Рішення № 87988467, 04.03.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2020
Номер справи
520/945/2020
Номер документу
87988467
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 березня 2020 р. № 520/945/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення (код ЄДРПОУ ВП: 41419261 бул. Машинобудівників, буд. 37 м. Краматорськ, 84313) протиправною та зобов`язати призначити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце тимчасового проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Червоногвардійським РВ Макіївського МУ УМВС України в Донецькій області) одноразову страхову допомогу та щомісячні страхові виплати у зв`язку із втратою годувальника на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії №000444 серії 10 ААА від 15.12.2014, якою встановлено причинний зв`язок смерті застрахованої особи із його професійним захворюванням.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана бездіяльність відповідача є протиправною та такою, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ним 13.02.2020, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

24.02.2020 Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що дії відповідача є правомірними, та відповідають вимогам чинного законодавства. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що з 1962 року позивач, ОСОБА_1 , перебувала в шлюбі з ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. 18.06.2014 позивач звернувся із заявою до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Калінінському районі м. Донецька (за колишнім місцем проживання) про призначення їй одноразової страхової допомоги та щомісячних страхових виплат у зв`язку із втратою годувальника.

Однак у призначенні вказаних виплат позивачу було відмовлено.

Серед підстав для відмови було вказано на відсутність висновку МСЕК про встановлення причинного зв`язку смерті з професійним захворюванням та через те, що довідку № НОМЕР_3 серії 10ААА від 15.12.2014, яка була видана обласною профтапологічною МСЕК м. Донецька, не можна вважати такою, що складена у відповідності до вимог законодавства та не може бути прийнято у зв`язку з необхідністю ї підтвердження МСЕК на території, що контролюється українською владою.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Призначення і виплата страхових виплат потерпілим на виробництві внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання здійснюється робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального України у відповідності із Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV (далі - Закон України №1105).

Як зазначає відповідач, за статистичними даними інформаційно-аналітичної системи Фонду, справа про страхові виплати ОСОБА_2 - померлого чоловіка позивача знаходилась на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Калінінському районі м. Донецька, що знаходилося на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VIII, а також Закону України від 16 вересня 2014 року № 1680-VII «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування» м. Донецьк визнано тимчасово окупованою територією.

На виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» (далі по тексту - Постанова №595), відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Калінінському районі м. Донецька було переміщено із зони проведення АТО та зареєстроване у м. Краматорську.

Керуючись п.п.4 п.4 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України №1105 та відповідно до Наказу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 26.05.2017 року № 559 «Про припинення відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Калінінському районі м. Донецька», діяльність відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Калінінському районі м. Донецька припинено.

При цьому, відповідно до пункту 5 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 1105 управління виконавчої дирекції Фонду є правонаступниками управлінь та відділень Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Наказом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 26.10.2017 року № 272 «Про припинення діяльності відділень управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області» з 01.01.2018 року Донецьке міське відділення у Калінінському районі припинило свою діяльність, передавши виконання статутних завдань Краматорському міському відділенню управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

Так, судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року по адміністративній справі №520/9374/18 позов ОСОБА_1 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Зобов`язано управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області розглянути питання щодо призначення на користь ОСОБА_1 одноразової страхової допомоги та щомісячних страхових виплат у зв`язку із втратою годувальника з урахуванням існуючої довідки та прийняти відповідне рішення за заявою позивача. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

З метою виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року по адміністративній справі №520/9374/18 Краматорським міським відділенням 01 липня 2019 року було розглянуто заяву позивача від 25.06.2019 про призначення страхових виплат у зв`язку зі смертю годувальника разом з наданими документами відповідно до пункту 1 частини 1 статті 43 Закону України №1105 та пункту 5.1. Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду від 19.07.2018 року №11 (далі по тексту - Порядок №11).

Згідно вимог пункту 1 частини 1 статті 43 Закону України №1105 для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються: акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть.

Підпунктом 10 пункту 5.1 частини 5 Порядку №11 зазначено, що для призначення щомісячних страхових виплат до органу Фонду надається висновок МСЕК про причинний зв`язок смерті потерпілого з наслідками раніше отриманого трудового каліцтва чи професійного захворювання;

Частиною 8 статті 42 Закону України №1105 передбачено, що у разі смерті потерпілого суми страхових виплат особам, які мають на це право, визначаються із середньомісячного заробітку потерпілого за вирахуванням частки, яка припадала на потерпілого та працездатних осіб, що перебували на його утриманні, але не мали права на ці виплати.

У разі якщо смерть потерпілого, який одержував щомісячні страхові виплати, настала внаслідок ушкодження здоров`я від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, розмір щомісячної страхової виплати особам, які мають на це право, встановлюється виходячи з розміру щомісячної страхової виплати на день смерті потерпілого. Причинний зв`язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів. Одноразова допомога сім`ї та особам, які перебували на утриманні, у цьому випадку не виплачується.

Пунктом 5.2.3. частини 5 Порядку №11 встановлено, що право осіб, які перебували на утриманні потерпілого, який одержував щомісячну страхову виплату, настає з дати встановлення медико-соціальної експертної комісії причинного зв`язку смерті потерпілого з раніше одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я.

