Вирок № 88001516, 02.03.2020, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
02.03.2020
Номер справи
234/8805/18
Номер документу
88001516
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 234/8805/18

Провадження № 1-кп/234/156/20

В И Р О К

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2020 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області

у складі: головуючого судді Кравченко О.Ю.,

при секретарі Каліберді А.О., Куцик Н.Є., Малушка С.В.

за участю:

прокурора - Карпенко Ю.О., Грубник С.С.

обвинувачених ОСОБА_1 , ОСОБА_2

захисника Мироненко О.В., Мироненко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018051390000018 від 06.02.2018 року за обвинуваченням:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м.Хмельницький, громадянина України, з вищою освітою, не одруженого, не судимого, працюючого начальником Краматорського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою АДРЕСА_2

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.272 КК України,

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився у м.Докучаєвськ Волноваського району Донецької області, громадянина України, з вищою освітою, не судимого, не одруженого, який працює заступником голови правління з охорони праці ПАТ «Донецькоблгаз», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , фактично мешкає за адресою АДРЕСА_4 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.272 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Органом досудового розслідування, відповідно до обвинувального акту, затвердженого прокурором та підтриманого ним у суді, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 обвинувачуються в порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов`язана їх дотримуватись, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, за таких обставин.

ОСОБА_1 згідно наказу Голови правління ПАТ «Донецькоблгаз» юридична адреса: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Південна, б. 1 код ЄДРПОУ 03361075 № 65-к від 03.04.2017 призначений на посаду начальника Краматорського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» (код ЄДРПОУ 24805642, місцезнаходження: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Південна, 1).

20.04.2017 між начальником Краматорського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» ОСОБА_1 з одного боку та ПАТ «Донецькоблгаз» в особі Голови Правління ОСОБА_3 – з іншого, укладено контракт.

Відповідно розділу 2 цього контракту ОСОБА_1 зобов`язаний забезпечувати:

-ефективне функціонування Системи управління охороною праці, Системи управління безпекою руху на автомобільному транспорті та Системи управління пожежною безпекою;

-виконання Комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійного захворювання;

-виконання Комплексних заходів, спрямованих на забезпечення безпеки дорожнього руху;

-підтримку у технічно справному стані та забезпечення безпечної експлуатації основних фондів, автотранспортному парку, обладнання та устаткування у відповідності до вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці;

-формування та виконання графіків технічного огляду, обслуговування, обстеження, ремонту газових мереж та споруд на них;

-дотримання вимог нормативно-правових актів з питань експлуатації і ремонту мереж газопостачання, споруд та газового обладнання;

-укомплектованість штату експлуатаційних та допоміжних служб;

-своєчасне навчання персоналу та атестації робочих місць за умовами праці

Крім того, відповідно вимог п. 5.5.16 Положення Краматорського управління по газопостачанню та газифікації, ОСОБА_1 в межах компетенції на підставі доручень, підписаних Головою Правління повинен контролювати забезпечення Відокремленим структурним підрозділом безаварійного та безперебійного газопостачання в зоні діяльності Відокремленого структурного підрозділу, стан охорони праці та технічної безпеки та несе за це персональну відповідальність.

Відповідно п.п. 14-21, 30 «Переліку робіт з підвищеною небезпекою», ст. 1 ЗУ «Про об`єкти підвищеної небезпеки», суб`єкт господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» та його територіальний підрозділ Краматорське управління газопостачання та газифікації, відносяться до об`єктів з підвищеною небезпекою.

Так, перебуваючи на посаді начальника Краматорського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» в період часу з 03.04.2016 по 21.08.2017, ОСОБА_1 , будучи особою, яка зобов`язана дотримуватись правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, діючи необережно із злочинною самовпевненістю, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді створення загрози загибелі людей з числа працівників відокремленого структурного підрозділу ПАТ «Донецькоблгаз» - Краматорського управління по газопостачанню та газифікації, але легковажно розраховуючи на відвернення таких наслідків, допустив порушення правил безпеки в Краматорському управлінні по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз», що виразилось у наступному:

На ВП «Краматорське управління по газопостачанню та газифікації»:

-не надані посвідчення з охорони праці обслуговуючого персоналу крану зав. №1401 (Глущенко О.В, ОСОБА_4 на право управління консольно-повортним краном), що є порушенням п. 3.13 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

-після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження та позачерговий технічний огляд посудин реєстраційний №00459, №00461, №00435, №Д889\Ап, №00437, №00729, що є порушенням п. 9, п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження та позачерговий технічний огляд котлу реєстраційний № НОМЕР_1 , що є порушенням п. 9, п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-у встановленому порядку не проведено періодичний технічний огляд котлу № К115КВ0019 (не проведено зовнішній, внутрішній огляд з 20.11.16), що є порушенням п. 8 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а саме: газопроводів віком понад 40 років, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п 1.15. розділу V НПАОГ1 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не виконано технічне та експертне обстеження обладнання та арматури газового господарства, порушено п. 9, п. 10, п. 21, п. 22, п. 23 №687 від 26.05.2004 «Про затвердження Порядку проведення випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) механізмів, устаткування підвищене небезпеки».

На Дружківському відділенні Краматорського управління по газопостачанню та газифікації:

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного Діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводам віком понад 40 років інв.№№31-34, 36-47, 5362, 64, 67,68,71, чим порушено: п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 24.10.2011 № 640; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

Відповідно висновку судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності № 730 від 28.03.2018, проведеної експертом Донецького НДІСЕ, враховуючи порушення вимог посадових інструкцій, положень, законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, допущені заступником голови правління з охорони праці ПАТ «Донецькоблгаз» ОСОБА_1 , в його діях (бездіяльності) існувала загроза травмування працівників ПАТ «Донецькоблгаз», та недобросовісне ставлення до своїх посадових обов`язків ОСОБА_1 могло привести до заподіяння шкоди здоров`ю чи настанню інших тяжких наслідків.

Таким чином ОСОБА_1 обвинувачується в порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов`язана їх дотримуватись, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.

ОСОБА_2 згідно наказу Голови правління ПАТ «Донецькоблгаз» (код ЄДРПОУ 24805642, місцезнаходження: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Південна, 1) № 10-к від 17.01.2017 призначений на посаду заступника голови правління з охорони праці та техніки безпеки ПАТ «Донецькоблгаз».

В своїй діяльності заступник голови правління з охорони праці та техніки безпеки ПАТ «Донецькоблгаз» ОСОБА_2 зобов`язаний дотримуватись посадової інструкції заступника голови правління з охорони праці, відповідно положень якої:

1)п.1.4 «Заступник голови правління з охорони праці та техніки безпеки здійснює методичне керівництво, контроль і організацію виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів, що направлені на запобігання нещасних випадків, професійних захворювань, аварій в процесі трудової діяльності»;

2)п.1.5 «Заступник голови правління з охорони праці та техніки безпеки в своїй роботі керується Законодавством України про охорону праці (ЗУ «Про охорону праці», Постановами КМУ, державними будівельними нормами, міжгалузевими і галузевими нормативними актами з охорони праці).

3)п.2.8 «Заступник голови правління з охорони праці та техніки безпеки контролює в філіях, структурних підрозділах і відділах:

- дотримання діючого законодавства з охорони праці, міжгалузевих і галузевих нормативних актів з охорони праці, виконання інструкцій з питань охорони праці, виконання комплексних заходів направлених на досягнення встановлених нормативів безпеки і умов праці;

- виконання приписів органів державного нагляду і ПАТ «Донецькоблгаз»;

- відповідність нормативним актам з охорони праці машин, механізмів, обладнання, транспортних засобів, технологічних процесів, засобів протиаварійного, колективного та індивідуального, захисту працівників, наявність технологічного регламенту на робочих місцях;

- своєчасне проведення навчання та інструктажів працівників, атестації та переатестації з питань охорони праці посадових осіб, працівників, виконуючих роботи підвищеної небезпеки, а також дотримання вимог безпеки при виконанні цих робіт».

Відповідно п.п. 14-21, 30 «Переліку робіт з підвищеною небезпекою», ст. 1 ЗУ «Про об`єкти підвищеної небезпеки», суб`єкт господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» та ряд його структурних підрозділів – Краматорське управління газпопостачання та газифікації, Слов`янське Управління газопостачання та газифікації; Красноармійське Управління газопостачання та газифікації; Артемівське Управління газопостачання та газифікації; Костянтинівське Управління газопостачання та газифікації, відносяться до об`єктів з підвищеною небезпекою

Так, ОСОБА_2 в період часу з 17.01.2017 по 21.08.2017, перебуваючи на посаді заступника голови правління з охорони праці ПАТ «Донецькоблгаз», будучи особою, яка зобов`язана дотримуватись правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, діючи необережно із злочинною самовпевненістю, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді створення загрози загибелі людей з числа працівників ПАТ «Донецькоблгаз», але легковажно розраховуючи на відвернення таких наслідків, допустив наступні порушення правил безпеки в Краматорському управлінні по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

На ВП «Краматорське управління по газопостачанню та газифікації»:

- не надані посвідчення з охорони праці обслуговуючого персоналу крану зав. №1401 (Глущенко О.В, ОСОБА_4 на право управління консольно-повортним краном), що є порушенням п. 3.13 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

- після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження та позачерговий технічний огляд посудин реєстраційний №00459, №00461, №00435, №Д889\Ап, №00437, №00729, що є порушенням п. 9, п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

- після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження та позачерговий технічний огляд котлу реєстраційний № НОМЕР_1 , що є порушенням п. 9, п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

- у встановленому порядку не проведено періодичний технічний огляд котлу №К115КВ0019 (не проведено зовнішній, внутрішній огляд з 20.11.16), що є порушенням п. 8 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

- не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а саме: газопроводів віком понад 40 років, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п 1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

- не виконано технічне та експертне обстеження обладнання та арматури газового господарства, порушено п. 9, п. 10, п. 21, п. 22, п. 23 №687 від 26.05.2004 «Про затвердження Порядку проведення випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) механізмів, устаткування підвищене небезпеки».

На Дружківському відділенні Краматорського управління по газопостачанню та газифікації:

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного Діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводам віком понад 40 років інв.№№31-34, 36-47, 5362, 64, 67,68,71, чим порушено: п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 24.10.2011 № 640; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

Відповідно висновку судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності № 730 від 28.03.2018, проведеної експертом Донецького НДІСЕ, враховуючи порушення вимог посадових інструкцій, положень, законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, допущені заступником голови правління з охорони праці ПАТ «Донецькоблгаз» ОСОБА_2 , в його діях (бездіяльності) існувала загроза травмування працівників ПАТ «Донецькоблгаз», та недобросовісне ставлення до своїх посадових обов`язків ОСОБА_2 могло привести до заподіяння шкоди здоров`ю чи настанню інших тяжких наслідків.

Крім того, перебуваючи на посаді заступника голови правління з охорони праці ПАТ «Донецькоблгаз» в період часу з 17.01.2017 по 24.10.2017, ОСОБА_2 , будучи особою, яка зобов`язана дотримуватись правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, діючи необережно із злочинною самовпевненістю, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді створення загрози загибелі людей з числа працівників структурних підрозділів ПАТ «Донецькоблгаз», але легковажно розраховуючи на відвернення таких наслідків, допустив порушення правил безпеки на підприємстві ПАТ «Донецькоблгаз», що виразилось у наступному:

В Артемівському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00578 (зав. № 651) без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», постанова №687, п.6.3.1, 7.1.1 3 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-не організовано введення в експлуатацію посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00578 (зав. № 651) інспектором після його технічного огляду, який проведено 17.07.2016 (відсутній запис в паспорті), чим порушено п.6.4.1 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00506 (зав. № НОМЕР_2 ), без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» постанова №687[8], п.6.3.1, 7.1.1 3 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-не організовано введення в експлуатацію посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00578 (зав. № 651) інспектором після його технічного огляду, який проведено 17.07.2016 (Відсутній запис в паспорті), чим порушено п.6.4.1; п.6.4.3 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00;

-призначений наказом від 15.02.2017 №. 16 відповідальним за наглядом за безпечною експлуатацією виробничих будівель та споруд ОСОБА_5 , не пройшов навчання та перевірку знань за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов`язків, чим порушено п.3.9 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

-відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, а саме: - ТП-1, яке розташоване у селищі Миронівське, Бахмутського району Донецькій області, з трансформатором ТМ - 200 кВА, зав. № 70585, 1970р. країна виробник Румунія, чим порушено п.6, п.15. додатку 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», постанова КМУ №1107;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№687, а саме: газопроводам віком понад 40 років, згідно з додатком 1. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено розділ VI п. 15 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання», п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», п.4.1 розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання» №640;

-не виконано технічне та експертне обстеження обладнання ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий) та запірної арматури газового господарства, згідно з додатком 2, чим порушено п. 9, п. 10, п. 13, п. 21., п. 22, п. 23 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№687;

-фахівці СГГТ, що повинні брати участь у роботах з технічного обстеження, які пов`язані з виконанням неруйнівного контролю, не сертифіковані відповідно до правил сертифікації персоналу з неруйнівного контролю, затвердженого наказом № 1387 від 10.12.2012 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.01.2013р. за № 10/22542, чим порушено розділ IV п. 4.9 «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», розділ III. п. 3.2, п. 3.3, п. 3.6, розділ V. п.1.15 НПАОП 0.00- 1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-штатний розклад технічно-експлуатаційних служб не містить повного обсягу необхідних для виконання технічного обслуговування систем газопостачання і її елементів, переліку робіт та не враховано коефіцієнти пересування до об`єктів виконання робіт, та між ними, вантажно- розвантажувальних робіт, сезонних, обладнання яке експлуатується тривалий час та інших передбачених ТНЧ, при використанні яких кількість нарахованих працівників для виконання робіт повинна бути в рази більше, чим порушено розділ III п. 3.2, п. 3.3 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-служби недоукомплектовані робітниками згідно розрахунку на 2017 рік: експлуатації вуличних газопроводів, дворових вводів та ГРП в 2/4рази, експлуатації внутрішньо будинкового обладнання в 2/4 рази, електрохімічного захисту в 2/4рази, газифікації та врізок в 2/4рази, АДС (аварійно-диспетчерська служба) в 2/4рази, служба режимів газопостачання в 2/4рази, чим порушено розділ ІІІ. п. 3.2, п. 3.3 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-не забезпечено персонал служб, що виконують газонебезпечні роботи комплектами інструментів з кольорового металу або інструментів з нанесенням спеціального покриття, який унеможливлює іскроутворення для виконання ремонтних робот у загазованому середовищі, чим порушено розділ III п. 3.2, 3.3, розділ IV п.4.3, розділ VII. п.7.24 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-аварійні роботи та роботи з ліквідації аварій в ГРП та газових колодязях є газонебезпечними і виконуються двома слюсарями, а повинні виконуватись 3 слюсарями з ремонту газового обладнання (господарства), чим порушено розділ VII. п.7.4, розділ VIII, п.8.1 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-не виконуються графіки технічного обслуговування і ремонту споруд, обладнання та пристроїв газового господарства технічними службами у зв`язку з нехваткою робітників та чотирьох добовим графіком роботи, чим порушено розділ III п. 3.3. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-не виконується перевірка справності манометрів ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий), (відсутні трьох ходові крани або інші пристрої), чим порушено розділ IV. п.4.13 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил систем газопостачання», розділ VII. п. 7.3 «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання» №640;

-технологічні транспортні засоби: екскаватор «Борекс» державний № НОМЕР_3 ; причеп (компресор) ГІКСД-5,25 державний № НОМЕР_4 експлуатуються з простроченим терміном дії періодичного технічного огляду, що є порушенням п.5 НПАОП 0.00-6.01-10 «Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів»;

-не надано акти технічного опосвідчення, на придатність до подальшої експлуатації балонів, які встановлені на транспортних засобах: ГАЗ 3307 державний № НОМЕР_5 ; ГАЗ 3307 державний № НОМЕР_6 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_7 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_8 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_9 ; ГАЗ 330202 державний № НОМЕР_10 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_11 ; ГАЗ 330210 державний № НОМЕР_12 ; НОМЕР_13 НОМЕР_14 ; УАЗ 3909 державний № НОМЕР_15 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_16 ; РІЖ 27175 державний № НОМЕР_17 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_18 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_19 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_20 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_21 ; ЗИЛ 431412 державний № НОМЕР_22 двигуни яких працюють на зрідженому нафтовому газі, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 р.4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-начальник автотранспортної служби не пройшов відповідного навчання та перевірку знань; як відповідальний по БДР, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії працюють з простроченим терміном дії медичних довідок, що є порушенням п.1.3 «Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів»;

-всі водії та автослюсар не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».

На Часов`ярській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортному засобі: ГАЗ 330232 державний № НОМЕР_23 двигун якого працює на зжиженому нафтовому газі, не був технічно опосвідчений на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 р.4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-начальник Часовоярської дільниці не пройшла відповідного навчання та перевірку знань, як відповідальний по БДР, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

-відсутній наказ про призначення відповідальних осіб за виконання робіт з підвищеної небезпеки, перевірку технічного стану транспортних засобів, що є порушенням п.2.9 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»;

На Соледарській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного посвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортному засобі: ГАЗ 33023 державний № НОМЕР_24 двигун якого працює на зрідженому нафтовому газ, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділу 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-начальник Соледарської дільниці не пройшла відповідного навчання та перевірку знань, як відповідальний по БДР, що є порушенням ст.16 Закону України «Про охорону праці»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

На Сіверській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: УАЗ 3909 державний № НОМЕР_25 ; ИЖ 27175x037 державний № НОМЕР_26 ; ГАЗ 3110 державний № НОМЕР_27 двигуни яких працюють на зрідженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки питань з охорони праці».

На Миронівській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідченя на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: ЗІЛ 441510 державний № НОМЕР_28 ; ГАЗ 33023 державний № НОМЕР_29 ; ЗІЛ ММЗ-4505 державний № НОМЕР_30 ; НОМЕР_31 271 7-230 державний № НОМЕР_32 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_33 ; ЗІЛ 431410 АГП-22 державний № НОМЕР_34 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_35 двигуни яких працюють на зжиженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-технологічний транспортний засіб: трактор колісний МТЗ-80 УК державний № НОМЕР_36 експлуатується з простроченим терміном дії періодичного технічного огляду, що порушенням п.5 НПАОП 0.00-6.01-10 «Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділу 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорт»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском».

На Світлодарській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідченя на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: ГАЗ 330232-414 державний № НОМЕР_37 ; ИЖ 2717- КТП-5державний № НОМЕР_38 двигуни яких працюють на зжиженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділ 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному Транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».

В Костянтинівському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не виконаний поточний ремонт газового колодязя №150 згідно графіку ремонтів на 2017 рік, порушено п.1.4 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-технічний огляд траси №1 підземних газопроводів по маршруту № 4 проводиться одним працівником, порушено п.1.10. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію екскаватора- навантажувача ІСВЗСХ інд. № НОМЕР_39 , що є порушенням п.20 додаток 3 «Про Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-всі водії, Костянтинівського УГГ та водії на виробничих підрозділах Авдіївської, Очеретинської, Торецької дільниць не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 0.00-4.12-15;

-всі водії Костянтинівського УГГ та водії на виробничих підрозділах не ознайомлені з інструкціями з охорони праці, що є порушенням п.3.16 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 0.00-4.12-15;

-не надано акти технічного опосвідченя балонів, встановлені на таких транспортних засобах: держ. номери 05552 НОМЕР_40 , НОМЕР_41 , НОМЕР_42 , НОМЕР_43 , НОМЕР_44 , НОМЕР_45 , НОМЕР_46 , НОМЕР_47 , НОМЕР_48 , НОМЕР_49 , НОМЕР_50 , НОМЕР_51 , НОМЕР_52 , НОМЕР_53 , НОМЕР_54 , НОМЕР_55 , НОМЕР_56 , НОМЕР_57 двигуни яких працюють на стисненому газі, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00- 1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а саме: газопроводам віком понад 40 років, згідно додатку. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», чим було порушено п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеженню оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних/заходи для експлуатування систем газопостачання», п.1.15. розділу V НГІАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00577 (зав. №1002), без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки», п.6.3.1, 7.1.13 « Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00038 (зав. № 17246). без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», п.6.3.1, 7.1.13 « Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-у встановленому порядку не розроблена інструкція з режиму роботи та безпечному обслуговуванню посудин, що працюють під тиском: автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00577 (зав. № 1002), автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00038 (зав. № 17246), чим порушено п.7.2.5 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОПО.00-1.59-87;

-запобіжні пояси (в кількості 2 шт. - зав. №№ 006342, 006412), допускаються до експлуатації з відсутніми відмітками про проведення періодичних випробувань, чим порушено п.4.2.2 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-інструкція з охорони праці № 89 при виконанні робіт на висоті, в розділі «Загальні положення», не містить: вимоги правил внутрішнього трудового розпорядку, що відносяться до питань охорони праці для даного виду робіт або професії, а також відомості про специфічні особливості організації праці і технологічних процесів та про коло трудових обов`язків працівників даної професії (що виконують даний вид робіт); характеристику основних небезпечних та шкідливих виробничих факторів для даної професії (виду робіт), особливості їх впливу на працівника; перелік видів спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, що підлягають видачі працівникам даної професії (виду робіт) згідно з чинними нормами; вимоги санітарних норм і правил особистої гігієни, яких повинен дотримуватись працівник під час виконання роботи, чим порушено п.2.5 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» НПАОП 00.0-4.15-98;

-інженерно-технічні працівники не забезпечені Правилами будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском, а обслуговуючий персонал - інструкціями, чим порушено п.7.1.16 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87.

В Торецькому відділенні Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутній дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, а саме: трансформаторної підстанції ТГ1-172, 6/0,4 кВ з трансформатором ТМ-180 кВА, зав.№665538; кабельної лінії КJ1 6кВ, L=1200 м (АСБ 3x120 мм2), чим порушено: п.6., п.15 додаток 3. «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№1107;

-відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: випробування електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В, монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В), роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, що є порушенням п.6., додаток 2 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» №1107.

На Авдіївській дільниці Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутні на дільниці місця для зберігання балонів (відкриті або закриті склади), чим порушено п.10.1.29 «Правила будови та безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-не створено безпечні умови під час виконання робіт на висоті, а саме використовуються драбини (інв.№2,27) з несправними пристроями які запобігають зсуву та перекиданню під час виконання робіт, чим порушено п.1.5 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-роботодавцем не затверджено наказом перелік робіт на висоті, які виконуються за нарядами-допусками, чим Порушено п.1.6 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-відсутній на дільниці «Журнал обліку робіт, що виконуються за нарядами і розпорядженнями». Порушено п.1.7.6 Додаток 3 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07.

На Очеретинській дільниці Костянтинівського УГГ ПА Т «Донецькоблгаз»:

-відсутні на дільниці місця для зберігання балонів (відкриті або закриті склади), чим порушено п.10.1.29 «Правила будови та безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87.

-роботодавцем не затверджено наказом перелік робіт на висоті, які виконуються за нарядами-допусками, чим порушено п.1.6 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-відсутній на дільниці «Журнал обліку робіт, що виконуються за нарядами і розпорядженнями». Порушено п.1.7.6 додаток 3 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

В Слов`янському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах не вказаних у дозволі №1064.16.14 від 02.06.20І6 року, чим порушено п.6., п. 14. додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах, чим порушено п.6, п.2 додаток 2, п.14. додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічного транспортного засобу: екскаватор ДСВЗСХ заводський ідент. НОМЕР_58 , держ. № НОМЕР_59 , що є порушенням п.20 додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

-особа, на яку роботодавцем покладено обов`язки з проведення інструктажів водіям з безпеки дорожнього руху, не пройшов відповідне навчання з даного питання, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів,- устаткування підвищеної небезпеки, а саме: газопроводам віком понад 40 років згідно з додатком 1. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено: п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не виконано технічне та експертне обстеження обладнання ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий) та запірної арматури газового господарства згідно з додатком 2. п. 9, п. 10, п. 13, п. 21., п. 22, п. 23. «Про затвердження Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-у встановленому порядку не проведено навчання та перевірку знань з питань охорони праці слюсарю ОСОБА_6 , який наказом № 183 від 04.10.2017 призначений слюсарем з ремонту крану реє. № НОМЕР_60 , що є порушенням п. 3.1, 3.6, 4.1 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

-у встановленому порядку (1 раз на 3 роки) ОСОБА_7 призначений наказом № 183 від 04.10.2017 відповідальним за справний стан та безпечну експлуатацію крану реє. № НОМЕР_61 /Кр, не пройшов навчання та перевірку знань з питань охорони праці (згідно нормативних документів діючих на підприємстві, а саме інструкцій з ОП № 90, 91), що є порушенням п. 5.1, 5.4, 5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

-у встановленому порядку не розроблена інструкція з охорони праці для слюсаря під час ремонту крану реє. № НОМЕР_60 , що є порушенням п. 3 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці»;

-у встановлені терміни (1 раз на 6 місяців) запобіжні пояси (інвентарні номери відсутні, обліковий № 2, 5) не пройшли випробування згідно вимог НД, що є порушенням п. 4.2.10 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правил охорони праці при виконанні робіт на висоті»;

-у відповідності з «Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» не отримано дозвіл на ремонт та технічне обслуговування крану реє. № Д1357/Кр, що є порушенням п. 6, п.2 додатку 2 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-посудини реє.-№ К/Ап, К00177/Ап, К00172/Ап, К00171/Ап, К00175/Ап, К00168/Ап, К00169/Ап, К00178/Ап, К00181/Ап, К00179/Ап, К00180/Ап, К00173/Ап, К00170/Ап, К00174/Ап, не експлуатуються. Після закінчення гранічного терміну експлуатації посудин реє. № К00176/Ап, К00177/Ап, К00172/Ап, К00171/Ап, К00175/Ап, К00168/Ап, 00169/Ап, К00178/Ап, К00181/Ап, К00179/Ап, К00180/Ап, К00173/Ап, К00170/Ап, К00174/Ап, не проведене експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, що є порушенням п. 6.3.6 «Правил будови та безпечної експлуатації судин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87, п. 9, 21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

На Лиманській дільниці Слов 'янського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано інформації щодо проведення технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів, що встановлені на автомобілі держ. № НОМЕР_62 , держ. № НОМЕР_63 , держ. № НОМЕР_64 , держ. № НОМЕР_65 , держ. № НОМЕР_66 , двигуни яких працюють на зрідженому газі, що є порушенням п.6.3.2 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-особа, на яку роботодавцем покладено обов`язки з проведення інструктажів водіям з безпеки дорожнього руху, не пройшов відповідне навчання з даного питання, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

В Красноармійському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-у відповідності з «Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» не отримано дозвіл на налагодження, ремонт, технічне обслуговування вантажопідіймального крану реєстр. № Д.1358/Кр; підйомника реєстр. № Д.ООО6/Вп, чим порушено п.6 додаток 2 «Порядок видачі дозволів па виконання "робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№1107;

-відсутній виданий у встановленому порядку «Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки» в частині електрообладнання: комплектної трансформаторної підстанції (дані – КТП «Горгаз») 6/0,4 кВ № 133234 з трансформатором ТМ-160- 6/0,4 кВ, зав. № 644852; повітряної лінії 6 кВ, які живлять КТП «Горгаз» чим порушено п. 7 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№ 1107;

-на підприємстві експлуатується устаткування підвищеної небезпеки, електричне устаткування електричних мереж напругою понад 1000 В, яке перевищило граничний строк експлуатації, а саме силовий трансформатор ТМ-160-6/0,4, зав. № 644852., чим порушено: п. 5.3. розділу IV «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів» №258[21]; п. 22 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» № 687; п. 1.8., п. 1.9. «Методика проведення експертного обстеження силових трансформаторів споживачів»;

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Покровськ залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15- 07;

-не організовано проведення попереднього та періодичного медичного огляду працівників у відповідності до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій. Порушено розділ III п.3.5. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 № 687, а саме газопроводів віком понад 40 років В/Т: інв.№№114061100330100206, 114061100330100207, 114061100330100208, 114061100330100335, С/Т: інв.№№ НОМЕР_67 , 114061100330200669, 114061100330201226, Н/Т: інв. №№ НОМЕР_68 , 114061100330309477 та ГРП віком понад 25 років ГРП №1. вул. Прімакова №1140611003201000436, ГРП №9 вул. Шибанкова №1140611003201000437, ГРП №12 вул. Колосова №1140611003201000682, ГРП №13 м-н Южний №1140611003201000438, ГРП №8 вул. Центральна №1140611003201000441, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткованім підвищеної небезпеки»; п.4.1, розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76 -15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

На Мирноградській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-журнал реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці» дільниці Красноармійського УГГ м. Мирноград не відповідає вимогам «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.6.10 додаток 6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання перевірки знань з питань охорони праці»;

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Мирноград залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті»;

-відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників слюсаря ВДГО ОСОБА_8 . Порушено п. 4.1, п.4.3. «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводам віком понад 40 років інв. №№114061100330309476, 114061100330309478, 114061100330309486, 114061100330309487, 114061100330309490, 114061100330309394, 114061100330309499 та ГРП віком понад 25 років ГРП № 1 вул. Центральна АДРЕСА_5 22 кв-л 40, ГРП №8 вул. Мирна, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Родинській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-при проведенні інструктажів з охорони праці працівникам дільниці Красноармійського УГГ м. Родинське не вказуються назви та номери інструкцій в обсязі яких їм проводився інструктаж, чим порушено п.6.10 додаток 6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання перевірки знань з питань охорони праці»;

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Родинське залучаються працівники , які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті»;

-відсутній наказ на уповноважену особу, яка має право видавати наряди-допуски по підприємству, чим порушено розділ VII п.7.3. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників слюсарів ВДГО ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , чим порушено п. 4.1, п.4.3 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці»;

-не організовано проведення попереднього та періодичного медичного огляду працівників у відповідності до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, чим порушено розділ III п.3.5. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводам віком понад 40 років кв-л 16 інв.№114061100330309481, кв-л 28 інв.№114061100330309483, кв-л АДРЕСА_6 інв.№114061100330309480, кв-л АДРЕСА_7 інв.№ НОМЕР_69 100330309482, та ГРП віком понад 25 років ГРП№1 вул. Южна інв.№114061100320100439, ГРП №2 вул. Пушкіна, інв. №114061100320100440, ГРП№3 вул. Маяковського інв.№114061 100320100442, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Селидовській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Селидове залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті».

На Мар`їнському відділенні Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічного транспортного засобу екскаватор ЕО-2621, що є порушенням п.20 додаток 3 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування ..та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП ,ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

-не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці зі службою вуличних газопроводів дворових вводів та ГРП, що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ. ІII НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці зі службою АДС , що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ III НПАОГІ 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

На Курахівській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників ОСОБА_11 , чим порушено п.4.1, п.4.3. «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці»;

На Вугледарській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці робітникам дільниці ,що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ. III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП, ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V «Правила безпеки систем газопостачання».

На Піддубнецькій дільниці Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме ГРП ДІІГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 2, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Красногорівській дільниці Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП, ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Докучаєвському відділенні Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічних транспортних засобів, що є порушенням п.20 додатку 3 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів, які встановлені на транспортних засобах. Порушено п. 6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском».

На Донській дільниці Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-на ГРП-1 та ГРП-2 смт. Донське не виконана перевірка щільності вибухонебезпечного освітлення, що є порушенням п.2.12 розділ. V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-відсутній «Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки..», а саме: ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, чим порушено п.6 ПКМУ №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

На Новотроїцькій дільниці Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не отримано дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці (далі - Держпраці України) на налагодження, ремонт, технічне обслуговування вантажопідіймального крану реєстр.№92461, або не укладений договір зі спеціалізованою організацією на виконання цих видів робіт, чим порушено ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.7 додаток 2 пп.2, додаток 3 пп.19 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не отримано дозвіл Держпраці України на налагодження, ремонт, технічне обслуговування автопідйомнику реєстр.№Д470/Вп, або не укладений договір зі спеціалізованою організацією на виконання цих видів робіт, чим порушено ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.7 додатку 2 п.п. 2, додаток 3 пп.19 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-відсутні відомості про проведення спеціального навчання та перевірки знань персоналу, який виконує роботи на висоті, чим порушено п.2.4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», п.1.3 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті».

Зазначені вище порушення встановлені працівниками Головного Управління Держпраці у Донецькій області при проведенні позапланових перевірок ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів з питань дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки згідно актів № 05.4-3/16 від 24.10.2017; № 05.4-5/22 від 24.10.2017; № 05.4-6/30 від 24.10.2017; № 05.4-7/19 від 24.10.2017; № 05.4-7/20 від 24.10.2017; № 5.4-8/33 від 24.10.2017; 05.4-10/18 від 24.10.2017; № 05.1-1/1 від 24.10.2017; № 05.1-1/2 від 24.10.2017; № 5.1-8/6 від 24.10.2017; № 5.1-8/5 від 24.10.2017; № 5.1-7/10 від 24.10.2017; № 05.1-5/13 від 24.10.2017; № 5.1-6/13 від 24.10.2017; № 05.1-9/1 від 24.10.2017; № 05.5-09/23 від 17.10.2017; № 05.5-09/24 від 24.10.2017; № 05.3-12/87 від 24.10.2017; № 05.5-05/27 від 24.10.2017; № 05.5-08/26 від 19.10.2017; № 05.5-08/27 від 24.10.2017; № 05.5-19/27 від 24.10.2017; № 05.5-06/26 від 24.10.2017; № 05.4-7/21 від 24.10.2017.

Відповідно висновку судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності № 256/527-531 від 22.03.2018, проведеної експертом Донецького НДІСЕ, враховуючи порушення вимог посадових інструкцій, положень, законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, допущені заступником голови правління з охорони праці ОСОБА_2 , в його діях (бездіяльності) існувала загроза травмування працівників ПАТ «Донецькоблгаз», та недобросовісне ставлення до своїх посадових обов`язків ОСОБА_2 могло привести до заподіяння шкоди здоров`ю чи настанню інших тяжких наслідків.

Таким чином, ОСОБА_2 обвинувачується в порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов`язана їх дотримуватись, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.

Відповідно до положень статті 337 КПК України судовий розгляд проводиться стосовно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 лише в межах висунутого їм обвинувачення, викладеного у обвинувальному акті та підтриманого прокурором у суді.

На переконання суду, в результаті дослідження, аналізу та оцінки досліджених судом доказів не знайшло свого підтвердження пред`явлене ОСОБА_1 та ОСОБА_2 обвинувачення за ч. 1 ст. 272 КК України, виходячи з нижченаведеного.

Відповідно до ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання.

Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Статтею 92 КПК України передбачено, що обов`язок доказування обставин, передбачених ст.91 цього Кодексу, покладається на сторону обвинувачення безпосередньо у судовому засіданні.

Згідно ст. 94 КПК України суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Сторона обвинувачення вважає доведеними обставини вчинення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 інкримінованого злочину, посилаючись на надані суду письмові докази, а саме: накази ПАТ «Донецькоблгаз» № 65-к від 03.04.2017 року, №10- к від 17.01.2017 року, посадову інструкцію заступника голови правління ПАТ «Донецькоблгаз» з охорони праці, контракт від 20.04.2017 р., Положення Краматорського управління по газопостачанню та газифікації, акти позапланових перевірок № 05.4-3/10 від 21.08.2017 року, №05.4-7/12 від 21.08.2017 року, №05.05-05/18 від 16.08.2017 року, №05.4-10/18 від 24.10.2017 року, №5.1-7/10 від 24.10.2017 року, №05.5-08/27 від 24.10.2017 року, №5.1-8/6 від 24.10.2017 року, №5.1-8/5 від 24.10.2017 року, 05.5-19/27 від 24.10.2017 року, №05.3-12/87 від 24.10.2017 року, №05.1-5/13 від 24.10.2017 року, №5.1-6/13 від 24.10.2017 року, №5.4-8/33 від 24.10.2017 року, №05.5-09/23 від 17.10.2019 року, №05.5-09/24 від 24.10.2017 року, №05.5-08/26 від 19.10.2017 року, №05.4-5/22 від 24.10.2017 року, №05.4-7/21 від 24.10.2017 року, №05.4-7/20 від 24.10.2017 року, №05.4-7/19 від 24.10.2017 року, №05.5-05/27 від 24.10.2017 року, №05.5-06/26 від 24.10.2017 року, №05.1-9/1 від 24.10.2017 року, №05.4-3/16 від 24.10.2017 року, №05.4-6/30 від 24.10.2017 року, №05.1-1/1 від 24.10.2017 року, №05.1-1/2 від 24.10.2017 року , висновки судових інженерно-технічних експертиз з охорони праці та безпеки життєдіяльності від 22.03.2018 р. та від 28.03.2018 року, а також показання допитаних за клопотанням сторони обвинувачення в суді свідків ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 .

Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_2 винним себе в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні не визнав та суду пояснив, що працює на посаді заступника голови правління з охорони праці ПАТ «Донецькоблгаз», під час проведення перевірки також займав цю посаду. В його безпосередні обов`язки входить загальна координація роботи з охорони праці структурними підрозділами ПАТ «Донецькоблгаз», надання методичної допомоги. В структурних підрозділах підприємства наказом керівника призначені особи, відповідальні за охорону праці.

Більша частина зауважень, які були вказані в актах перевірки, не відповідає дійсності, а незначні зауваження, які були, ніяким чином не могли створити загрозу для життя та здоров`я працівників. Перевірка проводилась дуже швидко, інспектори Держпраці приходили на 1-2 дні, частину документів під час проведення перевірки, їм не встигли надати.

Зазначив, що всі працівники підприємства своєчасно проходять необхідне навчання, у тому числі з питань охорони праці, оскільки на підприємстві є власний навчальний центр, який постійно займається навчанням працівників за професією, всі працівники мають відповідні посвідчення та можуть виконувати роботи підвищеної небезпеки.

Всі дозволи на експлуатацію обладнання, машин, механізмів підвищеної небезпеки у підприємства маються у наявності, на час перевірки, можливо не були надані. Дозвіл на технологічні транспортні засоби був оформлений у 2012 році, переоформлений у 2016 році, на теперішній час не вимагається надання такого дозволу, достатньо подати декларацію до Головного управління Держпраці у Донецькій області.

Начальники автотранспортної служби Артемівського УГГ, Соледарської, Миронівської та Сіверської дільниці проходили навчання з питань Правил охорони праці на автомобільному транспорті, а вимоги інспекції, він вважає безпідставним, оскільки ця вимога стосується тільки тих підприємств, які займаються перевезенням пасажирів та вантажів.

Наказ про призначення відповідальної особи за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, мабуть при проведенні перевірки не надали, однак він був. Після проведення перевірки підприємство надіслало до Управління Держпраці пояснення, документи, з боку Держпраці до підприємства питань не було.

Щодо ненадання актів технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів, які встановлені на транспортних засобах пояснив, що у підприємства є дозвіл на проведення опосвідчення, вони можуть цю роботу виконувати самостійно. Такий дозвіл є у Красноармійському УГГ та у Краматорському УГГ, інші структурні підрозділи проводять це опосвідчення у сторонніх організацій, про що у наявності були відповідні акти опосвідчень, які можливо, не були надані інспекторам під час перевірки.

На експлуатацію електроустаткування, електростанцій та мереж було укладено договори на обслуговування зі сторонньою організацією, у якій є дозвіл на виконання таких робіт. Якщо ці роботи виконує стороння організація, дозвіл підприємству не потрібен. Кран № 92461 та автопідйомник №Д470/ВП на момент перевірки не експлуатувалися.

За результатами перевірок по усім порушенням інспекторами Держпраці винесені приписи, всі порушення були усунені підприємством в достатньо короткій термін. Він займає посаду з 2011 року, за весь цей період нещасних випадків при експлуатуванні обладнання підвищеної небезпеки на підприємстві не було. Порушення, які були встановлені при перевірці, не могли привести до загибелі або травмування людей, оскільки все обладнання знаходилось в справному стані, навіть те, яке не експлуатувалось. Перевірка, в основному стосувалась документів.

Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_1 винним себе в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні не визнав та суду пояснив, що з квітня 2017 року працював на посаді начальника Краматорського УГГ, на момент перевірки працював на цій посаді близько 4 місяців. Перевірка проводилась в Краматорському УГГ за рішенням Краматорського міського суду, яка ухвалою апеляційного суду була визнана незаконною та скасована. Жодне з порушень, яке вказано в акті перевірки, не могло привести до небезпеки життю та здоров`ю як абонентів, так і працівників. Основна маса зауважень стосується або обладнання, яке на момент перевірки не працювало, або оформлення документів. Наскільки він пам`ятає, кран зав.№1401, був списаний порядку 5-6 років тому та знаходився у неробочому стані. Щодо непроведення технічного огляду котлів зазначив, що перевірка проводилась влітку, а котли використовуються для опалення взимку. По закінченню опалювального сезону газ було відключено, засувка утрамбована згідно актів та на момент перевірки котли не використовувались в роботі. Перед пуском котлів на опалювальний сезон всі необхідні огляди були проведені, котли далі працювали. Питання технічного обстеження газопроводів віком понад 40 років, до цієї перевірки ніколи інспекторами Держпраці не піднімалося, хоча проводились регулярні перевірки. На його особисту думку, дане питання є надуманим. Порядок роботи систем газопостачання такий: кожен рік проводиться підготовка до опалювального сезону, арматура газового господарства обов`язково обстежується, проводиться ремонт. Якщо б цей момент був упущений, в Краматорську взимку були б проблеми як з опаленням, так і з газопостачанням. Навчання працівників проводиться кожен рік, за цим слідкує охорона праці на місцях та обласна охорона праці, яка контролює це питання, у підприємства є власний учбовий комбінат. Оскільки перевірка проводилась поспіхом, можливо на момент перевірки працівники не мали при собі посвідчень та інших документів, однак, в подальшому всі документи були надані. Ніяке з порушень, які зазначені в актах перевірки, навіть теоретично не могло призвести ні до травмування, ні до смерті людей. Обладнання, яке на момент перевірки не працювало та не мало актів обстежень, у подальшому, перед пуском обстежувалось обов`язково.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_12 суду пояснив, що працює головним державним інспектором відділу нагляду в хімічній промисловості та газового комплексу Головного управління Держпраці в Донецькій області. У жовтні 2017 року він проводив перевірку Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», на наслідками якої складено акт та припис за виключенням тих порушень, стосовно яких була направлена позовна заява до суду. Усі виявлені порушення він на даний час не пам`ятає, вони відображені в акті перевірки. Були виявлені порушення НПАОП 0.00-1.76-5 «Правила безпеки систем газопостачання». Наскільки він пам`ятає, були зауваження стосовно газопроводів, які експлуатуються Донецькоблгазом понад 40 років та газорозподільних пунктів, обладнання яких експлуатується понад встановленого строку. Порушення виявляється у тому, що газопроводи підземні та з часом, вони втрачають свої механічні властивості, захисне покриття втрачає свої властивості. Кожна споруда має свій термін експлуатації. Коли цей термін закінчується, необхідно проводити експертне обстеження обладнання на предмет того, чи можлива його подальша експлуатація. На момент проведення перевірки таке обстеження не проводилось, але в грудні 2018 року, деякими управліннями газового господарства укладені договори на проведення таких робіт та були надані повідомлення про те, що укладений договір з експертною організацією на проведення робіт по усуненню цих порушень. Він проводив перевірку тільки по Костянтинівському УГГ у м.Костянтинівка, йому були надані документи. Перевірку інших дільниць Костянтинівського УГГ проводили інші інспектори, які брали участь у проведенні перевірки. Перевірку він проводив на підставі наказу та направлення на перевірку.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_13 суду пояснив, що він працює головним державним інспектором відділу нагляду на транспорті та зв`язку Головного управління Держпраці в Донецькій області. У жовтні 2017 року він проводив перевірку Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Торецьке відділення, Авдіївське відділення та Очеретинську дільницю. Він перевіряв автотранспортну службу Костянтинівського УГГ та дільниць з питання охорони праці, тобто все, що пов`язано з автотранспортом, технологічним транспортом. Наскільки він пам`ятає, були виявлені порушення - експлуатація технологічного транспортного засобу без технічного огляду, порушення щодо навчання працівників, були питання по медогляду. За результатами перевірки складено акт, в якому відображені усі порушення, та припис. При проведенні перевірки він безпосередньо виїжджав на дільниці. Перевірка проводилась на підставі ухвали Краматорського міського суду. Якщо автотранспорт не експлуатується, то повинен бути розпорядчий документ керівника підрозділу або відповідний акт, або інший документ, який це підтверджує. Якщо ці документи йому були надані, він не відображав це в акті як порушення.

Свідок ОСОБА_14 суду пояснив, що працює заступником начальника відділу нагляду в будівництві, котлонагляді та за підйомними спорудами Головного управління Держпраці в Донецькій області. У серпні 2017 року він перевіряв Краматорське УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», у жовтні 2017 року перевіряв Слов`янське УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» на дотримання законодавства про охорону праці, на час проведення перевірки був головним інспектором відділу. Перевірка проводилась на підставі ухвали суду. Під час проведення перевірки були виявлені порушення, складені акти, за виявленими порушеннями було видано припис. Особисто він перевіряв організацію робіт та безпечної експлуатації автокранів, які були в управліннях. Серед порушень, які були виявлені, він пам`ятає, що в Слов`янську УГГ було призначено двох працівників-слюсарів з ремонту крану без відповідного навчання, та відповідальну особу також без навчання. Також на той час підприємство не мало дозволу на виконання робіт з ремонту та експлуатації крану. В Краматорському УГГ із того, що він пам`ятає, на автомобільному крані була виявлена течія масла і не працював кінцевий вимикач. Перевірку він проводив на місці, бачив ці крани, була надана документація, яка підтверджує, що цей кран експлуатувався. Наказу про виведення крану з експлуатації йому не надавали.

Свідок ОСОБА_15 суду пояснив, що працює головним державним інспектором відділу нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі головного управління Держпраці у Донецькій області. У 2017 році він проводив перевірку додержання вимог законодавства з охорони праці у Слов`янському УГГ та Лиманській дільниці, а також Артемівському УГГ та на дільницях. Під час проведення перевірки були виявлені порушення, які відображені в акті перевірки. Основні порушення, які він пам`ятає – експлуатація трубопроводів терміном понад 40 років, та обладнання ГРП терміном понад 20 років, яке не пройшло експертне обстеження. Без проведення експертного обстеження вказане обладнання не може експлуатуватися.

Свідок ОСОБА_16 суду пояснив, що працює начальником відділу нагляду на транспорті та зв`язку Головного управління Держпраці в Донецькій області. У жовтня 2017 року він проводив перевірку додержання вимог законодавства з питань охорони праці ПАТ «Донецькоблгаз» - на Слов`янському УГГ, Лиманській дільниці та Краматорському УГГ. Особисто він перевіряв питання пов`язані з охороною праці на автомобільному транспорті. Під час проведення перевірки виявлені порушення, які зафіксовані в акті. Які конкретно були виявлені порушення, він на даний час не пам`ятає, оскільки пройшло багато часу, однак все вони зафіксовані актом перевірки. Порушення, які він виявив, могли призвести до загрози життю. На Лиманській дільниці не було надано інформації щодо проведення технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів, які встановлені на автомобілях, двигуни яких працюють на зрідженому газу. На той момент, коли він запитував, йому не було надано відповідних документів. Заперечення на акт перевірки від ПАТ «Донецоблгаз» йому не надавались. Підприємством були надані листи щодо виконаних пунктів приписів, деякі порушення були усунені.

Свідок ОСОБА_28 в судовому засіданні пояснив, що працює головним державним інспектором Головного управління Держпраці в Донецькій області. У 2017 році (точну дату не пам`ятає) він проводив перевірку додержання законодавства з питань охорони праці Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз». Перевірка проводилась на підставі наказу та направлення. Особисто він проводив документальну перевірку, тобто перевіряв тільки документи, на дільниці не виїжджав. Виявлені порушення були відображені у приписі та акті. Було декілька порушень по електрифікації об`єктів підвищеної небезпеки та одне порушення – відсутність дозволів на експлуатацію посудин, що працюють під тиском. Вказані порушення безпосередньої загрози не несуть, однак можуть призвести до негативних наслідків. У підприємства був склад балонів не території, він попросив показати дозвіл на експлуатацію балонів, однак його не знайшли. Після перевірки від підприємства було повідомлення про усунення порушень, надано копію дозволу, порушення усунено.

Допитаний в судовому засіданні в режимі відеоконференції з Волноваським районним судом Донецької області свідок ОСОБА_18 суду пояснив, що працює головним державним інспектором відділу нагляду в хімічній промисловості та газовому комплексі головного управління Держпраці в Донецькій області. З 10.10.2017 року по 24.10.2017 року він проводив перевірку структурних підрозділів ПАТ «Донецькоблгаз»: Піддубненській дільниці, Мар`їнскому відділенні, Красногорівській дільниці Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ та Вугледарській дільниці. При перевірці було виявлено 21 порушення, які були відображені в акті перевірки. На усі дільниці він виїжджав особисто, безпосередньо перевіряв об`єкти та документацію. Перевірку проводив на підставі направлення та наказу. Безпосередньою підставою для проведення перевірки стало рішення суду. Одне з порушень – експлуатація газотранспортної системи більше 40 років без проведення експертного дослідження.

Допитана в судовому засіданні в режимі відеоконференції з Селидівським міським судом свідок ОСОБА_19 суду пояснила, що працює головним державним інспектором відділу нагляду на транспорті та зв`язку головного управління Держпраці в Донецькій області. З 10 жовтня по 24 жовтня 2017 року вона проводила перевірку на транспортній дільниці Красноармійського УГГ - Родинське, Мирноградське, Мар`їнське відділення, Курахівська дільниця, Селидіська дільниця Красноармійського УГГ. Під час перевірки було виявлено 43 порушення, які зафіксовані в акті перевірки. Основні порушення, які вона пам`ятає, це те, що на Курахівській дільниці був відсутній предрейсовий медогляд водіїв, тобто перед випуском на лінію у водіїв не перевіряли тиск. Також не в усіх відділеннях були відповідні дозволи на експлуатацію транспортних засобів, наприклад в Мар`їнському відділенні був відсутній дозвіл на експлуатацію технологічного транспортного засобу. Чи були усунені усі порушення, вона на даний час не пам`ятає, однак підприємство надавало інформацію щодо виконання припису на усунення порушень. Перевірка проводилась на підставі наказу та направлення, які були видані на підставі рішення суду.

Допитаний в судовому засіданні в режимі відеоконференції з Приморським районним судом м.Маріуполя свідок ОСОБА_20 суду пояснив, що працює головним державним інспектором відділу нагляді на транспорті та зв`язку головного управління Держпраці в Донецькій області. Він проводив перевірку Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ, а також Донської дільниці, Новотроїцької дільниці, Володимирівської дільниці Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ. Перевірку він проводив два дні – 11 та 12 жовтня 2017 року. Під час перевірки ним виявлені порушення стосовно експлуатації транспортних засобів, які викладені в акті перевірки. Як він пам`ятає, не усі дозволи на експлуатацію технологічних транспортних засобів були надані. Так, на Володимирівській дільниці не було надано дозвіл на експлуатацію технологічних транспортних засобів – екскаватора «Борекс» реєстраційний номер НОМЕР_70 та причепа компресора б/н. Він виїжджав на Володимирівську, Новотроїцьку, Донську дільниці, безпосередньо на місці перевіряв документацію та транспортні засоби. Чи були усунені порушення, він сказати не може, оскільки не він видавав припис. Підставою для проведення перевірки була ухвала слідчого судді Краматорського міського суду.

Свідок ОСОБА_29 у судовому засіданні пояснив, що працює головним державним інспектором головного управління Держпраці у Донецькій області. У 2017 році (точну дату не пам`ятає) він проводив перевірку структурних підрозділів ПАТ «Донецькоблгаз» у м.Краматорськ, м.Слов`янськ, м.Костянтинівка. При перевірці були виявлені порушення, які зафіксовані в акті перевірки, а потім складено припис. Які конкретно були виявлені порушення, на даний час не пам`ятає. Перевірка проводилась на підставі рішення суду. Вказані в акті порушення ні до чого не призвели, але сама по собі система газопостачання є небезпечним об`єктом, який при неналежному поводженні, може привести до травм та нещасних випадків. Судячи по відповідям на припис, які були надані підприємством, порушення були усунені, але перевірку усунення порушень він не проводив.

Свідок ОСОБА_21 у судовому засіданні пояснила, що працює головним державним інспектором відділу нагляду у будівництві, котлонагляді та за підйомними спорудами головного управління Держпраці в Донецькій області. Вона здійснювала перевірку на структурному підрозділі ПАТ «Донецькоблгаз» - Красноармійському УГГ з 17 жовтня по 24 жовтня 2017 року. При перевірці були виявлені порушення – відсутність дозволу на виконання ремонтів, технічного обслуговування вантажопідйомного крану та підйомнику. Вказане порушення до негативних наслідків не призвело. У подальшому порушення усунено. Перевірка проводилась на підставі направлення та наказу Головного управління Держпраці в Донецькій області.

Свідок ОСОБА_22 у судовому засіданні пояснила, що вона працює головним державним інспектором головного управління Держпраці в Донецькій області. Вона проводила перевірку тільки у структурних підрозділах ПАТ «Донецькоблгаз» у м.Слов`янськ та м.Бахмут. При перевірці були виявлені незначні порушення, вони вказані в акті перевірки та приписі. Усі порушення усунені в строк, який було вказано у приписі. Виявлені нею порушення були незначні та не могли привести до людських жертв.

Свідок ОСОБА_23 у судовому засіданні пояснив, що на даний час працює заступником начальника відділу державного нагляду на виробництвах і на об`єктах підвищеною небезпеки та енергетиці Головного управління Держпраці в Донецькій області. Він був залучений до проведення перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» у Слов`янському УГГ та Артемівському УГГ. На час проведення перевірки він займав посаду головного інспектора відділу нагляду у машинобудуванні та енергетиці та проводив перевірку з питань, які стосуються енергетичної галузі. Усі виявлені ним порушення викладені акті перевірки. По Слов`янському УГГ він пам`ятає, що не було дозволу на той час на експлуатацію та виконання робіт з обслуговування електрообладнання у вибухонебезпечних зонах. На той час Постанова КМУ №1107 вимагала наявність такого дозволу. В подальшому підприємством виявлені порушення були усунені, надані необхідні документи. По усуненню порушень проводилась перевірка іншим інспектором.

Допитаний у судовому засіданні в режимі відеоконференції з Приморським районним судом м.Маріуполя свідок ОСОБА_24 суду пояснив, що працює на посаді головного державного інспектора відділу нагляду на транспорті та зв`язку Головного управління Держпраці у Донецькій області. Він проводив перевірку ПАТ «Донецькоблгаз» у жовтні 2017 року, у Волновасі, в яких саме структурних підрозділах, на даний час точно не пам`ятає. Під час перевірки були виявлені порушення правил охорони праці на автомобільному транспорті, які зафіксовані в акті перевірки. Після перевірки були видані приписи. Чи були у підприємства дозволи на експлуатацію транспорту на даний час не пам`ятає. Під час перевірки інспектори виїжджали на дільниці. ПАТ «Донецькоблгаз» надсилав відповідь на приписи щодо усунення порушень, порушення були усунені. Перевірка була комплексна, в ній брали участь інспектори з різних відділів. Виявлені порушення не представляли загрозу життю. Підставою для проведення перевірки була ухвала суду.

Допитаний у судовому засіданні в режимі відеоконференції з Приморським районним судом м.Маріуполя свідок ОСОБА_25 суду пояснив, що працює головним державним інспектором Головного управління Держпраці в Донецькій області. Він проводив перевірку ПАТ «Донецькоблгаз» у 2017 році. Наскільки він пам`ятає, перевірка була організована на підставі рішення суду. Він перевіряв як експлуатується електрообладнання понад 1000 вольт. На підставі виявлених порушень він склав пункти, які увійшли до акту та припису, які стосуються недоліків у експлуатації обладнання понад 1000 вольт. Основним порушенням було те, що під час перевірки був відсутній дозвіл на експлуатацію обладнання понад 1000 вольт – двох підстанцій, які розташовані у с.Новотроїцьке та Донське. На підставі Закону «Про охорону праці» при відсутності дозволу на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки потребує заборони експлуатації цих машин, механізмів та устаткування, а саме – цих двох підстанцій, що було вказано в рішенні. Про наявність дозволів на експлуатацію цих двох підстанцій представниками підприємства його не було поінформовано, але десь через місяць його керівництвом, яке знаходиться у м.Краматорську, було повідомлено про отримання підприємством дозволів на це електрообладнання. Всі інші порушення, які були встановлені при перевірці, могли бути усунені раніше. Примірник листа від Донецькоблгаз про виконання припису йому не передавали. У приписі було вказано, що про його виконання необхідно повідомити Головне управління Держпраці в Донецькій області.

Допитаний у судовому засіданні в режимі відеоконференції з Приморським районним судом м.Маріуполя свідок ОСОБА_26 суду пояснив, що він працює головним державним інспектором відділу нагляду на транспорті та зв`язку головного управління Держпраці в Донецькій області. Він проводив перевірку окремих структурних підрозділів ПАТ «Донецькоблгаз» у м.Волноваха та селище Піддубне у жовтні 2017 року. При перевірці були виявлені порушення, і по структурному підрозділу селища Піддубне було складено акт, який рахується за ним за його особистим номером. Підставою для проведення перевірки був наказ і направлення на перевірку, а підставою для їх видачі - рішення суду. Порушення стосувались недотримання вимог охорони праці в частині експлуатації та утримання автомобільного транспорту. Усі порушення він на даний час не пам`ятає, були порушення, які можливо усунути в ході перевірки. Він пам`ятає, що в с.Піддубне не було контрольно-технічного пункту по обслуговуванню вантажопасажирського автомобіля «Газель» перед виїздом на лінію та механіка з випуску на лінію, що є порушенням правил охорони праці на автомобільному транспорті.

Допитаний у судовому засіданні в режимі відеоконференції з Приморським районним судом м.Маріуполя свідок ОСОБА_27 суду пояснив, що він працює головним державним інспектором відділу нагляду в хімічній промисловості та газовому комплексі Головного управління Держпраці в Донецькій області. Перевірку ПАТ «Донецькоблгаз» він проводив у складі групи інспекторів у період з 10 по 24 жовтня 2017 року. Особисто він проводив перевірку на Докучаєвському відділенні Красноармійського УГГ, на дільницях у м.Волноваха, смт.Донське, Володимирівська дільниця, Новотроїцька дільниця. В ході перевірки були виявлені порушення, складено акт та на підставі акту видано припис від 24.10.2017 року. Порушення стосувались порушень вимог діючого законодавства з питань охорони праці, зокрема Правил безпеки систем газопостачання України, та інших нормативних актів. Він виїжджав особисто на дільниці. Порушення були виявлені на різних дільницях різні. Наприклад, не пройшли перевірку вогнегасники на якомусь об`єкті, не виконана перевірка вентиляційних каналів, не пофарбовані деякі ділянки газопроводів, відсутня медична аптечка, не встановлена заглушка на газопроводі в с.Ольгінка, порушення експлуатації систем. На момент перевірки не було актів перевірки воздуховодів, які використовувались для опалення пунктів в опалювальний період. Після перевірки була інформація про усунення майже усіх порушень, одне порушення частково усунено. Він не був на місці та не міг пересвідчитись, чи усі порушення усунені, однак таку інформацію від підприємства він бачив, більше 99% порушень було усунено. На його думку, всі порушення правил охорони праці теоретично можуть призвести до тяжких наслідків. Перевірка ПАТ «Донецькоблгаз» проводилась на підставі наказу Держпраці та направлення на перевірку, виданих на підставі ухвали суду.

Допитаний в судовому засіданні ОСОБА_30 суду пояснив, що є судовим експертом Донецького НДІСЕ, ним проводились судові інженерно-технічні експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності № 2656/527-531 від 22.03.2018 року та №730 від 28.03.2018 року. В рамках проведення експертиз досліджувались матеріали кримінального провадження за актами Держпраці, робився висновок чи могла бездіяльність посадової особи призвести до тяжких наслідків. Свої висновки від 22.03.2018 року та від 28.03.2018 року він повністю підтверджує. На його думку, порушення, зазначені в актах перевірки могли привести до тяжких наслідків.

Судом також досліджені письмові докази по даному кримінальному провадженню.

Згідно наказу голови правління ПАТ «Донецькоблгаз» № 10-К від 17.01.2017 року ОСОБА_2 було переведено з посади заступника голови правління з охорони праці та техніки безпеки на посаду заступника голови правління з охорони праці з 17.01.2017 р. (т.2 а.с.47).

Відповідно до положень посадової інструкції заступника голови правління з охорони праці, затвердженої наказом в.о. голови правління ПАТ «Донецькоблгаз» №126 від 31.05.2016 року, ОСОБА_2 , як заступник голови правління з охорони праці, здійснює методичне керівництво, контроль і організацію виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів, що направлені на запобігання нещасних випадків, професійних захворювань, аварій в процесі трудової діяльності (п.1.14 посадової інструкції); в своїй роботі керується Законодавством України про охорону праці (ЗУ «Про охорону праці», Постановами КМУ, державними будівельними нормами, міжгалузевими і галузевими нормативними актами з охорони праці (п.1.14, п.1.15 посадової інструкції); контролює в філіях, структурних підрозділах і відділах дотримання діючого законодавства з охорони праці, міжгалузевих і галузевих нормативних актів з охорони праці, виконання інструкцій з питань охорони праці, виконання комплексних заходів направлених на досягнення встановлених нормативів безпеки і умов праці; виконання приписів органів державного нагляду і ПАТ «Донецькоблгаз»; відповідність нормативним актам з охорони праці машин, механізмів, обладнання, транспортних засобів, технологічних процесів, засобів протиаварійного, колективного та індивідуального, захисту працівників, наявність технологічного регламенту на робочих місцях; своєчасне проведення навчання та інструктажів працівників, атестації та переатестації з питань охорони праці посадових осіб, працівників, виконуючих роботи підвищеної небезпеки, а також дотримання вимог безпеки при виконанні цих робіт (п.2.8 Посадової інструкції) (т.2 а.с.49-53).

Згідно наказу (розпорядження) голови правління ПАТ «Донецькоблгаз» від 03.04.2017 року № 65-к ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Краматорського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецкоблгаз» з 04.04.2017 року (т.1 а.с.203).

20 квітня 2017 р. ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі голови правління ОСОБА_3 та ОСОБА_1 уклали контракт, згідно з яким ОСОБА_1 призначений на посаду начальника Краматорського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» на термін з 20 квітня 2017 р. по 20 квітня 2020 р. Згідно пунктів 2.2.2, 2.2.3 цього контракту ОСОБА_1 зобов?язаний забезпечувати: ефективне функціонування Системи управління охороною праці, Системи управління безпекою руху на автомобільному транспорті та Системи управління пожежною безпекою; виконання комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійного захворювання; виконання комплексних заходів, спрямованих на забезпечення безпеки дорожнього руху; підтримку у технічно справному стані та забезпечення безпечної експлуатації основних фондів, автотранспортного парку, обладнання та устаткування у відповідності до вимог нормативно-правових актів з охорони праці; формування та виконання графіків технічного огляду, обслуговування, обстеження, ремонту газових мереж та споруд на них; дотримання вимог нормативно-правових актів з питань експлуатації і ремонту мереж газопостачання, споруд та газового обладнання; укомплектованість штату експлуатаційних та допоміжних служб; своєчасне навчання персоналу та атестації робочих місць за умовами праці (т.1 а.с.216-222).

Як вбачається з п.5.5.16 Положення Краматорського управління по газопостачанню та газифікації, затвердженого наглядовою радою публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», керівник відокремленого структурного підрозділу у межах компетенції на підставі доручень, підписаних головою правління, контролює забезпечення відокремленим структурним підрозділом безаварійного безперебійного газопостачання в зоні діяльності відокремленого структурного підрозділу, стан охорони праці та технічної безпеки та несе за це персональну відповідальність (т.1 а.с.204-215).

Відповідно до ухвали слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 року у кримінальному провадженні № 42017050000000756 від 21.09.2017 року надано дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог Закону України «Про охорону праці», інших законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України суб`єкта господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» (код ЄДРПОУ 03361075, юридична адреса: 84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Південна, 1) та його структурних виробничих підрозділів:

-Слов`янське Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» з виробничим підрозділом Лиманська дільниця Слов`янського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»;

-Красноармійське Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» з виробничими підрозділами: Мирноградська дільниця Красноарарміського УГГ ПАТ «Донецькоблга», Родинська дільниця Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Селидовська дільниця Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Мар`їнське відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Великоновоселківська дільниця Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Курахівська дільниця Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ «Донецькоблгаз», Вугледарська дільниця Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Піддубненська дільниця Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Красногорівська дільниця Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ «Донецькоблгаз», Докучаєвське відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Донська дільниця Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Володимирівська дільниця Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Новотроїцька дільниця Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»;

-Артемівське Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» з виробничими підрозділами: Часовоярська дільниця Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Соледарська дільниця Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Сіверська дільниця Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Миронівська дільниця Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Світлодарська дільниця Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»;

-Костянтинівське Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» з виробничими підрозділами: Торецьке відділення Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»; Авдіївська дільниця Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз», Очеретинська дільниця Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» (т.2 а.с.140-142).

Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 20.02.2018 р., на підставі ухвали слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 08.02.2018 року, слідчим були вилучені з Головного управління Держпраці в Донецькій області документи щодо перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області, а саме: акти перевірок №05.1-5/22 від 24.10.2017 р., №05.4-6/30 від 24.10.2017 р, №05.4.-14/18 від 24.10.2017 р., №05.4-3/16 від 24.10.2017 р., №05.4-8/33 від 24.10.2017 р., №05.4-7/19 від 24.10.2017, №05.4-7/20 від 24.10.2017 р, 05.4-7/21 від 24.10.2017 р, №05.5-05/27 від 24.10.2017 р., №05.5-09/23 від 17.10.2017 р., №05.5-09/24 від 24.10.2017 р., №05.5-19/27 від 24.10.2017 р., №05.5-08/26 від 19.10.2017 р., №05.5-08/27 від 24.10.2017 р., 05.5-06/26 від 24.10.2017 р, №5.1-7/10 від 24.10.2017 р, 5.1-6/13 від 24.10.2017 р., 05.1-1/1 від 24.10.2017 р., 05.1-1/2 від 21.10.2017 р., 5.1-8/5 від 24.10.2017 р., 5.1-8/6 від 24.10.2017 р., 05.1-5/13 від 24.10.2017 р., 05.1-9/1 від 24.10.2017 р., 05.3-12/87 від 24.10.2017 р. з додатками, копія позову Краматорського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» з додатками до нього, копія позову ПАТ «Донецькоблгаз з додатками до нього від 30.08.2017 р. №05.4/5695 з додатками (т.2 а.с.61-67).

Згідно актів перевірки суб`єкта господарювання ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (код ЄДРПОУ 03361075) та його структурних підрозділів від 24.10.2017 року, складених посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області, під час перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів в частині додержання вимог Закону України «Про охорону праці», інших законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які проводились на підставі ухвали слідчого судді від 28.09.2017 року, були виявлені порушення, зокрема:

В Артемівському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00578 (зав. № 651) без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», постанова №687, п.6.3.1, 7.1.1 3 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-не організовано введення в експлуатацію посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00578 (зав. № 651) інспектором після його технічного огляду, який проведено 17.07.2016 (відсутній запис в паспорті), чим порушено п.6.4.1 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00506 (зав. № НОМЕР_2 ), без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» постанова №687, п.6.3.1, 7.1.1 3 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-призначений наказом від 15.02.2017 №. 16 відповідальним за наглядом за безпечною експлуатацією виробничих будівель та споруд ОСОБА_5 , не пройшов навчання та перевірку знань за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов`язків, чим порушено п.3.9 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

-відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, а саме: - ТП-1, яке розташоване у селищі Миронівське, Бахмутського району Донецькій області, з трансформатором ТМ - 200 кВА, зав. № 70585, 1970р. країна виробник Румунія, чим порушено п.6, п.15. додатку 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», постанова КМУ №1107;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№687, а саме: газопроводам віком понад 40 років, згідно з додатком 1. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено розділ VI п. 15 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання», п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», п.4.1 розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання» №640;

-не виконано технічне та експертне обстеження обладнання ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий) та запірної арматури газового господарства, згідно з додатком 2, чим порушено п. 9, п. 10, п. 13, п. 21., п. 22, п. 23 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№687;

-фахівці СГГТ, що повинні брати участь у роботах з технічного обстеження, які пов`язані з виконанням неруйнівного контролю, не сертифіковані відповідно до правил сертифікації персоналу з неруйнівного контролю, затвердженого наказом № 1387 від 10.12.2012 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.01.2013р. за № 10/22542, чим порушено розділ IV п. 4.9 «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», розділ III. п. 3.2, п. 3.3, п. 3.6, розділ V. п.1.15 НПАОП 0.00- 1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-штатний розклад технічно-експлуатаційних служб не містить повного обсягу необхідних для виконання технічного обслуговування систем газопостачання і її елементів, переліку робіт та не враховано коефіцієнти пересування до об`єктів виконання робіт, та між ними, вантажно- розвантажувальних робіт, сезонних, обладнання яке експлуатується тривалий час та інших передбачених ТНЧ, при використанні яких кількість нарахованих працівників для виконання робіт повинна бути в рази більше, чим порушено розділ III п. 3.2, п. 3.3 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-служби недоукомплектовані робітниками згідно розрахунку на 2017 рік: експлуатації вуличних газопроводів, дворових вводів та ГРП в 2/4рази, експлуатації внутрішньо будинкового обладнання в 2/4 рази, електрохімічного захисту в 2/4рази, газифікації та врізок в 2/4рази, АДС (аварійно-диспетчерська служба) в 2/4рази, служба режимів газопостачання в 2/4рази, чим порушено розділ ІІІ. п. 3.2, п. 3.3 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-не забезпечено персонал служб, що виконують газонебезпечні роботи комплектами інструментів з кольорового металу або інструментів з нанесенням спеціального покриття, який унеможливлює іскроутворення для виконання ремонтних робот у загазованому середовищі, чим порушено розділ III п. 3.2, 3.3, розділ IV п.4.3, розділ VII. п.7.24 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-аварійні роботи та роботи з ліквідації аварій в ГРП та газових колодязях є газонебезпечними і виконуються двома слюсарями, а повинні виконуватись 3 слюсарями з ремонту газового обладнання (господарства), чим порушено розділ VII. п.7.4, розділ VIII. п.8.1 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-не виконуються графіки технічного обслуговування і ремонту споруд, обладнання та пристроїв газового господарства технічними службами у зв`язку з нехваткою робітників та чотирьох добовим графіком роботи, чим порушено розділ III п. 3.3. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-не виконується перевірка справності манометрів ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий), (відсутні трьох ходові крани або інші пристрої), чим порушено розділ IV. п.4.13 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил систем газопостачання», розділ VII. п. 7.3 «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання» №640;

-технологічні транспортні засоби: екскаватор «Борекс» державний № НОМЕР_3 ; причеп (компресор) ГІКСД-5,25 державний № НОМЕР_4 експлуатуються з простроченим терміном дії періодичного технічного огляду, що є порушенням п.5 НПАОП 0.00-6.01-10 «Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів»;

-не надано акти технічного опосвідчення, на придатність до подальшої експлуатації балонів, які встановлені на транспортних засобах: ГАЗ 3307 державний № НОМЕР_5 ; ГАЗ 3307 державний № НОМЕР_6 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_7 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_8 ; ГАЗ 66 державний № НОМЕР_9 ; ГАЗ 330202 державний № НОМЕР_10 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_11 ; ГАЗ 330210 державний № НОМЕР_12 ; НОМЕР_13 НОМЕР_14 ; УАЗ 3909 державний № НОМЕР_15 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_16 ; РІЖ 27175 державний № НОМЕР_17 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_18 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_19 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_20 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_21 ; ЗИЛ 431412 державний № НОМЕР_22 двигуни яких працюють на зрідженому нафтовому газі, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 р.4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-начальник автотранспортної служби не пройшов відповідного навчання та перевірку знань; як відповідальний по БДР, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії працюють з простроченим терміном дії медичних довідок, що є порушенням п.1.3 «Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів»;

-всі водії та автослюсар не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».

На Часов`ярській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортному засобі: ГАЗ 330232 державний № НОМЕР_23 двигун якого працює на зжиженому нафтовому газі, не був технічно опосвідчений на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 р.4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-начальник Часовоярської дільниці не пройшла відповідного навчання та перевірку знань, як відповідальний по БДР, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

-відсутній наказ про призначення відповідальних осіб за виконання робіт з підвищеної небезпеки, перевірку технічного стану транспортних засобів, що є порушенням п.2.9 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»;

На Соледарській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортному засобі: ГАЗ 33023 державний № НОМЕР_24 двигун якого працює на зрідженому нафтовому газ, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділу 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-начальник Соледарської дільниці не пройшла відповідного навчання та перевірку знань, як відповідальний по БДР, що є порушенням ст.16 Закону України «Про охорону праці»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05.

На Сіверській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: УАЗ 3909 державний № НОМЕР_25 ; ИЖ 27175x037 державний № НОМЕР_26 ; ГАЗ 3110 державний № НОМЕР_27 двигуни яких працюють на зрідженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-начальник Сіверської дільниці не пройшов відповідного навчання та перевірку знань, як відповідальний по БДР, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорті»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки питань з охорони праці».

На Миронівській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: ЗІЛ 441510 державний № НОМЕР_28 ; ГАЗ 33023 державний № НОМЕР_29 ; ЗІЛ ММЗ-4505 державний № НОМЕР_30 ; НОМЕР_31 271 7-230 державний № НОМЕР_32 ; ГАЗ 32213 державний № НОМЕР_33 ; ЗІЛ 431410 АГП-22 державний № НОМЕР_34 ; ГАЗ 2705 державний № НОМЕР_35 двигуни яких працюють на зжиженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-технологічний транспортний засіб: трактор колісний МТЗ-80 УК державний № НОМЕР_36 експлуатується з простроченим терміном дії періодичного технічного огляду, що порушенням п.5 НПАОП 0.00-6.01-10 «Порядок проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділу 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правил охорони праці на автомобільному транспорт»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском».

На Світлодарській дільниці Артемівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано акти технічного опосвідченя на придатність до подальшої експлуатації балонів які встановлені на транспортних засобах: ГАЗ 330232-414 державний № НОМЕР_37 ; ИЖ 2717- КТП-5державний № НОМЕР_38 двигуни яких працюють на зжиженому нафтовому газі, не були технічно опосвідчені на придатність до подальшої експлуатації, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-скінчився термін придатності вогнегасників, які знаходяться в ТЗ та у боксах гаражу, що є порушенням п.4.2.5 розділ 4 «Технічного обслуговування вогнегасників»;

-відсутній наказ про призначення відповідальної особи з числа ІТП за безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, що є порушенням п.7.1.1 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-водії, що керують ТЗ з ГБО, не проходять спеціального щорічного навчання, що є порушенням п.2.8 розділу 2 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»;

-всі водії не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному Транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».

В Костянтинівському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не виконаний поточний ремонт газового колодязя №150 згідно графіку ремонтів на 2017 рік, порушено п.1.4 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-технічний огляд траси №1 підземних газопроводів по маршруту № 4 проводиться одним працівником, порушено п.1.10. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію екскаватора- навантажувача ІСВЗСХ інд. № НОМЕР_39 , що є порушенням п.20 додаток 3 «Про Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-всі водії, Костянтинівського УГГ та водії на виробничих підрозділах Авдіївської, Очеретинської, Торецької дільниць не пройшли у встановленому порядку навчання і перевірку знань з «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», що є порушенням п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 0.00-4.12-15;

-всі водії Костянтинівського УГГ та водії на виробничих підрозділах не ознайомлені з інструкціями з охорони праці, що є порушенням п.3.16 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», НПАОП 0.00-4.12-15;

-не надано акти технічного опосвідченя балонів, встановлені на таких транспортних засобах: держ. номери 05552 НОМЕР_40 , НОМЕР_41 , НОМЕР_42 , НОМЕР_43 , НОМЕР_44 , НОМЕР_45 , НОМЕР_71 , НОМЕР_47 , НОМЕР_48 , НОМЕР_49 , НОМЕР_50 , НОМЕР_51 , НОМЕР_52 , НОМЕР_53 , НОМЕР_54 , НОМЕР_55 , НОМЕР_56 , НОМЕР_57 двигуни яких працюють на стисненому газі, що є порушенням п.6.3.2 НПАОП 0.00- 1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а саме: газопроводам віком понад 40 років, згідно додатку. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», чим було порушено п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеженню оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних/заходи для експлуатування систем газопостачання», п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00577 (зав. №1002), без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки», п.6.3.1, 7.1.13 « Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-допущена експлуатація посудини (автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00038 (зав. № 17246), без проведення технічного огляду у строк встановлений НПАОП та експлуатаційними документами, чим порушено п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», п.6.3.1, 7.1.13 « Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-у встановленому порядку не розроблена інструкція з режиму роботи та безпечному обслуговуванню посудин, що працюють під тиском: автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00577 (зав. № 1002), автомобільна цистерна для зрідженого газу, реєстр. № 00038 (зав. № 17246), чим порушено п.7.2.5 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-запобіжні пояси (в кількості 2 шт. - зав. №№ 006342, 006412), допускаються до експлуатації з відсутніми відмітками про проведення періодичних випробувань, чим порушено п.4.2.2 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-інструкція з охорони праці № 89 при виконанні робіт на висоті, в розділі «Загальні положення», не містить: вимоги правил внутрішнього трудового розпорядку, що відносяться до питань охорони праці для даного виду робіт або професії, а також відомості про специфічні особливості організації праці і технологічних процесів та про коло трудових обов`язків працівників даної професії (що виконують даний вид робіт); характеристику основних небезпечних та шкідливих виробничих факторів для даної професії (виду робіт), особливості їх впливу на працівника; перелік видів спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, що підлягають видачі працівникам даної професії (виду робіт) згідно з чинними нормами; вимоги санітарних норм і правил особистої гігієни, яких повинен дотримуватись працівник під час виконання роботи, чим порушено п.2.5 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» НПАОГІ 00.0-4.15-98;

-інженерно-технічні працівники не забезпечені Правилами будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском, а обслуговуючий персонал - інструкціями, чим порушено п.7.1.16 «Правил будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87.

В Торецькому відділенні Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутній дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, а саме: трансформаторної підстанції ТГ1-172, 6/0,4 кВ з трансформатором ТМ-180 кВА, зав.№665538; кабельної лінії КJ1 6кВ, L=1200 м (АСБ 3x120 мм2), чим порушено: п.6., п.15 додаток 3. «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№1107;

-відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: випробування електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В, монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В), роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, що є порушенням п.6., додаток 2 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» №1107.

На Авдіївській дільниці Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутні на дільниці місця для зберігання балонів (відкриті або закриті склади), чим порушено п.10.1.29 «Правила будови та безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-не створено безпечні умови під час виконання робіт на висоті, а саме використовуються драбини (інв.№2,27) з несправними пристроями які запобігають зсуву та перекиданню під час виконання робіт, чим порушено п.1.5 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-роботодавцем не затверджено наказом перелік робіт на висоті, які виконуються за нарядами-допусками, чим Порушено п.1.6 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-відсутній на дільниці «Журнал обліку робіт, що виконуються за нарядами і розпорядженнями». Порушено п.1.7.6 Додаток 3 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07.

На Очеретинській дільниці Костянтинівського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутні на дільниці місця для зберігання балонів (відкриті або закриті склади), чим порушено п.10.1.29 «Правила будови та безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском» НПАО 0.00-1.59-87.

-роботодавцем не затверджено наказом перелік робіт на висоті, які виконуються за нарядами-допусками, чим порушено п.1.6 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

-відсутній на дільниці «Журнал обліку робіт, що виконуються за нарядами і розпорядженнями». Порушено п.1.7.6 додаток 3 «Правила охорони праці при роботі на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07;

В Слов`янському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах не вказаних у дозволі №1064.16.14 від 02.06.20І6 року, чим порушено п.6., п. 14. додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах, чим порушено п.6, п.2 додаток 2, п.14. додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічного транспортного засобу: екскаватор ДСВЗСХ заводський ідент. НОМЕР_58 , держ. № НОМЕР_59 , що є порушенням п.20 додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

-особа, на яку роботодавцем покладено обов`язки з проведення інструктажів водіям з безпеки дорожнього руху, не пройшов відповідне навчання з даного питання, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів,- устаткування підвищеної небезпеки, а саме: газопроводам віком понад 40 років згідно з додатком 1. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено: п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не виконано технічне та експертне обстеження обладнання ГРП (газорегуляторний пункт) і ГРПБ (газорегуляторний пункт блоковий) та запірної арматури газового господарства згідно з додатком 2. п. 9, п. 10, п. 13, п. 21., п. 22, п. 23. «Про затвердження Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-у встановленому порядку не проведено навчання та перевірку знань з питань охорони праці слюсарю ОСОБА_6 , який наказом № 183 від 04.10.2017 призначений слюсарем з ремонту крану реє. № НОМЕР_60 , що є порушенням п. 3.1, 3.6, 4.1 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

-у встановленому порядку (1 раз на 3 роки) ОСОБА_7 призначений наказом № 183 від 04.10.2017 відповідальним за справний стан та безпечну експлуатацію крану реє. № НОМЕР_61 /Кр, не пройшов навчання та перевірку знань з питань охорони праці (згідно нормативних документів діючих на підприємстві, а саме інструкцій з ОП № 90, 91), що є порушенням п. 5.1, 5.4, 5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

-у встановленому порядку не розроблена інструкція з охорони праці для слюсаря під час ремонту крану реє. № НОМЕР_60 , що є порушенням п. 3 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці»;

-у встановлені терміни (1 раз на 6 місяців) запобіжні пояси (інвентарні номери відсутні, обліковий № 2, 5) не пройшли випробування згідно вимог НД, що є порушенням п. 4.2.10 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правил охорони праці при виконанні робіт на висоті»;

-у відповідності з «Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» не отримано дозвіл на ремонт та технічне обслуговування крану реє. № Д1357/Кр, що є порушенням п. 6, п.2 додатку 2 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-посудини реє.-№ К/Ап, К00177/Ап, К00172/Ап, К00171/Ап, К00175/Ап, К00168/Ап, К00169/Ап, К00178/Ап, К00181/Ап, К00179/Ап, К00180/Ап, К00173/Ап, К00170/Ап, К00174/Ап, не експлуатуються. Після закінчення гранічного терміну експлуатації посудин реє. № К00176/Ап, К00177/Ап, К00172/Ап, К00171/Ап, К00175/Ап, К00168/Ап, 00169/Ап, К00178/Ап, К00181/Ап, К00179/Ап, К00180/Ап, К00173/Ап, К00170/Ап, К00174/Ап, не проведене експертне обстеження та позачерговий технічний огляд, що є порушенням п. 6.3.6 «Правил будови та безпечної експлуатації судин працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87, п. 9, 21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

На Лиманській дільниці Слов 'янського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано інформації щодо проведення технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів, що встановлені на автомобілі держ. № НОМЕР_62 , держ. № НОМЕР_63 , держ. № НОМЕР_64 , держ. № НОМЕР_65 , держ. № НОМЕР_66 , двигуни яких працюють на зрідженому газі, що є порушенням п.6.3.2 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском»;

-особа, на яку роботодавцем покладено обов`язки з проведення інструктажів водіям з безпеки дорожнього руху, не пройшов відповідне навчання з даного питання, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про транспорт».

В Красноармійському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз»:

-у відповідності з «Порядком видачі дозволів на виконання робі підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» не отримано дозвіл на налагодження, ремонт, технічне обслуговування вантажопідіймального крану реєстр. № Д.1358/Кр; підйомника реєстр. № Д.0006/Вп, чим порушено п.6 додаток 2 «Порядок видачі дозволів на виконання "робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№1107;

-відсутній виданий у встановленому порядку «Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки» в частині електрообладнання комплектна трансформаторна підстанція (далі КТП «Горгаз»): 6/0,4 кВ № 133234 з трансформатором ТМ-160- 6/0,4 кВ, зав. № 644852; повітряної лінії 6 кВ, які живлять КТП «Горгаз» чим порушено п. 7 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№ 1107;

-на підприємстві експлуатується устаткування підвищеної небезпеки, електричне устаткування електричних мереж напругою понад 1000 В, яке перевищило граничний строк експлуатації, а саме силовий трансформатор ТМ-160-6/0,4, зав. № 644852., чим порушено: п. 5.3. розділу IV «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів» №258[21]; п. 22 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» № 687; п. 1.8., п. 1.9. «Методика проведення експертного обстеження силових трансформаторів споживачів»;

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Покровськ залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15- 07;

-не організовано проведення попереднього та періодичного медичного огляду працівників у відповідності до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій. Порушено розділ III п.3.5. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 № 687, а саме газопроводів віком понад 40 років В/Т: інв.№№114061100330100206, 114061100330100207, 114061100330100208, 114061100330100335, С/Т: інв.№№ НОМЕР_67 , 114061100330200669, 114061100330201226, Н/Т: інв. №№ НОМЕР_68 , 114061100330309477 та ГРП віком понад 25 років ГРП №1. вул. Прімакова №1140611003201000436, ГРП №9 вул. Шибанкова №1140611003201000437, ГРП №12 вул. Колосова №1140611003201000682, ГРП №13 м-н Южний №1140611003201000438, ГРП №8 вул. Центральна №1140611003201000441, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткованім підвищеної небезпеки»; п.4.1, розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76 -15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Мирноградській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ Донецькоблгаз»:

-журнал реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці» дільниці Красноармійського УГГ м. Мирноград не відповідає вимогам «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.6.10 додаток 6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання перевірки знань з питань охорони праці»;

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Мирноград залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті»;

-відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників слюсаря ВДГО ОСОБА_8 . Порушено п. 4.1, п.4.3. «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводам віком понад 40 років інв. №№114061100330309476, 114061100330309478, 114061100330309486, 114061100330309487, 114061100330309490, 114061100330309394, 114061100330309499 та ГРП віком понад 25 років ГРП № 1 вул. Центральна АДРЕСА_5 22 кв-л 40, ГРП №8 вул. Мирна, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Родинській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-при проведенні інструктажів з охорони праці працівникам дільниці Красноармійського УГГ м. Родинське не вказуються назви та номери інструкцій в обсязі яких їм проводився інструктаж, чим порушено п.6.10 додаток 6 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання перевірки знань з питань охорони праці»;

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Родинське залучаються працівники , які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті»[18];

-відсутній наказ на уповноважену особу, яка має право видавати наряди-допуски по підприємству, чим порушено розділ VII п.7.3. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників слюсарів ВДГО ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , чим порушено п. 4.1, п.4.3 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці»;

-не організовано проведення попереднього та періодичного медичного огляду працівників у відповідності до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, чим порушено розділ III п.3.5. НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводам віком понад 40 років кв-л 16 інв.№114061100330309481, кв-л 28 інв.№114061100330309483, кв-л АДРЕСА_6 інв.№114061100330309480, кв-л АДРЕСА_7 інв.№ НОМЕР_69 100330309482, та ГРП віком понад 25 років ГРП№1 вул. Южна інв.№114061100320100439, ГРП №2 вул. Пушкіна, інв. №114061100320100440, ГРП№3 вул. Маяковського інв.№114061 100320100442, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Селидівській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-до виконання робіт на висоті на дільницях Красноармійського УГГ м. Селидове залучаються працівники, які не пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці згідно з «Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», чим порушено п.1.3 НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті».

