Ухвала суду № 87987968, 03.03.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2020
Номер справи
440/1045/20
Номер документу
87987968
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

03 березня 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/1045/20

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Слободянюк Н.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області про скасування наказів, стягнення вихідної допомоги при звільненні та середнього заробітку за час затримки, стягнення моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області про:

- скасування наказів начальника відділу агропромислового і економічного розвитку Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області Логвин Л.М. "Про внесення змін до наказу від 28 січня 2020 року №1-к" №5-к від 29 січня 2020 року та "Про внесення змін до наказу від 28 січня 2020 року №2-к" №6-к від 29 січня 2020 року;

- стягнення з Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області вихідної допомоги при звільненні на користь ОСОБА_1 у сумі 7732,00 грн та на користь ОСОБА_2 у сумі 7324,00 грн;

- стягнення з Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області середнього заробітку за час затримки з 31 січня 2020 року по 25 лютого 2020 року на користь ОСОБА_1 у сумі 9785,88 грн та на користь ОСОБА_2 у сумі 8736,47 грн;

- стягнення з Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області відшкодування за заподіяну моральну шкоду на користь ОСОБА_1 у сумі 3000,00 грн та на користь ОСОБА_2 у сумі 3000,00 грн.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

У ході з`ясування вищенаведених питань суддею встановлено наступне.

Пунктом 11 частини п`ятої статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Всупереч наведеному положенню Кодексу у позовній заяві не зазначено власного письмового підтвердження кожного із позивачів про те, що ними не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Відповідно до частини першої статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Частиною другою цієї статті встановлено, що суб`єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Отже, зі змісту наведених норм слідує, що позивач, який не є суб`єктом владних повноважень, повинен до позовної заяви додати копії такої позовної заяви, а також належним чином засвідчені копії документів на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідно до кількості учасників справи. При цьому наведені положення не передбачають право позивача, який не є суб`єктом владних повноважень, самостійно направляти іншим учасникам справи копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Згідно з матеріалами позовної заяви позивачами до адміністративного позову не додано копії позовної заяви та належним чином засвідчених всіх копій доказів на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги (у тому числі засвідчених позивачем у разі знаходження у нього оригіналів доказів), та копій цих документів відповідно до кількості учасників справи, проте позивачами надано копію квитанції про надіслання поштового відправлення Лубенській районній державній адміністрації, що свідчить про не відповідність позовної заяви вимогам частини першої статті 161 КАС України.

Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з частиною другою статті 132 цього Кодексу розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Частиною першою статті 4 вказаного Закону визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з частиною другою цієї статті за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір за ставкою у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем, сплачується судовий збір за ставкою у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому частиною третьою статті 6 згаданого Закону встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 01 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2102,00 грн.

У позовній заяві ОСОБА_1 заявлено одну вимогу немайнового характеру (про скасування наказу) та три вимоги майнового характеру (про стягнення вихідної допомоги при звільненні у сумі 7732,00 грн, про стягнення середнього заробітку за час затримки у сумі 9785,88 грн та про стягнення відшкодування за заподіяну моральну шкоду у сумі 3000,00 грн).

Також у позовній заяві ОСОБА_2 заявлено одну вимогу немайнового характеру (про скасування наказу) та три вимоги майнового характеру (про стягнення вихідної допомоги при звільненні у сумі 7324,00 грн, про стягнення середнього заробітку за час затримки у сумі 8736,47 грн та про стягнення відшкодування за заподіяну моральну шкоду у сумі 3000,00 грн).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Згідно з частиною першою статті 44 Кодексу законів про працю України при припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 6 статті 36 та пунктах 1, 2 і 6 статті 40 цього Кодексу, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку; у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (пункт 3 статті 36) - у розмірі двох мінімальних заробітних плат; внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39) - у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку; у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41, - у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток.

За приписами пункту 3.8 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці, відносяться суми вихідної допомоги при припиненні трудового договору.

Таким чином, вихідна допомога при припиненні трудового договору не є складовою частиною заробітної плати, а тому пільга щодо сплати судового збору, яка передбачена пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", на позовну вимогу про стягнення вихідної допомоги не поширюється.

Оскільки позивачі не оскаржують накази про звільнення та не висувають вимоги про поновлення на роботі, то відсутні підстави для звільнення від сплати судового збору за подання позовних вимог про скасування наказів начальника відділу агропромислового і економічного розвитку Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області Логвин Л.М. "Про внесення змін до наказу від 28 січня 2020 року №1-к" №5-к від 29 січня 2020 року та "Про внесення змін до наказу від 28 січня 2020 року №2-к" №6-к від 29 січня 2020 року.

