Рішення № 87989045, 02.03.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.03.2020
Номер справи
640/1421/19
Номер документу
87989045
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2020 року м. Київ №640/1421/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доВійськової частини А-0515третя особаГоловне управління Пенсійного фонду України в м. Києві Міністерство оборони Українипро визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 ) з позовом до Військової частини А-0515 (04176, м. Київ, вул. Електриків, буд. 33), третя особа Міністерство оборони України (03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект, код ЄДРПОУ 00034022), Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 22869069), в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить визнати протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень в/ч А-0515 та зобов`язати надати довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до вказаних в позовній заяві розрахунках пенсійного забезпечення відповідно до чинного законодавства України з 01 січня 2018 року для здійснення відповідного перерахунку пенсії та виплат.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що згідно наказу Міністра оборони України №081Р від 24.12.2001 року його було звільнено з військової служби у відставку за пунктом 65 , підпункту «в» (за станом здоров`я) з правом носіння військової форми одягу. Також зазначив, що з 1998 року він знаходиться на обліку у Вінницькому обласному військовому комісаріаті, а з 01.01.2007 року на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Крім того, починаючи з 01.02.2002 року його посадовий оклад на дату звільнення зі служби встановлений у розмірі 1600,00 грн., з урахуванням якого йому неодноразово здійснювався перерахунок пенсії. Разом із тим, 01.03.2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 року, якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців та затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу та начальницького складу.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року ОСОБА_1 було перераховано пенсію з 01.01.2018, яка відповідно до Довідки Пенсійного фонду від 04.12.2018 року про перерахунок нового розміру склала: посадовий оклад - 7750 грн., оклад за військове звання - 1480 грн; процентна надбавка за вислугу років (50%) - 4615 грн.; загальна грошова сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 13845 грн.; основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення (27 років - вислуга) склав 9691,50 грн.

Розрахунки проводились згідно постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України". Відповідно до даної довідки посадовий оклад ОСОБА_1 становить 7500 грн., що згідно наказу №90 від 01.03.2018 року відповідає тарифному розряду "43", розрахованого виходячи із співвідношення розміру посадового окладу 1762 грн.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

29 березня 2019 року Міністерство оборони України надало письмові пояснення щодо позову, в яких просило відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначило, що командир військової частини А 0515 є головним розпорядником бюджетних коштів, які передбачені окремим рядком у Державному бюджеті України та має повноваження здійснювати управління цими коштами у межах встановлених йому бюджетних призначень, зокрема установлювати посадові оклади (тарифні розряди) військовослужбовцям військової частини А0515 та підпорядкованих ій військових частин.

01 квітня 2019 відповідач надав відзив на позов, в якому вказує на правомірність своїх дій щодо визначення розміру грошового забезпечення позивача в довідці про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" і наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України". Наголосив, що командир військової частини А0515 є начальником Головного управління розвідки Міністерства оборони України, яке згідно ст.. 6 Закону України «Про розвідувальні органи України « є розвідувальним органом України.

Також зазначив, що на виконання повноважень головного розпорядника коштів, які передбачені окремим рядком у Державному бюджеті України для фінансування військової частини А0515, наказом командира військової частини А0515 від 26.03.2018 №35 ДСК, виданого на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, установлені посадові оклади осіб офіцерського складу військової частини А0515 та підпорядкованих військових частин. Згідно з рядком 10 Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу структурних підрозділів військової частини А 0515 за посадою начальника групи (зі штатно-посадовою категорією «полковник») позивачу встановлено 43 тарифний розряд.

04 квітня 2019 року від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшли пояснення щодо позову, в яких зазначено, що відповідно до постанови №103 управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом, з урахуванням передбачених видів грошового забезпечення.

08 та 10 квітня 2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній наголошує, що в/ч А-0515 не є «державним органом»., так як такий статус не визначено ні постановами Кабінету Міністрів України №103 та № 704, ні наказом №90.

24 квітня 2019 року Міністерство оборони України надіслало письмові пояснення щодо відповіді на відзив, в яких просило відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав викладених в поясненнях.

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 згідно наказу Міністра оборони України №081Р від 24.12.2001 року звільнено з військової служби у відставку за пунктом 65 , підпункту «в» (за станом здоров`я) з правом носіння військової форми одягу.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" відповідачем виготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із врахуванням постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 за №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України".

02 листопада 2018 року позивач звернувся з заявою до командира військової частини А 0515, в якій просив надати виправлену довідку про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року у відповідності до тарифного розряду згідно зі схемами в додатках 23,24 до наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України" та пункту 4 додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" .

Відповідач листом від 20.11.2018 №222/4/1837 повідомив позивача про те, що визначення розміру грошового забезпечення станом на момент проведення перерахунку пенсій проводилося відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 5 якої надано право керівникам державних органів у межах асигнувань установлювати посадові оклади військовослужбовців, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами.

Не погоджуючись з визначеним посадовим окладом у відповідній довідці про розмір грошового забезпечення позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходив із наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

За правилами предметної підсудності встановленими ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1).

Виходячи з предмету даного спору, суду для його правильного вирішення необхідно встановити наявність або відсутність у ВЧ А0515 обов`язку по наданню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.

Порядком проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено, що установи Пенсійного фонду України, при виникненні підстав для перерахунку пенсій, звертаються до відповідних органів із запитом щодо надання довідки про грошове забезпечення необхідної для проведення нарахування або перерахунку пенсії.

Згідно п.1.5 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом МОУ від 31.12.2014 № 937, на військову частину А0515 покладається листування з питань визначення кола осіб, які відповідно до законодавства України належать до співробітників розвідувального органу Міністерства оборони України, обчислення вислуги років для нарахування пенсії, визначення грошового забезпечення військовослужбовців цієї та підпорядкованих їй військових частин, з якого підлягає обчисленню пенсія, забезпечення участі представників цієї військової частини в судових засіданнях під час розгляду питань, що належать до її компетенції, а також вирішення інших питань у межах наданих їй повноважень.

Пунктом 2.13. вказаної Інструкції встановлено, що на військову частину А0515 покладаються: правильне і своєчасне визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби з військової частини А0515 та підпорядкованих їй військових частин, та членам їх сімей, а також у разі прибуття на постійне проживання в Україну осіб з числа співробітників розвідувальних органів, звільнених з військової служби, та членів їх сімей з урахуванням положень статті 21 Закону України "Про розвідувальні органи України"; оформлення та подання через обласні військові комісаріати до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення осіб з числа співробітників розвідувальних органів, звільнених з військової служби, та членів їх сімей;

Отже, саме на ВЧ А0515 покладається обов`язок оформлення та подання через обласні військові комісаріати до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення осіб з числа співробітників розвідувальних органів, звільнених з військової служби, до яких відноситься і позивач на підставі положень наказу Міністерства оборони України № 160 від 22.03.2017 року.

За таких обставин суд кричино ставиться до тверджень позивача, шодо відсутності у командира військової частини повноважень установлювати посадові оклади в межах виділених асигнувань.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 ( в редакції, чинній на момент здійснення перерахунку) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Згідно з пунктом 4 Постанови №704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

На виконання Постанови №704 та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (надалі - Наказ №90 від 01.03.2018) установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Так, відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 23 до Наказу №90 від 01.03.2018, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01.03.2018 в розмірі 1600- 1679 грн відповідає тарифному розряду "47", що встановлюються з 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

З матеріалів справи суд встановив, що позивач з 01.01.2002 року отримував пенсію, розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1600.

Отже, посадовий оклад ОСОБА_1 , встановлений до 01.03.2018 в розмірі 1600 грн, відповідає тарифному розряду "47".

З огляду на викладене, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 необхідно розраховувати виходячи із співвідношення його посадового окладу, встановленого до 01.03.2018, тобто 1600 грн. до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно з Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 відповідає тарифному розряду "47".

Таким чином, відповідач протиправно розрахував посадовий оклад відповідно до « 43» тарифному розряду, склав довідку, яку направив до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що призвело до заниження пенсії позивач.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, про протиправність дій відповідача щодо заниження грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого на підставі довідки від 26.03.2018 №222/4/66/239/149.

Крім того, суд також приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про зобов`язання відповідача надати довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу ОСОБА_1 , який відповідає тарифному розряду - "47", згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 та додатками №23,24 згідно наказу Міністерства оборони України №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України"

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач у ході розгляду справи не спростував доводи позивача наданими письмовими поясненнями та доказами.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Питання розподілу судових витрат підлягає вирішенню у відповідності до положень ч.1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 159, 243-245, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії військової частини А-0515 щодо заниження грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого на підставі довідки від 26.03.2018 №222/4/66/239/149.

Зобов`язати військову частину А-0515 надати довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу ОСОБА_1 , який відповідає тарифному розряду - "47", згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 та додатками №23,24 згідно наказу Міністерства оборони України №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України".

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 ) сплачений при зверненні судовий збір в сумі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань військової частини А-0515.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.Г. Вєкуа