На Мар`їнському відділенні Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічного транспортного засобу екскаватор ЕО-2621, що є порушенням п.20 додаток 3 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП ,ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці зі службою вуличних газопроводів дворових вводів та ГРП, що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ. ІII НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці зі службою АДС , що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Курахівській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-відсутні відомості про спеціальне навчання з питань охорони праці робітників ОСОБА_11 , чим порушено п.4.1, п.4.3. «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з охорони праці».

На Вугледарській дільниці Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не проведені повторні інструктажі з питань охорони праці у термін 1 раз на 3 місяці робітникам дільниці ,що є порушенням п.6.5.розд.6 «Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п.3.6. розділ. III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП, ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V «Правила безпеки систем газопостачання».

На Піддубнецькій дільниці Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме ГРП ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 2, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Красногорівській дільниці Мар`їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводи понад 40 років, та ГРП ,ШГРП обладнання яких перевищено граничний термін експлуатації, згідно додатка 1 та додатка 2. Враховуючи вищезазначене роботодавцем не було припинено експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

На Докучаєвському відділенні Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не надано дозвіл органів Держпраці на експлуатацію технологічних транспортних засобів, що є порушенням п.20 додатку 3 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не надано акти технічного опосвідчення на придатність до подальшої експлуатації балонів, які встановлені на транспортних засобах. Порушено п. 6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин що працюють під тиском».

На Донській дільниці Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-на ГРП-1 та ГРП-2 смт. Донське не виконана перевірка щільності вибухонебезпечного освітлення, що є порушенням п.2.12 розділ. V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-відсутній «Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки..», а саме: ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В, чим порушено п.6 ПКМУ №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

На Новотроїцькій дільниці Докучаєвського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз»:

-не отримано дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці (далі - Держпраці України) на налагодження, ремонт, технічне обслуговування вантажопідіймального крану реєстр.№92461, або не укладений договір зі спеціалізованою організацією на виконання цих видів робіт, чим порушено ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.7 додаток 2 пп.2, додаток 3 пп.19 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не отримано дозвіл Держпраці України на налагодження, ремонт, технічне обслуговування автопідйомнику реєстр.№Д470/Вп, або не укладений договір зі спеціалізованою організацією на виконання цих видів робіт, чим порушено ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.7 додатку 2 п.п. 2, додаток 3 пп.19 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-відсутні відомості про проведення спеціального навчання та перевірки знань персоналу, який виконує роботи на висоті, чим порушено п.2.4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці», п.1.3 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті».

Зазначені вище порушення були встановлені працівниками Головного Управління Держпраці у Донецькій області при проведенні позапланових перевірок ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів з питань дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки згідно актів перевірки: №05.4-10/18 від 24.10.2017 року, №5.1-7/10 від 24.10.2017 року, №05.5-08/27 від 24.10.2017 року, №5.1-8/6 від 24.10.2017 року, №5.1-8/5 від 24.10.2017 року, 05.5-19/27 від 24.10.2017 року, №05.3-12/87 від 24.10.2017 року, №05.1-5/13 від 24.10.2017 року, №5.1-6/13 від 24.10.2017 року, №5.4-8/33 від 24.10.2017 року, №05.5-09/23 від 17.10.2019 року, №05.5-09/24 від 24.10.2017 року, №05.5-08/26 від 19.10.2017 року, №05.4-5/22 від 24.10.2017 року, №05.4-7/21 від 24.10.2017 року, №05.4-7/20 від 24.10.2017 року, №05.4-7/19 від 24.10.2017 року, №05.5-05/27 від 24.10.2017 року, №05.5-06/26 від 24.10.2017 року, №05.1-9/1 від 24.10.2017 року, №05.4-3/16 від 24.10.2017 року, №05.4-6/30 від 24.10.2017 року, №05.1-1/1 від 24.10.2017 року, №05.1-1/2 від 24.10.2017 року (т.2 а.с.143-247, т.3 а.с.1-98).

Ухвалою слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 25.07.2017 року у кримінальному провадженні №1017051390000083 було надано дозвіл на проведення співробітниками Головного управління Держпраці у Донецькій області позапланової виїзної перевірки з питань додержання законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування, дотриманням вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення ПАТ «Донецькоблгаз» ВП «Краматорське управління по газопостачанню та газифікації» (ЄДРПОУ 24805642), яке розташованого за адресою Донецька область, м.Краматорськ, вул.Південна, 1. (т.2 а.с.87).

Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 25.05.2018 року слідчим на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м.Маріуполя №263/6356/18 від 18.05.2018 року про тимчасовий доступ до речей і документів, вилучено з Головного управління Держпраці в Донецькій області документи щодо перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» ВП «Краматорське управління по газопостачанню та газифікації» посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області, а саме: акт перевірки №05.4-03/10 від 21.08.2017 р, припис №05.4-3/10 від 21.08.2017; акт перевірки №05.4-7/12 від 21.08.2017 р, припис №05.4-7/12 від 21.08.2017 р.; повідомлення ПАТ «Донецькоблгаз» на припис № 05.4-7/10, 05.4-7/11, 05.4-7/12 від 21.08.2017 (вих. № 04/29/1238/6 від 26.09.2017); заперечення ПАТ «Донецькоблгаз» на акт перевірки №05.7-7/125 від 21.08.2017 року (вих. №15/1-2395 від 17.10.2017 р); акт перевірки №05.5-05/18 від 16.08.2017 р., припис №05.5-05/16 від 16.08.2017 року, повідомлення ПАТ «Донецькоблгаз» на припис №05.5-05/18 від 16.08.2017 (вих №04-29/1238/1 та вих №04-29/209 від 02.02.2018 р.) (т.2 а.с.93-120).

Згідно актів позапланової перевірки суб`єкта господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» ВП «Краматорське управління по газопостачанню та газифікації» № 05.4-3/10 від 21.08.2017 року, №05.4-7/12 від 21.08.2017 року, №05.05-05/18 від 16.08.2017 року, складених посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області, під час перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, яка проводилась на підставі ухвали слідчого судді від 25.07.2017 року, були зафіксовані порушення, зокрема:

На ВП «Краматорське управління по газопостачанню та газифікації»:

-не надані посвідчення з охорони праці обслуговуючого персоналу крану зав. №1401 (Глущенко О.В, ОСОБА_4 на право управління консольно-повортним краном), що є порушенням п. 3.13 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

-після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження та позачерговий технічний огляд посудин реєстраційний №00459, №00461, №00435, №Д889\Ап, №00437, №00729, що є порушенням п. 9, п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження та позачерговий технічний огляд котлу реєстраційний № НОМЕР_1 , що є порушенням п. 9, п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-у встановленому порядку не проведено періодичний технічний огляд котлу №К115КВ0019 (не проведено зовнішній, внутрішній огляд з 20.11.16), що є порушенням п. 8 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а саме: газопроводів віком понад 40 років, чим порушено п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»; п 1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-не виконано технічне та експертне обстеження обладнання та арматури газового господарства, порушено п. 9, п. 10, п. 21, п. 22, п. 23 №687 від 26.05.2004 «Про затвердження Порядку проведення випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) механізмів, устаткування підвищене небезпеки».

На Дружківському відділенні Краматорського управління по газопостачанню та газифікації:

-не проведено технічне обстеження ОСГ, згідно з п.21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного Діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687, а саме: газопроводам віком понад 40 років інв.№№31-34, 36-47, 5362, 64, 67,68,71, чим порушено: п.22 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 №687; п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання», затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 24.10.2011 № 640; п.1.15. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

Зазначені вище порушення були встановлені працівниками Головного управління Держпраці у Донецькій області при проведенні позапланових перевірок підприємства з питань дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки згідно актів: № 05.4-3/10 від 21.08.2017 року, №05.4-7/12 від 21.08.2017 року, №05.05-05/18 від 16.08.2017 року (т.2 а.с.113-116).

Згідно ухвали Апеляційного суду Донецької області від 24.09.2018 року, ухвалу слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 25.07.2017 року про надання дозволу на проведення співробітниками Головного управління Держпраці у Донецькій області позапланової виїзної перевірки з питань додержання суб`єктом господарювання законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування, дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення ПАТ «Донецькоблгаз» ВП «Краматорське управління по газопостачанню» та газифікації - скасовано. Постановлено нову ухвалу, якою відмовлено у задоволенні клопотання слідчого про надання дозволу на проведення співробітниками Головного управління Держпраці у Донецькій області позапланової виїзної перевірки з питань додержання суб`єктом господарювання законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування, дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення ПАТ «Донецькоблгаз» ВП «Краматорське управління по газопостачанню та газифікації» (т.1 а.с.169-170).

Згідно ухвали Донецького апеляційного суду від 09.10.2018 року, ухвалу слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 року, якою було задоволено клопотання старшого слідчого з ОВС відділу СУ ГУНП в Донецькій області про надання дозволу та проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог Закону України «Про охорону праці», інших законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України ПАТ «Донецькоблгаз» м.Краматорськ Донецької області та його структурних підрозділів скасовано, постановлено нову ухвалу, якою відмовлено у задоволенні клопотання старшого слідчого з ОВС відділу СУ ГУНП в Донецькій області про надання дозволу та проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог Закону України «Про охорону праці», інших законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України ПАТ «Донецькоблгаз» м.Краматорськ Донецької області та його структурних підрозділів (а.с.171-174, т.1).

Аналізуючи надані стороною обвинувачення письмові докази - акти перевірок суб`єкта господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів Головним управлінням Держпраці в Донецькій області №05.4-10/18 від 24.10.2017 року, №5.1-7/10 від 24.10.2017 року, №05.5-08/27 від 24.10.2017 року, №5.1-8/6 від 24.10.2017 року, №5.1-8/5 від 24.10.2017 року, 05.5-19/27 від 24.10.2017 року, №05.3-12/87 від 24.10.2017 року, №05.1-5/13 від 24.10.2017 року, №5.1-6/13 від 24.10.2017 року, №5.4-8/33 від 24.10.2017 року, №05.5-09/23 від 17.10.2019 року, №05.5-09/24 від 24.10.2017 року, №05.5-08/26 від 19.10.2017 року, №05.4-5/22 від 24.10.2017 року, №05.4-7/21 від 24.10.2017 року, №05.4-7/20 від 24.10.2017 року, №05.4-7/19 від 24.10.2017 року, №05.5-05/27 від 24.10.2017 року, №05.5-06/26 від 24.10.2017 року, №05.1-9/1 від 24.10.2017 року, №05.4-3/16 від 24.10.2017 року, №05.4-6/30 від 24.10.2017 року, №05.1-1/1 від 24.10.2017 року, №05.1-1/2 від 24.10.2017 року, № 05.4-3/10 від 21.08.2017 року, №05.4-7/12 від 21.08.2017 року, №05.05-05/18 від 16.08.2017 року у сукупності з доводами сторони захисту стосовно їх недопустимості, суд зазначає наступне.

Згідно ч.1,2 статті 86 КПК України, доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом. Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення.

Допустимість доказів - це їх правова придатність для використання у кримінальному процесі як аргументів у доказуванні. Доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому законом. Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може послатися суд при ухваленні судового рішення. Допустимість доказів означає, що: 1) фактичні дані як докази одержані уповноваженим на те суб`єктом; 2) фактичні дані одержані у встановленому законом порядку з дотриманням процесуальної форми, яка гарантує захист прав та законних інтересів громадян; 3) фактичні дані та сам процес їх одержання належним чином закріплені та засвідчені; 4) зібрані докази та інші матеріали кримінальної справи загалом дозволяють здійснити перевірку достовірності та законності одержання фактичних даних.

Зі змісту вищезазначених актів перевірок вбачається, що перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів були проведені на підставі ухвал слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 року та від 25.07.2017 року, якими надано дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог Закону України «Про охорону праці», інших законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України суб`єкта господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних виробничих підрозділів.

КПК України прямо не передбачає повноваження слідчого або прокурора «призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом». Дійсно, в редакції, що діяла до 15 липня 2015 року, КПК передбачав такі повноваження в пункті 6 частини другої статті 36 і пункті 4 частини другої статті 40 КПК. Однак підпунктом 12 пункту 5 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» з переліку повноважень прокурора (у статті 36 КПК) і слідчого (у статті 40 КПК) це повноваження було виключено. Закон набрав чинності 15 липня 2015 року. Таким чином, законодавець визначив, що з 15 липня 2015 року прокурор і слідчий не мають повноважень «призначати ревізії і перевірки». Зазначені законодавчі зміни у сукупності з положеннями пункту 2 Постанови КМУ «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року № 408, відповідно до якого: «Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України», були підставою звернення сторони обвинувачення до слідчого судді з клопотаннями про надання дозволу на проведення перевірок, за наслідком розгляду яких було постановлено ухвали про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки.

Однак, відповідно до положень КПК України, з огляду на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові у справі № 51-499км17 від 06.03.2018 року, слідчий суддя не має повноважень приймати рішення щодо проведення перевірок. Таким чином, надавши слідчому дозвіл на проведення перевірки, слідчий суддя прийняв рішення, яке не передбачене кримінальним процесуальним законодавством. Ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 24.09.2018 року та Донецького апеляційного суду від 09.10.2018 року ухвали слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 25.07.2017 року та від 28.09.2017 року скасовані, постановлені ухвали про відмову у задоволенні клопотання слідчого про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки. Саме тому зазначені докази є недопустимими і не можуть бути прийняті судом до уваги.

Відповідно до висновку експерта № 2656/527-531 за результатами проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності від 22.03.2018 року, суб`єкт господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» (ЄДРПОУ 03361075, юридична адреса: 84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Південна) та ряд його структурних підрозділів, (Слов`янське Управління газопостачання та газифікації, Красноармійське Управління газопостачання та газифікації, Артемівське Управління газопостачання та газифікації; Костянтинівське Управління газопостачання та газифікації) відносяться до об`єктів з підвищеною небезпекою.

