
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
28 лютого 2020 року м. ПолтаваСправа №440/4924/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Кукоби О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання – Пуленко М.І.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника відповідача – Солодкого О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Полтавській області), у якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку його пенсії з 11.06.18 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 90% до 80%;
зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 11.06.18 у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у ГУПФ України в Полтавській області та до 1.01.18 отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90 % грошового забезпечення. Однак, з 1.01.18 відповідач провів перерахунок його пенсії у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", зменшивши при цьому відсоткове співвідношення до грошового забезпечення до 70 %. На цій підставі позивач 11.06.18 подав заяву про переведення на пенсію по інвалідності, розмір якої склав 80 % грошового забезпечення, проте постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.12.18 у справі №1640/3169/18 дії пенсійного органу щодо зменшення з 1.01.18 пенсії ОСОБА_1 до 70 % грошового забезпечення визнані протиправними. З урахуванням наведеного, позивач вважав, що він має право на обчислення пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років, право на яку він набув до 1.01.18, що становитиме 90 % грошового забезпечення.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 34/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що пенсія по інвалідності ОСОБА_1 не може бути призначена у розмірі пенсії за вислугу років, адже максимальний розмір останньої обмежено 70 % грошового забезпечення, що є меншим від розміру пенсії по інвалідності (80%).
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.12.19 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.01.20 справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом учасників справи.
У судовому засіданні 28.02.20 позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, наполягав на відмові у їх задоволенні повністю.
Обставини справи
Позивач є військовим пенсіонером, з 23.11.04 отримував пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку у ГУПФ України в Полтавській області.
Пенсія за вислугу років позивачу призначена у розмірі 90% грошового забезпечення (вислуга років - 34), що підтверджено копією розрахунку на пенсію за вислугу років /а.с. 21/.
До 1 січня 2018 року позивач отримував пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, що підтверджено залученими до матеріалів справи копіями протоколів про перерахунок пенсійних виплат /а.с. 22-24/.
Водночас у квітні 2018 року відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 із застосуванням граничного розміру грошового забезпечення у 70% з надбавками та підвищенням, що підтверджено протоколом про перерахунок /а.с. 26/.
11.06.18 позивач подав до ГУПФ України в Полтавській області заяву про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю другої групи /а.с. 42-43/.
На підставі цієї заяви відповідач здійснив розрахунок та нарахування ОСОБА_1 з 11.06.18 пенсії по інвалідності у розмірі 80% грошового забезпечення, що підтверджено копією протоколу /а.с. 28/.
Разом з цим, постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.12.18 у справі №1640/3169/18 визнано протиправними дії ГУПФ України в Полтавській області в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 90% на 70%; зобов`язано ГУПФ України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.01.18 у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат /а.с. 15-16/.
На виконання рішення суду відповідач 2.01.19 здійснив перерахунок пенсії за вислугу років позивачу за період з 1.01.18 по 10.06.18 /а.с. 27/.
Позивач, наполягаючи на необхідності обчислення пенсії по інвалідності з 11.06.18 у розмірі пенсії за вислугу років, тобто виходячи з 90% грошового забезпечення, звернувся до суду з цим позовом.
Джерела права
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 46 Основного Закону визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Стаття 58 Конституції України проголошує, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, урегульовано Законом України від 9.04.92 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
За змістом статті 7 Закону №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Статтею 18 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни II групи - 80 процентів.
Водночас, статтею 23 Закону №2262-ХІІ визначено, що в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт "а" статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт "а" статті 13).
Згідно з частиною другою статті 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
8.07.11 прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набув чинності 1.10.11, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27.03.14 прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 1.04.14, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 1.05.14.
Поряд з цим, статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. Зокрема, частиною четвертої цієї статті (у редакції, чинній з 1.01.17) передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Оцінка судом обставин справи
Спір у цій справі стосується наявності підстав для обчислення пенсії по інвалідності позивачу у розмірі пенсії за вислугу років.
Суд враховує, що можливість обчислення військовослужбовцю пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років прямо передбачена статтею 23 Закону №2262-ХІІ.
Позивач до 1 січня 2018 року набув право на пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення.
Дії пенсійного органу щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 1 січня 2018 року у розмірі 70% грошового забезпечення визнані неправомірними рішенням суду, що набрало законної сили.
З урахуванням наведеного, суд, виходячи з принципів верховенства права, соціальної справедливості та правової визначеності, враховуючи набуття позивачем права на пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, погоджується з доводами позивача про те, що його пенсія по інвалідності з 11.06.18 має бути перерахована у розмірі пенсії за вислугу років, тобто виходячи з 90% грошового забезпечення.
Доводи відповідача про неможливість обчислення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років з огляду на обмеження на момент переведення позивача на пенсію по інвалідності максимального розміру пенсії за вислугу років 70% грошового забезпечення суд відхиляє як безпідставні, оскільки позивач набув право на пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, й цей розмір не може бути зменшеним.
До того ж, суд враховує, що внаслідок перерахунку чи переведення особи на інший вид пенсійної виплати її розмір у будь-якому випадку не може зменшуватись, а у разі зменшення суми пенсії - її виплата проводиться у попередньому розмірі.
У спірних відносинах у результаті визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження пенсії за вислугу років ОСОБА_1 70 % грошового забезпечення та проведення перерахунку його пенсії за вислугу років з 1.01.18 у розмірі 90% грошового забезпечення, виникла ситуація, внаслідок якої позивач до 11.06.18 отримав пенсійні виплати у розмірі більшому, аніж з 11.06.18 - з огляду на переведення на пенсію по інвалідності.
За таких обставин, суд зауважує, що у спірних відносинах відсутні протиправні дії пенсійного органу, адже переведення позивача на пенсію по інвалідності здійснено на підставі його заяви від 11.06.18.
Разом з цим, з метою захисту порушеного права позивача на отримання пенсійних виплат у належному розмірі, суд визнає за необхідне зобов`язати ГУПФ України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 11.06.18 пенсію по інвалідності у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.
Отже, позовні вимоги належить задовольнити частково.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач від сплати судового збору звільнений, оскільки є особою з інвалідністю другої групи.
Відповідач доказів понесення судових витрат не надав.
Відтак, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 11 червня 2018 року пенсію по інвалідності у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягувач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Боржник: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014).
Рішення набирає законної сили відповідно до положень статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, визначені статтями 293, 295, підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 4 березня 2020 року.
Суддя О.О. Кукоба