Рішення № 87988970, 28.02.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.02.2020
Номер справи
753/24303/18
Номер документу
87988970
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2020 року м. Київ № 753/24303/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У грудні 2018 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до Дарницького районного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просила: визнати дії ГУ ПФУ щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» - протиправними;

зобов`язати ГУ ПФУ перерахувати призначену їй пенсію, починаючи з 25.07.2016 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати), згідно з поданою довідкою про заробітну плату від 18.07.2016 року №1020, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 року по справі 753/21907/16-а відповідач обмежив право позивача на отримання пенсії державного службовця у розмірі 60% на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» та відомостей згідно довідки ДФС України від 18.07.2016 року №1020. На думку позивача, нарахування її пенсії відбулося без зарахування складових заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати) для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв`язку з чим просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі та визнати протиправними дії відповідача.

Ухвалою Дарницького районного суду міста Києва від 19.12.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва на підставі п.2 ч.1 ст.29 КАС України (а.с.34-35).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.03.2019 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву та всі докази на його підтвердження, які наявні у відповідача.

17 квітня 2019 року представник відповідача надіслав до суду відзив на позов (а.с.74-79), в якому зазначив, що вимоги позивача щодо невірного нарахування її пенсії як державного службовця без зарахування складових заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати) не мають правового підґрунтя, такі складові для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не входять в структуру заробітної плати, підстав для їх зарахування в заробіток для обчислення пенсії державному службовцю не має. Просить відмовити у задоволенні позову.

Разом з тим, звертає увагу на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу з тих підстав, що на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії відповідні норми законодавства, які дають підстави для перерахунку, вже не діяли.

При цьому заявив клопотання про застосування строків позовної давності, передбачених ст.122 КАС України, до позовних вимог з 25.07.2016 року.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з 25.07.2016 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60% від заробітної плати.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 року (а.с.15-21) у справі №753/2190/16-а зобов`язано відповідача, Дарницький відділ, призначити позивачу з 25.07.2016 року пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» на підставі довідок ДФС від 18.07.206 року №1020 та від 18.07.2016 року №1021 про складові заробітної плати, що видаються для призначення пенсії відповідно до зазначеного закону та з урахуванням стажу державної служби 26 років 4 місяці 17 днів.

Маючи сумніви, щодо правильності нарахування пенсії, а саме щодо включення всіх складових заробітної плати до розрахунку пенсії, 12.04.2018 року (а.с.25-26) та 12.06.2018 року (а.с.28-29) позивач звернулась із заявами до УПФУ. Листом від 04.07.2018 року №32664/02/Н-2921 (а.с.30) ГУ ПФУ повідомило, що до розрахунку пенсії не включені «інші виплати», що зазначені в довідці ДФС від 18.07.2016 року №1020 (а.с.23) про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період роботи з 01.10.2009 року по 30.09.2014 року.

На думку відповідача, ст.33 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складалась із окладу, рангу, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Таким чином, пенсія за віком позивача як державного службовця призначена в межах зобов`язань, визначених постановою суду.

Позивач вважає дії пенсійного органу щодо не включення графи довідки ДФС «інші виплати» під час обчислення розміру пенсії протиправними, оскільки наслідком таких дій пенсія позивачу нарахована не в повному обсязі.

Суд зазначає, що в даному випадку спір полягає в тому, що виник не щодо наявності чи відсутності у позивача права на черговий перерахунок пенсії, а щодо порушення законодавства при призначенні пенсії.

Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Так, зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII (в редакції, чинній на день призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з п.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв`язку з екологічним станом).

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Беручи до уваги вищевикладені правові норми, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч.1 ст.66 Закону України №1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В силу статті 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

В даному випадку, при вирішенні спірних правовідносин, перевагу у застосуванні мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а не положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які до спірних правовідносин є загальними.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, яка з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов`язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Крім того, відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об`єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України Про індексацію грошових доходів населення, пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України Про оплату праці).

Суми виплат, пов`язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуються при обчисленні пенсій.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація виплат, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Щодо клопотання відповідача про застосування до спірних правовідносин - з 25.07.2016 року, строку позовної давності.

Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивач просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 25.07.2016 року. Про порушення своїх прав позивач дізналася при виплаті їй пенсії за рішенням суду, зокрема 09.02.2018 року на пенсійних рахунок позивача надійшла сума перерахунку пенсії у розмірі - 83 224,04 грн., що підтверджується випискою з банку про рух коштів по картці (а.с.106). Остаточний розрахунок з позивачем був проведений 07.03.2019 року.

12 квітня 2018 року та 12.06.2018 року позивач звернулась із заявами до пенсійного органу щодо включення всіх складових заробітної плати до розрахунку пенсії, а 21.07.2018 року отримала відповідь за №32664/02/Н-2921 від 04.07.2018 року, про відмову в зарахуванні до пенсії державного службовця «інші надбавки» згідно довідки ДФС від 18.07.2016 року №1021.

Таким чином, лише після відповіді пенсійного органу позивач реалізувала своє право, відповідно до ч.2 ст.122 КАС України, тобто в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду в частині визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, починаючи з 25.07.2016 року. Відповідно клопотання відповідача про залишення без розгляду позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» - протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 60% середньомісячної заробітної плати, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), починаючи з 25 липня 2016 року, згідно з поданою довідкою про заробітну плату від 18.07.2016 року №1020, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати), та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.256 КАС України та може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст.295-297 КАС України, iляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Смолій