В Артемівському Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» та його виробничих підрозділах були виявлені наступні порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та безпеки життєдіяльності:

-п.8, п.9, п.10, п.13, п.21, п.22, п.23 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

-п.6.3.1, п.6.3.2, п.6.4.1, п.6.4.3, п.7.11, п.7.1.13 «Правила будови та безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском»;

-п.3.9, п.5.5 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

-п.6, п.15 додаток 3 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

-розділ IV п.15, розділ ІІІ п.3.2, п.3.3, п.3.6, розділ IV п.4.3, п.4.13, розділ VII п.7.4, розділ VIII п.8.1, розділ V п.1.15, розділ ІХ п.9.2 «Правила безпеки систем газопостачання»;

-п.4.1, п.4.9 розділу IV, п.7.3 розділу VII «Порядок технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»;

-п.5 «Порядок проведення державного технічного огляду великотонажних та інших технологічних транспортних засобів» НПАОП 0.00-6.01-10;

-розділ 4 п.4.2.5 «Технічне обслуговування вогнегасників»;

-п.1.3 «Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів»;

-п.2.9 розділу 2 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»;

-ст.16 Закон України «Про транспорт» ( зі змінами та доповненнями);

-ст.13, ст.16, ст.17, ст.18, ст.21 Закону України «Про охорону праці».

В Костянтинівському Управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» та його виробничих підрозділах були виявлені порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та безпеки життєдіяльності:

-п.1.4, п.1.10, п.15 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання»

-п.6, п.15, п.20 додаток 3 «Про порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

-п.3.16, п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-15.

-п.6.3.1, п.6.3.2, п.7.1.13, п.7.1.16, п.7.2.5, п.10.1.29 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посуди що працюють під тиском»

-п.4.1 розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання».

-п.8 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

-п.1.5, п.1.6, п.4.2.2, п.1.7.6 додаток 3 «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07.

-п.2.56 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» НПАОП 00.0-4.15-98

-ст.13, ст.18, ст.21 Закону України «Про охорону праці».

У Слов?янському управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» та його виробничому підрозділі були виявлені наступні порушення:

-п.6, п.14, п.20 додаток 3; п.6, п.2 додаток 2 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

-ст.16 Закону України «Про транспорт»;

-п.4.1 розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»;

-п.1.15 розділу VНПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання»;

-додаток 2 п.9, п.10, п.13, п.21, п.22, п.23 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

-п.3.1, п.3.6, п.4.1, п.5.1, п.5.4, п.5.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;

-п.3 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці»;

-п.6.3.2, п.6.3.6 «Правил будови та безпечної експлуатації судин, працюючих під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87;

-ст.13, ст.14, ст.18, ст.21 Закону України «Про охорону праці».

У Красноармійському управлінні газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» та його виробничих підрозділах були виявлені наступні порушення:

-п.6 додаток 2, п.7, п.20 додаток 3; додаток 3 пп.19 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»№1107.

-п. 5.3. розділу IV «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів» №258.

-п. 22 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткуванні підвищеної небезпеки» №687.

-п. 1.8., п. 1.9. «Методика проведення експертного обстеження силових, трансформаторів споживачів».

-п.1.3 «Правила охорони праці при виконанні робіт на висоті» НПАОП 0.00-1.15-07.

-розділ III п.3.5, п.3.6; п.1.15, п.2.12 розділу V; п.7.3 розділ VII НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

-п.4.1, розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатації систем газопостачання;

-п.6.10 додаток 6 п.4.1, п.4,3, п.6,5 розділ 6 п.2,4 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання перевірки знань з питань охорони праці»

-п.4.1. розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання».

-п. 6.3.2 НПАОП 0.00-1.59-87 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»

- ст. 13, ст. 17, ст. 18, ст.20, ст.21 Закону України «Про охорону праці».

В діях (бездіяльності) заступника голови правління з охорони праці ОСОБА_2 , існувала загроза травмування працівників ПАТ «Донецькоблгаз», та недобросовісне ставлення до своїх посадових обов`язків могло привести до заподіяння шкоди здоров`ю чи настанню інших тяжких наслідків на відповідних об`єктах з підвищеною небезпекою (т. 3 а.с.104-131).

Відповідно до висновку експерта №730 за результатами проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності від 28.03.2018 року, суб`єкт господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» (ЄДРПОУ 03361075, юридична адреса: 84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Південна, 1) та його територіальний підрозділ ВП «Краматорське управління по газопостачанню та газифікації», відносяться до об`єктів з підвищеною небезпекою.

В ВП «Краматорське управління по газопостачанню та газифікації» були виявлені наступні порушення законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці (Дружківське відділення):

-п.3.13 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;

-п.8, п.9, п.10, п.21, п.22, п.23 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

-п.4.1 розділу IV «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для експлуатування систем газопостачання»;

-п.1.15 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання».

-ст.13, ст.14, ст.18 Закону України «Про охорону праці».

В діях (бездіяльності) заступника голови правління з охорони праці ОСОБА_2 та начальника Краматорського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» ОСОБА_1 існувала загроза травмування працівників ПАТ «Донецькоблгаз», та недобросовісне ставлення до своїх посадових обов`язків могло привести до заподіяння шкоди здоров`ю чи настанню інших тяжких наслідків на відповідних об`єктах з підвищеною небезпекою (т. 2 а.с.126-134).

Зазначені докази суд не може прийняти як допустимі з огляду на наступне.

Європейський суд з прав людини застосовує у своїй практиці, зокрема у рішеннях в справах «Балицький проти України», «Тейксейра де Кастро проти Португалії», «Шабельник проти України» різновид доктрини «плодів отруєного дерева», яка полягає в тому, що коли визнаються недопустимими не лише докази, які безпосередньо отримані внаслідок порушення, а також і докази, які б не були отримані, якби не були отримані перші. Таким чином, допустимі самі по собі докази, отримані за допомогою відомостей, джерелом яких є недопустимі докази, стають недопустимими.

Фактичні дані є недопустимими і не повинні мати значення доказів, якщо вони є «плодами отруєного дерева» - доказ, отриманий на підставі заздалегідь неприпустимого доказу. «Очевидна недопустимість» є якісною інтегративною характеристикою допущених порушень передбаченого законом порядку збирання доказів. Її сутність полягає в тому, що такі порушення є безсумнівними, безперечними і саме в силу цього не потребують здійснення їх перевірки і співставлення з іншими доказами, наданими учасниками судового провадження.

Оскільки на вирішення експерту були поставлені питання щодо порушень, встановлених актами перевірок ГУ Держпраці у Донецькій області, які визнані судом недопустимими доказами, як такі, що отримані в порядку, не передбаченому КПК України, то висновки за результатами проведення судових інженерно-технічних експертиз № 2656/527-531 від 22.03.2018 року та №730 від 28.03.2018 року також визнаються судом недопустимим доказами.

Суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Аналізуючи показання свідків обвинувачення – ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , суд зазначає, що вказані свідки у судовому засіданні надали показання стосовно проведення перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурних підрозділів та фактично підтвердили обставини, викладені ними в актах перевірки. Свідки підтвердили, що перевірка проводилася лише тих документів які їм були надані. Оскільки акти перевірки визнані судом недопустимими доказами, показання зазначених свідків правового значення для кримінального провадження не мають.

Показання експерта ОСОБА_30 , який проводив у кримінальному провадженні судову інженерно-технічну експертизу, також ґрунтуються виключно на актах перевірки, на підставі яких він і проводив експертне дослідження, на місце він також не виїжджав, з працівниками ГУ Держпраці в Донецькій області чи ПАТ «Донецькоблгаз» з зазначеного приводу не спілкувався, що і підтвердив у судовому засіданні.

Таким чином, надані суду стороною обвинувачення акти перевірок та висновки судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності від 22.03.2018 р. та від 28.03.2018 року судом визнані недопустимими доказами.

Інших доказів сторона обвинувачення суду не надала.

Із матеріалів кримінального провадження вбачається, що обвинувачений ОСОБА_2 позитивно характеризується за місцем роботи, під час своєї професійної діяльності за сумлінну працю та високі досягнення у роботі неодноразово нагороджений Почесними грамотами Докучаєвського управління по газопостачанню та газифікації, ВАТ «Донецькоблгаз» та Донецького обкому профспілок. Спільним рішенням правління ВАТ «Донецькоблгаз» та обкому профспілки працівників газових господарств №163 від 01.08.2008 р. нагороджений почесною відзнакою «Пошана та повага» ІІІ ступеня. За ініціативи та за участю ОСОБА_2 створено три відеоролика з пропаганди безпечного використання газу у побуті, безпечного використання зрідженого газу, а також дитячий ролик «Обережно ГАЗ! Основи безпечного користування газу у побуті», які стали призерами Першого Всеукраїнського фестивалю анімаційних та відеофільмів «Безпечна праця – 2014», який був організований за підтримки Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. За особисту підтримку дитячої творчості ОСОБА_2 у 2017 році отримав подяку від Всеукраїнського благодійного фонду «Зірки та зіроньки». У 2016 році нагороджений почесною грамотою Донецького обласного комітету профспілки працівників газових господарств. За якісне функціонування системи управління охороною праці та підвищення рівня стану безпеки на підприємстві у 2015 році, ГУ Держпраці в Донецькій області у квітні 2016 року нагородило ПАТ «Донецькоблгаз» почесною грамотою (т.4 а.с.69-75, 77, 79, 80,81,88).

Із матеріалів кримінального провадження також вбачається, що обвинувачений ОСОБА_1 позитивно характеризується за місцем роботи, під час своєї професійної діяльності був нагороджений грамотою, а саме - у 2016 році за сумлінну працю, трудові досягненням та активну участь у будівельно-монтажних роботах з відновлення газопостачання м.Мар`їнка та м.Красногорівка Мар`їнського району (т.4 а.с.97,107).

Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 272 КК України, порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою має створити загрозу загибелі людей або настання інших тяжких наслідків, що інкриміновано ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

При цьому, створення загрози загибелі людей повинне бути реальним, свідчити про виникнення в конкретному виробничому процесі або внаслідок його такого небезпечного стану (загрози), коли з необхідністю можуть настати передбачені законом наслідки. Ненастання наслідків може бути пов`язане або зі своєчасним припиненням порушення, як самим порушником, так і іншими особами, або за «щасливої випадковості» (наприклад, при заваленні конструкції, в зоні її падіння нікого не виявилось).

Тобто, реальність загрози має бути виражена у конкретній ситуації, що виникла у зв`язку з порушенням правил безпеки, і саме ця обстановка підлягає відображенню у пред`явленому обвинуваченні, підтверджується доказами та утворює об`єктивну сторону злочину, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України. Сама ж наявність певної низки порушень правил безпеки на виробництві з підвищеною небезпекою, не може свідчити про вчинення цього злочину, оскільки відповідальність за його вчинення настає лише за умови, що ці порушення мали місце під час виконання встановленого виду робіт.

Разом з тим, в даному випадку, при складанні обвинувального акту, орган досудового розслідування, обмежився лише формальним перерахуванням порушень виявлених посадовими особами ГУ Держпраці та висновками експертизи.

Таким чином, стороною обвинувачення не надано суду жодного допустимого доказу на підтвердження вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.272 КК України, в якому обвинувачуються ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Підсумовуючи вищенаведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що у рамках висунутого обвинувачення стороною обвинувачення не доведено, що вчинено кримінальне правопорушення, в якому обвинувачуються ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.

Так, у справі «Барбера, Мессеге та Хабардо проти Іспанії» Європейський Суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинуватості вимагає, серед іншого, щоб, виконуючи свої обов`язки, судді не розпочинали розгляд справи з упередженої думки, що підсудний вчинив злочин, який йому ставиться в вину; обов`язок доказування лежить на обвинуваченні, і будь-який сумнів має тлумачитися на користь підсудного.

Відповідно до п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 01 листопада 1996 року №9, визнання особи винуватою у вчиненні злочину може мати місце лише за умови доведеності її вини.

Згідно ч.2 ст. 62 Конституції України та ч.2 ст.17 КПК України, ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчинені злочину (кримінального правопорушення) і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом, а відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України та ч. 4 ст. 17 КПК України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи.

При цьому всі викладені в обвинувальному акті обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.

Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати на шкоду особі виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).

Так, ч. 1 ст. 6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який … встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конвенції «кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку».

Відповідно до ч. 3 ст. 373 КПК України обвинувальний вирок не може ґрунтуватися на припущеннях і ухвалюється лише за умови доведення в ході судового розгляду винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення.

Враховуючи встановлені обставини та наведені норми процесуального права, суд приходить до переконання про ухвалення виправдувального вироку щодо ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , обвинувачених у порушенні правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов`язана їх дотримуватися, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, у відповідності до положення п. 1 ч. 1 ст. 373 КПК України, тобто за недоведеністю того, що вчинено кримінальне правопорушення, в якому обвинувачуються ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Цивільний позов не заявлений.

Речові докази: акт перевірки від №05.4-7/12 від 21.08.2017, акт перевірки №05.4-3/10 від 21.08.2017, акт перевірки №05.5-05/18 від 16.08.2017, що зберігаються в матеріалах кримінального провадження, після набрання вироком законної сили - залишити в матеріалах кримінального провадження.

Процесуальні витрати за проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності № 2656/527-531 від 22.03.2018 року у сумі 20020,00 грн. та за проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці №730 від 28.03.2018 року у сумі 5720 грн. слід віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 368, 370, 373-374 КПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

ОСОБА_1 визнати невинуватим у пред`явленому обвинуваченні за ч.1 ст.272 КК України, та виправдати у зв`язку із недоведеністю вчинення кримінального правопорушення, в якому він обвинувачується.

ОСОБА_2 визнати невинуватим у пред`явленому обвинуваченні за ч.1 ст.272 КК України та виправдати у зв`язку із недоведеністю вчинення кримінального правопорушення, в якому він обвинувачується.

Заходи забезпечення кримінального провадження відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не застосовувались.

Процесуальні витрати за проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності № 2656/527-531 від 22.03.2018 року у сумі 20020,00 грн. та за проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці №730 від 28.03.2018 року у сумі 5720 грн. - віднести на рахунок держави.

Речові докази: акт перевірки від №05.4-7/12 від 21.08.2017, акт перевірки №05.4-3/10 від 21.08.2017, акт перевірки №05.5-05/18 від 16.08.2017, що зберігаються в матеріалах кримінального провадження, після набрання вироком законної сили - залишити в матеріалах кримінального провадження.

Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

На вирок може бути подана апеляція до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області на протязі 30 днів з дня його проголошення.

Головуючий суддя О. Ю. Кравченко