
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/243
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 березня 2020 року № 640/7294/19
За позовом ОСОБА_1
До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
Про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про:
визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення;
зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Ухвалою суду від 10.05.2019 р. відкрито провадження у справі та справу призначено її до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком з 2018 року відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
31.01.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою про виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення.
20.02.2019 року листом № 35659/02/Ч-1527 Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві відмовило позивачу в призначені грошової допомоги та зазначило, що до стажу роботи працівника охорони здоров`я, що дає право на призначення пенсії за вислугу років зараховано наступні періоди роботи: 23.08.1980 по 29.12.1980 на посаді санітарного фельдшера, з 26.01.1981 по 31.08.1981 на посаді медсестри, з 01.09.1985 по 31.12.1992 на посаді масажиста, з 03.10.2008 по 31.01.2019 на посаді сестри медичної з масажу та не зарахувавши до його спеціального стажу періоди роботи з 01.01.1993 року по 02.10.2008 року у Київській міській клінічній лікарні № 9. Стаж роботи як працівника охорони здоров`я, що дає право на призначення пенсії за вислугу років становить 28 років 7 місяців 10 днів, якого недостатньо для призначення грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивач - ОСОБА_1 - вважає бездіяльність відповідача щодо невиплати допомоги протиправною, оскільки відповідно до п. 7-1Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" він має право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі 10 місячних пенсій.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві - відзиву на позов не надав.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
За змістом пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Порядком обчислення стажу, що дає право на призначення допомоги та її виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1191, передбачено зарахування до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, періодів роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. №909.
Згідно з розділом 2 "Охорона здоров`я" цього Переліку право на пенсію за вислугу років мають лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад), які працювали у лікарняних закладах, лікувально-профілактичних закладах особливого типу, лікувально-трудових профілакторіях, амбулаторно-поліклінічних закладах, закладах швидкої і невідкладної медичної допомоги, закладах переливання крові, закладах охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладах, санітарно-епідеміологічних закладах, діагностичних центрах.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, за розрахунками пенсійного органу спеціальний трудовий стаж позивача складає - 28 років 7 місяців та 10 днів.
При цьому, період роботи з 01.01.1992 по 02.10.2008 року на посаді масажиста у Київській міській клінічній лікарні №9 до стажу роботи позивача відповідачем враховано не було.
Ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Як вбачається з трудової книжки позивача НОМЕР_1 , у період з 01.01.1993 року по 02.10.2008 рік він працював на посаді масажиста в Київській міській клінічній лікарні №9.
Законом України "Основи законодавства України про охорону здоров`я" від 19.11.1992 р. № 2801-XII та наказами МОЗ України в сфері медичної діяльності встановлено, що до середнього медичного персоналу відносяться особи, які отримали спеціальну освіту та відповідну кваліфікацію в середніх медичних навчальних закладах і допущені в установленому порядку до медичної діяльності.
Ст. 74 Закону № 2801-XII визначено, що медичною діяльністю можуть займатися особи, які мають відповідну спеціальну освіту.
Так, позивач закінчив повний курс Київського медичного училища № 2 за спеціальністю фельдшерській та отримав кваліфікацію фельдшера.
Зазначені обставини підтверджуються дипломом позивача НОМЕР_2 від 28.02.1978 року.
Тобто, позивач має кваліфікацію середнього медичного персоналу.
Щодо належності посади "масажист" до посад середнього медичного персоналу варто зазначити наступне. Класифікатор професій ДК 003:2005 під кодом 3231 містить назву роботи "Сестра медична з масажу". Такий класифікатор відсилає до 78 Довідника кваліфікаційних характеристик працівників.
Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників системи охорони здоров`я, що ведений в дію наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.03.2002р., під № 30 зареєстровано посаду "Сестра медична з масажу". У вказаному Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників системи охорони здоров`я відсутня посада "Масажист".
Згідно з діючими в період з 1986 р. по 1993 р. штатними нормативами ("Збірник штатних нормативів і типових штатів закладів охорони здоров`я" під редакцією С. П. Бурєнкова, 1986 р.), до штатних розписів закладів охорони здоров`я вводились посади медичних сестер з масажу, які належали до категорії середній медичний персонал.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про те, що позивач має право на зарахування періоду роботи з 01.01.1993 року по 02.10.2008 року до свого спеціального стажу.
Таким чином, позивач має 38 років 4 місяці 10 днів стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, іншу пенсію ОСОБА_1 ніколи не отримував та досяг необхідного пенсійного віку, що дає право, відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В даному випадку, з врахуванням викладеного, позивачем доведено належним чином наявність передбачених законодавством підстав для отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, тоді як відповідачем не надано доказів на підтвердження обґрунтованості своєї відмови.
На підставі вищевикладеного, ст. ст. 241-246, 255, 263, 295 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2 .Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
3.Зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_3 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_3 ) 768,40 грн. судового збору.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 04.03.20 р.