
Справа № 560/780/20
РІШЕННЯ
іменем України
02 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача: Осташа М.С., представника відповідача: Столаби Ю.М., розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.12.2019 року №141795.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем винесена постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.12.2019 року №141795, однак вказана постанова винесена з недотриманням процедури розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, оскільки позивача належним чином не було повідомлено про розгляд справи, що в свою чергу позбавило його можливості надати пояснення та докази.
Ухвалою суду від 11.02.2020 у цій справі відкрито провадження, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що рекомендованим листом, реєстраційний № 78503/38/24-19 від 06.12.2019 року, ФОП ОСОБА_1 було викликано на розгляд справи, який мав відбутися 18.12.2019 року. Зазначив, що позивач отримав виклик про розгляд справи особисто 13.12.2019 року, про що свідчить трекінг Укрпошти № 2900501942101. Вважає, що Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення частково з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець, про що містяться відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
На підставі направлення на рейдову перевірку №026374 від 01 листопада 2019 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області 04.11.2019 проведено перевірку транспортного засобу марки МАН номерний знак НОМЕР_1 , який належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 .
За результатами перевірки складено акт №193706 від 04 листопада 2019 року, в якому зафіксовано порушення, а саме відсутність у водія щоденних реєстраційних листків (роздруківок) обліку праці та відпочинку водія.
З актом №193706 від 04 листопада 2019 року водій транспортного засобу ОСОБА_2 ознайомлений, про що свідчить його особистий підпис, від надання пояснень - відмовився.
Повідомленням №78503/38/24-19 від 06.12.2019 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області позивача повідомлено про дату, час та місце розгляду справи, а саме на 18.12.2019. Вказане повідомлення вручено позивачу особисто 13.12.2019, про що свідчить трекінг Укрпошти № 2900501942101.
18 грудня 2019 року начальником Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області В. Дзюбою винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №141795 від 18 грудня 2019 року, якою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі абзацу 3 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано штраф у сумі 1700,00 грн.
Примірник вказаної постанови разом із супровідним листом Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області надісланий позивачу на адресу, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Не погодившись з прийняттям відповідачем постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.12.2019 року №141795, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначено Законом України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05 квітня 2001 року (далі - Закон №2344-III).
За визначеннями, наведеними у статті 1 цього Закону, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями; рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб`єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об`єкти, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).
Відповідно до статті 6 Закону №2344-III загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень.
Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок №1567), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Пунктом 3 Порядку №1567 встановлено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року (далі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з пунктом 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року №592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно Додатку 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області.
Отже, Управління Укртрансбезпеки у Одеській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, який уповноважений здійснювати державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті, зокрема шляхом здійснення рейдових перевірок.
Згідно з пунктом 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до пунктів 12, 14-15, 19-21 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.
Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Матеріалами справи підтверджується, що рейдову перевірку транспортного засобу марки МАН, д.р.н. НОМЕР_1 , який належить позивачу, проведено посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області на підставі направлення на рейдову перевірку №026374 від 01 листопада 2019 року згідно з графіком проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Одеській області у період з 01 листопада 2019 року по 04 листопада 2019 року. За результатами перевірки складено акт №193706 від 04 листопада 2019 року, в якому зафіксовано виявлене перевіркою порушення вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: відсутність у водія щоденних реєстраційних листків (роздруківок) обліку праці та відпочинку водія. З актом №193706 від 04 листопада 2019 року водій транспортного засобу ОСОБА_2 ознайомлений, про що свідчить його особистий підпис.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області дотримано вимоги щодо підстав, порядку та строку проведення рейдової перевірки стосовно позивача, а також щодо порядку складання акта перевірки та ознайомлення з його змістом водія транспортного засобу позивача.
Відповідно до пунктів 25-27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
У відповідності до п. 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 193706 від 04.11.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області для розгляду направлено за місцем реєстрації позивача, а саме до територіального органу Укртрансбезпеки - Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області.
Матеріалами справи підтверджується, що повідомлення №78503/38/24-19 від 06.12.2019 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт 13 грудня 2019 року вручено позивачу особисто, що підтверджується трекінгом Укрпошти № 2900501942101.
Відтак обов`язок щодо направлення порушнику повідомлення про дату, час та місце розгляду справи відповідач виконав в повному обсязі, позивача було завчасно повідомлено про дату та місце розгляду справи.
Таким чином, суд відхиляє аргумент позивача про неповідомлення його належним чином про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області.
Окрім того, судом враховано, що позивач не заперечує факт допущення перевізником вищенаведеного порушення.
Крім того, у постанові від 01 березня 2018 року у справі №820/4810/17 Верховний Суд зазначив, що відсутність особи під час розгляду справи про накладення адміністративно-господарського штрафу не позбавляє особу спростовувати вину у суді та у зв`язку з цим не може бути самостійною підставою для скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Також пунктом 27 Порядку №1567 передбачено, що за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5, а пунктом 29 Порядку №1567 - що копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб`єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
З матеріалів справи слідує, що 18 грудня 2019 року начальником Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області В. Дзюбою винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №141795 від 18 грудня 2019 року, якою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі абзацу 3 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано штраф у сумі 1700,00 грн, та примірник вказаної постанови разом із супровідним листом Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області надісланий позивачу на адресу, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (24.12.2019 вручено позивачу).
Таким чином, Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області виконаний обов`язок щодо направлення суб`єкту господарювання примірника постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 18.12.2019 року №141795.
За наведених вище обставин та норм законодавства, суд дійшов висновку, що постанова Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області від 18.12.2019 року №141795 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративно - господарський штраф у сумі 1700 грн, прийнята на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що передбачені законодавством України, та обґрунтовано.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Відтак, позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.
Керуючись статтями 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області від 18.12.2019 року №141795 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 березня 2020 року
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя П.М. Майстер