Також Верховний Суд у постанові від 30 січня 2019 року у справі № 910/4518/16 вказав, що середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за своєю правовою природою не є основною чи додатковою заробітною платою, а також не є заохочувальною чи компенсаційною виплатою у розумінні статті 2 Закону України "Про оплату праці", а відтак середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні не входить до структури заробітної плати. З огляду на це, пільга щодо сплати судового збору, яка передбачена пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", не поширюється на вимогу позивачів про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні під час розгляду таких справ в усіх судових інстанціях.

Таким чином, підлягає сплаті судовий збір за подання позовних вимог про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.

Згідно з пунктом 13 частини другої статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.

Враховуючи вимогу наведеної норми, позивачі звільняються від сплати судового збору за подання позовних вимог про стягнення відшкодування за заподіяну моральну шкоду.

Отже, судовий збір за подання позовних вимог ОСОБА_1 складає 1681,60 грн, в т.ч. 840,80 грн /0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб/ за одну вимогу немайнового характеру, та 840,80 грн /0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки 1 відсоток від ціни позовних вимог у цій справі є меншим ніж мінімальна гранична сума, встановлена Законом України "Про судовий збір" для сплати судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду позову майнового характеру/ за дві вимоги майнового характеру.

Судовий збір за подання позовних вимог ОСОБА_2 складає 1681,60 грн, в т.ч. 840,80 грн /0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб/ за одну вимогу немайнового характеру, та 840,80 грн /0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки 1 відсоток від ціни позовних вимог у цій справі є меншою ніж мінімальна гранична сума, встановлена Законом України "Про судовий збір" для сплати судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду позову майнового характеру/ за дві вимоги майнового характеру.

До позовної заяви позивачами не додано документів про сплату ними судового збору або документів, які підтверджують підстави їх звільнення від сплати судового збору відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір".

Частиною четвертою статті 161 КАС України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

При цьому згідно з частиною другою статті 94 вказаного Кодексу письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Частинами четвертою та п`ятою тієї ж статті встановлено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Згідно з матеріалами позовної заяви позивачами до адміністративного позову на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, додано ксерокопії документів, які не засвідчені позивачами своїми підписами (для спільних доказів - кожним із позивачів, для індивідуальних доказів - відповідним позивачем, який надає такі докази до суду на підтвердження своїх позовних вимог) із зазначенням дати такого засвідчення у разі знаходження у них оригіналів таких письмових доказів.

Отже, позовна заява не відповідає вимогам частини п`ятої статті 160 та частин першої, третьої та четвертої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною першою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Беручи до уваги наведене, наявні правові підстави для залишення позовної заяви без руху з наданням позивачам строку для усунення вказаних недоліків.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И Л А:

Позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області про скасування наказів, стягнення вихідної допомоги при звільненні та середнього заробітку за час затримки, стягнення моральної шкоди залишити без руху.

Встановити позивачам строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду:

- позовної заяви із зазначенням кожним із позивачів власного письмового підтвердження про те, що ними не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з цим самим предметом та з тих самих підстав, та копій такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи;

- належним чином засвідчених копій документів, доданих до позовної заяви на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги (у тому числі засвідчених кожним із позивачів для спільних доказів та для індивідуальних доказів - відповідним позивачем, який надає такі докази до суду на підтвердження своїх позовних вимог), та належним чином засвідчених копій цих документів відповідно до кількості учасників справи (для відповідача);

- документа про сплату ОСОБА_1 судового збору у сумі 1681,60 грн (за реквізитами: одержувач: УК у м. Полтаві /м. Полтава/22030101; код ЄДРПОУ: 38019510; банк: Казначейство України (ЕАП); рахунок: UA518999980313141206084016002; призначення платежу: Судовий збір, за позовом____ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний суд або доказів на підтвердження підстави звільнення вказаного позивача від сплати судового збору;

- документа про сплату ОСОБА_2 судового збору у сумі 1681,60 грн (за реквізитами: одержувач: УК у м. Полтаві /м. Полтава/22030101; код ЄДРПОУ: 38019510; банк: Казначейство України (ЕАП); рахунок: UA518999980313141206084016002; призначення платежу: Судовий збір, за позовом____ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний суд або доказів на підтвердження підстави звільнення вказаного позивача від сплати судового збору.

Роз`яснити позивачам, що у разі неусунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута.

Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Н.І. Слободянюк