Статтею 44 Закону №1105 передбачено, що Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів. Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім`ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах, до постанови додаються копії необхідних документів. Фонд може затримати страхові виплати до з`ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 16 Закону України №1105 встановлено, що застраховані особи зобов`язані надавати Фонду достовірні документи, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення та надаються соціальні послуги відповідно до цього Закону.

За результатами розгляду заяви позивача від 25.06.2019 про призначення страхових виплат у зв`язку зі смертю годувальника разом з наданими документами, Краматорським міським відділення було прийнято рішення про відмову у призначені страхових виплатах та наданні соціальних послуг у зв`язку з тим, що документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог, а саме довідка про причинний зв`язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом НОМЕР_4 серії 10ААА, зареєстрована 15.12.2014 та була видана обласною профпатологічною МСЕК (м. Донецьк), яка діє на території, не підконтрольній державній владі, в порушення Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей».

Частиною 1 статті 45 Закону №1105 передбачено, що Фонд відмовляє у страхових виплатах і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо мали місце: 1) навмисні дії, а також бездіяльність (приховування захворювань, невиконання приписів та обмежень лікаря) потерпілого, спрямовані на створення умов для настання страхового випадку; 2) подання роботодавцем, іншими органами, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілим Фонду свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок; 3) вчинення застрахованим умисного злочину, що призвів до настання страхового випадку.

Відповідне рішення про відмову у призначені страхових виплатах та наданні соціальних послуг було направлено на адресу позивача.

Указом президента України від 14.11.2014 №875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» (далі - Рішення).

Абзацом 1 підпункту 26 пункту 3 Рішення доручено Кабінету Міністрів України ужити заходи щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв, евакуації працівників (за їх згодою); вивезення в разі можливості майна та документації.

На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.11.2014 №595.

Абзацом другим пункту 3 Постанови №595 зобов`язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації забезпечити до 01.12.2014 переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р (в редакції 07.11.2014) «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» (далі - розпорядження № 1085) затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. В цьому переліку значиться м. Донецьк.

Вищезазначене розпорядження №1085 встановило, що станом на 15.12.2014 м. Донецьк, в якому знаходилась обласна профпатологічна МСЕК, що видала довідку МСЕК НОМЕР_3 серії 10 ААА, набуло статусу тимчасово окупованої території.

Це кореспондується і зі змістом листа Міністерства охорони здоров`я України від 20.02.2015 №16.01-/6392, де зазначається, що інваліди, яким була призначена пенсія з інвалідності та соціальна допомога на тимчасово окупованій території до 07.11.2014 року занесені до електронної бази даних Пенсійного Фонду України та центрального банку даних інвалідів органів соціального захисту населення, отже вони не потребують повторного проходження МСЕК за місцем фактичної реєстрації. Громадянам, які оглядались МСЕК на окупованій території після зазначеної дати, необхідно повторно пройти огляд на підконтрольній Україні території.

Відповідне доручення щодо безоплатного обстеження та спрощення процедури огляду у МСЕК, направлено МОЗ України керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров`я обласних, Київської міської державних адміністрацій.

Таким чином, вказаними актами передбачено необхідність припинення на окремих територіях у районі проведення ООС в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ, організацій, їх філій (відділень), представництв та визначено граничний термін для здійснення заходів щодо їх переміщення (до 01.12.2014).

Отже, надана позивачем довідка про причинний зв`язок смерті з професійним захворюванням або трудовим каліцтвом НОМЕР_4 серії 10 ААА, зареєстрована 15.12.2014, була видана обласною профпатологічною МСЕК (м. Донецьк), яка діє на території, не підконтрольній державній владі України, в порушення Постанови №595.

21 листопада 2014 року відповідно до постанови КМУ №595, враховуючи розпорядження КМУ №1085-р, на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 12.11.2014 №680 зі змінами від 18.11.2014 №692 Департаментом охорони здоров`я Донецької обласної державної адміністрації було видано наказ про тимчасово переміщення закладів охорони здоров`я, в тому числі обласного центру медико-соціальної експертизи.

26 березня 2015 року згідно із відомостями з ЄДРПОУ №211/05-04 було зареєстровано нову юридичну адресу для обласного центру медико-соціальної експертизи (далі - ОЦ MCE) на підконтрольній Україні території, а саме: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дніпропетровська, 14.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що довідка МСЕК №000444 серії 10 ААА не може бути дійсною, оскільки не була підтверджена ОЦ MCE після переміщення на підконтрольну Україні територію.

Суд зазначає, що з метою реалізації свого права на отримання страхових виплат позивачу неодноразово було запропоновано звернутися до ОЦ MCE за адресою: АДРЕСА_2 . Краматорськ, вул. Дніпропетровська, 14, для підтвердження довідки МСЕК №000444 серії 10 ААА відповідно до листа Міністерства охорони здоров`я України від 20.02.2015 №16.01-/6392.

Як вбачається з вищевикладеного, ОСОБА_1 не вживалися заходи щодо підтвердження довідки МСЕК №000444 серії 10 ААА у закладах ОЦ MCE на підконтрольній Україні території.

Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення (бульв. Машинобудівників, буд. 37, м. Краматорськ, Донецька область, 84313, ЄДРПОУ 41419261) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов