
415/1233/20
2/415/795/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2020 року м. Лисичанськ
Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Луньова Д.Ю., ознайомившись із матеріалами справи за позовом ОСОБА_1 до Лисичанського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання довідки дійсною, зобов`язання зробити перерахунок страхових виплат,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя приходить до висновку про необхідність відмови у відкритті провадження, виходячи з наступного.
Позовні вимоги пред`явлені позивачем до відповідача - Лисичанського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Водночас, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з частинами першою та другою статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Відповідно до ч. 1 ст. статті 9 цього Закону основними завданнями Фонду та його робочих органів, зокрема, є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування; надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону.
За змістом частин першої, третьої статті 17 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» cпори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
У статті 4 КАС наведено визначення таких понять: публічно-правовий спір – спір, в якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Аналіз положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», які визначають правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, зокрема й компетенцію Фонду та його робочих органів, дає підстави для висновку, ці органи не виступають на рівних засадах з іншими учасниками відповідних відносин, а здійснюють владні управлінські функції, спрямовані на забезпечення державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав.
Зазначене узгоджується з позицією, висловленою в Постанові Великої Палати Верховного Суду України від 28.11.2018 р. № 405/5366/17, в якій зазначається, що аналіз положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», які визначають правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, зокрема й компетенцію Фонду та його робочих органів, дає підстави для висновку, що у відносинах, пов`язаних із виплатою страхувальником у передбачених законодавством випадках компенсаційних виплат відповідно до Порядку виплати, ці органи не виступають на рівних засадах з іншими учасниками відповідних відносин, а здійснюють владні управлінські функції, спрямовані на забезпечення державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав.
П. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАСУ окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Ураховуючи викладене, у відкритті провадження за даним позовом слід відмовити, роз`яснивши позивачу, що розгляд даного позову віднесено до юрисдикції Луганського окружного адміністративного суду (93411, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 186, 258, 259 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Лисичанського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання довідки дійсною, зобов`язання зробити перерахунок страхових виплат відмовити.
Роз`яснити позивачу, що розгляд справи віднесено до юрисдикції Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею в порядку передбаченому ч. 2 ст. 261 ЦПК України та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 15 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду, з врахуванням вимог п. 15.5) Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Д. Ю. Луньова