здоров`я, на що водій відреагував відмовою. Ознак алкогольного сп`яніння не було. Всі виявлені ознаки відображені в протоколі. Спочатку він спілкувався із водієм щодо порушення ПДР, потім запитав, чи вживав він наркотичні засоби, на що водій відповів: «нюхав». Він сприйняв цю відповідь як неадекватну. Водію були роз`яснені його права, а також наслідки відмови від проходження огляду. Свідки були випадковими, зупиняли перехожих. Крім того, пояснив, що приладів, за допомогу яких можна на місці виявити стан наркотичного сп`яніння, у них немає, тому огляд на стан саме наркотичного сп`яніння проводиться виключно в закладі охорони здоров`я. Також пояснив, що технічно вони не мають можливості вести безперервну відео зйомку, аби зберегти ресурс відеокамери, фіксують лише основні моменти.

Вислухавши пояснення правопорушника, свідка, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доходжу наступних висновків.

Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти у встановленому законом порядку медичне обстеження для встановлення стану алкогольного сп`яніння, дії наркотичних або токсичних речовин.

Розділом другим Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 встановлено порядок проведення огляду на стан наркотичного сп`яніння поліцейським і оформлення його результатів.

Згідно п. 2 розділу 1 Інструкції огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Згідно п. 12 розділу 2 Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тощо, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, у судовому засіданні суддею досліджено:

- протокол про адміністративне правопорушення серії БР № 085857 від 04.12.2019 року;

- довідку майора поліції Решетняк Н.М., згідно якої ОСОБА_1 документований посвідченням водія № НОМЕР_2 від 11.11.2017 року;

- направлення на проходження обстеження до медичного закладу із зазначенням про відмову водія у його проходженні, а також ознаками, які були виявлені у водія: поведінка, що не відповідає обстановці, тремтіння пальців рук, розширені зіниці очей, що не реагують на світло;

- письмові пояснення свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від 04.12.2019 року, які підтвердили факт відмови водія від проходження обстеження на стан сп`яніння;

- рапорт лейтенанта поліції Ракова М.С., в якому зазначені обставини зупинки автомобіля «Renault Koleos», д.н. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 ;

- відеозапис подій, на якому зафіксовано, що 03.12.2019 року о 23 год. 18 хв. автомобіль «Renault Koleos», д.н. НОМЕР_1 рухається по дорозі. Запис переривається. Продовжується 04.12.2019 року о 00 год. 07 хв. О 00 год. 24 хв. поліцейські роз`яснюють водію ОСОБА_1 наслідки відмови від проходження огляду. О 00 год. 42 хв. записують особові дані водія. О 00 год. 48 хв. запрошені свідки. В присутності останніх пропонують проїхати до медичного закладу, водій відмовляється, запитує про те, які підстави для проходження огляду. Далі до 01 год. 32 хв. складають протокол про адміністративне правопорушення та інші документи.

Дослідивши усі докази у їх сукупності, враховуючи, що під час зупинки автомобіля та проведення візуального огляду водія проводився відеозапис подій, порушень працівниками поліції Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 суддею не встановлено. За таких обставин суддя вважає докази у справі, надані співробітниками поліції, належними та допустимими.

Так, посилання сторони захисту, що відеозапис має переривання у часі, що є порушеннями вимог про проведення фіксування, суд відкидає як такі, що не впливають на вірне вирішення справи з огляду на інші наявні у матеріалах справи докази.

Доводи захисника про те, що огляд водіїв на стан наркотичного сп"яніння повине проводитися на місці зупинки, суд оцінює критично, оскільки вони спростовуються вимогами п. 12 Інструкції про те, що у разі виявленні у водія ознак наркотичного сп"яніння поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я. Таким чином, огляд на стан наркотичного сп"яніння на місці зупинки діючими нормативними актами не передбачений.

Також суд відкидає посилання правопорушника на відсутність у нього ознак наркотичного сп"яніння, що підтверджується актом медичного огляду, за проведенням якого він звернувся самостійно, та враховує вимоги ч.4 та ч.5 ст. 266 КУпАП про те, що огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Таким чином, оцінивши перелічені докази у їх сукупності та дослідивши обставини даної справи, враховуючи, що притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху має важливе значення для забезпечення безпеки дорожнього руху й експлуатації транспорту, захисту життя та здоров`я людей, майнових прав фізичних і юридичних осіб, враховуючи, що факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом та факт відмови його від проходження обстеження підтверджені належними доказами, доходжу висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, та він підлягає накладенню адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортним засобом строком на один рік.

Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

За правилом ст. 283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 221, 283-285, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП .

Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 грн. (десять тисяч двісті гривень 00 коп.) одержувач: ГУК у Запорізькій області 21081300, рахунок: UA708999980313000149000008001, код ЄДРПОУ: 37941997, банк: Казначейство України (ЕАП), МФО: 899998, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 420,40 грн., отримувач коштів: ГУК м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір, стягувач: Державна судова адміністрація України.

У разі несплати судового збору у добровільному порядку правопорушником, судовий збір стягується примусово.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена учасниками процесу протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя апеляційної скарги, а також прокурором у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 7, ч. 1 ст. 287 КУпАП.

Суддя: Ю.О. Пивоварова